امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ارائه اتوکد الیاس اتوموبیل(خودرو) در طهاکوAutodesk Alias Automotive x86/x64

امروز نرم افزار اتوکد الیاس automotive را برای مهندسین عزیز آماده کرده ایم.کاربران عزیز طهاکو توضیحات زیر را در فروم طهاکو برای این نسخه از خانواده اتوکد تهیه کرده اند.و ما در اختیار شما قرار می دهیم.لازم است در این جا از کاربر یوری تشکر نماییم.

دوستان همواره جهت تکمیل آرشیو نرم افزاری مکانیک طهاکو می توانند به فروم مراجعه نمایند.از همکاری عزیزان پیشاپیش متشکریم.

پس از دانلود فایل ها و کنار هم قرار ادن فایل های دانلود شده باید پوشه ALIAS64.rar باید دوباره و برای بار دوم فایل های زیپ درون این فایل را ایکسترکت نمایید تا ایمیج فول پکیج نسخه اتوکد اتودسک اتومبیل برای شما نمایش داده شود.

این نسخه به همراه آخرین سرویس پک ارائه شده است.


 

AUTODESK ALIAS نرم افزاری برای ایجاد سطوح بسیار پیچیده است در حال حاضر کمتر مهندسی است که با نام AUTODESK ALIAS شنیده وبا هاش اشنایی داشته باشه و نمیدونه این نرم افزار چی چیه . متاسفانه اسم سایتو یادم رفته اما مطالبشو سیو کرده بودم براتون میزارم فکر کنم جهت مقایسه خیلی مفید باشه نظرات گفته شده از متخصصنی است که هم با ALIAS کار کردن هم با CATIA وفکر کنم متن زیر ترجمه یک مقاله خارجی باشه

AUTODESK ALIAS
ایجاد سطح در الیاس.
مدل سه بعدی (3D Model) و سطوح در قطعات و مجموعه های صنعتی و ... اهمیت فراوانی دارد. برای تولید یک قطعه احتیاج به مدل سه بعدی قطعه است. و مدل سه بعدی از تعدادی سطوح که مرز بیرونی مدل را مشخص می کنند تشکیل می شود. در صنعت از مدل سه بعدی می توان در موارد زیر استفاده کرد:

• ساخت قالب، نرم افزار های CAM از مدل سه بعدی برای ساخت حفره های قالب (Die Cavity) استفاده می کنند.
• تولید مستقیم قطعه، توسط ماشین های CNC از مدل سه بعدی مستقیما می توان جهت تولید قطعه نهایی استفاده کرد.
• ساخت قطعه نمونه، روش های مختلف نمونه سازی سریع مثل SLS , SLA از مدل سه بعدی جهت ساخت سریع قطعه استفاده می کنند.
• نرم افزار های CAE، نرم افزارهای مختلف آنالیز مهندسی همانند المان محدود (FEM) و یا CFD از مدل سه بعدی جهت تحلیل های مهندسی استفاده می کنند.
• و ....
موارد عنوان شده فقط قسمتی از کاربرد مدل سه بعدی فقط در صنعت است. در دنیای امروزی با رشد و توسعه انواع نرم افزار های مدلسازی سه بعدی، مدل های سه بعدی اهمیت زیادی در صنایع مختلف دارد.
انواع سطوح در قطعات و مجموعه ها عبارتند از:
• سطوح A Class، سطوح A Class همانند سطوح بدنه خودرو و هواپیما و کلا سطوحی که در معرض دید مشتری قرار دارد می باشد. این سطوح در بدنه خودرو (car body) اهمیت زیادی دارد. چون بدنه خودرو رنگ می شود و انعکاس نور از روی بدنه باید فرم خاصی داشته باشد تا بدنه خودرو درخشان و جذاب دیده شود. اتصال سطوح مجاور باید پیوستگی (Continuity) لازم داشته باشد تا در محل اتصال شکست نداشته باشیم. نرم افزار Alias نرم افزار حرفه ای جهت ایجاد سطوح A Class می باشد که در بسیاری از خودروسازی های جهان و مراکز طراحی خودرو از آن استفاده می شود. در شکل زیر به انعکاس مناظر بر روی بدنه خودرو و نیز حرکت نور روی بدنه خودرو که از محل دستگیره عبور می کند، دقت شود. برای A class Surfacing علاوه بر یک نرم افزار قوی همانند الیاس، به اپراتور حرفه ای نیز لازم است که با طبیعت سطوح و چگونگی به هم رسیدن سطوح آشنا باشد.

