Skip to main content

مدیریت اتوماتیک Property

Automatic property management

مدیریت اتوماتیک Property یک قابلیت در پروسه طراحی محسوب می‌شود که بمرور ظهور پیدا می‌کند و در حین امر طراحی بصورت هوشمندانه امکانات خود را بنمایش در می‌آورد. مدیریت اتوماتیک Property شامل یکسری از ابزارهایی می‌باشد که باعث تسهیل در امر تنظیم اتوماتیک Propertyها در اتوکد مکانیکال می‌شود. در ویدئوی آموزشی حاضر به مقوله مدیریت اتوماتیک Property پرداخته شده است.

لینک کمکی ( official link ) – مدیریت اتوماتیک Property در حین طراحی با اتوکد مکانیکال – درس 18

automatic property management (مدیریت خودکار ویژگی‌ها)

کماکان ما در فایل PROPERTYMGT.dwg هستیم. من در ویدئوی آموزشی قبلی در مورد property management و نحوه پیدا کردن آن و همه تنظیماتی که property management برای کنترل اتوکد مکانیکال اعمال می‌کند صحبت کردم. چیزی که ما قصد داریم در این ویدئو بررسی کنیم automatic property management یا مدیریت خودکار ویژگی‌ها برای آبجکت‌هایی است که در اتوکد مکانیکال طراحی کردیم و با آنها کار و حاشیه‌نویسی می‌کنیم. برای رسیدن به این امکانات از شما می‌خواهم که در همین طراحی بمانید ولی مستطیل را با کمی pan کردن به سمت چپ تصویر ببرید، درست شبیه به کاری که ما در ویدئوی آموزشی عملی می‌نماییم.
مطمئن شوید که از ریبون در تب Home هستید و می‌بینید که پنل‌های نوار ریبون در سمت راست صفحه به هم نزدیک و فشرده شده‌اند که همانطور که بارها گفتم این به خاطر وضوح تصویر کم من در زمان ضبط این ویدئو است.
می‌خواهم به پانل Layers رفته و همانطور که می‌بینید تعداد زیادی فرمان مربوط به لایه در اتوکد مکانیکال برای شما موجود است. بخاطر همه تنظیمات و استانداردهایی که ما داریم استفاده می‌کنیم، یک ابزار جالب با عنوان کانتور داریم.
اگر روی منوی فرعی کلیک کنم می‌توانم مشخص کنم که چه نوع آبجکتِ اتوکد مکانیکالی را می‌خواهم طراحی کنم.
می‌توانم contoursها را که معمولاً اشیاء و لبه‌ها هستند را مشخص کنم.
ولی اگر کمی پایین بیایم این امکان را دارم که خط مرکزی یا centerline را در طراحی خود قرار بدهم.
خب اگر روی آن کلیک کنم می‌توانیم ببینیم که بطور خودکار تنظیماتی که در خط فرمان آمده را تغییر می‌دهد. پس اگر الان یک خط بکشم نرم‌افزار می‌آید و آن خط را در لایه مناسبی می‌کشد.
اجازه دهید پیش برویم و لایه‌ها را بررسی کنیم.
می‌بینید که در حال ضبط فیلم، من لایه AM_7 را دارم. اگر روی منوی فرعی گزینه لایه‌ها کلیک کنیم در آنجا لایه‌های مختلف را بدست خواهیم آورد.
پس لایه‌های AM رؤیت شده، صرفاً برای اتوکد مکانیکال من سفارشی شده‌اند، که من به آنها لایه‌های استاندارد می‌گویم و شما می‌توانید آنها را با مدیریت کردن بخش property management و انتخاب contour یا یک centerline بکار ببرید. که بد نیست یادآور کنم این contour و centerlineای که ذکر شد در منوی چند لحظه پیش موجود بودند. یعنی اینکه ما با انتخاب centerline یکسری لایه داریم و با انتخاب contour یکسری لایه دیگر. اتوکد مکانیکال بخاطر این تظیمات استاندارد contour و centerline می‌داند چه چیزی را در بخش لایه‌ها در اختیار ما بگذارد.
پس من می‌خواهم AM_7 را لایه فعلی خود کنم.
پس آنرا انتخاب می‌کنم.

