Skip to main content

کار کردن با فیلتر های blur یا تیرگی تصویر: Iris Blur ، Tilt-Shift و Field Blur بدون تغییر تصویر اصلی با بکارگیری Smart Filter از نوع Blur Gallery

Tilt Shift and Iris and Field blur effects

در این ویدئوی آموزشی دانش پژوهان با نحوه اعمال تیرگی با بکارگیری ابزارهای Iris Blur ، Tilt-Shift و Field Blur در فیلتر Blur Gallery آشنا خواهند شد.

لینک کمکی ( official link ) – تیرگی و ماتی با فیلترهای Iris Blur ، Tilt-Shift و Field Blur در فتوشاپ – درس 12

مباحث creative blurs و selective focus در فتوشاپ

فتوشاپ راه‌های مختلفی برای ایجاد و اضافه کردن بلورهای خلاقانه (creative blurs)، یا تمرکز روی یک قسمت انتخابی (selective focus)، از تصویر شما دارد. توجه نمایید مباحثی که من قصد دارم درمورد آنها صحبت کنم، معمولاً معادل فارسی ندارند و بهتر بود اینطور بگویم: در این آموزه ویدئویی قصد دارم به مباحث creative blurs و selective focus در فتوشاپ بپردازم. قبل از اضافه کردن فیلترهای مدنظر، روی لایه background، راست کلیک می‌کنم و بعد Convert to Smart Object را انتخاب می‌کنم. اینکار به من اجازه می‌دهد تا فیلتر مورد نظر را به عنوان یک Smart Filter اعمال کنم.

creative blurs & selective focus in Photoshop
مباحث creative blurs و selective focus در فتوشاپ

فیلتر Iris Blur

در زیرمنو Filter ، من Blur Gallery را انتخاب می‌کنم، و اجازه بدهید با فیلتر Iris Blur کار را شروع کنم. ابزاری که وسط تصویر عاید ما شده، در واقع ابزار کار با Iris Blur هست. پین موجود در وسط Iris Blur به من این اجازه را می‌دهد تا ابزار Blur را با آن در طول محدوده تصویر جابجا کنم. من می‌توانم مقدار Blur و تیرگی و منظره مه‌آلوده اطراف ابزار Blur را با استفاده از دایره‌ای که شبیه به شماره‌گیرهای تلفن‌های غلطکی قدیمی هست و به آن Dial روی صفحه نمایش می‌گویند، تغییر بدهم؛ یا در زیر مجموعه و پانل Blur Toolsای که الان Iris Blur برای آن در حالت تنظیم است، می‌توانم از Slider فیلد Blur استفاده کنم تا blur و تیرگی را از قسمت مذکور هم به طریق مشابه ابزار Dial Onscreen کم یا زیاد کنم.
برای تغییر اندازه ابزار blur خود، می‌توانیم هر جایی در طول خط‌های موجود روی ابزار کلیک کنم تا حوزه‌ای که blur روی آن تأثیر گذاشته و تار شده را با درگ کردن کوچک‌تر یا بزرگتر کنم.
برای اینکه حالت بیضی را بیشتر شبیه یک مستطیل کنم، می‌توانم روی آیکن مربع شکل کلیک کنم و با درگ کردن آنرا به بیرون یا به سمت داخل بکشم، اگر بخواهم حوزه blur و مات شده را بچرخانم، باید اشاره‌گر خود را کنار یکی از نقطه‌های آبی کوچک قرار بدهم. وقتی که فلش دوسر را دیدم، می‌توانم پیش بروم و با درگ کردن کل حوزه ابزار blur را بچرخانم.
همچنین در همین حین که فلش دو سر قابل رؤیت است، یعنی همان لحظه‌ای که کرسر نزدیک یک از نقاط آبی رنگ است می‌توانم با درآگ به سمت داخل، شکل و اندازه blur را هم تغییر بدهم.
هر چیزی از اطلاعات پیکسلی که بین نقطه‌های آبی رنگ بزرگتر و پینی که در وسط ابزار است، وجود دارد، در واقع blur ندارند.
blur در واقع از نقطه آبی رنگ بزرگتر ابزار شروع می‌شود و وقتی که به خط خاکستری رنگ برسیم، نهایت ماتی تنظیم شده عایدمان می‌شود.
من می‌توانم جای نقاط آبی رنگ داخلی را هم با کلیک و کشیدن تغییر بدهم.
پس حالا ما حوزه کمتری از اطلاعات پیکسلی شفاف را در مرکز داریم، که مات نیستند و بالطبع با اینکار یک مات شدگی طولانی‌تری در اندازه ابزار خواهیم داشت.
اگر بخواهم یکی از نقاط آبی داخلی را بطور انحصاری و جدای از بقیه حرکت بدهم، می‌توانم کلید آپشن یا در ویندوز آلت را نگه دارم و روی نقطه مورد نظر کلیک کنم و با درگ کردن آنرا بکشم.
همچنان با پایین نگه داشتن کلید آپشن یا آلت، می‌توانم نقطه مورد نظر را بطریق مشابه به نزدیک مرکز ابزار بکشم.
خب؛ فکر کنم تمام توضیحات مرتبط با افکت Iris Blur را خدمت شما عرض کردم.

