Skip to main content

کنترل لایه

Layer control

در این ویدئو به بحث و بررسی لایه‌ها در اتوکد مکانیکال پرداخته شده است. دانش‌پژوهان در پایان این ویدئوی آموزشی توانایی کار و سفارشی‌سازی لایه‌ها در اتوکد مکانیکال را پیدا خواهند کرد.

لینک کمکی ( official link ) – آموزش نحوه کنترل دقیق لایه‌ها (Layer) در اتوکد مکانیکال – درس 19

نحوه عملکرد لایه در نقشه اتوکد مکانیکال

ما کماکان در فایل PROPERTYMGT.dwg هستیم و همانطور که می‌بینید مستطیل با خطوط مرکزی که در ویدئو قبل ساختیم هم هنوز اینجا است. خب؛ همانطور که در انتهای ویدئوی قبل گفتم، الان می‌خواهیم کنترل لایه‎‌ها را بطور دقیق بررسی کنیم. خب؛ برای شروع این بررسی واضح است که اول از هر چیزی، باید به نحوه کار و اینکه چطور لایه‌ها را در اتوکد مکانیکال کنترل کنیم، نگاهی بیندازیم. خب؛ اگر با لایه‌ها در نسخه‌های خیلی قدیمی اتوکد مثل نسخه vanilla کار کرده باشید، چیزی که متوجه آن می‌شوید این است که لایه‌ها در اتوکد مکانیکال کمی با آنها تفاوت دارند.
اما حتی برای، یک تازه کار که تا حالا با اتوکد مکانیکال یا اتوکد کار نکرده، نگاشت قابلیت‌های لایه‌ها و اینکه چطوری این ابزار را بکار بگیرد تقریباً آسان است.

پانل Layers اتوکد مکانیکال

خب؛ کاری که الان می‌خواهم انجام بدهم این است که می‌خواهم به پانل Layers در تب Home نوار ribbon برگردم. خب؛ اگر شما بسته به صفحه نمایش خود منوی لایه‌ها را بطور فشرده دارید، می‌توانید روی منوی فشرده شده آن کلیک کنید تا در محیط طراحی برای شما نمایش داده شود.
اولین کاری که می‌توانیم کنیم این است که به Mechanical Layer Manager برویم.
خب؛ آیکن‌های دیگری هم اینجا وجود دارد. شما آیکن Make Object’s Layer Current را دارید.
با اولین نگاه متوجه می‌شوید که همه ابزارهای استانداردی که در پانل Layers اتوکدهای معمولی وجود دارد هم در پانل Layers اتوکد مکانیکال هم در اختیار ما است.
با گسترش پانل لایه‌ها متوجه ابزارهای زیادی می‌شوید و خیلی از این آیکن‌ها هم مخصوص اتوکد مکانیکال هستند، مثل Part Reference Layers و چیزهایی مثل این.
خب، Viewport Layers، Invisible Lines On / Off، Layergroup Manager و Layergroup Isolate هم وجود دارد.

تعریف یک لایه جدید در اتوکد

خب، layer groups یا گروه‌های لایه شما که می‌توانند شکل دهنده بقیه فرمان‌های موجود در لایه‌ها باشند، این یکی هست که قبلاً در مورد خط مرکزی یا سنترلاین آن هم مثالی دیدیم. layer groups ها شامل چیزهایی مثل خط Contours ها، Hidden و خیلی موارد دیگر هستند. خب، حالا برای ادامه مبحث کنترل لایه‌ها، کاری که می‌خواهم کنم این است که به اتوکد مکانیکال بگویم که می‌خواهم یک خط ضخیم با گروه‌بندی‌ای مثل hidden را طراحی کنم. این hidden بصورت پیشفرض یک لایه AM_3 است و انتخاب آن باعث می‌شود که لایه فعلی من AM_3 بشود.
خب، اگر الان بخواهم چیزی hidden روی مستطیل بکشم، اجازه دهید مثلاً یک مستطیل hidden دیگر بکشم، پس فقط می‌روم به فرمان rectangle، می‌بینید که فرمان rectangle در اتوکد مکانیکال خیلی شلوغ است و راه‌حل‌های مختلفی برای ترسیم آن وجود دارد. ابزارها و snap points های مختلفی برای ترسیم مستطیل در دسترس ما است.
فعلاً اینجا می‌روم و روی این یکی کلیک می‌کنم تا با آن در آموزش پیش بروم.
خب، با کِرسِر ماوس به اینجا می‌روم و آن مستطیل hidden را از طریق درآپ کردن این وسط می‌کشم.
انداز آن مهم نیست و در ترسیم آن کاملاً آزاد هستم؛ پس آنرا تا اینجا می‌کشم. این خط مخفی من هم، به رنگ صورتی متمایل به قرمز است و بصورت خط تیره است.
باز هم دیدید که لازم نبود بروم و ویژگی‌های مورد نیاز برای ترسیم یک مستطیل hidden را تنظیم کنم و همه چیز صرفاً با انتخاب لایه درست اعمال شد.
اگر الان برویم و با این آیکن mechanical layer manager نگاهی به محتوا آن بیندازیم، می‌توانید ببینید که الان لایه AM_3 با آن رنگ ارغوانی را دارم و دارد از line type از نوع AM استفاده می‌کند.
آیا آنرا می‌بینید؟ AM_ISO02w050.
و در این ستون هم برای Associated Objects، Hidden Line، narrow، Hidden Line را داریم.
خب؛ پیشنهاد می‌کنم بروید و به انواع دیگر لایه‌های AM از نوع hidden در اتوکد مکانیکال که در دسترس شما است؛ نگاهی بیندازید. با این تمرین می‌بینید که در عمل چطور کنترل لایه‌ها کار می‌کند.
خب کاری که الان می‌کنم این است که روی اوکی کلیک می‌کنم تا پنجره Mechanical Layer Manager را ببندد.