مدیریت خودکار ویژگی‌ها
automatic property management (مدیریت خودکار ویژگی‌ها)

امکانات و تنظیمات مدیریتی هوشمندانه و خودکار AutoCAD Mechanical

کاری که در ادامه می‌خواهم انجام بدهم این است که یک خط معمولی اتوکد را از پانل Draw بکشم.
پس دستور line را انتخاب می‌کنم و روی ضلع چپی مستطیل آمده و با قابلیت snap وسط ضلع مستطیل را پیدا می‌کنم و تا آن نقطه وسط ضلع دیگر آنرا در امتداد افق رسم می‌کنم و بعد که با دوبار کلیک آنرا رسم کردم، دکمه Escape را چند بار می‌زنم.
حالا یک خط مرکزی کشیدم و نه یک خط را. چرا که چند لحظه پیش از پانل لایه‌ها تنظیمات استاندارد را برای حالت centerline تعریف کردم.
مزیتی که من دارم، این است که با استفاده از فرمان line توانستم centerline رسم کنم. رنگ آنرا نسبت به خط‌های موجود متفاوت است و به طور خودکار تنظیمات را انجام می‌دهد و این هم به خاطر این است که در پانل Layers رفتم و گفتم که می‌خواهم یک خط مرکزی طراحی کنم. پس بجای اینکه مجبور باشم یک لایه centerline انتخاب کنم و سپس خط مرکزی را طراحی کنم، آمدم و با این سناریو پیش رفتم که با کمک فرمان خط و انتخاب لایه centerline بعنوان لایه فعال فعلی، خط مرکزی را رسم کردم. این هم از امکانات و تنظیمات مدیریتی هوشمندانه و خودکار این نرم‌افزار محسوب می‌شود. دیدید که کار ما را خیلی آسان‌تر و سریع‌تر می‌کند.
خب در همین شرایط می‌توانم یک centerline دیگر هم به سرعت ترسیم کنم.
فراموش نکنید که اینها فقط خط‌هایی هستند که از تنظیمات centerline استفاده می‌کنند. اینها خط مرکزی واقعی نیستند و متوجه می‌شوید که هیچ کدام از خط‌چین‌ها، آن فشردگی کمی که خطوط مرکزی‌ای که نمونه‌ای از آنها را اگر یادتون باشد در ویدئوی قبلی دیدیم، و آن شمایل بخصوص را که می‌بایست داشته باشند را ندارند.
خب، اجازه دهید ببینیم که با این لایه‌ها دیگر می‌شود چه کارهایی کرد.

عملکرد هوشمندانه اتودسک اتوکد مکانیکال
امکانات و تنظیمات مدیریتی هوشمندانه و خودکار AutoCAD Mechanical

Mechanical Layer Manager در اتوکد مکانیکال

اگر مجدداً، به پانل لایه‌ها بروم، آنچه که می‌بینید این است که می‌توانم به پنجره مدیریت لایه‌ها بروم و گزینه Mechanical Layer Manager را انتخاب کنم.
خب اجازه دهید پنجره باز شده را در صفحه کمی جابجا کنم. متوجه می‌شوید که این بیشتر شبیه به مدیریت کننده عادی لایه‌ها در اتوکد است، ولی باید خدمت شما عرض کنم که این مورد یک مقداری متفاوت است.
خب؛ به لایه AM_7 نگاه کنید، که لایه فعلی ما است، و همانطور که می‌بینید در این پنجره ستونی با نام associated objects هم موجود می‌باشد.
اجازه دهید من پنجره را کمی بزرگ کنم.
می‌بینید که ایده مسلط در وجود این associated objects این است که با استفاده از آن می‌فهمیم که چه objectهای پیشفرضی را به لایه‌های خود دادیم و اگر associated objects را کمی بزرگ کنم از وجود این objectهای متنوع آگاه می‌شوید.
پس با درآگ ستون‌های این پنجره، می‌توانید ببینید که تعداد زیادی تنظیمات برای centerline وجود دارد.
همچنین برای لایه AM_0، آبجکت‌های Contour 1، Thread Contour و thread end at a usable length را دارم.
برای لایه انتخاب شده هم در آبجکت‌های مکانیکی بخش لایه‌های آن، متوجه وجود Center line، narrow، Hole Circle و یا بعنوان مثال شاید Reference Circle for Gear Cogwheels هم بشوید.
پس شما متوجه شدید که می‌توانید همه موارد یاد شده را در پنجره Mechanical Layer Manager تنظیم کنید. خب دیگر وارد جزئیات نمی‌شویم چرا که درباره لایه‌ها در ویدئوی بعدی صحبت می‌کنیم، و کاری که در ویدئوی بعدی می‌خواهیم انجام بدهیم این است که چطور این لایه‌ها را کنترل کرده و چگونه با آنها در اتوکد مکانیکال کار کنیم.

پنجره Mechanical Layer Manager اتوکد مکانیکال
Mechanical Layer Manager در اتوکد مکانیکال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0