Leaders are readers محلی برای فهم دلیل ظهور رهبران.

فروتنی یعنی شنونده حقایق جدید برای تغییر عقاید قدیمی بودن و این موضوع آرامش بخش است؛ کنجکاوی یعنی فعال باشیم و پذیرنده اطلاعاتی باشیم که با جهان بینی کهنه ما مغایرت دارند و این موضوع هیجان انگیز است. با مطالعه، تفحص در زندگی های قبلی با فیلم دیدن و جهانگردی، فروتن و کنجکاو می شویم یعنی زندگی آرامش بخش و هیجان انگیزی را شروع می کنیم. readers افرادی هستند که در وهله اول اهل مطالعه بوده و همچنین علاقمند به تماشای فیلم های ارزشمند تاریخ و جویای کسب تجربه از مکان های دیدنی دنیا هستند. با این تفاسیر دسته بندی Leaders are readers طهاکو به سه بخش Book،Film و Trip تقسیم می شود.
  1. اسماعیل عالی پور
  2. experiences
  3. دوشنبه, 16 دی 1398
  4.  اشتراک
هر ماه مدیران طهاکو پاسخگوی پاره ای از سؤالات مطرح شده کاربران دنبال کننده شبکه های اجتماعی دپارتمان هستند. در این مقاله پاسخ برخی مدیران پیرامون سؤالات مطرح شده را بررسی خواهیم کرد.

سؤال. چطوری می تونم در کاری بجز رشته تخصصی خودم مشغول بکار بشم؟ بنظر میرسه اکثر کارها نیاز به تجربه کاری دارند و من شخصاً کسی هستم که نمی تونم بدون تجربه مشغول بکاری بشم.

-میترا س

درسته ما در کشاقوس و دمادم هزاره یا سده بیست و دوم میلادی هستیم و شغل های گوناگون بسته به تجربه های متفاوت تعریف شده اند. و اگر شما شخصی هستید که بسته به تخصص رشته تحصیلی خود احساس می کنید باید وارد صنعت جدیدتری بشوید مسلماً توضیحات سؤالتون صحیح است و وارد شدن به تخصص جدیدتر رو میشه یک جهش بزرگ همراه با مشکلات عدیده یاد کرد.

