Skip to main content

مدیریت Propertyها (ویژگی‌ها) در اتوکد مکانیکال

Property management in AutoCAD Mechanical

مدیریت تنظیمات در اتوکد مکانیکال بسته به اینکه آبجکتی را سلکت کرده باشیم یا خیر، متفاوت است. درس حاضر با هدف آشنایی دانش‌پژوهان با انواع تنظیمات قابل سفارشی‌سازی طرح‌ریزی شده است و کاربران با نحوه فراخوانی کادرمحاوره‌ای Property و پنجره Options آشنا می‌شوند.

لینک کمکی ( official link ) – مدیریت ویژگی‌های آبجکت‌ها و نرم افزار از بخش‌های اصلی تنظیمات اتوکد مکانیکال – درس 17

تنظیم آبجکت سلکت شده از کادر محاوره‌ای properties

ما بخش جدیدی را در دوره جامع آموزش اتوکد مکانیکال شروع می‌کنیم و می‌خواهیم نگاهی به object property و layer management یا مدیریت لایه‌ها داشته باشیم. اولین چیزی که می‌خواهیم بررسی کنیم property management و نحوه کارکرد آن است.
خب؛ می‌بینید که ما در نقشه جدیدی به نام PROPERTYMGT.dwg هستیم و می‌توانید اسم نقشه را در بالای صفحه هم مشاهده کنید. فایل یاد شده در پوشه exercise files موجود است که می‌توانید آنرا از طهاکو دات آی آر دانلود کنید و یا اینکه اگر حامل دوره حاضر را خریداری کرده‌اید آنرا از پکیج آموزشی بردارید و آنرا در جایی از سیستم خود ذخیر کنید و بالطبع در این بخش از آموزش همراه با دروس حاضر با آن کار کنید.
خب؛ همانطور که مشخص است؛ نقشه حاضر یک طراحی بسیار ساده است. دلیل ساده بودن آن هم این است که ما نمی‌خواهیم زیاد به آن جزئیات بدهیم. من می‌خواهم بیشتر مراحل کار را به شما نشان بدهم تا اینکه شما را درگیر محتوای طراحی کنم.
خب؛ مستطیلی در صفحه داریم و اگر آنرا انتخاب کنیم و سپس صرفاً به بالای محیط طراحی یا drawing area بروم و کلیک راست کنم، بالطبع می‌توانم در منوی باز شده به پایین آن بروم و properties را از درون منو shortcut پیدا کنم و نهایتاً هم پیش بروم و روی آن کلیک می‌کنم و آن چیزی که دنبال آن هستم یعنی جدول properties را برای ما در گوشه صفحه می‌آورد، که اگر روی آن هاور کنیم پنجره را برای ما باز می‌کند؛ اگر روی فلش به سمت چپ auto-hide کلیک کنم، و سپس اگر ماوس را جابجا کنم دیگر پنل مذکور برای من روی صفحه باقی می‌ماند که می‌توانم با کلیک و درآگ نوار عنوان پنجره مذکور؛ آنرا به طرف دیگری بکشم.
خب مسأله مهم این است که طرح انتخاب شده در لایه AM_0 قرار دارد. طرح در لایه پیشفرض صفر قرار ندارد، بلکه روی لایه AM_0 است. بنابراین چیزی که باید بدانید این است که property management می‌تواند توسط اتوکد مکانیکال کنترل بشود. خب آن چطور کار می‌کند؟
اجازه بدهید جدول properties را برای لحظه‌ای ببندم و کاری که می‌کنم این است که دکمه escape را از صفحه کلید می‌زنم تا مستطیل را از حالت انتخاب خارج کنم.

کادر محاوره ای Property در اتوکد مکانیکال
تنظیم آبجکت سلکت شده از کادر محاوره‌ای properties

