Skip to main content

آموزش کار با نوار ابزار دسترسی سریع یا Quick Access Toolbar

Using the Quick Access Toolbar in Access

در بالا سمت چپ رابط کاربری نرم‌افزار اکسس نوار دسترسی سریع یا باختصار QAT برگرفته از واژگان Quick Access Toolbar تعبیه شده است. این ویژگی به کاربران متخصص این امکان را می‌دهد که بسرعت ابزارهایی که بکرات با آنها سروکار دارند را دم‌دست قرار دهند تا در زمان نیاز بتوانند براحتی از آن بهره برداری نمایند. در این درس دانش‌پژوهان با نحوه سفارشی‌سازی این ابزار آشنا شده و تکنیک‌های کار با آنرا فرا می گیرند.

لینک کمکی ( official link ) – سفارشی سازی نوار ابزار دسترسی سریع اکسس از پنجره Access Options – درس 11

نوار ابزارِ Quick Access Toolbar

بخش خیلی بالایی صفحه و رابط کاربری اکسس، یعنی بالایِ نوار ریبون و تب‌ها؛ مجموعه‌ای از آیکن‌ها وجود دارد که به آن نوار ابزارِ Quick Access Toolbar اطلاق داده می‌شود. من معمولاً پیش دانشجوهام به اصطلاح به آن QAT هم می‌گویم. این مجموعه بهترین و دَم‌دَست‌ترین مکان برایِ قرار دادنِ میانبرِ دستوراتی هست که بیشتر از همه می‌آییم و از آنها در کارمان استفاده می‌کنیم. بصورتِ پیشفرض آیکن‌هایِ save، undo و redo رویِ این نوارابزار Quick Access Toolbar قرار گرفته‌اند؛ و بعد از نصب نرم‌افزار می‌بینیم که QAT ما شامل آیکن‌هایِ حاله حاضر هست.

سفارشی سازی ابزارهای دلخواه در نوار ابزار دسترسی سریع

برایِ اختصاصی کردن و اضافه کردنِ آیکن‌هایِ جدید به Quick Access Toolbar می‌توانیم رویِ دکمه‌ای که بصورت یک فلش به سمت پایین هست کلیک کنیم. وقتی آنرت انتخاب می‌کنیم می‌توانیم لیستِ امکانات و آپشن‌هایِ پر طرفدار موجود در آنرا ببینیم. مثلاً اگر خودم رو در شرایط کاری طوری دیدم که مدام می‌آیم و در پیشروی کارم فایل دیتابیس یا همون پایگاه داده‌ای را باز می‌کنم؛ دستورِ Open را به Quick Access Toolbar اضافه می‌کنم.
همانطور که در تصویر زیر می‌بینید اگر رویِ Open کلیک کنم صفحه مخصوصِ Open باز شده و من به محیط مخصوص این عملکرد برده می‌شوم.
فلش برگشت Back را از محیط Back Stage View می‌زنیم. دوباره میریم سراغِ لیست اخیر و Open را غیرِفعال می‌کنیم و در واقع با کلیک روی آن می‌آییم و وضعیت آنرا تغییر می‌دهیم.

نوار ابزار دسترسی سریع
نوار ابزارِ Quick Access Toolbar

فعالسازی حالات Touch یا Mouse در اکسس

خب؛ دوباره امکانات موجود در لیست قابل سفارشی را باز می‌کنم.
یکی از چیزهایی که من به آن علاقه دارم در پایین هست: Touch Mouse Mode.
می‌خواهم آنرا به نوار ابزار Quick Access Toolbar اضافه کنم پس روی آن کلیک می‌کنم. همانطور که می‌بینید وقتی روی آن کلیک می‌کنم دو تا گزینه دارد: ما حالت Mouse و حالت Touch را در زیر آن داریم.
اگر از لپتاپ یا تبلت با صفحه نمایش لمسی استفاده می‌کنیم بهتر هست که حالتِ لمس آنرا فعال کنیم.
همانطور که مشخص هست: اینکار؛ آیکن‌ها را بزرگتر و فضایِ بین آنها را بیشتر می‎کند تا راحت‎تر بشود با انگشت آنها را انتخاب کرد و روی آنها ضربه زد.
بگذارید دوباره آنرا رویِ حالتِ Mouse بگذارم و می‌بینیم که با این انتخاب برمی‌گردد به همان وضعیتِ پیشفرض رابط کاربری اکسس.