اولین حرکت و گامی که باید بردارید اینه که ارتباط بین رشته تخصصی خودتون رو با نقش هایی که در انتظارتونه بسنجید و بالطبع بفهمید که رشته تخصصی شما با نقش های صنعتی جدید چه ارتباطی می تونن داشته باشن. مطمئناً شما کاربران دپارتمان نشر دیجیتال طهاکو توانایی های نرم افزاری متفاوتی رو در رزومه خود مشاهده می کنید و می تونید از مهارت هایی که در تمامی صنعت ها می تونن مشترک باشن استفاده خوبی رو ببرید. بعنوان مثال؛ اگر شما کسی هستید که مهارت های استادی دوره جامع آموزش ملزومات نرم افزار اکسل EXCEl 2016 رو با همراهی استاد این درس سرکار خانم غفاره طاهری کسب کردید و رشته تحصیلی شما مهندسی کامپیوتر است باید متوجه افق کاری بزرگ پیش روی خود از جمله صنایع نفت ایران باشید. یک کاربر اکسل می تواند مهندس برق، کامپیوتر، مکانیک یا هر رشته تخصصی دیگری شبیه به حسابداری و ... باشد. این کاربر علاوه بر اینکه می تواند در رشته تخصصی خود از توابع این نرم افزار استفاده نماید بلکه با اندک آشنایی با صنایع جدیدتر حتی می تواند افق پیش روی زمینه کاری خود را گسترش دهد و به سطوح عالی تر شغلی متناسب با روحیات و نیازهای خود دست پیدا کند. بعنوان مثالی دیگر؛ اگر شما تجربه پیشخدمتی را دارید بدون شک با مهارت های فروش آشنایی دارید و می توانید در زمینه فروش فرد موفقی باشید. شما در زمان پیشخدمت بودنتان مهارتهایی متناسب با خدمات مورد نیاز مشتریان کسب نموده اید و در واقع مهارت های استادی پیشخدمتی را کسب کردید و این تسلط می تواند در امر فروش با توجه به آشنایی با علایق مشتریان بسیار مورد اهمیت قرار گیرد و شما را فروشنده بسیار خوبی کند.همیشه در حین تعریف شغلتان سعی کنید مهارت های حرفه خود را بسط و گسترش دهید. اگر برای دریافت حرفه جدید باید بازخوردی با تماس های تلفنی داشته باشید سعی کنید در حین صحبت توانایی های حرفه قدیمی خود را با مهارت های مورد نیاز در حرفه جدید مرتبط سازید. مثلاً اگر یک مهندس مکانیک هستید و موقعیت کاری در مقوله حسابداری یک کارخانه را پیدا کردید می توانید از توانایی های نرم افزاری و آشنایی با قوانین اداره کار و تجربه های کار با مهندسین و روال کاری یک کارخانه را شرح دهید. شما اگر یک کاربر دوره جامع آموزش ملزومات نرم افزار اکسس ACCESS 2016 یا یک کاربر حرفه ای دوره جامع آموزش ملزومات نرم افزار ورد Word 2016 باشید می توانید در حین مکالمه تلفنی از مهارت های پیشرفته خود نظیر کار با ماکرو ها در این دو نرم افزار برای هندل کردن امور حسابرسی اشاره نمایید. به کارهای داوطلبانه ای که تا به حال انجام دادید اشاره کنید و با اینکارتون می تونید شخصی که قرار هست باهاش مکالمه تلفنی داشته باشید رو به وجد بیارید. مثلاً اگر شما به دنبال یک کار بازاریابی هستید می تونید از تبلیغاتی که شاید برای ساخت پناهگاه برای حیوانات اهلی قبلاً انجام داده اید اشاره ای بکنید و به شخص مقابل نشون بدید انسان پیگیر و تلاشگری هستید و با واقع گرایی دنبال اهدافی هستید که قابل اجرا و عملی هستند . توصیه اکید داریم که در همواره بدنبال ارتباطات ملموس میان توانایی های خود و حرفه جدیدی که قرار است در آن مشغول بکار شوید باشید ولی دروغ نگویید، چرا که بعضاً امکان پرسش سؤال هایی در زمینه هایی که شما بازگو نموده اید وجود دارد و اگر با بزرگنمایی مهارت های خود را بسط داده باشید مرتکب اشتباه شده اید.

بعضاً شما می توانید برخی مهارت ها را هم زیرکانه برای حرفه جدید بسازید. مثلاً اگر اشتغال بکاری نیازمند مدارج تحصیلی بالایی داشته باشد و شما از مدارج پایین تری برخوردار باشید می توانید اقدام به جبران این شکاف بنظر بزرگ برآیید. بعنوان مثال اگر شما یک کاربر حرفه ای اندروید نویسی باشید و تجربه های بی دریغ بیان شده در دوره جامع آموزش ملزومات توسعه اندروید Android App Development و یا دوره جامع آموزش ملزومات جاوا 9 Java را در خود پرورانده باشید و متقاضی کار در شرکتی کامپیوتری باشید که در وهله اول مدارج فوق لیسانس را ملاک میداند می توانید با ارائه گواهینامه های این دوره ها شکاف تحصیلی خود را از بین ببرید. درست است شما تجارب یک مهندس کامپیوتر با مدرک تحصیلی فوق لیسانس را ندارید ولی اگر در برخی مهارت های به سطح استادی رسیده باشید بعضاً توانایی های کاری شما از دید یک مدیر سرشناس می تواند از یک عضو هیأت علمی دانشگاه هم ارزشمند تر و در سطح بالاتری باشد. توانایی های شما در کار با نرم افزاری شبیه به فتوشاپ و پلتفروم های گرافیکی و یا تجارب شما در پاسخگویی به تماس های مقوله فروش محصولات و یا تجارب ارزشمند بازاریابی شما می تواند بسیاری از شکاف هایی که مبنی بر عدم وجود تجربه شما برای اشتغال باشد را پر نماید.

