اوپن سورس یا متن بازها

open-source اوپن سورس یا متن بازها - طهاکو
پلتفروم مورد بحث: OSI

امتیاز کاربران

rating_star اوپن سورس یا متن بازها - طهاکوrating_star اوپن سورس یا متن بازها - طهاکوrating_star اوپن سورس یا متن بازها - طهاکوrating_star اوپن سورس یا متن بازها - طهاکوrating_star اوپن سورس یا متن بازها - طهاکو
 

باید بدانیم که واژه متن باز یا اوپن سورس انقلاب شگفت انگیزی را در تحول دنیای فناوری قلم زد و پیدایش این اصطلاح سرآمد شروع اطلاعات بسیار گسترده ای در سالهای اخیر است.

نت اسکیپ در تقریبی از بیست سال پیش تحت تأثیر مقاله ای قرار گرفت و کدسورس های اصلی مرورگر وب اختصاصی خود یعنی Netscape Communicator را به رایگان در اختیار علاقمندان این فن قرار داد. او در حالی که شرکتش شرایط نامناسبی داشت این کار را انجام داد و در بازخوردی بعد از چند روز از گروه بزرگی از توسعه دهندگان با یک سؤال روبرو شد و اینکه اسمه عملکرد اسکیپ برای این ارائه رایگان در این شرایط چیست؟ پاسخ Open Source به معنای متن باز و رایگان بود که باعث تأسیس پایه های سازمان OSI یا پیشگامان متن باز شد و مؤسس خوش سلیقه و زرنگ آن با نام بروس پرنز استانداردی تعریف کرد که برگرفته از تعاملی بود که چندی پیش نت اسکیپ برای اولین بار از آن طریق کدهای خود را منتشر کرده بود.

 از این پل بود که لینوکس بعنوان اولین پروژه متن باز شناخته شد و آغازگر یکی از پیچیده ترین تحول های تاریخ فناوری شد. و هم اکنون همین اندروید یا مرورگر سافاری گوشی های اپل نمونه هایی هستند که با تلاش بسیار بصورت رایگان در اختیار خیل عظیمی از افراد قرار می گیرد که حتی به متن باز بودن این اپلیکیشن ها هم فکر نمی کنند. بنظر رایگان هستند ولی در واقع می توان واژه آزاد را مناسب تر دید.

 

ریچارد استالمن هرک معروف دهه هشتاد نرم افزار آزاد را بطور رسمی با سیستم عامل گنو معرفی و آماده کرد و از این دفاعیه برای افرادی که دوست داشتند از این سیستم عامل برای اهداف شخصی سازی خود استفاده ببرند حمایت کرد. ولی بعدها مشخص شد این تفکر که کاربران بتوانند نرم افزار را تا حد بی نهایت ویرایش و دخل و تصرف کنند ایده ای بس نابخردانه خواهد بود. اینطور می توان استنباط کرد که انقلاب متن باز برای کاهش فاصله طبقاتی برخی ارائه دهندگان نرم افزار با نسخه های تازه به دوران رسیده بود.

ایجاد اعتماد از محورهای اصلی تمایز بین نرم افزار آزاد و اصلاح متن باز بود به شکلی که بعد از سال ها نرم افزار آزاد از بین رفت و ایده مسلط متن باز برای ایجاد اعتماد بین انسان ها بعنوان عدم وجود امتیاز مالکیت به شخص یا گروه گسترش یافت. هم اکنون این اعتماد بسیار گسترش یافته بصورتی که بزرگترین ارگان های دنیا در حال استفاده از سیستم های متن باز برای پیش روی در امورات خود هستند و مسلماً اعتماد یاد شده هم بوجود آمده است.

باید انتظار داشت در آینده متن باز ها بشکلی جدی تر بتوانند با همکاری میلیون ها نفر بطور همزمان بر روی یک پروژه عامه پسند و رایگان انقلابی شگرف ایجاد کنند.

100000 کارکتر مجاز باقی مانده برای تایپ پیام


مبینا سرلک
یکی از درآمدهاشون همین فروش تی شرت هست. یک تیشرت چند هزارتومنی رو اومدن روش تصویر برندشون رو زدن من دیدم تو یک کنفرانس خارجی زده بود چند هزارتاش رو فروختن اونم با قیمتای گزاف
مینا گلمحمدی said :
هر چی داریم از همین متن بازها هست ولی کاش یک مقاله درباره درآمد کلان این شرکت ها هم می نوشتید مردم متوجه میشدن این اوراکل چه درآمدایه عجیبی داره که می تونه اگه بخاد هر روز هر هفته رو در تمام دنیا تبلیغات محصولات رایگان خودش رو راه بندازه. اونم با این هزینه های گزاف تبلیغات در نت

مینا گلمحمدی
هر چی داریم از همین متن بازها هست ولی کاش یک مقاله درباره درآمد کلان این شرکت ها هم می نوشتید مردم متوجه میشدن این اوراکل چه درآمدایه عجیبی داره که می تونه اگه بخاد هر روز هر هفته رو در تمام دنیا تبلیغات محصولات رایگان خودش رو راه بندازه. اونم با این هزینه های گزاف تبلیغات در نت

طهاکو در آپارات طهاکو در یوتیوب طهاکو در لینکدین