Skip to main content

بکارگیری استروب‌های فیلتر Spin Blur برای ایجاد افکت‌های متحرک در تصویر

Motion effects for spinning objects

در این آموزه ویدئویی طراحان با استفاده از فیلتر Spin Blur از بخش Blur Gallery اقدام به ایجاد افکت‌های استروب و نوردهی خواهند نمود تا با نحوه ایجاد تحرک و پویایی در تصویر آشنا شوند. در این آموزه ویدئویی قبل از اعمال فیلتر به لایه بکگراند، فیلتر به اسمارت فیلتر تبدیل می‌شود تا در ادامه با ماسک کردن تأثیرات اضافه قابل محدود شدن باشند.

لینک کمکی ( official link ) – آموزش خلق افکت های استروب یا نوردهی با بکارگیری فیلتر Spin Blur فتوشاپ – درس 13

ایجاد تحرک در تصاویر با فتوشاپ

فرض کنید شما بعنوان یک گرافیست در یک شرکت هواپیمایی مثلاً به اسم ایران ایر کار می‌کنید. خب رئیس شرکت شما را به جلسه‌ای دعوت می‌کند و می‌گوید که یک تصویر از یکی از هواپیماها دارد که در حالت خاموش بودن موتور گرفته شده است، و دوست دارد حالا به هر دلیلی یک تصویری نچرال داشته باشد که با دیدن آن هر کسی بفهمد موتور در زمان عکاسی روشن بوده است. در واقع می‌خواهد در پره‌های موتور تحرک تعریف کند. خب این کاری است که ما می‌خواهیم در این آموزه ویدئویی برای مدیر شرکت انجام بدهیم و شما بابت یادگیری آن هزینه کمی پرداخت می‌کنید.