اعمال تنظیمات کلی با پنجره Options

در ادامه فقط می‌خواهم در محیط طراحی راست کلیک کنم و به آن صفحه بروم. پس روی options در منوی میانبر کلیک می‌کنم تا دیالاگ باکسی که در آموزش‌های قبلی دیدیم را مجدد باز کنم و می‌بینید که من درواقع در تب system اتوکد مکانیکال هستم و دیالاگ باکسی که دفعه قبل با انتخاب همین گزینه بالا آمد اینبار بسته به محتوا جدید تغییر کرد.
پس می‌توانید بینید که همه چیز در اتوکد مکانیکال با فرآیند یاد شده، بر حسب محتوای انتخابی کنترل می‌شود.
اجازه دهید اکنون که پنجره جدید را باز کرده‌ام پیش رفته و روی تب AM Standards کلیک کنم.
در شرایط جدید می‌بینید که از یک استاندارد ISO دارم استفاده می‌کنم و متوجه خواهید شد که از مسیر اخیر می‌توانم استانداردهای زیادی را داشته باشم و همانطور که می‌بینید با باز کردن منوی کشویی بخش Standard متوجه می‌شویم علاوه بر استاندارد ISO استانداردهای زیاد دیگری هم داریم. مشخص است که همه استانداردهای موجود را گویا داریم! ISO را داریم که استاندارد سیستم متریک است و در ادامه هم ANSI را داریم که ANSI استاندارد آمریکا است و تمایل ما این است که از استاندارد ISO برای طرح خاص خود استفاده کنیم.
خب کمی آنطرف‌تر در بخش Standard element مواردی وجود دارد که همه آنها گزینه‌های استاندارد ما هستند که می‌توانیم با آنها کار کنیم.
می‌توانیم با دوبار کلیک روی هر کدام از آنها آیتم انتخاب شده را ویرایش کنیم.
خب؛ اگر بخواهم که center line را ویرایش کنم روی آن دو بار  کلیک می‌کنم و اطلاعات آنرا می‌توانید در پنجره باز شده ببینید.
center line اتوکد مکانیکال ورژن حال حاضر ما از revision ، ISO 6410 1993 پشتیبانی می‌کند.
این پنجره اطلاعات مربوط به تنظیم center line را به ما می‌دهد.
خب؛ همانطور که می‌بینید fixed overshoot length یا حداکثر طول ثابت، برای ترسیم خط مرکزی برابر است با سه. با این تفاسیر اگر یک خط مرکزی را در اتوکد مکانیکال قرار بدهم، با توجه به مقادیر موجود، خود نرم‌افزار بطور خودکار هر شیءای را به سه میلیمتر overshoot می‌کند.
خب؛ روی کنسل کلیک می‌کنم.
توجه کنید که اگر در بالا به سراغ تب‌ها بیایم، می‌بینید که تب AM Structure هم وجود دارد.
همانطور که می‌بینید تنظیمات مختلفی که نیازمند به تغییر آنها هستیم در قسمت مذکور در دسترس هستند.
AM Drawing، را هم داریم، که در آن تنظیماتی مثل drawing viewport borders، Visible edges یا لبه قابل دید را داریم و اینکه از استاندارد چه هاشوری در حال استفاده هستم هم جزئی از تنظیمات هستند. خب؛ بد نیست بدانید که در فیلد Hatch، آنچه می‌بینیم استاندارد الگوی هاشور پیشفرض ما است.
AM Content را داریم. همانطور که می‌بینید می‌توانم اشیاءِ پسزمینه را با فعال بودن گزینه hide background objects پنهان کنم.
با فعال بودن گزینه draw center lines می‌توانم خطوط مرکزی را بکشم و غیره.
خب وقتی محتوا را در تب content در نوار ریبون می‌آورم، بطور خودکار center lines یا خطوط مرکزی را برای من اعمال می‌کند.
همانطور که پیش می‌روم می‌شود دید که تب‌های مختلفی وجود دارد مثل shafts و تب Calculations و همچنین preferences.
پس همه موارد یاد شده اصطلاحاً property managing یا بخش مدیریت ویژگی‌هایی هستند که در اتوکد مکانیکال با آنها در حین طراحی کار می‌کنیم.
خب الان فقط دیالاگ باکس تنظیم ویژگی‌های Option را با زدن روی cancel لغو می‌کنم، چونکه نمی‌خواهم تغییری در تنظیمات دیفالت نرم‌افزار ایجاد کنم و فقط خواستم خاطر نشان کنم که نحوه کار properties به صورتی است که ذکر شد.
خب؛ چیزی که در ویدئو آموزشی بعدی بررسی می‌کنیم automatic property management یا مدیریت خودکار ویژگی‌ها است، که با لایه‌ها در کنترل پنل layer اتوکد مکانیکال کار می‌کند.

بخش اصلی مدیریت تنظیمات اتوکد مکانیکال
اعمال تنظیمات کلی با پنجره Options

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0