Leaders are readers محلی برای فهم دلیل ظهور رهبران.

فروتنی یعنی شنونده حقایق جدید برای تغییر عقاید قدیمی بودن و این موضوع آرامش بخش است؛ کنجکاوی یعنی فعال باشیم و پذیرنده اطلاعاتی باشیم که با جهان بینی کهنه ما مغایرت دارند و این موضوع هیجان انگیز است. با مطالعه، تفحص در زندگی های قبلی با فیلم دیدن و جهانگردی، فروتن و کنجکاو می شویم یعنی زندگی آرامش بخش و هیجان انگیزی را شروع می کنیم. readers افرادی هستند که در وهله اول اهل مطالعه بوده و همچنین علاقمند به تماشای فیلم های ارزشمند تاریخ و جویای کسب تجربه از مکان های دیدنی دنیا هستند. با این تفاسیر دسته بندی Leaders are readers طهاکو به سه بخش Book،Film و Trip تقسیم می شود.
  1. اسماعیل عالی پور
  2. experiences
  3. دوشنبه, 16 دی 1398
  4.  اشتراک
راندا برن کتابی نوشته است با نام "راز" که برگرفته از فیلمی در همین زمینه با نام "راز" است. موضوع مقاله امروز طهاکو همین راز است.

کتابی که با 21 میلیون کپی در 44 زبان زنده دنیا می تواند هر شخصی را ثروتمند کند. پس آرزویی در مقوله اقتصادی بر راندا برن پوشیده نمی ماند.

بیان کلی کتاب یک جمله است:(هر آنچه که مصمم در رسیدن به آن باشید برایتان محقق می گردد.)

ولی آیا این راز محدودیت دارد یا بی نهایت است؟

عقل و منطق و شعور محدودیت را برای این راز قائل است. ساده ترین مثالی که با آن بتوان محدودیت این راز را به هر شخص مصری اثبات کرد این است که: ما در کودکی به مدرسه می رویم و اصول و فرامین بسیاری را یاد می گیریم تا بتوانیم آینده موفقی داشته باشیم. آیا حاضرید فرزند شما به مدرسه نرود و توانایی های راز را برای او بازگو کنید که بتواند انسان خوشبختی بشود.

جواب هر شخصی خیر است. پس هر کسی میداند راز محدودیت دارد.

بعنوان یک مقوله روانشناسی امید بهترین محرکه حرکت است تا جایی که همه از دین اسلام به یاد داریم که به خدا توکل کنیم و حرکت کنیم تا شامل برکت شویم. ولی راز با اسم شومش برای هر شخصی احساسی فراهم می کند که بلی صرفاً امید داشتن کفایت می کند و راز رسیدن به هر چیزی هم همین است و بس.اندر حوالات عرفان و سلوک مرتبه های مختلفی تعریف شده که هرگز با یک راز نمی توان به حد مورد نظر رسید هر چند رسیدن به مرتبه ای صرفاً رسیدن به نهایت مورد نظر بزرگان نیست. مثلاً شخصی بعد از شنیدن راز قصد کند شغل جوشکاری را رها کند و یک مغازه لبنیاتی تاسیس کند. عقل متضمن می شود شخص مورد نظر هیچ توانایی برای اداره چنین مغازه ای ندارد چرا که یک جوشکار هرگز نمی تواند در سطح وسیعی لبنیات تهیه کند و باید دوره های مذکور را در مدت زمان مشخص همجون حرفه جوشکاری برای ورود به عرصه لبنیات فرا بگیرد. دو حالت اتفاق می افتد: اول اینکه یا شخص بعد از 12 روز با سیل عظیمی از لبنیات بی کیفیت و در حال فساد مواجه می شود یا با کمک دوستان و تجربه کمی که شغل نیاز دارد و بلطف مشتریان زیاد موقعیت مناسب مغازه آرام آرام به سمت موفقیت در عرصه لبنیات هدایت می شود. در حالت اول شخص متضرر راز می شود چرا که عقل دستور میداد پیش نیازها، که آموزش و موقعیت یابی درست یک فروشگاه لبنیاتی هست را آماده می کرد و بعد تغییر شغل میداد. در حالت دوم هم شرایط مناسبی که در ایده فرد قبل از راز شکل گرفته بود به دادش رسید. مثلاً اینکه چرا فرد جوشکار شغل جدید لبنیاتی را انتخاب کرد همه به ایده های قبلی بر می گردد و نشان می دهد فرد در این مورد تحقیقاتی داشته و راه های جلوگیری از متضضر شدن را میداند.