• سطوح B Class، این نوع سطوح نیز در معرض دید مشتری قرار دارد اما انعکاس نور در آنها اهمیت کمتری دارد. سطوح مواد پلاستیکی که گرین (Grain) می شوند در این رده قرار می گیرند. بسیاری از سطوح لوازم خانگی در این رده هستند.
• سطوح C Class، این سطوح در دید مشتری نمی باشند همانند سطوحی که در زیر بدنه خودور است.

کیفیت در این سطوح اهمیت زیادی ندارد و مسایل مهندسی همانند استحکام و ... اهمیت بیشتری دارد. نرم افزارهای زیادی برای ایجاد این نوع سطوح وجود دارد.
• Sketch Surface، هدف از این نوع سطوح فقط نشان دادن حجم می باشد و کیفیت سطح و پیوستگی اصلا مهم نمی باشد. نرم افزار الیاس با امکانات بی نظیر خود اجازه ایجاد سریع این نوع سطوح را می دهد.

Autodesk Alias Surface


CAS Vs CAM

AUTODESK ALIAS جزو گروه نرم افزارهاي CAS (Computer Aided Styling) هستش كه اين گروه نرم افزارها مخصوص فرم پردازي هستند و اصولا به عنوان مثال در پروسه Automotive Design در شركت هاي خودروسازي بزرگ دنيا اين گروه ها از نرم افزارهابصورت فوق تخصصی استفاده میشوند

NURBS Vs Polygon

به لحاظ "روش مدلسازي" بايد اشاره كرد اصولا دو روش(سيستم) مدلينگ به طور كلي وجود داره: يكي Polygone Modeling كه زيرمجموعه معروفش همون Mesh Modeling هستش و روش ديگر مدلينگ هم NURBS (Non Uniform Rational B-Spline) Modeling هستش. Poly مخصوص مدلهاي ارگانيك هست در نتيجه بيشتر كاربردش در انيميشن هستش و نرم افزارهايي مثل 3d Max & Maya … قدرتشون در اين روش مدلينگ هست و بر پايه Poly برنامه نويسي شدند، ولي NURBS مخصوص مدلهاي صنعتي هست، از طرفي خود NURBS به دو زيرمجموعه Solid Modeling & Surfac Modeling تقسيم مي شه كه محصولات حوزه "طراحي صنعتي" (Industrial Design ) اصولا Surface هستند بر خلاف مهندسي مكانيك كه Solid هستند. در نتيجه اصولا قدرت Surface Modeling نرم افزارهاي Rhino, Alias o, form-Z بسيار بالاتر و غير قابل قياس با نرم افزارهايي مثل Solidwork هستش.

