Leaders are readers محلی برای فهم دلیل ظهور رهبران.

فروتنی یعنی شنونده حقایق جدید برای تغییر عقاید قدیمی بودن و این موضوع آرامش بخش است؛ کنجکاوی یعنی فعال باشیم و پذیرنده اطلاعاتی باشیم که با جهان بینی کهنه ما مغایرت دارند و این موضوع هیجان انگیز است. با مطالعه، تفحص در زندگی های قبلی با فیلم دیدن و جهانگردی، فروتن و کنجکاو می شویم یعنی زندگی آرامش بخش و هیجان انگیزی را شروع می کنیم. readers افرادی هستند که در وهله اول اهل مطالعه بوده و همچنین علاقمند به تماشای فیلم های ارزشمند تاریخ و جویای کسب تجربه از مکان های دیدنی دنیا هستند. با این تفاسیر دسته بندی Leaders are readers طهاکو به سه بخش Book،Film و Trip تقسیم می شود.
  1. اسماعیل عالی پور
  2. experiences
  3. دوشنبه, 16 دی 1398
  4.  اشتراک
برخی کاربران اینترنت که درآمد و امورات زندگی خود را بر اساس اینترنت و فضاهای مجازی تنظیم کرده اند و معاش خود را بدین منوال می گذرانند بمرور زمان دچار یک بیماری روانی و گنگی در کار با سیستم کامپیوتری متصل به اینترنت خود می شوند که در این مقاله و در این ساعت از طهاکو قصد داریم به بررسی اجمالی این پدیده شوم بپردازیم.

یک کلاینت و کاربر اینترنتی با اهداف مشخصی در بازه ای مشخص از زمان تصمیم می گیرد که امورات اینترنتی خود را بررسی کند و در صورت مشاهده اطلاعیه هایی که نیاز به پاسخ داشته باشند اقدامات لازم را انجام دهد. مثلاً یک طراح سایت حتماً باید در ساعاتی از روز اینباکس ایمیل و یا پلتفروم های مورده نیازه بروزرسانی شده طراحان وب را مشاهده کند و بعد از با خبر شدن از آخرین اطلاعیه ها در پیش روی و پیشتیبانی کارکردهایِ خود اقدام به پاسخگویی و رفع ابهامات و نیازها نماید. این منطقی است که هرگز یک کاربر با سیل عظیمی از سوالات و اطلاعیه ها روبرو نمی شود و اگر اطلاعات لازم در زمینه کاری خود را داشته باشد نهایتاً بعد از یک الی سه ساعت باید بکار خود خاتمه دهد و به سراغ مقوله های حضوری و بازاریابی و یا حتی رسیدگی به امورات شرکت و ارگان مربوطه خود بپردازد.

ولی بکرات مشاهده شده است کاربران بسیاری هر چند در اولین زمان ممکن بر سر سیستم رایانه ای خود حاضر می شوند ولی تا ساعت ها پشت سیستم عامل می مانند و هرگز نتوانسته اند امورات خود را به سرانجام برسانند و نهایتاً بعد از ساعت ها کار، بدون داشتن رضایت از کار انجام شده خسته، سیستم رایانه ای را رها می کنند و کار های خود را بروز دیگری موکول می کنند.

حال بنظر شما چرا این کاربر با صلاحیت هرگز نمی تواند امورات خود را که در یک بررسی کلی اندک بنظر می رسند را در مدت زمان مورد نظر انجام دهد؟

پاسخ این سؤال بعد از بررسی دهها نفر از پرسنل در حال کار با نتایج شگفت انگیز و خطراناکی مواجه شد.

ما با مشاهده این مشکل که بیان کننده این امر بود که "بنده علاوه بر اینکه از پشت سیستم رایانه ای تکان نمی خورم و دائم در حال کار کردن هستم ولی هرگز قادر به انجام کارهایم نیستم" شروع شد. در بررسی اولیه ما متوجه شدیم که حق با کاربر هست و او علاوه بر اینکه صبح زود سر کاره خود حاضر می شود و حتی نوشیدن یک لیوان آب را هم جزء کارهای ممتنع کننده کار مفید میداند؛ ولیکن همواره نمی تواند به امورات کوچک محول شده هم پاسخ مناسب دهد. این مشکل در میان کاربران و متخصصینی که حرفه ای تر بودند بصورت بارزتری مشاهده میشد و این دست از اشخاص بصورت ملموس تر قادر به انجام کارهای محوله نبودند.

