Skip to main content

تصویرسازی با تعریف pattern از shapeها در یک مسیر دلخواه

Placing a pattern along a path

در این آموزه ویدئویی، طراحان با نحوه تصویرسازی با بکارگیری شکل ها یا shape ها بعنوان یک الگو یا pattern در طوله یک مسیر دلخواه آشنا می شوند.

لینک کمکی (official link) – تصویرسازی با اشکال هندسی در فتوشاپ به کمک Shape، Pattern و Path

ساخت pattern در فتوشاپ

فتوشاپ پروسه ساخت pattern ها یا همان مدلها و طرحهای دلخواه شما را واقعاً ساده کرده است و به شما راهکارهایی را ارائه داده تا بعنوان یک طراح بتوانید با کنار هم قرار دادن pattern های تعریف شده در یک مسیر، اقدام به تصویرسازی کنید و طرحی شبیه به چیزی که در تصویر میبینید خلق کنید. خب؛ بیاید ببینیم چطور میتوانیم اینچنین تصویری را در فتوشاپ خلق کرد. برای انجام اینکار ما با ایجاد یک سند جدید کار را شروع خواهیم کرد.
پس از منوی File، New را انتخاب میکنم و بعد در زیر دسته بندی Photo، default Photoshop size را انتخاب میکنم.
و روی create کلیک میکنم.

رسم shape در عکس

برای ایجاد shape یا اینطور بگویم برای ایجاد شکلی که نیاز داریم تا با آن تصویر قبل را سفارشی کنیم، ابزار Custom Shape Tool را انتخاب میکنم و بعد از فلش سه پهلو رو به پایین استفاده میکنم، تا به آیکن چرخ دنده برای لود شدن shape های بیشتر دسترسی پیدا کنم، چون به طور پیشفرض فتوشاپ فقط یکسری shape با انتخاب یکی از گزینه‌های این منو به ما پیشنهاد میدهد و برای ما بارگذاری میشود، پس من میخواهم با انتخاب گزینه All همه آنها را ببینم.
خب، این انتخاب را انجام میدهم.
لازم ندارم که گزینه append را بزنم چون هیچ shape سفارشی شده‌ای را در حال حاضر در صفحه ترسیم ندارم،
پس باید اوکی را کلیک کنم و اینجا ما همان shape که V شکل است و شبیه درجه‌های نظامی است و آنرا به اسم Arrowe2 داریم را انتخاب میکنیم که برای ایجاد pattern ای که در ابتدای آموزه به آن اشاره شد هم به آن نیاز داریم.
به این شکل آنرا انتخاب میکنم، اما قبل از اینکه با آن چیزی رسم کنم، باید مطمئن شوم که آپشن اینجا به pixels تغییر کرده باشد.
حالا، میتوانم کلیک کنم و با درگ کردن shape را بکشم، اما با روش دیگری هم میتوانم آنرا رسم کنم، به این صورت که میشود هر جایی از background کلیک کرد. هر چند، اگر من shape را با این سناریو به بکگراند اضافه کنم، با رنگ سفید ترکیب میشود و با این سناریو یک شکل سفید به ما عرضه میشود، و من نمیخواهم این اتفاق بیافتد چون چیزی را نمیشود دید، پس با کلیک روی آیکن New Layer از پایین پانل لایه‌ها یک لایه جدید اضافه میکنم.
میتوانیم ببینیم که این لایه جدید یک لایه transparency است، یعنی شفاف است، پس یک جایی از ناحیه طراحی یا Image area کلیک میکنم و پیش میروم تا در پنجره باز شده یک shape سفارشی 200 در 200 پیکسل ایجاد کنم.
اوکی را کلیک میکنم و میتوانیم ببینیم که شکل علامت نظامی سفارشی ما بوجود آمد.

تبدیل Shape به Pattern در Photoshop

حالا باید با ابزار marquee آنرا انتخاب کنم تا در ادامه محدوده انتخابی را بعنوان یک Pattern در نظر بگیرم، پس کلید M را فشار میدهم تا ابزار rectangular marquee را سفارشی کنم و بعد کلیک میکنم و یک marquee مستطیلی اطراف shape میکشم.
در ادامه به منو Edit میروم و بعد گزینه Define Pattern را انتخاب میکنم، برای تعریف محدوده انتخابی shape به عنوان یک الگو و Pattern در واقع به این مسیر آمده‌ایم.
اسم آنرا chevron میگذارم که درجه‌های نظامی معنی میدهد و اوکی را فشار میدهم.
سپس دیگر نیازی به این shape ندارم چون با عنوان Pattern از نوع chevron ذخیره شد، بنابراین وقتی هنوز انتخاب است، کلید Delete را فشار میدهم تا آنرا حذف کنم، و بعد آنرا Deselect میکنم و برای اینکار از Command + D یا کنترل و D استفاده میکنم.