Touch in access
فعالسازی حالات Touch یا Mouse در اکسس

کار با More Commands در اکسس

باز هم همان لیست که اسم آن Customize Quick Access Toolbar هست را باز می‌کنم.
خب؛ همه اینها را رد می‌کنم و می‌آیم پایین و ایندفعه More Commands را انتخاب می‌کنم.
و حالا دیگر لیستِ بقیه دستوراتی که می‌شود به QATمان اضافه کرد را می‌بینیم.
دستوراتِ زیادی در این لیست بلند و طولانی برایِ اضافه کردن به نوار ابزارِ Quick Access وجود دارد.
اما این همه آنها نیست اگر این بالا را ببینیم دستوراتی که در لیست “Choose commands from” هست؛ جزء معروف‌ترین و محبوب‌ترین دستورها است.
من از “لیست dropdown” استفاده می کنم و “All Commands” را انتخاب می‌کنم.
الان لیست‌مان بزرگتر شده و دیگر تمامِ دستوراتی که در اکسس وجود دارد در آن دیده می‌شود و این هم بد نیست ذکر کنم که همه این دستورات را می‌شود به نوار ابزارِ بالا یعنی Quick Access اضافه کرد.
برایِ اضافه کردنِ Query Design؛ به پایین و بخشِ q اسکرول می‌کنم و دستورات شروع شده با حرف Q را پیدا می‌کنم.
حالا هم باید Query Design را پیدا کنم.
من می‌خواهم آنرا اضافه کنم به QAT. پس برایِ اضافه کردن آن رویِ دکمه Add کلیک می‌کنم. همونطور که می‌بینیم هم به صفه ابزارهایِ موجود در Quick Access Toolbar اضافه شد.
برایِ تغییرِ ترتیب آن چیزی که می‌خواهم را انتخاب می‌کنم؛ مثلاً یکی از موارد را، و سپس با استفاده از دکمه فلش به سمت بالا یا پایین، جایش را در لیست تغییر می‎دهم و به آنجایی که مد نظرم هست جابجایش می‌کنم.الان آمده انتهایِ صف ابزارهایِ موجود در Quick Access Toolbar.
حالا اگر رویِ ok کلیک کنم می‌توانید تغییر را در نوار ابزار Quick Access Toolbar ببینیم.
قبلاً؛ هر دفعه می‌خاستم دستور Query Design را اجرا کنم باید می‌آمدم سراغِ تبِ Create و از آپشن‌های آنجا Query Design را انتخاب می‌کردم. اما الان بعنوان نمونه؛ رویِ هر تبی مثل تب Design که باشم دکمه اضافه شده چند لحظه پیش به QAT را میزنم و بدون اینکه نیازی باشد که به تب Create برگردم، Query Design اجرا می‌شود.
حالا که محیط Query Design باز شده هر کاری بخواهم می‌توانم انجام بدهم. خب؛ بیاید حالا هم پنجره Show Table رو ببنیدیم و هم محیط Query را.

اضافه کردن دستور به نوار ابزار دسترسی سریع
کار با More Commands در اکسس

ریست کردن نوار ابزار Quick Access Toolbar

یکبارِ دیگر از بالا به لیست آپشن‌هایِ قابل سفارشی‌سازی برمی‌گردم و مجدد از این پایین More Commands را انتخاب می‌کنم.
اگر بخواهم نوار ابزار Quick Access Toolbar را Reset کنم باید اول از بخشِ “Customizations”؛ آپشن Reset را انتخاب کنم و بعد هم “Reset all customizations” را بزنم.
برایِ تأیید اینکه تمامِ تغییراتی که ایجاد کردم را پاک کند، دکمه “Yes” را می‌زنم و می‌بینیم که دوباره برگشت وضعیتِ پیشفرض. الان فقط Save ، Undo و Redo را دارد پس اوکی را می‌زنم و همان شکلی شد که قبلاً بود.

reset QAT in Access
ریست کردن نوار ابزار Quick Access Toolbar

جمع بندی

بعد ازیک مدت که با اکسس کار کردید متوجه می‌شوید از چه چیزهایی بیشتر استفاده می‌کنید و به چه ابزارها و تاسک‌هایی در پیشروی کارتان بیشتر علاقه‌مند هستید و از آنها بیشتر از بقیه استفاده می‌کنید. بعد از اینکه متوجه شدید؛ برایِ اینکه سرعت کارتان را بالاتر ببرید و کیفیت بیشتر و عملکرد مناسب‌تری را برایِ کار خودتان ایجاد کنید، میانبرهای آنرا به نوار ابزارِ Quick Access اضافه کنید و اینطور هست که در مقایسه با دیگر کاربران اکسس خاص بنظر می‌رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0