امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
مانیتورینگ در sql server 2016

در این مقاله قصد داریم به بررسی مانیتورینگ در sql server بپردازیم. شایان ذکر است تمام مباحث ذکر شده در این مقاله بصورت آموزش ویدئویی آنلاین از دوره آموزش ملزومات sql server 2016 قابل مشاهده می باشد، و می توانید با رجوع به این دوره آموزشی در فصل یازدهم تمامی مباحث ذکر شده در این مقاله را کامل و گام به گام پیگیری نمایید.

در مقوله مانیتورینگ sql server مهمترین چیزهایی که باید مد نظر قرار بگیرند بشرح زیر می باشند:

  • بررسی Log ها در SQL Server 2016
  • حسابرسی و بررسی login ها
  • آشنایی با عملکرد Performance Monitor
  • بررسی تخصصی management view های پویا
  • نحوه کار با DBCC

بررسی Log ها در SQL Server 2016

زمانی که ما درباره مانیتورینگ و تنظیمِ عملکردِ sql server 2016 صحبت میکنیم، اولین موضوعی که به بحث درمورد اون میپردازم ، اینه که چطور میشه log  ها یا همون ورودهایی که به سرور من انجام میشه،  رو  بررسی کرد. 

 در بحث بررسی لاگ ها، بحث درمورد ورود هاییه که به سرور انجام میشه. برایِ انجام این بررسی باید در Management Studio، ساختار درختیه Management رو باز کرد و در زیر اون یه گزینه برای SQL Server logs وجود داره که از طریق آن می توان تمامیِ لاگ ها را در sql server بررسی و مانیتور کرد.

با کلیک رویِ current وارد پنجره ای با نامِ Log File Viewer می شویم.

ما رویدادهای اخیر رو در بالای پنجره  LOG داریم و بعد از اون رو به کاهش هست و  برای هر کدوم از لاگ ها زمان به عقب برمیگرده و در واقع لاگهای زمان قبل رو در قسمتهای پایین تر داریم.

در بالایِ پنجره Log File Viewer، گزینه فیلتر وجود داره و میتونیم یا با یگ CONNECTION مطمئن یا با START DATE و END DATE که گزینه هایِ فیلترِ تاریخ محسوب میشن شرو به فیلتر کردن کنیم.

بنابراین خالی از لطف نیست که بدونید لاگها خیلی مهمن و برای اکثر قسمت ها ، مثلا درست هنگام عیب یابی یا تشخیص مشکلات، یا اگه تنها بخواین بیشترین اطلاعات رو درباره sql serverتون داشته باشین، لاگ ها اولین وهله ایه که باید بهش نگاه کنین. در زیر بخشی از ویدئویِ آموزشیِ مربوط به این درس رو میشه مشاهده کرد.

 

حسابرسی و بررسی login ها

چیز متداولی که من در مانیتورینگ و کنترلِ عملکردِ نظارت sql server2016 دوس داریم در موردش اطلاع داشته باشیم اینه که بدونیم چه کسی به سرورمون لاگ شده و همچنین میخایم تلاشهای ناموفقی که برایِ ورود به سرور شده، رو هم بدونیم.این ها از نقطه نظر امنیتی جالب هستن. بدیهیه که اگه یه تعداد بزرگ logهای ناموفق که نتونسته باشن به سرور وارد بشن، ببینیم،  میتونه علامت این باشه که کسی سعی میکنه نقص امنیتی ایجاد کنه و به سرورمون وارد بشه. اما در بسیاری از وضعیتهای عیب یابی و عیب زدایی، ما میخوایم بدونیم که چه کسی لاگین هست یا چه کسی مشکل لاگین داره و چرا. 

در ویدئویِ آموزشیِ این درس، نگاهی به ورود ناموفق به سرور و پیام هایِ سیستمی انداختیم و با مشاهده این ویدئو متوجه می شوید که استفاده از حساب های کاربری نامعتبر، و یا استفاده از پسوردهای لاگین اشتباه چگونه می تونه در مقوله مانیتورینگ جا بگیره و چطور میشه نتایج امنیتی خیلی خوبی با بررسی لاگین های به سرور بدست آورد.

یکی ازمتداولترین چیزهایی که برایِ رفعِ عیوب سرور در شغلتون باید داشته باشید، بررسی اتصال ناموفق به  SQL server هست. بنابراین زمانی که کاربرایِ متفاوتِ این نرم افزار با شما بعنوانِ مدیر سرور تماس میگیرن ، معمولا اصراردارن که اونها رو در ip ادرس های درست قرار بدید،یا اینکه با username و  passwordدرست، مشکلِ ورود به سرورشون رو حل کنید.اما واقعا ما نمیدونیم که این نام هایِ کاربری که قبلا بهشون برایِ ورود به سرور دادیم درست أزشون استفاده میشه یا خیر. 

 در زیر بخشی از ویدئوی آموزشی این درس را برای آشنایی با کاربرد لاگین ها به سرور در اختیارتون قرار دادیم.