AUTODESK ALIAS

ارائه اتوکد آلیاس اتومبیل اتودسک

نكته ديگر اينكه Alias نرم افزار "آبجكت سازي آزاد" هستش و در عين حال مناسب ترين و بهترين نرم افزار ها براي طراحي اتوموبيل (Automotove Design) و سطوح بسیار پیچیده هستند. ومي توان را يه نرم افزار "كامل" طراحي صنعتي دونست. چونكه اگر به " پروسه طراحي" توجه كنيم مي بينيم كه تنها نرم افزار Alias هستش كه به عنوان CAID (Computer Aided Industrial Design) شناخته مي شه. در واقع اين دو نرم افزار CATIA و(Alias ) تنها به لحاظ Modeling با هم قابل قياس هستند و مي تونند رقيب هم باشند. وگرنه Alias داراي بخش هاي دوبعدي (Skeching & (2D Rendering، 2D to 3D، رندرنينگ قوي، انيميشن و ... مي باشد كه پروسه ي ديزاينينگ رو كامل پوشش مي ده و نياز طراح صنعتي رو در تمام بخش هاي ديزاينينگ در بالاترين حد تامين مي كنه.به طوري كه كاربر به هيچ نرم افزار ديگري اعم از دو بعدي و سه بعدي و هيچ موتور رندر ديگري نياز نداره و همه امكانات رو در يك نرم افزار در خودش داره. ولي CATIA اصولا فاقد چنين خصوصيتي هستش. كه طبيعي هم هست و بايد هم اينطور باشه چونكه فقط براي مدلينگ برنامه نويسي شده. ولي اين به معني برتري مطلق آلياس نيست چون اصولا اين دو نرم افزار با هدفهاي متفاوتي ساخته شدند و تنها در بعد مدلينگ كه به لحاظ هدف ساخته شدنشون با هم قابل قياس هستند. كه برتري قائل شدن يكي بر ديگري از نظر مدلينگ بين اين دو نرم افزار خيلي دشواره، هر چند اگر برتري اي باشه خيلي نزديك به هم هست. اما به طور كلي CATIA به نسبت آلياس از Interface كاربر پسند تري بر خورداره و كار كردن با دستورات مدلينگ CATIA راحت تر و روانتره و در نتيجه "سريعتره" ولي كار با آليس پيچيده تر و در نتيجه كندتره ولي در عوض داراي "دقت مدلينگ" بالاتري هستش. به نظر من برتري قائل شدن براي يكي از اين دو نرم افزار در بخش مشترك يعني همون مدلينگ شايد چندان درست نباشه چونكه اگه دقيق نگاه كنم مي بينيم كه اصولا هر كدوم داراي خصوصياتي هستند كه ديگري فاقد اون هستش و هيچ كدوم به طور مطلق كامل نيستند و تنها وقتي كنار يكديگر قرار بگيرند كامل ميشوند!.


منظور از ایجاد سطح در الیاس همان سطوح ایجاد شده به روش NURBS می باشد که در محیط های صنعتی کاربرد دارد. در مهندسی مکانیک هم از Surface استفاده می شود و هم از Solid. تمام سطوح قابل دید خودرو، سطوح لوازم خانگی و ... همه از سطوح ایجاد می شوند که ضخامت کمی دارند و همانند پوسته می باشند. مخصوصا سطوح فلزی که فقط یک سطح مدل می شود و چیزی به نام Solid معنا ندارد. مدل های Solid بیشتر در مواقعی که حجم لازم است و سطح مدل پیچیدگی و دقت کمی لازم دارد، کاربرد دارد مثل تمام قطعات موتور خودرو همانند سیلندر، پیستون، شاتون و .... .
نرم افزار Solid Work نرم افزار حرفه ای برای ایجاد مدل های Solid است که قابل مقایسه باAUTODESK ALIASنیست. اما نرم افزار Catia V5 ماژول های مختلفی دارد. که در حوضه های مختلف از طراحی صنعتی تا ایجاد مدل های Solid ، آنالیز مهندسی و تولید کاربرد دارد. ماژول Free Style کتیا تقریبا شبیه به الیاس می باشد و در طراحی صنعتی کاربرد دارد. ولی الیاس بسیار قوی تر است. کتیا ماژول دیگری به نام Generative Shape Design دارد که مخصوص ایجاد سطح می باشد و مهندسان مکانیک در صنعت مخصوصا صنعت خودرو زیاد از آن استفاده می کنند. کتیا در Release های بالاتر مخصوصا در Catia V6 در حال تقویت قسمت Free Style می باشد تا آن را در سطح الیاس در این زمینه برساند.
روش های مختلفی برای ایجاد سطوح صنعتی در AUTODESK ALIAS وجود دارد. منظور از سطوح صنعتی سطوح مورد استفاده در صنعت نظیر سطوح بدنه خودرو، هواپیما و ... می باشد. این سطوح مخصوصا سطوح A-Surface اهمیت ویژه ای دارند که در نوشتار جداگانه ای به معرفی بیشتر ویژگی های آن خواهم پرداخت.
1- ایجاد سطوح با استفاده از مدل ابر نقاط (Cloud Points) بدست می آید. ابر نقاط در واقع مجموعه ای از تعداد زیادی نقطه است که در سطح مدل قرار گرفته اند. در شکل زیر یک نمونه از ابر نقاط مربوط به رودری یک خودرو نشان داده شده است.