الیزابت اسکات در نقد راز می نویسد: گرچه این کتاب می تواند خوشبینی و امکان تغییر را در افراد زنده کند، ولی مثلا این ادعا که "ما خودمان مشکلات را برای خودمان می سازیم" نمی تواند توضیح دهد که وقتی کسی در فقر شدید متولد می شود، چگونه او خود خالق این شرایط برای خویش بوده است؟ او همچنین بیان می دارد که قانون جذب از نظر علمی ثابت نشده است.

همچنین ادعاهای علمی این کتاب، به ویژه درباره فیزیک کوانتم، توسط دانشمندان مختلف مانند کریستوفر چابریس و دانیل سایمونز و نیز فیزیکدانِ دانشگاه هاروارد لیسا رندل رد شده است. ماری کارمیشل و بِن رادفورد نیز بیان داشته اند که "راز" فاقد هرگونه پایه علمی است.

بنظر می رسد راز یکی از رازهای موفقیت است و هرگز نمی توان با تکیه بر راز به بی نهایت رسید. اینکه شخصی بعد از شنیدن یا خواندن راز حس کند زندگی اش متحول شده است و وارد دنیای جدیدی شده است یک شک روانی بزرگ است و عواقب آن را هم بعد از مدت زمان طولانی خواهد دید.

در همه اعصار مردم در سختی زندگی کرده اند. انسان های پولدار هم خوب میدانیم خوشبخت واقعی نیستند و در هر سطحی انسان محدود و تلاشگر آفریده شده است. خوب میدانیم که لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ فی کَبَدٍ . یعنی انسان جز در سختی آفریده نشده است.پس در همه اعصار ظهور این چنین رازی می تواند برای همه مردمان همه اعصار رهایی بخشنده تلقی گردد. پس با علم به اینکه همیشه محنت و سختی در میان همه مردم همه اعصار بوده است می توان نتیجه گیری کرد همه مردم همچون نیاز به غذا نیاز به رفع سختی های زندگی نیز دارند و حاضرند برای رسیدن به این رهایی و آرامش هر هزینه ای را بدهند. شغل های بسیاری این روزها در زمینه راز ایجاد شده است و افرادی که یک دوره فن بیان فرا گرفته اند براحتی می توانند از راز سو استفاده های خود را ببرند.

اگر راندا برن نام کتاب خود را "یک راز" گذاشته بود با نقد تند طهاکو روبرو نمیشد. دوره های زیادی بصورت حضوری طرح ریزی شده اند که افراد سرزبان دار همه مردم ایران را به خوشبختی نوید می دهند. و هزینه حضور در هر دوره بیشتر از نصفه حقوق یک ماهشان هست. مشخصاً افرادی که این دوره ها را برگزار می کنند باید افراد ثروتمندی باشند ولی خوشبختی ساختگی دارند چرا که پولی که از این راه بدست آورده اند اصلاً تخصصی نبوده و موجب ضرر غشر زیادی می شود. وقتی پول از راه نادرست و غیر منطقی وارد زندگی شد مطعاقباً ضرر و زیان آن متوجه شخص خواهد شد.

صدای MP3 یکی از این دوره های راز را گوش میدادیم. سخنران در مورد خصوصیات دوره که حضوری بود اینچنین می گفت:(مطمئناً کسانی که بصورت حضوری در دوره راز من شرکت می کنند، بی نهایت بیشتر از دیگران که در حال شنیدن صدای این دوره هستند به موفقیت نزدیک می شوند.) مشخصاً صدا و ویدئو از یکی از کلاس ها پخش شده بود و سخنران در حال بازارگرمی دوره های آموزشی خود بود. در ادامه شخص گفت:(مطمئناً شما نیدانید برای رسیدن به راز چه مراحلی را باید طی کنید و من میدانم). خیلی راحت خیل عظیمی از مخاطبان را به شرکت در کلاس های فوق العاده گران قیمت تشویق می کند و با انتشار صدای مذکور بازار میلیاردی بزرگی را بدست می آورد. تازه بعضی از این افراد صدای تمامه دوره را پخش می کنند و شنوندگان را در گنگ شدن به تصاویری که در حال صحبت آنها هست وارد کنند و شنونده را مجبور به خرید فایل تصویری می کنند. برخی کل دوره را بصورت تصویری منتشر می کنند و بیننده را مبهوت تمرینات کلاسی میگذارند. و از این قبیل بازارگرمی ها بسیار دیده می شود.

