Skip to main content

پیش درآمدی بر سیستم مدیریت محتوا وردپرس

What is WordPress

در این ویدئوی آموزشی به طور کلی به بررسی مفهوم واقعی وردپرس پرداخته شده است و به این سؤال پاسخ داده می شود که “وردپرس چیست؟” . همچنین در ادامه مدرس به بررسی مفاهیم CMS و GPL پرداخته است، و با زبانی ساده بیان می کند چرا از سیستم مدیریت محتوا وردپرس بعنوان یک اجتماع بزرگ یاد می کنند.
این ویدئو بخشی از آموزه های دوره جامع وردپرس بحساب می آید.

لینک کمکی ( official link ) – اگر کسی أزتون بپرسه وردپرس چیه بهش چی میگید؟ (آموزش جامع وردپرس WordPress) درس 3

فهرست مطالب آموزش

تاریخچه وردپرس

وقتی من (نویسنده مقاله، زهرا کیانی) سالها پیش شروع به یادگیری وردپرس کردم، وردپرس یک برنامه ساده بود که تنها کارایی آن، این بود که می توانست یک کار ساده را انجام بدهد. در آن زمان وردپرس کار ساخت و نگهداری از وبلاگ ها را تا حدودی، با یکسری از قابلیت هایِ متنوعی که داشت؛ برایمان ساده تر می کرد. این برنامه از آن زمان خیلی تکامل یافته و الان کارایی هایِ متنوع تری را در اختیارمان قرار می دهد.
پس قبل از اینکه وارد مباحثِ فنی بشویم بهتره اول پاسخِ این سوال را پیدا کنیم که وردپرس دقیقاً چی هست؟ برای من این سوال دو تا پاسخ داره :اولاً اینکه هسته مرکزی و اساسی وردپرس هنوز هم یک برنامه نشرِ اینترنتیِ سادست، که آنرا دانلود می کنید، رویِ یک سرور نصبش می کنید، به یک پایگاه داده وصلش می کنید و شروع می کنید به نشرِ محتوا در وب. اساسِ کار اینه.
وقتی این سیستم مدیریت محتوا با سناریو اخیر نصب شد و آنطورکه می بایست تنظیم و سفارشی شد،میشه گفت وقتشه که با وردپرس بتونید هر نوع سایتِ بی نظیری که مدِ نظرتون هست و می خاهید را؛ بسازید، مثلاً بیاید و با استفاده از آن یک کارِ ساده انجام بدهید، یعنی یک وبلاگ بسازید؛ یا اینکه نمونه کاری مثله یک وبسایتِ سهام را با استفاده از آن راه بیندازید؛ با استفاده از آن مجله هایِ مطبوعاتی سفارشی کنید؛ فروشگاهی برایِ یک تجارتِ الکترونیک ایجاد کنید؛ با استفاده از ودپرس یک سایتِ اجتماعی راه اندازی کنید، سایت تجاری راه بیندازید، انجمن بزنید، شبکه اجتماعی ایجاد کنید و میشه گفت که واقعاً قابلیت هاش بی نهایت هست و میتوانید با بکارگیری این پلتفروم هر نیازِ وب سایتی که نظر به ساخت آن دارید را برطرف کنید.
وقتی مردم از من می پرسند وردپرس چی هست؛ جوابِ من این هست که وردپرس یک رابط کاربری بینِ ناشر یا همون publisher، پایگاه داده یا database و بازدید کننده یا visitor هست. میخاهیم شما هم همینطور و با همین دید به این پلتفروم نگاه کنید، وردپرس ابزاری هست که شما برایِ انتشار محتوا در وب از آن استفاده می کنید، و ابزاری هست که بازدید کننده ها برای دسترسی به آن محتوایی که شما نشر دادید، می آیند و از آن استفاده می کنند. دقیقاً مثل یک برنامه واژه پردازی شبیه مایکروسافت ورد (Word) که به شما اجازه میده اسناد بسازید و بالطبع به شما این اجازه را هم میدهد که به آن اسنادی که ایجاد کرده اید، دسترسی هم داشته باشید.
وردپرس هم به شما اجازه می دهد، ورودی هایِ قابلِ تعریف برایِ دیتابیس بسازید و در عینِ حال هم به آنها دسترسی داشته باشید و با آنها کار کنید، یعنی اینکه اگر وردپرس را حذف کنید، محتوا ها باز هم در داخل پایگاه داده شما باقی بمانند؛ در واقع آنچه که اطلاعاتِ ما را نگهداری و مدیریت می کند همین پایگاه داده هست و همین می تواند تعریفِ دیگه ای از سیستم هایِ مدیریتِ محتوایی باشد که در کنارِ دیتابیس ها قابلیتِ داینامیک و پویایی را بدست می آورند و ما را از مفاهیم استاتیکی وب سایت ها دور می کنند. بطورِ خلاصه سایت شما و محتوایِ شما وردپرس نیست.