فیلتر Spin Blur فتوشاپ

فیلتر Spin Blur فتوشاپ، یک ابزار جالب برای ایجاد یک افکت چرخشی دایره‌ای است؛ یک چیزی مثل فر زدن یا ریساندن می‌باشد، و یکسری آپشن برای افکت‌های مختلف نوردهی در مقوله استروب دارد، که با این ابزارها فتوشاپ می‌تواند کار استروبسکوپ یک دوربین را تقلید کند، و در واقع با اعمال تأثیر آنها به تصویری پویا، بعنوان یک طراح می‌توانیم طرح خود را در مسیر خلاقانه جدیدی بکار بگیریم. خب استروبسکوپ مثل فلشر دوربین عمل می‌کند ولی عملکرد ممتدی دارد و با تاباندن نور به یک جسم در حال حرکت و ثبت تصویر از لحظات مختلف آن، آنرا بنظر ساکن و ثابت درمی‌آورد.
ابزارهایی که اینجا در این مقوله در دسترس ما هستند اسم‌شان: strobe strength ، strobe flashes و strobe flash Duration هست. بیاید یک نگاهی به ابزارهای مورد بحث خود در این آموزه ویدئویی بیندازیم.
قبل از این که من فیلتر را اعمال کنم، به منو Filter می‌روم و گزینه Convert for Smart Filters را انتخاب می‌کنم تا لایه سلکت شده یعنی لایه بکگراند را به یک اسمارت آبجکت تبدیل کنیم.
از پنجره باز شده برای تأیید روی اوکی کلیک می‎‎‎‎‎‎کنم و بعد از منوی Filter، Blur Gallery، Spin Blur را انتخاب می‌کنم.
بطور پیشفرض ، فتوشاپ یک بیضی دقیقاً در وسط تصویر قرار می‌دهد.
می‌توانم با کلیک روی پین ابزار آن و کشیدن آن، جای بیضی را عوض کنم.
در نسخه‌های قدیمی یک ابزار dial بود که با آن میشد میزان Blur را کم و زیاد کرد ولی خب در نسخه‌های جدید صرفاً از اینجا می‌توانم از لغزنده اسلایدر Blur Angle در بخش Blur Tools به این شکل استفاده کنم، برای اینکه بیضی را بزرگتر کنم، می‌توانم روی خط سفید ابزار حاضر کلیک کنم، و با درگ کردن به سمت بیرون آنرا بکشم.
برای ایجاد تغییر در فاصله محو شدگی ابزار Blur خود، یعنی برای تغییر فاصله‌ای که داریم از مقدار تیرگی تنظیم شده در مرکز ابزار آرام آرام به سمت شفاف بودن می‌رویم، می‌توانم روی هر کدام از نقطه‌های سفید بزرگتر کلیک کنم، و با درگ کردن به سمت داخل آنرا بکشم.
حالا با کاری که انجام دادیم، می‌بینیم که یک فاصله محو شدگی زیادی بین قسمتی که در مرکز این توربین می‌چرخد، با پره‌ها و قسمت بیرونی بوجود آمد و فقط این محدوده وسطی به 100 درصد ماتی رسید، و این چیزی نیست که من بعنوان طراح برای ایجاد تحرک در این تصویر درنظر داشتم.
به هرحال با کمک این نقطه‌های بزرگتر می‌توانیم با درگ محدوده ماتی در وسط را با کشیدن به سمت بیرون بزرگتر کنم، تا آن محدوده محو شدگی را به این شکل کم کنیم.
خب بیاید برای تنظیم دقیق موقعیت قرارگیری دایره ابزار حاضر، به طور موقت Blur را از بین ببریم و البته قرار می‌گذاریم بعد از اعمال دستکاری‌ها برگردیم و Blur را تنظیم کنیم، فقط با به صفر درجه کشیدن این اسلایدر به این شکل، Blur را محدود می‌کنم؛ خب بریم سراغ تنظیم موقعیت دقیق دایره ابزار، بعنوان طراح قرار است این قسمت بیرونی پره‌های توربین، یعنی این محدوده، در واقع لبه ابزار دایره‌ای ما بحساب بیاد و بنظر من بهتر است لبه‌های دایره روی این حوزه دایره‌ای شکل منطبق و جابجا شود، پس براحتی و به بهترین شکل ممکن بیضی را هم بکمک خطوط لبه‌های آن تغییر اندازه می‌دهم و هم با کمک پین موجود در مرکز ابزار آنرا جابجا می‌کنم، به این شکل. به همین شکل باز هم ادامه می‌دهم و بعد از حرکت دادن آن، پیش رفته و لبه‌های آنرا به این شکل به بیرون می‌کشم، و اگر نیاز بود باز هم به این شکل آنرا جابجا می‌کنم.
ممکن است نیاز باشد که محدوده بیرونی ابزار بزرگتر هم باشد، پس کمی با درگ کردن لبه بیرونی آنرا می‌کشم تا بزرگتر شود، و نهایتاً هم دایره را کمی بالاتر می‌کشم تا دقیق اونطور که مد نظر من است روی تصویر بنشیند.
حالا، وقتی یک تصویر مثل این تصویر حاضر داریم، یعنی تصویری دارید که منحنی‌های آن صاف و یکنواخت نیستند و نمی‌شود با یک دایره دور تا دور آنرا انتخاب کرد، و خب دلیل آن هم عکاس است که از جهت مستقیمی اقدام به عکسبرداری نکرده است، آنوقت پین مرکزی ابزار Spin Blur، با مرکز چرخش تصویر خود را که اینجا مرکز توربین است، ممکن است هماهنگ نباشد.
وقتی این اتفاق بیافتد، کلید آلت در ویندوز یا آپشن در مک را پایین نگه دارید، روی پین کلیک کنید، و حالا می‌توانید ببینید که من می‌توانم نقطه وسط ابزار Spin Blur را جابجا کنم.
خب آنرا می‌گذارم در مرکز.
و حالا دیگر می‌توانیم بکمک لغزنده اسلایدر اینجا، کمی چرخش به پره‌های توربین اضافه کنیم.
و در واقع تا اینجا کار، من آمدم کمی چرخش و تحرک برای پره‌های توربین اضافه کردم، تا بتوانم یک نگاهی به ابزارهای موجود در تب Motion Effects از اینجا بیندازم.
ما سه تا آپشن یاد شده در اول این آموزه پیرامون استروب‌ها رو اینجا داریم:
یکی Strobe Strength، Strobe Flashe و Strobe Flash Duration.