درک وجه تمایز لایه‌ها در AutoCAD

خب اگر الان به پانل لایه‌ها در اینجا برگردم، و بعد هم دقت کنید که از اینجا به گروه لایه‌های ما می‌رود و اینبار می‌خواهم گزینه Hidden Narrow را انتخاب کنم. وقتی نشانگر ماوس را می‌برم روی آن؛ در توضیحاتی که بطور پاپ آپ باز می‌شود می‌بینید که لایه را باز هم بطور default بصورت AM_3 تنظیم کرده است.
خب اگر روی این کلیک کنم به من تنظیمات layer groups متفاوتی نسبت به چیزی که طراحی کردم یعنی همان خط Hidden صورتی متمایل به قرمز چند لحظه پیش را می‌دهد. برای نشان دادن این مهم؛ الان به فرمان ترسیم Rectangle برمی‌گردم و فقط مستطیل دیگری را به طریق مشابه، مثلاً در این ربع از مستطیل بیس رسم می‌کنم.
مجدداً بدون دقت به اندازه و مقیاس فقط بطور آزادانه آنرا رسم می‌کنم. فعلاً زیاد نگران رعایت object snaps ها نیستم.
ولی وقتی اینجا بعد از اتمام درآگ کلیک نهایی را می‌کنم، می‌توانید تشخیص بدهید که خط تیره‌ها و فضاهای بین خط تیره‌ها کوچکتر هستند. حالا کاری که می‌خواهم کنم این است که آمده این قسمت از نوار وضعیت status bar؛ و می‌خواهم LineWeight یا ضخامت خطوط را تغییر بدهم. خب بعد از اکتیو کردن آن، LineWeight این می‌شود که آیکن آن اینجا می‌آید.
کاری که می‌کنم این است که برای بسته این منوی بلند بالای customization فقط روی این 3 تا خط مجدد کلیک می کنم.
و اگر گزینه LineWeight را با یک کلیک روی آن روشن کنم، می‌بینید که آن دو تا خط از جنس narrow هستند یعنی نازکتر هستند.
این یکی اینجا narrow یا نازک هست و تنظیمات آنها نسبت به خط contour بیرونی که AM_0 است فرق دارد.
و اگر LineWeight را با این آیکن خاموش کنم می‌بینیم که آنها به ضخامت پیش‌فرض خود برمی‌گردند. خب؛ می‌توانید ببینید که این کنترل لایه، تماماً توسط تنظیمات اتوکد مکانیکال کنترل می‌شود. دلیل اینکه اینطوری کنترل می‌شود این است که در زمان طراح صرفه جویی کند. پس برای بهره وری از این ابزار تنها کاری که باید کنید؛ این است که بروید به مدیریت کننده کنترل لایه‌ها، Layer Control Manager، و بگویید که باز هم یک لایه دیگر برای فلان کار و فلان بهره برداری می‌خواهم و لازمه استانداردهاش را آنطور که باید باشد چک کنم و مطمئن شوم که به اندازه مد نظر من خط تیره و متناسب با سناریو ذهنی من رنگ‌بندی آن مناسب است و دست من آنقدر باز باشد تا فلان مقدار فاصله در میان خط تیره‌ها را بکار بگیرم. ایده کلی بهره وری از لایه‌ها این است که همه گزینه‌هایی که می‌خواهم را در options اتوکد مکانیکال تنظیم کنم و نهایتاً بسته به افکار طراحی خود آنچه که در ذهن من است را خلق کنم.

نتیجه گیری

لایه‌ها در نرم افزارهای اتوکد اینطوری هستند که می‌توانم یک استاندارد را برای آنها انتخاب کنم؛ حالا بصورت سلسله مراتبی به جزئیات بیشتر وارد بشوم و برای استاندارد تعریف شده، ضخامت آن خطها را تعیین کنم. حالا خبر خوب این است که در اتوکد مکانیکال همه آنچه که ما در یک طراحی مکانیکی به آن نیاز داریم، بصورت لایه‌هایی پیشفرض تنظیم شده و همانطور که دیدید لازم نبود بروم و همه چیز را تنظیم کنم. بعنوان یک مهندس واقعاً هر لایه‌ای که در طراحی مکانیکی فکر آنرا کنید در اتوکد مکانیکال بصورت آماده فریاد می‌زند؛ که می‌توانید سریعاً از آن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0