Iris Blur Filter in photoshop
فیلتر Iris Blur

فیلتر Tilt-Shift

الان اجازه دهید یک نگاهی به افکت Tilt-Shift بیندازیم.
من تیک Iris Blur را برمی‌دارم و تیک Tilt-Shift را می‌زنم، و بعد روی Tilt-Shift کلیک می‌کنم تا بتوانم تنظیمات آنرا ببینم.
دوباره ما یک پین، وسط ابزار و رابط Tilt-Shift داریم که من می‌توانم از آن استفاده کنم و با استفاده از آن،  Tilt-Shift را جابجا کنم. همچنین می‌توانم از dial مشابه با ابزار Iris Blur هم برای کم یا زیاد کردن مقدار blur استفاده کنم.
خب؛ در ناحیه بین دو خط سفید؛ در کل blurای اعمال نمی‌شود. ناحیه بین خط سفید و خط‌چین‌ها، محدوده مات شده ما بحساب می‌آید، پس همینطور که از سمت خط به سمت نقطه‌چین‌ها می‌رویم اطلاعات پیکسلی ما شروع به مات شدن می‌کنند، و هر وقت به خط‌چین رسیدیم، آن مقدار از تنظیماتی که بعنوان ماتی در نظر گرفتیم عاید ما می‌شود. می‌توانم روی هر کدام از خط‌ها یا خط‌چین‌ها کلیک کنم تا با درگ کردن آنها را جابجا کنم و حوزه‌های ماتی و شفاف بودن را تغییر بدهیم.
اگر کلید آپشن یا آلت را نگه دارم و کلیک کنم و با درگ کردن شروع به کشیدن نقطه‌چین‌ها بکنم، هر دو خط تحت تأثیر قرار می‌گیرند.
اگر بخواهم ابزارهای Tilt-Shift را بچرخانم، می‌توانم اشاره‌گر خود را نزدیک یکی از نقطه‌های آبی رنگ قرار بدهم. وقتی فلش دوجهت را دیدیم، می‌توانیم کلیک کنیم و با درگ کردن به سمت مقابل بکشیم.
اگر خواستم به قسمت blur شده طرف دیگر تصویر اعوجاج اضافه کنم، می‌توانم به اینجا بیام و از فیلد distortion لغزنده اسلایدر آنرا به سمت راست بکشم تا اعوجاج را به قسمت دیگر از تصویر خود اضافه کنم، و به طریقه مشابه با کشیدن لغزنده اسلایدر به سمت چپ می‌توانم کاری کنم تا distortion به طرف دیگر تصویر و جهت مخالف ابزاره  Tilt-Shift برود.
اگر یک اعوجاج متقارن در هر دو جهت ابزار Tilt-Shift خواستم، خب باید تیک symmetric distortion را بزنم.

Tilt-Shift Filter in Photoshop
فیلتر Tilt-Shift

فیلتر Field Blur

بسیار خب، تا حالا دو نمونه از blurها یعنی Iris Blur و Tilt-Shift را بررسی کردیم، در ادامه بیایید نگاهی به blur سوم بندازیم. که  Field Blur هست.
من تیک Tilt-Shift را برمیدارم و بعد با کلیک کردن روی چک باکس Field Blur مورد بعدی که قصد بررسی آن را دارم، فعال می‌کنم، و بعد روی اسم آن کلیک می‌کنم تا جزئیات آن برای من قابل رؤیت بشود.
سپس در ابتدا، ممکن است فکر کنید که Field Blur عملکردهای زیادی انجام نمی‌دهد و شما یک پین تک و چرخ dial از Blur را دارید، با این حال سازوکاری که Field Blur بکار می‌برد کار همزمان با چند عدد پین است.‌
پس با این تفاسیر من روی گلابی جلویی کلیک می‌کنم و بعد با چرخاندن چرخ dial مقدار  Blur را به صفر می‌رسانم. من یک پین دیگر به وسط گلابی بعدی اضافه می‌کنم، و برای آن یکی صرفاً فقط کمی مقدار blur را کم می‎کنم و در مورد آخرین گلابی مطمئن می‌شوم که blur کمی زیادتر باشد.
پس من دارم با بکارگیری فی­چِر Field Blur یک عمق از تأثیر blur در قسمت‌های مختلف تصویر ایجاد می‌کنم تا نظر بیننده را با کارهایی که انجام می‌دهم، هم بیشتر به سمت یکی از آنها ببرم و هم همانطور که گفتم در تصویر خود عمق ایجاد کنم. این post-processing است، یعنی پردازش‌هایی روی عمق تصویر صورت دادیم که باعث بهتر شدن کیفیت رندر یا خروجی شده است.
اگر بخواهبم یک blur دیگر مثلاً به بخش دلخواهی از تصویر اضافه کنم، می‌توانم در آن قسمت کلیک کنم، تا آن قسمت را کمی Blur کنم.

