بلاک چین

blockchain بلاک چین - طهاکو
پلتفروم مورد بحث: بلاک چین
وب سایت توسعه دهنده: https://blockchain.info

امتیاز کاربران

rating_star بلاک چین - طهاکوrating_star بلاک چین - طهاکوrating_star بلاک چین - طهاکوrating_star بلاک چین - طهاکوrating_star بلاک چین - طهاکو
 

شاید بتوان در کنار دیوار چین اینبار بتوان بلوک چین را پدیده ای جهانی برشمرد. در واقع بلاک چین یک پایگاه داده محسوب می شود و هرآنچه به این پایگاه داده بعنوان رکورد اضافه می شود با عنوان یک بلاک جدید نامگذاری می شود. این پایگاه داده بصورت اشتراکی و شبیه به تورنت عمل می کند و دیتاسنتر خاصی برای ذخیره سازی آن وجود ندارد بلکه می توان حافظه کامپیوتر های موجود در جهان را محل ذخیره سازی آن تلقی کرد.

بلاک چین چیست؟

حالا این سؤال پیش می آید که بلاک هایی که در این رکوردهای دیتابیس ذخیره می شوند حاوی چه اطلاعاتی هتسند؟ پاسخ پول هست.

اگر شما بخواهید با مدیریت طهاکو داد و ستد کنید ناگریز هستیم برای این استفاده از این نوع عملکرد یک بلاک ایجاد کنیم و جزئیات دادوستد خود را بعنوان دیتا به آن بدهیم. این بلاک در گروهی ایجاد می شود که تمام نوع داد و ستدهای نظیر ما را شامل می شود و بالطبع افراد زیادی را شامل می شود. یک صفحه گسترده اکسل را تصور کنید؛ می توان هر سلول را یک بلاک نامید و هر بلاک هم بالطبع در سطر یا ستون خاصی تعریف شده است. منظور از گروه یا رکورد همین سطر و ستون هست و منظور از بلاک هم که گفتیم همین سلول ورک شیت اکسل است. پس بلاک داد و ستد شما با طهاکو سلولی در یک سطر یا ستونی شد که انواع داد و ستدهای نظیر هم در همان ستون هست. حالا همه افراد دادوستدهای نظیر می توانند نظر دهند که آیا بلاک ما قانونی و مشروع هست یا خیر.

 قضیه جالب شد! چرا؟ چونکه یکسری انسان کنجکاو تعریف شده که نظارت می کنند آیا شما پول دادوستد را به طهاکو بدهید یا خیر...

 

 آنها علاوه بر تأیید خرید و فروش ما همچنین نظارت می کنند که آیا هزینه تعیین شده برای این دادوستد منصفانه هست یا خیر.

وجه اهمیت بلاک چین

 بعنوان بارزترین اهمیت این دادوستد حذف بانک ها است. مهم ترین دغدغه کشورها برای جابجایی مبالغ بالا تعریف نشدن یک نظام بانکی مشترک بوده و هست و حالا با این پایگاه داده بزرگ و در صورت اینکه قابل اعتماد هم باشد می توانیم براحتی بدون نیاز به واسطه قانونی با ایجاد یک بلاک بزرگ مقادیر بالای پول را بین کشورها منتقل کنیم.

اگر کسی بخواهد بطور غیرقانونی بلاکی را تغییر دهد و یا حتی آن را حذف کند چون یک کپی از آن در کامپیوتر میلیون ها نفر دیگر هم هست دیت به ایجاد تداخل زده است و این تغییرات پذیرفته نمی شود. یعنی بطور دائمی بعد از ایجاد یک بلاک می توانیم همیشه ناظر دادوستد خود بطور غیرقابل تغییری باشیم.

منظور از زنجیره ای بودن تبادلات چیست؟

اگر شما جنسی از طهاکو با بلاکی با قیمت 100 سکه خریداری کنید می توانید آن را به صورت 50 بلاک تک سکه و یک بلاک 50 سکه ای به 51 بلاک مجزا تبدیل کنید. و همین طور فردی که بلاک 50 سکه ای را دارد می تواند بلاک خود را به ده بلاک 5 سکه ای تبدیل کند و همینطور شبیه یک هرم از بالا به پایین این پول خرد می شود ولی اتفاقی که می افتد این است که اضاف یا کم نمی شود بلکه ثابت می ماند و تا بحال در کامپیوتر طهاکو + شما + 50 نفری که یک سکه گرفتند + فردی که 50 سکه از شما گرفت + ده کامپیوتری که سکه های 5 ای گرفتند؛ ذخیره شده است یعنی سند این 100 سکه یه ما در 63 کامپیوتر موجود می ماند و رمزنگاری میشود و تاریخچه ای که از خود بجای می گذارد باعث می شود منصفانه و بدون تغییر بماند.

 ماینر

در مثال فوق یک داد و ستد توسط دو مایتر یعنی طهاکو و شما صورت گرفته است پس از امروز ما هم جزء ماینر ها خواهیم بود.

P2P

به زنجیره ای که با عنوان تاریخچه دادوستد بین 63 صاحب کامپیوتر های مثال بالا ایجاد شد یک شبکه P2P می گویند.

 با تمام تفاسیر بالا یک نقطه ای بعنوان شروع تبادلات در بستر یک رمزنگاری با احراز هویت و اینکه آیا ما توانایی تعریف و دسترسی به مجوزهای این نوع دادوستد را داریم یا خیر، تعریف می شود و در یک شبکه گسترده همه ما بصورت زنجیروار در بستری امن با وجود یک تاریخچه در کامپیوتر های مختلف شاخه های این داد و ستد می شویم.

 شاید نقطه شروع بتواند متعلق به یک ارگان باشد، ارگانی که وظیفه احراز هویت هر شخصی برای ورودش به بلاک چین را تأیید کند. ارگانی که ماینرها را و دارایی هایی که در بلاک ها تعریف می کنند را تأیید کند.

وقتی وارد سایت بلاک چین می شویم در صفحه نخست فقط بیت کویین می بینیم و این بیت کویین شاید همان منبع ورودی تعریف بلاک های داد و ستد بلاک چین باشند.

100000 کارکتر مجاز باقی مانده برای تایپ پیام


مبینا سرلک
الان هر چیزی داره وصل میشه به بلاک چین
گوگل داره محصولاتی مرتبط با بلاک چین میسازه
گوش های بلاک چینی اومدن
شده مثله گوشی و کامپیوتر که هرکی باید یکی ازش رو داشته باشه

مینا گلمحمدی
جای یک آموزش شبیه دوره جامع sql طهاکو رو برای هندل کردن منابع ارزشمند موجود در بلاک چین رو اینجا خالی می بینم. کاش یکی میومد از این جدیدا یادمون میداد.

طهاکو در آپارات طهاکو در یوتیوب طهاکو در لینکدین