وردپرس فقط یک رابط کاربری برایِ سایت و محتوای شما بحساب می آید. این برنامه که وردپرس نام دارد در دسته CMS ها یا همان سیستم هایِ مدیریتِ محتوا قرار می گیرد.
بد نیست اینم بگم که CMS برگرفته از واژگانِ content management system هست.
سیستم هایِ مدیریتِ محتوایِ زیادی وجود داره و بعضی هاشون مثله Drupal و جوملا؛ شبیهِ وردپرس کد باز یا open source هستند، بعضی ها هم مثله Sitecore و SharePoint اختصاصی هستن و برایِ استفاده از این CMS ها نیاز به لایسنس و مجوز داریم که این موضوع هم برای هر شخص تازه کاری می تواند یادآورِ مقوله رنج آورِ هزینه کردن باشد. ولی کیفیت مساوی هزینه هست.
این ما رو به دومین بخشِ جوابِ سوالی که پرسیدیم واقعاً وردپرس چی هست؛ میرساند. وردپرس یک جامعه و اجتماع هست.
بنظر شما منظور ما از اینکه در طهاکو می گوییم وردپرس یک اجتماعِ بزرگ هست چیست؟ چیزی که وردپرس را خاص می کند این هست که یک برنامه رایگان و کدباز یا open source هست که توسط افرادی ساخته و حفظ می شود و آن افراد برایِ نگهداریِ وب سایت هایشان بطور مستقیم دارند از وردپرس استفاده می کنند و به وردپرس نیاز دارند. 
شما همین الان و هر زمانِ دیگه ای می توانید وردپرس را بطور رایگان دانلود کنید، بطورِ رایگان از آن استفاده کنید ،هر چیزی را که می خواهید را با آن به رایگان منتشر کنید و حتی بطور رایگان در توسعه آن مشارکت کنید یا مجدداً وردپرس را با نام تجاری خود توزیع کنید که این مورد هم بطور رایگان قابلِ انجام هست و بسیاری از توسعه دهندگان تجاری ایرانی در حال انجام این کار هستند.
تمام این کارها به یمن وجود GPL یا مجوزِ کلیِ عمومی که برگرفته از واژگانِ General Public License ، هست انجام گرفته. وردپرس تحتِ لایسنس gpl عرضه شده و الان برای شما و هر شخص دیگر قابلِ دسترسی هست. یک نکته مهم و بخشِ کلیدیِ لایسنس هایِ GPL این هست که دائمی هستند یعنی وردپرس همیشه و مادام که شما دارید از آن استفاده می کنید، رایگان باقی خواهد ماند و کسی نمی تواند عملکرد شما را زیر سؤال ببرد. منظور از اینکه می گوییم وردپرس یک جامعه و اجتماع هست این هست که وردپرس فراتر از یک برنامه و اپلیکیشنی هست که توسطِ یک شرکت یا گروه ساخته و نگهداری می شود. وقتی با وردپرس شروع بکار می کنید شما هم بخشی از این اجتماعِ بزرگِ وردپرس می شوید که این اجتماع دقیقاً از افرادی مثل شما و هرشخص مصرف کننده سیستم مدیریت محتوا وردپرس تشکیل شده. شما با استفاده از وردپرس دارید به انجمن کمک می کنید و اگر زمانی هم فرا رسید که آنقدر آماده بودید که با اطلاعاتتان بتوانید در نشرِ وردپرس کمک کنید می توانید از راه هایِ دیگه ای که برایِ نشرِ نسخه هایِ کد باز در اختیارمان قرار گرفته هم به انجمن کمک کنیم. این موشوع را هم بدانید که هر ساله هزاران رویدادِ وردپرس در سراسرِ دنیا بصورتِ گردهمایی WordCamps و رویدادهایِ دیگه مرتبط با وردپرس تشکیل می شود.
هر روز افرادی مثله ما و شما پست هایِ وبلاگ می نویسند، طرح و کد ثبت می کنند و به دیگران آموزش می دهند تا از وردپرس برایِ نشر افکار؛ ایده ها و آثارشان بصورتِ آنلاین استفاده کنند و هر دقیقه اطلاعاتِ جدیدی از طریق وردپرس به اشتراک گذاشته می شود و از طریق وب در اختیار کل جهان قرار می گیرد، پس دفعه بعد که یکی از شما پرسید وردپرس چی هست، می دانید که وردپرس هر چیزی هست که شما به آن نیاز دارید تا برایِ ایجادِ وب سایتتان از آن بهره کامل را ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0