Skip to main content

نحوه فعال و غیر فعال کردن خطوط construction

Construction geometry

در این آموزه با ایجادِ خطوطِ construction رویِ مدل و سپس تبدیل آنها به خطوط ِ معمولی توانستیم مدلهای مختلفی رو با دستورِ extrude ایجاد کنیم . در واقع خطوطِ construction یک سری خطوطِ فرضی هستند که با نقطه چین نمایش داده میشوند. اما این قابلیت را داریم که به سادگی با راست کلیک ،آنها را تبدیل به خطوطِ واقعی کنیم و در ایجادِ طرحِ موردِ نظر از آنها بهره ببریم.

لینک کمکی (official link) – تغییر سطوح پروفایل 3 بعدی با construction های رسم شده در محیط 2 بعدی

بررسی ساختار construction ها (خطوط مجازی)

تا اینجا کار دیدیم که چطور میتوانیم طراحیهای دوبعدی ساده مثل خطوط، مستطیلها، قوسها و spline ها را شکل دهیم. حالا وقت آن رسیده که به بررسی ساختار construction ها یا بهتر است بگویم خطوط مجازی بپردازیم. مواردی که تقریباً شبیه به اجزا طراحیهای دو بعدی معمول هستند و تنها تفاوت آنها این است که نرم افزار موقع ایجاد مدلهای سه بعدی آنها را به شکل متفاوتی در نظر میگیرد. بگذارید بصورت عملی نشانتان بدهم. برای شروع من به یک فایل پارت نیاز دارم. همانطور که روی صفحه میبینید، من یک فایل پارت خالی را از قبل باز کردم تا بتوانم یک طرح دوبعدی ایجاد کنم.
حال مطابق معمول روی صفحه راست کلیک میکنم و new sketch را میزنم.
بعد هم با ماوس روی صفحه XY هاور میکنم وبرای شروع طراحی آنرا انتخاب میکنم. تا به اینجای کار ما فقط با انتخاب گزینه two point rectangle، و کشیدن یک مستطیل، طرح خود را ایجاد میکردیم.

رسم مستطیل با constructionها در اینونتور

اما اینبار کمی خلاقانه‌تر عمل میکنیم، قرار است یک نوع متفاوت از مستطیل را بررسی کنیم.
اگر از این بالا، به تب sketch بروم و از پنل create، منوی زیر ابزار rectangle را باز کنم، میتوانید گزینه‌های مختلفی که در اختیار ما هستند را ببینید. از بین اینها چیزی که ما به آن علاقه داریم، گزینه two point center است.
و دلیل آن هم این است که نرم افزار برای ساخت این مستطیل از ساختار constructionها کمک میگیرد. یعنی همان موضوعی که مورد بحث ما است.
خیلی خب، ماوس را به سمت مرکز صفحه می‌آورم و با کلیک روی مبدأ مختصات میتوانیم شکل خود را ایجاد کنیم و میبینید که با حرکت دادن ماوس مستطیل ما هم در راستا هر دو تا محور طولش تغییر میکند.
در نهایت وقتی که ما کلیک کنیم علاوه بر مستطیل، آن construction هایی که ساخت این شکل را ممکن کردند هم برای ما نمایش داده میشوند.
ما اینکار را بصورت دستی هم میتوانستیم انجام دهیم.
یعنی میتوانستیم اول بیاییم یک مستطیل بکشیم و گوشه‌های آنرا، دو به دو به هم وصل کنیم و نهایتاً قطرهای آنرا تبدیل کنیم به construction یا همان خط چینها.