سؤال. چطور از فرسودگی شغلی نجات پیدا کنم؟
-منصور ص

آقای منصور ص اگر شما کسی هستید که در شغل خودتون احساس فرسودگی و شکست و سوختن خیلی از چیزها و یافته هاتون رو دیدید برای بهبودش اولین کاری که باید بکنید اینه که نگاهی عمیق به محیط خارج از کارتون بندازید. منظورم از اینکه نگاهی به محیط اطرافتون داشته باشید اینه که بسنجید قبل از شروع بکار و در محیط های غیر کاری چه چیزی می خورید و خوراک شما چطوریه! و یا اینکه ببینید چقدر می خوابید و ساعات خوابتون در محدوده استانداردی که همه روانشناسان و علمای دینی اون رو سالم می بینن هست یا خیر؟ حتی بررسی کنید ببینید آیا خارج از محیط کار ورزش و حرکات ترمیمی بروز رو انجام میدید یا خیر؟ آقای منصور ص آیا می دونید تنش های زندگی شخصی می تونه سرعت زیادی به فرسودگی در شغلتون بیانجامه. بیاید بعنوان اولین قدم حتی اگر شده یک نیم نگاهی به این مسائلی که حضورتون اعلام کردم بندازید و ببینید تا چه حد محیط غیر کاریتون می تونه روی فرسودگی شغلیتون اثر مثبت یا منفی بذاره.

شما برای نجات از فرسودگی شغلی حتی می تونید با یک نگاه عمیقی به محیط غیر کاریتون به نتایج و ایده های مثبتی برای تغییر نگرش منفی تون دست پیدا کنید. فیلم ها، نمایش نامه ها، کتاب ها- اینها همشون می تونن روی تغییر نگرش منفی تون تأثیر مثبتی بذارن و با ایجاد خلاقیت در شما تفکرات جدیدی رو درتون ایجاد کنن. شما شاید بعنوان یک فرد با تجریه و دارای سابقه احساس کنید که رفتن به سایت هایی که در سال های اخیر توسط برخی جوانان تازه کار ایجاد شدن کاری بس عبث و بیهوده باشه. و یا شاید پیش خودتون فکر کنید رفتن به سینما و تئاطر کاری باشه که برای ایجاد تأثیرات مثبت در روحیه جوانان مفید باشه و برای شما اصلاً قابل سازگاری نباشه. بعنوان یک تجریه شخصی میدونیم که مربیان ورزشی از طول عمر بیشتری نسبت به دوستان و همسن و سالیان اطرافشون برخوردار هستند. دلیل علمیش هم اینه که اونا همیشه با جوونها سر و کار دارن و این برخورد می تونه روی روحیه شخصیتی اونها اثر گذار باشه. پس شما باید با دور ریختن افکار قدیمی به سراغ هر چیزی که می تونه تأثیر مثبتی در روحیه شما بذاره برید. حتی می تونید در تیم های کوهنوردی عضو بشید و با جوونها یک زندگی شاد رو تجربه کنید. بدون شک این تجارب می تونه روی فرسودگی شغلی شما تأثیر بذاره و شما رو از این مقوله دردناک به راحتی نجات بده. این روزها هر عملکرد مثبتی چون جدید محسوب میشه می تونه محتوای جدیدی رو به حوزه فکری شما بکشونه و شما رو خیلی موفق تر کنه.

در نهایت بعد از مدتی که تفکرات مثبت به خود وارد نمودید و به کمی خودباوری بیشتری دست پیدا کردید متوجه می شوید که هرگز کار نمی تواند باعث ایجاد فرسودگی در ما بنماید. و فرسودگی شغلی امری بی معنا بنظر میرسد. شما اگر بتوانید لیستی از کارهایی که تاکنون در حرفه خود انجام داده اید تهیه نمایید متوجه احساس مثبتی در خود خواهید شد و برای پیش روی در کارتان و ایجاد تغییرات بزرگ در محل کارتان اقدام به تصمیم گیری های بزرگی خواهید زد که به این تصمیم گیری هایی که بعد از سالها تجربه برای بهبود در روند کاری عاید شخص می شود "اهداف با ارزش و شریف" تلقی می شود.