برخی از Scan Data ها به صورت Mesh می باشند


Scan Data (ابر نقاط یا مش) در نرم افزار الیاس وارد شده و بر روی نقاط سطح قرار داده می شود. برای ایجاد سطوح بر روی Scan Data ، Section هایی در جهت های طول، عرضی و ارتفاع با فواصل حدود 10 میلیمتر (با توجه به ابعاد مدل) ایجاد شده و توسط ابزارهای قدرتمند نرم افزار الیاس بر روی این Section ها به سرعت سطح قرار می گیرد. همچنین نرم افزار الیاس ابزارهایی برای کنترل فاصله سطوح تا Scan Data دارد که فاصله سطوح در حال ایجاد تا Scan Data را کنترل می کند. ابتدا سطوح با کیفیت پایین ایجاد می شود که در این مرحله کیفیت سطوح اهمیت کمتری دارد، پس از تایید مدل توسط طراح و واحد مهندسی سطوح نهایی با کیفیت A-Surface ایجاد می شود. در شکل زیر سطوح نهایی مدل خودروی شکل بالا نشان داده شده است.
2- ایجاد سطوح با استفاده از Sketch
طرح های ایجاد شده توسط طراح در قسمت Sketching نرم افزار الیاس و یا هر نرم افزار گرافیکی دیگری می تواند در نرم افزار الیاس به عنوان مبنا جهت ایجاد سطوح قرار گیرد. برای ایجاد سطح حداقل سه نما از طرح لازم است. با استفاده از نرم افزار الیاس می توان منحنی های لازم را در مرز طرح ایجاد کرد و در نهایت منحنی ها تبدیل به سطح می شوند. بعد از ایجاد سطوح و تشکیل حجم نهایی ایجاد تغییرات در مدل با نظر طراح در نرم افزار الیاس ساده می باشد.
3- ایجاد سطوح بدون استفاده از Sketch
در این حالت مدلساز با استفاده از نرم افزار الیاس و زیر نظر طراح می تواند مدل نهایی را ایجاد کند. طراح حجم کلی را توسط طرح یا عکس برای مدلساز الیاس مشخص می کند و مدلساز مدل را در نرم افزار الیاس ایجاد می کند. بعد از ایجاد مدل سه بعدی، مدل در اختیار گروه مهندسی و همچنین ساخت قرار می گیرد. گاهی لازم است از مدل یک نمونه ساخته شود. با اعمال نظرات گروه مهندسی و نیز طراح، مدل نهایی با رعایت کلیه اصول Surfacing ایجاد می شود.

توضیحات لاتین زیر هم خالی از لطف نیست:

Autodesk® Alias® Automotive design software includes the features in Alias Design and Alias Surface, plus specialized visualization and analysis tools that make it the choice of leading automotive styling studios.

System Requirements

For Autodesk Alias Design , Autodesk Alias Surface , and Autodesk Alias Automotive :

Microsoft® Windows® 7, Microsoft® Windows® XP Professional SP3, Microsoft Windows XP Professional x64 edition SP2, or Apple® Mac OS® X 10.6.2 or greater
2 GHz Intel or equivalent AMD OpteronT processor
2 GB RAM (4 GB or more highly recommended)
Disk space requirements
For Autodesk® Alias® Automotive software: 6.5 GB free hard disk space
For Autodesk® Alias® Surface software: 4 GB free hard disk space
For Autodesk® Alias® Design: 5 GB free hard disk space
Supported NVIDIA® or ATI graphics card with a minimum of 256 MB dedicated texture memory*
DVD-ROM drive
Three-button mouse
Wacom graphics tablet for sketching
.NET 4.0 framework

This service pack addresses a variety of issues in Autodesk Alias . Please refer to the readme file for installation instructions and a summary of issues addressed.