در ادامه بررسی مشاهده شد این کاربران خیلی از ذکاوت بالایی برخورداند و در کار مصمم تر می باشند ولی در نهایت خروجی بسیار ضعیف و در مواردی حتی ضعیف تر از یک کاربر حده متوسط را دارا می باشند.

با زیر نظر گرفتن این دست از کاربران به نتایج شگرفی دست پیدا کردیم. ما متوجه شدیم این مشکل در این دست از کاربران زمانی به اوج میرسد که این کاربران به حالته پایداری رسیده باشند. بعنوان مثال اگر بعد از سال ها طراح یک سایت توانسته باشد به پلتفروم پایداری دست پیدا کند که هر کاربری با هر دستگاهی بتواند از تمامی قابلیت های برنامه ریزی شده مدیران کارفرما برای سایت استفاده نماید؛ دقیقاً زمان آن فرا رسیده بود که این طراح با مشکل ذکر شده روبرو شود. اما چگونه؟ این طراح سایت می داند که سایت، در حال حاضر به پایدارترین حالت خود رسیده است و هر نیازی در مقوله کاری سایت تعریف شده را براحتی برای کاربران هدف برطرف می کند. او هر روز وظیفه دارد ایمیل خود را بررسی نماید و سفارشات فروشگاهی را ارسال نماید. این کار یکی از کارها و وظایف این شخص است ولی این کار باید هر روز در عرض حداکثر 30 دقیقه انجام شود. ولی با تحیر مشاهده کردیم که این طراح سایت بدلیل تلاش بسیاری که برای سایت کرده بود انتظار داشت روزانه صدها سفارش جدید دریافت کند ولی بطور متوسط روزانه با چندین عدد سفارش بیشتر روبرو نمیشد. ما متوجه شدیم که این طراح سایت میدانست سایت برای هر شخصی در هر نقطه ای از جهان در دسترس است و همچنین متوجه کیفیت محتوایی سایتش هم شده بود، ولیکن هرگز متوجه ضعف مدیریتی در بخش های دیگر شرکت نبود چراکه در زمینه این وظایف قبلاً چه در دانشگاه و چه در علایق خود آشنایی پیدا نکرده بود. او دائماً ایمیل خود را چک می کرد و منتظر سفارشه جدیدی بود. و دائماً از خود می پرسید کاره من که بی عیب و نقص هست چرا سفارش جدیدی دریافت نمیکنم. در طول یک ساعت بررسی و مانیتورینگ این کارمند متوجه شدیم او بطور ناخودآگاه ایمیل خود را در بازه زمانی 2 دقیقه یکبار باز می کند و با هیجان از اینکه "الان باید سفارش جدیدی را مشاهده کنم" اینباکس ایمیل خود را بررسی می کرد؛ ولی بلافاصله مشاهده می کرد خریدی انجام نشده واینباکس خالی هست، لذا با ناراحتی و جالب اینکه با سرعت، مرورگر خود را با کلیک بر روی علامت ضربدر می بست. او تا دو دقیقه بعدی که بطوره ناخودآگاه بخواهد مجدد به سراغ ایمیل خود برود، با همین سناریو به سراغ اکانت شبکه اجتماعی خود می رفت. او مدیر کانال تلگرام سایت هم بود ولی مجدد مشاهده می کرد که بله؛ هنوز عضوه جدیدی اینجا هم افزوده نشده؛ و جالب اینکه بسرعت برنامه تلگرام را می بست. او در ادامه به سراغ اکانت اینستاگرام رفت و با این هدف که ببیند، چند عضو جدید در شبکه اینستاگرام سایتش افزوده شده بودند. او می دانست شبکه های اجتماعی تاثیر زیادی بر روی امر بیزینس یک سایت تجاری می گذارند و لذا این کانال ها و پل ها را ایجاد کرده بود و منتظر بهره برداری از آنها بود. او کاره درستی را انجام میداد و به همین خاطر مرورگر خود را باز کرد و بسراغ اینستاگرام سایتش رفت و مشاهده کرد بله؛ خبری از فالور و کامنت جدیدی نیست و باز هم جالب اینکه بسرعت مرورگر خود را بست. این سرعت عمل بنظر نارضایتی از نِت بود. بنظر می رسید او با خود می گفت:"من که همه کارهای مورد نیازی که باید انجام میدادم رو اعمال کردم؛ ولی چرا از کاربر جدید خبری نشده است" و با همین سناریو از نِت و اینترنت در دل خود گلایه می کرد.