Field Blur Filter in Photoshop
فیلتر Field Blur

کلیدهای میانبر Blurها

اگر کلید M را نگه دارم، می‌توانیم ماسکی که فتوشاپ با فیلتر تعریف و ایجاد کرده را ببینیم. جایی که ماسک سفید است، می‌توانیم Blur را ببینیم، و جایی که ماسک خاکستری است و یا سیاه است، Blur یا تیرگی را به نسبت افزایش رنگ مشکی مخفی و کم کردیم، اما در قسمتی هم می‌بینیم که ما مقدار زیادی از تیرگی و blur را داریم در واقع در ماسک آن شدت blur را می‌بینیم، و اینطور می‌شود استنباط کرد که در قسمت مذکور بحث سر کم و زیاد بودن ماتی نیست، بلکه بحث سر میزان شدت تیرگی یا blur است و استنباط ما از قسمت یاد شده تیرگی است نه ماتی.
بسیار خب، من کلید  M  را رها می‌کنم. حالا اگر کلید P را فشار بدهم، می‌توانیم یک پیشنمایشی از تصویر، قبل از اعمال Field Blur  را ببینم و بعد اگر مجدد کلید P را فشار بدهم، پیشنمایشی بعد از اعمال Field Blur  را نشان ما می‌دهد.
اگر می‌خواهید ابزارها یا رابط‌های Field Blur را مخفی کنید، کلید H را پایین نگه دارید و می‌بینید که با این تفاسیر رابط‌ها موقتاً محو شدند.
کلیده H را رها کنید تا دوباره رابط‌ها برای شما بنمایش درآیند.

کاربرد کلیدهای M، H و P
کلیدهای میانبر Blurها

اضافه کردن نویز به تصویر

وقتی شما یک blur به یک تصویر اضافه می‌کنید، ممکن است بخواهید تا کمی نویز هم به تصویر اضافه کنید، بطوری که قسمت‌های blur شده خیلی نرم به نظر نرسند.
من با Command + 1 در مک یا با کنترل و یک در ویندوز تا صد درصد زوم می‌کنم.
کلید اسپیس را نگه می‌دارم تا به اولین گلابی برسم.
برای اضافه کردن grain که کار آن ایجاد تعدادی دانه به تصویر است، من از پانل Noise استفاده می‌کنم.
خب؛ شروع می‌کنم و  amount را با لغزنده اسلایدر آن زیاد می‌کنم، که مقدار دانه‌ها است.
می‌توانم size  دانه را تغییر بدهم، و با لغزنده اسلایدر size، آنها را بزرگتر یا کوچکتر کنم و حتی می‌توانم roughness را هم تغییر بدهم . اگر roughness را به سمت چپ تغییر بدهم، کار ما قالباً شبیه تصویری که  چند تکه شده به نظر می‌رسد.
اگر آنرا به سمت راست حرکت بدهم، خروجی کار ما زبر و خشن‌تر می‌شود.
همین که بعنوان یک طراح به تأثیری که می‌خواستم رسیدم، Okay را کلیک می‌کنم، تا blur غیر مخرب یا non-destructively را اپلای کنم.

add Noise in photoshop
اضافه کردن نویز به تصویر

سفارشی سازی Blur از پانل لایه‌ها

با Command + 0 یا Ctrl و صفر از زوم خارج می‌شوم و خب اجازه بدهید یک نگاهی هم به پانل لایه‌ها کنیم.
من Smart Filter خود را آنجا دارم و در زیر آن Smart Filter از نوع Blur Gallery را دارم.
اگر بخواهم روی blur یاد شده تغییراتی ایجاد کنم، می‌توانم روی Blur Gallery دابل کلیک کنم.
اگر هم بخواهم blur را از هر جای دلخواهی از تصویر بردارم، مثلاً شاید بخواهم blur را از بالای یکی از گلابی‌ها بردارم، خب می‌توانم روی ماسکِ Smart Filter کلیک کنم، کلید B را فشار بدهم تا ابزار Brush خود را انتخاب کنم، با براکت‌ها اول نوک قلم‌مو را تنظیم می‌کنم، مطمئن می‌شوم که با رنگ مشکی با Opacity با مقدار 100 درصد رسم می‌کنم و روی قسمت مورد نظر که می‌خواهم blur آنجا مخفی بشود میکشم، و اینکارمن باعث می‌شود تصویر اصلی نشان داده بشود.

پس می‌توانید بینید که بین Iris Blur ،  Tilt-Shift و Field Blur یک تعدادی راه‌های انتخاب blur تصویر در فتوشاپ وجود دارد.

edit blur in layers panel photoshop
سفارشی سازی Blur از پانل لایه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0