پس اشخاص زیادی از این راه درآمد دارند. مثلاً سمیناری که با محوریت راز از هر بیننده 200 هزار تومان ورودی می گیرد برای 500 نفر شرکت کننده درآمدی معادل صد میلیون تومان را عاید برگزار کنندگان می کند. مشاهده ها نشان می دهد در این دوره ها صرفاً اشخاص با یک پکیج رویایی آشنا می شوند و در طول سمینار صرفاً تبلیغ پکیج مذکور می شود و نیمی از شرکت کنندگان را مجبور به خرید می کند و برای بقیه که توان خرید ندارند چیزی جز حصرت بهمراه نمی گذارد. فرضاً اگر 100 نفر از بینندگان پکیج 900 هزار تومانی مورد نظر را خرید کنند کلاً مبلغی معادل 190 میلیون تومان سود عاید برگزار کننده می کنند.

طهاکو در بالاترین سطح کیفیت دوره های آموزشی کشور قرار دارد و یکی از ناشران نام آشنای ایران محسوب می شود. بجد دوره هایی در طهاکو وجود دارند که برای تهیه آنها بیش از دو سال کار تخصصی توسط یک تیم با تحصیلات عالیه دکتری و فوق لیسانس انجام شده است. با این حال در طهاکو هیچ گاه دوره ای بیشتر از 60 یا 70 هزار تومان قیمت گذاری نشده است. حال دوره های روانشناسی بسیار مبتدی ای پیرامون راز شکل گرفته است که هزینه های میلیونی را تحمیل به شنوندگان می کند و زندگی افراد را دچار دگرگونی می کند. در اینجا باید از حضور کم رنگ وزارت فرهنگ و ارشاد در ارائه مجوز به اشخاص مبلغ "یک راز محدود" یاد کرد و اینکه چرا ارگان خاصی به مردم آگاهی سازی های مرتبط در محدودیت راز را نکرده است.

یکی از دوستانم 12 ماه پیش با راز آشنا شد و اکنون اتفاقات زندگی را صرفاً از راز میداند. شخص مورد نظر متدین و دیندار است و دچار رازی از نوع دینی شده است که بسیار مضرتر از رازهای فرنگی می باشد. مثلاً شخص با شور و حالی عجیب راز و نیاز می کند و اقدام کوچکی میکند مثلاً اقدام به یک وام می نماید. شخص مذکور در 40 سالگی می تواند بعد از چند ماه انتظار 10 میلیون وام بگیرد و متقابلاً بعد از 12 ماه بیکاری دوباره می تواند تا مدتی به زندگی عادی خود ادامه دهد. حالا شما بگویید چه اتفاقی افتاده است؟ فرد فکر می کند بازخورد افکار مثبت او از کائنات به دامانش پول هنگفتی را رسانده است و او به نتیجه های مثبت راز نزدیک شده است. ولی در واقع فرد در حال خوردن 10 میلیون تومان وامی است که باید ماهانه اقساط آن را پرداخت کند. مطمئناً چند ماه آتی فرد بجایی میرسد که برای گذران عمر و پرداخت اقساط مجبور به گرفتن وام جدید می کند. عقلاً شخص نامبرده نه تنها سر خود را به هیچ گرم کرده است بلکه علاوه بر نابودی زندگی خود بهترین و طلایی ترین دوران زندگی را از دست می دهد. از طرفی فکر می کند که از نعمات الهی برخوردار شده و بازخورد مثبتی دریافت کرده است و از طرفی نمیداند که در این سن و سال اگر تلاش می کرد می بایست هر ماه حقوقی معادل 70 برابر مبلغ وام گرفته را به کارکنان خود پرداخت می کرد.البته شاهد اتفاقاتی از این قبیل در بسیاری از زمینه ها هستیم. در درس طراحی اجزاء 2 دانشجویان مهندسی مکانیک دوستان باید یک آسانسور را از صفر تا صد بعنوان یکی از آموزه های سرفصل درسی شان انجام دهند. حال سود جویان سی دی آموزش طراحی اسکلت آسانسور را با مبلغ 900 هزار تومان می فروشند که امیدواریم در طهاکو زمان باشد همه این نابسامانی های آموزشی را مرتفع سازیم.

راز از ایده های یک شخص برگفته شده است ولی اینکه چرا امروز اینقدر در حال تبلیغ است صرفاً بخاطر یک دلیل است:(قدرت ها دوست دارند سره ایده پروران و تلاشگران قدرت را سرگرم خم کوچه اول نمایند.)
پیوست
نظر
هنوز نظری قرار داده نشده است


پاسخی یافت نشد
اولین نفر باشید!

اشتراک در خبرنامه

Please enable the javascript to submit this form

 طهاکو در یوتیوب

طهاکو در لینکدینایمیل به طهاکو

Cron Job Starts