تا دو دقیفه بعدی که مجدد این طراح سایت به اکانت تلگرام سرک میزد ده کار متداول که از جمله وظایف او محسوب می شدند را بررسی و به ترتیب بررسی می کرد. جالب اینجا بود که این کارمند بلافاصله وقتی با آخرین شکست خود مواجه میشد مجدد کار خود را از سر می گرفت. دلیل این امر هم این بود که این طراح سایت بخوبی میدانست که سایت و شبکه های اجتماعی سایتش برای همه افراد دنیا قابل دسترسی هستند. او بنظر می رسید با خود می گفت:"خب سایت من که برای هر کاربری با هر دستگاهی بصورت استاندارد قابل دسترس هست؛ و اصول ارسال مطلب به شبکه های اجتماعی پر رفت و آمد را هم که من رعایت کرده ام. پس حتماً دیگه الان باید مشترک جدیدی رو دریافت کرده باشیم." لذا او تمام ده عملکرده اخیر را تا نیم ساعت چندیدن بار انجام داد. ما در ادامه بررسی مشاهده کردیم این کارمند به طور ناخودآگاهی و بدون اینکه متوجه شود از انجام اینکار خسته شد و کار معقول تر و جدیدی را بدست گرفت ولی غافل از اینکه او به صورت نوسانی هر ده دقیقه یکبار سناریو تکراری بررسی اطلاعیه های سایت را بارها انجام میداد. در طول یکساعت کاری که او شروع بکار کرده بود هنوز کارکرد مثبتی دیده نشد و بنظر می رسید این طراح خبره در حین انجام هر کاری بارها از خود می پرسید که:"چرا من بازدهی مناسبی از بهترین شبکه های اجتماعی موجود نمی گیرم". و هر بار که این سؤال به ذهنش می رسید مجدد سناریوی تکراری بررسی اطلاعیه ها مذکور را تکرار می کرد. بارها بنظر رسید این طراح سایت یک دیوانه اینترنتی هست. او سالها در شرکت مورد تحقیق کار کرده بود و هر کاری را نهایتاً با تاخیر و با کیفیت تحویل می داد ولی اینکه یک ایمیل را در طول 15 دقیقه 12 بار چک کند در خور شخصیت کاری چنین چهره ای نبود.

از او سوال کردیم که چرا اینکار تکراری را بارها انجام میدهی و در پاسخ با انکار این فرد روبرو بودیم.
در ادامه بررسی این بررسی وحشتناک را با مانیتورنیگ دیگر کارمندان انجام دادیم و متوجه یک فاجعه خیلی خیلی بزرگ شدیم. دقیقاً یاد سخن بیل گیتس افتادیم که می گفت:"مهم ترین قانون استفاده از تکنولوژی و اتوماسیون به همان اندازه که فراین کارآمد تر می کند، می توند فرآیند ناکارآمد را ناکارآمدتر کنند."

آنها همواره میخاستند با نتایج شگفت انگیز اینترنت که متوجه شغل افراد زیادی شبیه مدیر جاودانه اپل شده بود روبرو شوند. ولی نمیدانستند که مشکل از جایی دیگر است. مثلاً کاربر طراح سایت نمیدانست که بازاریابی و تبلیغات برای جذب مشترک شبکه اجتماعی بسیار هزینه بر است و مدیران شرکت هم هرگز دوست نداشتند این هزینه را متحمل شوند. او بدلیل عدم آشنایی با برخی مقوله ها خود را درگیر یک تکرار خسته کننده کرده بود و هر بار هم میدیدیم با شکست روبرو میشد. دیگر کارمندان هم به همین دلایل مشابه و بی ارزش همواره با شکست روبرو میشدند و در یک از موارد دیده شد که یک از کاربران ده ها بار اکانت تلگرام خود را که مشخصاً حاوی هیچ گونه بازخورد جدیدی نبود چک می کرد. بعد از اینکه دلیل اینکار را پرسیدیم پاسخ حیرت انگیزی مبنی بر اینکه:" میخاستم ببینم دوستانم تصویر پروفایل خود را تغییر داده اند یا خیر" روبرو شدیم. خب، اگر منطقی بخواهیم برخورد کنیم پاسخ صحیح این هست که هر کاربری که تصویر پروفایل شبکه اجتماعی خود را بخواهد عوض کند، حتماً از این موضوع آگاه است که باید حداکثر در یک روز این تصویر را بیشتر از یک بار تغییر ندهد، و می شود در طول یک روز با یکبار مراجعه به اپلیکیشن مذکور بررسی مورد نظر را انجام داد. ولی این شخص هر ده دقیقه و اشخاص دیگری حتی هر سه دقیقه یکبار اتصال به اینترنت خود را صرفاً محدود به بررسی تصویر پروفایل لیست کاربران خود می کردند.