 

آشنایی با عملکرد Performance Monitor

 در این درس دوره ملزومات طهاکو مدرس خاسته درباره  استفاده از  Performance Monitor به منظور مشاهده و پیگیریِ گرافِ کانتر ها یا شمارنده هایی که به Microsoft SQL Server 2016 مربوط میشه، صحبت کند.

اگه به سمت بالایِ این پانل برید، باید یک تعدادی شمارنده که  مربوط به اس کیو ال سرور هست رو ببینید، که  در واقع این شمارنده ها بر اساس حروف الفبا ذخیره شدن. در این لیست، در هر حال، همونطور که اسامی رو می بینید ، با اس کیو ال نامیده نشدن ،  اس کیو ال  در اینجا،  ms sql نامیده شده که پایه ای برای دو حرف اولِ ساختارِ ترکیبیِ کلماتِ Microsoft و   SQL , هست.

در رابط کاربری مانیتورینگ کانتورها علاوه بر اینکه می توانید شرح کاملی از کانتور را با استفاده از چک باکس Show Description  را بدست بیاورید، بلکه همه اونها،به صورت نسبتا کاملی در وبسایت مایکروسافت ثبت شدن.همچنین اگه شما دنبالِ اطلاعاتی هستید در موردِ اینکه دقیقا چه نوع شمارنده خاصی رو میخاید ،براحتی   میتونین به شرح سریعی در ارتباط با نیازتون در وب سایت مایکروسافت هم برسید.

در ویدئوی آموزشی این درس بعد از لاگین به بخشِ Management Studio کانتور لاگین بررسی شده و مدرس بطور کلی به بررسی تخصصی کاربرد کانتورها در مقوله مانیتورینگ پرداخته است.

در صورت تمایل می توانید بخشی از ویدئوی آموزشی این درس را در زیر مشاهده نمایید.

 

بررسی تخصصی management view های پویا

 گروه دیگه از ابزاری که باید هنگام مانیتورینگ و نظارت بر  SQL Server 2016 أزشون اگاه باشیم، مدیریت پویای view هاست که در اصطلاح بهشون dynamic management views هم میگن. این سری از viewها، که به صورت اتوماتیک در هر پایگاه داده گنجونده شده، اطلاعاتی درباره مدیریت و عملکرد اون داده ها ارائه میده.

 اگه dynamic management views  که ما مورد بررسی قرار می دهیم چیزی هست که ممکنه برای ما جالب باشه، و اگه یک نوع اطلاعات که شما به دنبال اون میگردین دقیقا همون چیزی هست که دارید مشاهده می کنید ، یا اگه اطلاعاتی که برایِ فراخونیِ یک فایل رو از گذشته فراموش کردید و اون رو الان می بینید ،بدونید که اینها تنها بخشی از کاربرد هایِ dynamic management views ها هست ، و همگی ممکنه که برای سناریوی عیب یابی در اینده مفید باشن.

پس با این تفاسیر می توانید ویدئوی آ»وزشی که برای بررسی  dynamic management views های پویا در طهاکو تنظیم شده است را مشاهده کنید و مثالِ بررسی dynamic management views با نامِ sys.all_objects   را مشاهده نمایید و با کاربرد dynamic management views ها آشنا شوید. در ضمن در زیر بخشی از ویدئوی آموزشی این درس را می توانید مشاهده نمایید.

 

نحوه کار با DBCC

در طهاکو راجبه ابزار دیگه ای برای مانیتورینگ و نظارت در sql server2016 صحبت و بحث شده. و اون بررسی کننده سازگاری پایگاه داده با لاتین database consistency checker و صورت مختصر  D-B-C-C هست.   Dbcc به ما اجازه میده تا یکپارچگی object یا موضوعهای مختلف داخل پایگاه دادمون رو بررسی کنیم.

در نهایت بعد از بررسی و آوردن مثالی از DBCC ها مدرس این دوره توصیه کرده که DBCC CHECKDB رو اغلب اجرا کنین. اگه شما یه مشکل با دیتا بیستون داشته باشین، هر چه زودتر درمورد اون مشکل بدونین، بهتره. شما میتونین آسیبهای بیرونی رو پیش از وقوع با این نتایج به حداقل برسونین. اگه شما بتونین یه مشکل رو که تنها روی یه جدول تاثیر گذاشته پیدا کنین، خیلی بهتر از پیدا کردن اون مشکل با گذشت چند هفته هست که روی چندین جدول تاثیر گذاشته. بنابراین من توصیه میکنم که اون رو اجرا کنین. 99% شما هیچ مشکلی نمیبینین. دوباره اگه مشکلی رو پیدا کردین، اون مشکلها معمولا خیلی جدین و امیدتون به اخرین بک آپی باشه که داشتین.

برای مشاهده بخشی از ویدئویِ آموزشی نحوه کار با DBCC می توانید به فیلمِ زیر رجوع نمایید.

 

«برای مشاهده فایل ارجینال و بروز آموزش های آنلاین در منوی بالای همین صفحه از قسمت دپارتمان آموزش آنلاین اقدام نمایید»