اهدافی که ما از آنها را اهداف شریف نامیدیم می تواند با این پیش زمینه ها ایجاد شوند که "چگونه می توانم مشتریان را تحت تأثیر قرار دهم؟" که این هدف بکل می تواند شرایط کسل کننده کار را تغییر دهد و به دنبال این زمینه باشید که "چگونه بر هم تیمی های خودم تأثیر مثبت بگذارم؟". هر قدر بیشتر بتوانید در کار خود اهداف شریف بیشتری ایجاد نمایید توانسته اید اقدام به ایجاد انگیزه بیشتری برای خود و همکاران نمایید و از تجاربتان برای جلوگیری از به دام افتادن در فرسودگی شغلی برآیید.

سؤال. زمانی که من در کارم قدرت تام ندارم؛ چطور می تونم پاسخگوی خوبی باشم؟

-محمدرضا ز

خیلی از ما در هر کاری که گمارده شده ایم باید به مسئول بالا دستی خودمان پاسخ بدهیم و در واقع باید انعطاف پذیری بالایی داشته باشیم تا بتوانیم در یک سیستم مدیریتی بعنوان یک فرد جزء کار کنیم. گاهاً برای پاسخگویی به مدیر خود باید پیگیر مدیرهایی در یک سطح بالاتر شویم. فرض کنید در یک شرکت ساختمانی مثلاً شرکت A کار می کنید. شرکت A گوشه ای از یک پروژه بزرگ را از یک شرکت بزرگ تر عنوان شرکت B، بعنوان پیمانکار جزء گرفته است و این شرکت بالاسری B کار را از مثلاً شرکت نفت ایران گرفته است. در این حالت شرکت ما زیر شاخه شرکت B است و این شرکت پیمانکار شرکت نفت است. گاهاً ما باید بعنوان کارمند شرکت A از کارمندان شرکت B تقاضاهایی را داشته باشیم. و بندرت هم باید از کارمندان شرکت نفت درخواست هایمان را مطالبه کنیم. ولی بهرحال چون جزء تیم پیمانکاری جزء هستیم بسختی می توانیم درخواست هایمان را از دو شرکت بالاتر مطالبه کنیم. و جالب اینکه گاهاً باید پاسخگوی مدیران شرکت A خودمان هم باشیم. در هر سطح متوجه عدم وجود قدرت تام هستیم و پاسخگویی بسیار سخت می گردد. اکثراً کارمندانی پیدا می شوند که در چنین شرایطی یا اخراج می شوند و یا در اثر خستگی و فشارهای روحی تسویه حساب می کنند. امکان عدم پاسخگویی مناسب به مدیران بالادستی با توجه به شرایط بی مسئولیتی برخی ارگان ها مقوله ای است که می تواند برای اکثر کارمندان ارگان ها بوجود آمده باشد. یک ترفند برای پیش روی در این امورات استفاده از جملاتی هست که شخص شما را نادیده می گیرد و بر فورس ماژور پروژه و کار تکیه می کند. بنابراین اگر شما در حین مطالبه مثلاً نقشه های در دست طراحی برای پیشبرد کار قبلاً از جمله:"آیا شما نقشه های حیطه کاری شرکت ما را تا دوشنبه تهیه کرده اید؟" استفاده می کردید، شخص خودتان و یا پروژه شخصی شرکتتان را فراموش کنید و از جمله:"شما نقشه های حیطه کاری ما را تا دوشنبه ارسال نمایید تا ما نقشه ها را برای اجرای هدف مشترکمان بکار بگیریم."

اگر در این مثال شما مدیر شرکت پیمانکاری A هستید و می خواهید همین مطالبات را از شرکت نفت یا شرکت B داشته باشید، براحتی می توانید با تغییر برخی جملات بی مسئولیتی افراد بالاسری را کنار بزنید و راحت تر به اهداف مالی خود که دسترسی به آخرین نقشه ها هست دست پیدا کنید. بعنوان مثال بیایید و از کلمات کلیدی این جمله:"شما میدونید که برای همه ما زمانبندی پروژه از اهمیت زیادی برخوردار هست، و برای همین من یکی از کارمندانم را مسئول پیگیری دریافت نقشه ها کرده ام. اگر ممکنه جدول زمانی کارمندم را در برنامه اوت لوک سازمانمون که بهش دسترسی دارید چک کنید، و باهاش یک قرار ملاقات بذارید تا بتونیم بعد از دریافت نقشه ها مثله همیشه در زمان مقرر خروجی مورد نظر را تحویل بدیم. " استفاده کنید.