کارمندانی هم مشاهده شد که کار خود را همیشه کامل تحویل میدادند ولیکن هرگز پیشرفتی از آنها مشاهده نمیشد. این کارمندان بمرور زمان بدلیل توانایی بالایی که داشتند موفق می شدند کاره محوله را بجای اینکه شبیه ابتدای کار در 5 ساعت انجام دهند در نهایت در دو ساعت انجام دهند ولی همواره بدلیل وسواس در چک کردن اکانت های کاربری خود و تکرار های بیهوده، شبیه دیگران، زمان زیادی را از دست میدادند و لذا از پیشرفت کاری خبری نبود.

بسیار مایه تاسف بود لایق ترین مدیران هم از این امر مستثنی نبودند و در حالی که به خاطر "ساعت کار" خود حقوق گزافی می گرفتند ولی باز هم ساعت های بسیاری از کار خود را صرف بررسی اطلاعیه های بی مورد می کردند.

اینترنت و نت می تواند بسیاری از نیازهای یک متخصص مهندس را برطرف کند ولیکن اگر او متوجه عملکرد خود نباشد به دام گنگ و پر ابهام و فوق العاده وقت گیر و شومی خواهد افتاد که نجات از آن بدون اینکه متوجه آن شود امری بس دور از عقل خواهد بود.

در سناریوی جدید تر فعایلت های یکی از مدیران لایق و با مدرک دکترا شرکت مورد تحقسق را با گوشزد قبلی مانیتور کردیم. متوجه بودیم که این استاد علاقه شگرفی به فیلم ها و بازیگران کره ای دارد. او همیشه یک هارد اکسترنال به همراه خود داشت که کلکسیونی از تمام سریال ها و فیلم های کره ای در آن مشاهده میشد. ولی در مانیتور مشخص شد که نیمی از سرچ های این استاد گرامی متعلق به بازیگران کره ای می باشد. بسی جای تاسف بود که هر 15 دقیقه یکبار شاید با به خاطر آوردن آفرهای جدید دقایقی را به این امر و مقوله اختصاص میداد. او در شبکه های اجتماعی صدها بازیگر کره ای عضو بود و با هر بروزرسانی و اطلاعیه ای، دقایقی را صرف آنها می کرد. از او سوال شد که بین دیدار مشهورترین بازیگران کره ای و یک ماشین لوکس بخواهید یکی را انتخاب کنید، کدامیک را در نظر خواهید گرفت و بدون هیچ منطقی بعنوان پاسخ از یک "دکتر" گزینه اول را دریافت کردیم. ما در بررسی متوجه شدیم در ناخودآگاه این دکتر "اولویت" از بین کار و بازیگران معروف کره ای گزینه دوم می باشد و شخصی که براحتی بتواند یک اتومبیل لوکس را رد کند بدون شک کار را در اولویت های بعدی قرار می دهد.

این حساسیت می تواند زمان بسیار زیادی از کار کارمندان را به خود اختصاص دهد و علاوه بر اینکه دچار وسواس شدیدی می شود او را به ندرت از واقعیت و دنیا معاش جدا می کند. به آرامی شخص در سطره وسواسی و تکراری قرار می گیرد که بهترین سالهای عمر او را می گیرد و بدون هیچ گونه بازده مثبتی به آرامی او را از ساده ترین کامندان بسیار بسیار در موقعیت پایین تری قرار می دهد.