تنظیمات Strobe Strength در فتوشاپ

خب، Strobe Strength میزان نور و چگونگی نوردهی در زمان تنظیم استروب بحساب می‌آید. و این آپشن ما را قادر می‌کند تا یک قسمتی از تصویر خود را فریز کنیم، یا اینطور هم می‌شود گفت، یک قسمت کوچکی از حرکت را فریز کنیم. یعنی ما که الان با Spin Blur به تصویر تحرک دادیم در واقع می‌توانیم اگر این تحرک ما بنظر با سرعتی بالا می‌آید را طوری تنظیم کنیم که گویی دوربین توانسته در یک لحظه تصویری از توربین را ثبت کند.
پس می‎‌توانیم تا 100 درصد آنرا برسانیم و با اینکار ما نشان بدهیم که گویی دوربین ما توانسته تصویری از یک لحظه حرکت توربین با دور بالا را بگیرد، این تغییرات را صرفاً برای اینکه تأثیر اسلایدرها در تصویر را بدست بیاورم اعمال می‌کنم.

تنظیمات Strobe Flashes در فتوشاپ

بعد، می‌توانید تعیین کنید چقدر Strobe Flashes یا فلاش استروب وجود داشته باشد.
اگر اسلایدر Strobe Flashes را به عدد دو پایین بکشم، تأثیر متفاوت تری از وقتی که اگر به عددی بالا مثل 18 آنرا بکشم بدست می‎‌آورم.
ادامه می‌دهم و برای این تصویر فعلاً  آنرا کم می‌کنم اینطوری بنظر می‌رسد تصویر ثبت شده از توربین در حال حرکت هواپیما با کیفیت‌تر است.

تنظیمات Strobe Flash Duration در فتوشاپ

و بعد، ما Strobe Flash Duration را داریم. اگر لغزنده اسلایدر آنرا به سمت راست بکشم تا تأثیر آنرا روی محدوده مورد نظر ببینیم، متوجه می‌شوید با زیاد شدن مقدار آن، تصویر کمی تارتر می‌شود، چون اینطور می‌شود استنباط کرد که فلاشر Strobe برای مدت بیشتری دارد نوردهی می‌کند. در این مورد، اگر به کنار مقدار فیلد Strobe Flash Duration دقت کنیم، متوجه علامت اندازه‌گیری آن می‌شویم که معلوم است با “درجه” مدرج شده است. هر چه فلش در مدت زمان کمتری به سمت تصویر در حاله حرکت پرتاب بشود خب افکت موشن تصویر واضح‌تری داریم و هر چه فلش در زمان طولانی‌تری به سمت تصویر در حال حرکت پرتاب بشود وضوح کمتر می‌شود. با تصویری که در آن مدت زمان نوردهی طولانی‌تری دیده می‌شود مثل الان، می‌شود فهمید معنی آن این است که ما اسلایدر را شیفت دادیم به درجات بالاتر.
پس، اینکه بخواهید Motion Effects اضافه کنید یا نه صرفاً بخود شما بستگی دارد، چون شما طراح هستید و باید آنچه که در ذهن شما است را در نظر بگیرید و با دستکاری این آپشن‌ها در واقع به چیزی که دوست دارید برسید.
حالا، من ادامه می‌دهم و Motion Effectsای که شامل اسلایدر فیلد Strobe Strength می‌شود را غیرفعال می‌کنم.
و بعد، مقدار اسلایدر Blur Angle را با کمک لغزنده آن کمی کم می‌کنم، شاید آنراحدود 13 درصد پایین می‌آورم.
به محض اینکه از آن راضی بودم پیش می‌روم و OK رو کلیک می‌کنم.