تأثیر construction در طراحی سطوح پروفایل در اینونتور

اما اینجا با انتخاب این دستور، اینونتور بصورت اتوماتیک اینکار را برای ما انجام داده و در ادامه میبینید که این construction ها چه تأثیری روی سطوحِ پروفایلی که برای ساخت شکلهای سه بعدی داریم میگذارند. بگذارید منظورم را بهتر برای شما توضیح بدهم.
من این طرح را با زدن finish sketch نهایی میکنم و بعد کمی به سمت راست پن میکنم، و حالا در این قسمت خالی روی صفحه راست کلیک میکنم و از منو راست کلیک گزینه Extrude را انتخاب میکنم.
و کمی هم زوم میکنم به عقب، خوب است؛ میبینید که مثل قبل دستور Extrude شکل بسته‌ای که در graphic window داشتیم را به آن حجم داده، یعنی در این حالت هم، علی‌رقمِ وجود construction ها هنوز هم یک پروفایل یا بهتر است بگویم یک مسیر بسته برای حجم دادن داریم.
که آن هم چیزی نیست جز لبه‌های خارجی مستطیلی که چند لحظه پیش ایجاد کردیم و مسلماً در این حالتی که فقط یک پروفایل داریم، اینونتور بصورت اتوماتیک آنرا انتخاب کرده و به آن حجم داده و خب طبیعی است که دستور Extrude در این مرحله نیازی به ورودی ندارد.
اما اجازه دهید پیش بروم و این را کنسل کنم.

تبدیل Construction ها به خطوط عادی در AutoCAD Inventor

قصد دارم کمی طرح را دستکاری کنم. برای ویرایش طرح دو بعدی‌ای که الان روی صفحه دارم، به browser میروم و روی آیکن sketch که مختص طرح من است، به این صورت دابل کلیک میکنم.
حالا میتوانیم با ماوس روی هر کدام از Constructionها یا خط چینها بیایم و روی آنها راست کلیک کنیم.
میبینید که این بالا چند تا گزینه در اختیار ما گذاشته که یکی از آنها قابلیت تبدیل شدن به center line است یا همان خطوط معمولی و یکی دیگر هم تبدیل شدن به Construction یا خط چینها.
و اینجا همانطور که ملاحظه میکنید کنار گزینه Construction تیک خورده و فعال است؛ یعنی این خط الان در حالت Construction یا خط چین است که دقیقاً هم همینطور است.
حالا اگر بیایم و مجدداً روی این گزینه کلیک کنم، تیک آن در واقع غیرفعال میشود و خط ما به یک خط معمولی تبدیل میشود، در واقع از حالت خط چین خارج میشود.
اما چیزی که مهم است این است که، الان دیگر این خط جدید روی ابزار extrude و عملگرهای دیگر تأثیر متفاوتی میگذارد.

تغییر پروفایل بعد از تغییر خطوط مجازی (construction)

بگذارید این طرح را با زدن گزینه finish sketch از این بالا، نهایی کنم و برویم و با راست کلیک کردن، مثلاً در اینجا صفحه از مارکینگ منو یکبار دیگر دستور extrude را اجرا کنیم.
همانطور که ملاحظه میکنید، ایندفعه دیگر خود نرم افزار بصورت اتوماتیک چیزی را انتخاب نمیکند.
و از ما میخواهد به عنوانی ورودی یکی از پروفایلها را سلکت کنیم تا بتواند دستور extrude را روی آن اعمال کند. در واقع ایندفعه بجای یک پروفایل مستطیلی، ما دو تا پروفایل داریم.
یکی از پروفایلها این مثلث پایینی است و آن یکی هم مثلث بالایی است.
ما همچنان میتوانیم با انتخاب کردن هر دوی این صفحات به اینصورت، به همان نتیجه قبلی برسیم به این شکل.
اما خب طبیعتاً اگر بخواهیم الان میتوانیم فقط یکی از آنها را انتخاب کنیم و به یکی از مثلثها حجم بدهیم، دقت کنید چون من الان شیفت را نگه داشتم میتوانیم با کرسر روی مثلثها هاور کنیم.
پس شیفت را نگه میدارم و یکی از مثلثها را دیسلکت میکنم.

ویرایش construction ها از محیط طرح دوبعدی

خیلی خب؛ حالا اگر این را کنسل کنم، میتوانیم دوباره با دابل کلیک کردن روی طرحمان در قسمت browser آنرا ویرایش کنیم.
و این خط را دوباره به construction تبدیل کنیم.
برای این منظور، فقط کافی است روی خط راست کلیک کنیم و با انتخاب مجدد گزینه Construction در واقع تیک گزینه Construction را بزنیم تا فعالش کنیم.
پس دیدید که بسادگی میشود خطوط را بین این دو حالت جابجا کرد. این تکنیک، در موارد مختلفی میتواند داخل طراحی به ما کمک کند تا بتوانیم مدلی را که میخواهیم به راحتی ایجاد کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0