خوب میدانیم انتظار برای بارش باران در تشنگی می تواند ما را از پای درآورد و یا انتظار برای رسیدن سایه در کویر همینطور. در دنیای مدرن نمیتوان بدون علم ارتباطات و زیر پا گذاشتن برخی هنجارها به درآمد و تعالی مثبت رسید. بسیاری از افراد همواره در مسیر مثبت قدم می گذارند و منتظرند تا به ایده مورد نظر برسند ولی باید این مهم را ذکر کرد در ارتباطات هیچ قانون و احترامی نباید در نظر گرفته شود تا شاید به تعالی رسید. برای مفهومی تر جلوه دادن جمله اخیر می توان به تجربه تلخ پاپ آپ های سایت ها اشاره کرد. یا تبلیغات انبوهی که می تواند حجم بالا و هزینه های گرافی برای ما قائل شوند. آیا تابحال بدنبال یوزر و پسورد برای آنتی ویروس خود بوده اید؟ همیشه سایت های زیای را بالاجبار اجرا می کنیم تا به اندک اطلاعات دستیابی پیدا کنیم. به همین دلایل هست که یک کارمند در فضای نِت نمی تواند بدرستی و در مسیر مناسب به اهداف مورد نظر برسد. پس باید بسیار مواظب باشد که دچار وسواس نشود و تکرار های بیهوده را برای همیشه حذف کند و خود را یا در مسیر مشابه غلط قرار دهد و یا کرا دیگری را در دست بگیرد.

در مقاله بعدی روش هایی را ارائه میدهیم تا به کمک این ترفندها از مشکل و بیماری حساسیت نِت رهایی پیدا کنید.
پیوست
نظر
هنوز نظری قرار داده نشده است
پاسخ صحیح Pending Moderation
سلام ممنونم از این ارائه زیبا
من یکی از کارمندان یک شرکت بزرگ ایرانی هستم
کار من اینطور هست که باید هر روز یکسری خرید برای شرکت انجام دهم.
در ابتدای کار بسیار درگیر روش های خرید بودم ولی دو سال هست که با وجود شبکه های اجتماعی این درگیری بنده بسیار کمتر شده
منظورم از درگیر شدن این هست که روش های خرید زیادی رو تجربه می کردم و همیشه بهترین رو انتخاب می کردم ولی در دو سال اخیر تنها روش های خرید من همون هایی هستن که در اوایل کار یاد گرفتم و پیشرفت زیادی نداشتم
اخیراً متوجه پیشرفت همکاران شدم و بعد از بررسی و کند و کاو به این نتیجه رسیدم که بلللللللههههههه ه
من دچار بیماری این مقاله شده ام و متاسفم که خیلی دور متوجهش شدم.
اول از دوستانی که این مقاله را ارائه دادن تشکر می کنم و بیصبرانه منتظر مقاله ارائه راهکارها هستم
من هر دقیقه یکبار اکانت هام رو چک می کنم و خیلی از خانم های محل کار رو سراغ دارم که دائماً کارشون همین تکرار ها شده و برای اونها هم خیلی بیشتر نگرانمwink حساسیت خطرناک کاربران نِت به اطلاعیه ها - طهاکو
  1. بیش از یک ماه پیش
  2. experiences
  3. # 1
مسخرش رو درآوردین که وزیر بخاد بیاد بگه بیشتر از نیمی از ترافیک اینترنت ما میره سمت تلگرام
اونوقت تو تلگرام چیکار می کنین.
میرین مهمونی و دورهمی و یک سفره هم میندازین و کلی غذاهای جورواجور و بعد هم همونجا یک فوتبال بزنید. میگم تو تلگرام با هم یک قدمی هم بزنید زشته اونوقت میگن دورهمیشون ضعیف بود.
اصن بمونید همونجا کجا میاید.
نظر
  1. بیش از یک ماه پیش
  2. experiences
  3. # 2
اینو علاجشم بگید ببینیم چه میشه کرد.
دلیلش شاید همین تنهایی آدما باشه.
البته تنهایی هم میسازه. مثلاً پسری که باید بعد از سربازیش دنبال کار باشه و زن بگیره میشینه چک کردن پروفایله این و اون و آخرشم هم سن ازدواج میره بالا هم پسره نابود میشه.
کاش برق میرفت دیگه هم نمی اومد
نظر
  1. بیش از یک ماه پیش
  2. experiences
  3. # 3

پاسخی یافت نشد
اولین نفر باشید!

اشتراک در خبرنامه

Please enable the javascript to submit this form

طهاکو در یوتیوب

طهاکو در لینکدینایمیل به طهاکو