وقتی حس کردید در موقعیتی هستید که مسئولیت شما باید به انجام برسد ولی در مراولات خود بعنوان یک کارمند با تیم های بالاسری به مشکل برمی خورید سعی کنید لجاجت را کنار بگذارید و زیرکانه با کمک بازی جملات و برخی ترفندهای ساده، مسیر شغلی خود را هموار سازید. متأسفانه در تمام دنیا همواره کارمندان بالاسری از غرور و افکار بیهوده ای برخوردار هستند که کارمندان جزء دیگر شرکت ها را به تمسخر می گیرند. این مهم ترمیم نمی شود مگر اینکه انسانیت را به این اشخاص آموزش داد. انسانیت هم در گرو آموزه های دینی می باشد که بالطبع مشاهده شده است چنین افرادی با دین سازگاری مناسبی ندارند. بهرحال شما برای حفظ موقعیت شغلی خود بهتر است منافع شخصی را کنار بگذارید و و کمتر به خودتان بپردازید و بیشتر از جملاتی استفاده کنید به "نتیجه نهایی مشترک" تکیه دارد؛ درست جایی که قدرت بازی کمتری نشان می دهد.
پیوست
نظر
هنوز نظری قرار داده نشده است
پاسخ صحیح Pending Moderation
این آخری که گفتین باید پاسخگو باشیم در شرایط حاضر واقعاً سخت شده. من توی یک پروژه یک درخواست بردم پیش کارفرما، کردنم بیرون گفتن تو دیسیپلین ما رو با این لباست بهم میزنی
لباسمم لباس شرکت خودمون بود. واقعاً بعضی یا وعضشون خرابه و حقشون چیزه دیگه ای هست. باید هر جوری هست ترفیع بگیری بری بالا اونوقت جواب تمام عدم پاسخگویی هاشون رو بدیwink راهنمایی! من چطوری می تونم شغلی خارج از تجارب رشته تخصصیم اختیار کنم؟ - طهاکو
نظر
هنوز نظری قرار داده نشده است
  1. بیش از یک ماه پیش
  2. experiences
  3. # 1
پاسخ صحیح Pending Moderation
خیلی وقت پیش من یک کار با حقوق عالی رو قبول کردم. کارم این بود که باید توی صبح می رفتم توی یک اتاق شیک و بعد ظهر میرفتم ناهار و مجدد این روال تا عصر ادامه داشت.
کارم هم خیلی ساده بود باید ایمیلی که برام ساخته بودن رو چک می کردم و توی یک فایل اکسل ok میزدم.
اولش خوب بود ولی کم کم همین فرسودگی شغلی اومد سراغم. داشتم خفه میشدم و واقعاً نمیشد توی اون شرایط کار کرد. تصمیم گرفتم کارم رو رها کنم ولی همیشه حقوق خوبش مانعم میشد.
داشتم دیونه میشدم که با برخی مقالات فرسودگی شغلی آشنا شدم و برخی کارها و ترفندها رو انجام دادم. الان در همون اتاق پشتیبانی یک شرکت فروش محصولات زیبایی رو دارم با تلفنم انجام میدم.
کلی فیلم هم روی سیستمم دارم و داره بنظر میرسه که در اتاق کارم یک کتابخونه بزرگ هم دارم. بنظرم تنظیم روحیات آدم دست خودش فقط باید از افکار منفی دوری کنه.
خیلی راه حل ها الان دارم که فکر می کنم اتاق خالی کارم خیلی شلوغ شده و بعضی اوقات سعی می کنم با نوشیدن چای از این سکوت لذت ببرم.
نظر
هنوز نظری قرار داده نشده است
  1. بیش از یک ماه پیش
  2. experiences
  3. # 2


پاسخی یافت نشد
اولین نفر باشید!

اشتراک در خبرنامه

Please enable the javascript to submit this form

 طهاکو در یوتیوب

طهاکو در لینکدینایمیل به طهاکو

Cron Job Starts