تکنیک حذف بلور از Smart Object با ابزار Elliptical Marquis Tool

خب با این تفاسیر با ابزار اخیر توانستم یک تحرکی در توربین ثابت خود بوجود بیاورم، ولی خب بعضی از شما ممکن است تعجب کنید و بگویید که چرا من از این که کل این قسمت فوقانی توربین یعنی بدنه موتور هواپیما هم مات شده ناراحت نشدم.
خب، چون من بکگراند رو به یک Smart Object تبدیل کردم، و بعد هم آمدم و Blur Gallery را به عنوان یک Smart Filter به آن اضافه کردم، این یعنی تغییرات ما غیرمخرب است و اصلاً تأثیری منفی روی اطلاعات پیکسل‌های تصویر اورجینال من ندارد، من همیشه می‌توانم از یک ماسک برای Smart Filter استفاده کنم و شبیه کاری که در آموزه‌های قبلی انجام می‌دادم blur را حذف کنم، هر چند باید خدمت شما عرض کنم که من نمی‌خواهم اینکار را بکنم.
فکر کنم اگر از دوره مبانی فتوشاپ با من همراه بوده باشید، دارید کم کم احساس می‌کنید که در کار با فتوشاپ دارید به سطح مستری و استادی می‌رسید؛ اینطوری است نه؟!
خب، بیایید Blur Gallery را برای چند لحظه با کلیک روی آیکن چشم آن غیرفعال کنیم.
اینکار من را قادر می‌کند تا موتور تصویر را بدون افکتی از Blur روی آن، ببینم.
پس حالا، می‌توانم Elliptical Marquis Tool را به اینصورت انتخاب کنم.
و بعد، یک محدوده انتخابی را با سلکت کردن به اینصورت دور موتور می‌کشم، خب کاری که در حال انجام آن هستم این است که من دارم سعی می‌کنم بالای این محدوده بالایی از موتور را انتخاب کنم، و محدوده‌ای سلکت شده بر روی اینجاها منطبق کنم، تا تأثیر Blur را بیرون از محدوده انتخابی مخفی کنم.
چون elliptical marquis با کشیدن‌های اخیر هنوز با اندازه کاملاً درستی عاید من نشده، خب به طریق مشابه آموزه‌های قبلی برای اعمال تنظیمات دقیق‌تر، از منوی Select پیش می‌روم و Transform Selection را انتخاب می‌کنم، پیغام ظاهر شده را با کلیک روی اوکی تأیید می‌کنم تا بسته بشود.
و حالا می‌توانم به این شکل محدوده انتخابی را کمی جابجا کنم. با این دستگیره‌ها می‌توانم آنراتغییر اندازه بدهم، تا آنرا متناسب و فیت کنم.
و من فقط باید برای این قسمت نگران باشم که با کارهایی که دارم می‌کنم تأثیر افکت تنظیم شده از روی آن از بین نرود، پس برای تنظیم دقیق‌تر این بالای محدوده سلکت شده، من از کلیدهای جهتی استفاده می‌کنم، و به این شکل ترانسفورم را به پایین و راست حرکت می‌دهم.
به محض اینکه محدوده انتخابی در موقعیت درستی قرار گرفت، تیک ترانسفورم را از نوار آپشنز می‌زنم.
و حالا، می‌خواهم Mask را سیاه کنم تا تأثیر افکت را از بین ببرم، اما نه قسمت داخلی موتور را، بلکه می‌خواهم تأثیره افکت‌ها بیرون این قسمت و حالا دیگر دقیقاً بیرون محدوده انتخابی را محو کنم.
پس از Select، گزینه Inverse رو انتخاب می‌کنم.
و بعد، مطمئن می‌شوم که لایه ماسک در حالت سلکت شده باشد، می‌خواهم Smart Filters را با رنگ زمینه پر کنم، زمینه‌ای که رنگ آن سیاه است.
پس، از کلیدهای میانبر alt+ backspace در ویندوز یا option + delete در مک استفاده می‌کنم.
بعد هم با استفاده از command و d یا کنترل و d، deselect می‌کنم، خب با کلیک روی آیکن چشم Blur Gallery آنرا فعال می‌کنم و این هم نتیجه و اگر Blur Gallery را با کلیک روی آیکن چشم آن غیرفعال کنم، ما می‌توانیم قبل و بعد از تنظیمات خود در این آموزه ویدئویی را ببینیم.
این قبل و این هم بعد از اعمال Blur Gallery است.
حتی اگر نیاز داشتم که مقداری feather را به لبه‌ها اعمال کنم، و کمی آنها را نرم کنم، خب می‌توانم روی پنل Properties کلیک کنم، و اسلایدر Feather را به سمت راست حرکت بدم، پنل Properties را می‌بندم، و دیگر می‌‌شود گفت این هم آن چیزی خواهد بود که رئیس شرکت شما از آن خوشش می‌آید. خوب است! حالا دیگر یاد گرفتید که چطور یک افکت spin و دوار واقعی و خلاقانه در فتوشاپ ایجاد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0