تعریف مسیر در فتوشاپ

حالا برای قرار دادن شکل به عنوان یک الگو در طول یک مسیر؛ اول باید یک مسیر بکشم، پس ابزارک Pen را از نوار ابزار انتخاب میکنم، یکبار سمت چپ تصویر کلیک میکنم، کلید Shift را نگه میدارم تا در یک مسیر صاف قرار بگیرم و ادامه میدهم و سمت راست تصویر کلیک میکنم.
برای اینکه کمی واضحتر ببینیم چه کار انجام میدهیم، میتوانم قابلیت نمایش لایه بکگراند را با کلیک روی آیکن چشم آن برگردانم.
باید مطمئن شوم که رنگ زمینه سیاه رنگ است، اگر نیست، فقط کلید D را فشار بدهید تا رنگ زمینه و پسزمینه را به حالت دیفالت برگردانید، کلید x در رنگه زمینه جابجایی ایجاد میکرد؛ یادتان است؟

درج Pattern بر روی مسیر با فتوشاپ

پیش میروم و Edit و از منو Fill را انتخاب میکنم و در پنجره باز شده برای Contents، Pattern را انتخاب میکنم.
از اینجا Pattern سفارشی که همین الان ایجاد کردیم را انتخاب میکنم و چک باکس گزینه script را فعال میکنم و برای آن Place Along Path را انتخاب میکنم.
اوکی را انتخاب میکنم، و در گزینه‌های پنجره Place Along Path، مقدار pattern scale را میگذارم یک بماند، فیلد spacing را با صفر رها میکنم، مطمئن میشوم که adjust spacing to fit فعال است، در غیر این صورت اگر این چک باکس را انتخاب نکنیم ممکن است تصویرسازی ما در طول مسیری که تعریف میشود متناسب و یکدست بدست نیاید.
شما میتوانید angle from path را برای ایجاد جذابیت در کار خود تنظیم کنید. در این مورد از طراحی خود بدلیل همان تصویری که در ابتدا آموزه دیدیم، نباید زاویه‌ای برای این فیلد تنظیم کنم، پس به مقدار 0 آنرا برمیگردانم.
distance from path اسلایدر منحصر به فرد دیگری به ما ارائه میکند، اما دوباره برای این مثال به آن نیاز ندارم و من فیلد آنرا با عدد 0 تنظیم میکنم.
میخواهم scale progression را به 90 درصد تنظیم کنم.
تیک Skip Symbol Rotation را برمیدارم و فیلدهای color randomness و brightness randomness را با مقدار صفر رها میکنم.
وقتی اوکی را کلیک میکنم، فتوشاپ آن pattern را در طول مسیر تعریف شده ایجاد میکند.

حذف path در فتوشاپ

من دیگر به خطی که بعنوان مسیر تعریف کردم، یعنی path دیگر نیاز ندارم، پس از اینجا به پنل Paths میروم.
اگر پنل Paths را نمیبینید، میتوانید از منوی Window استفاده کنید و بعد Paths را انتخاب کنید تا پانل Paths برای شما فعال و قابل دسترس باشد.
خب؛ میبینید که ما یک work path داریم و این همان مسیری است که چند لحظه پیش آنرا ایجاد کردیم.
چون مسیر فعلاً در حال انتخاب است، میتوانم کلید Delete را فشار بدهم.
یکبار که کلید دلیلت را فشار بدهم، مسیر حذف میشود که در واقع دلیل آن این است که اولین نقطه مسیر حذف شد،
هنوز یک نقطه پایانی اینجا است، پس، دوباره کلید Delete را مجدد فشار میدهم.

کپی اشکال هندسی و ساخت مدلهای جدید در فتوشاپ

به پنل لایه‌ها برمیگردم، و با استفاده از کلید میانبر Command + J یا کنترل و J یک کپی از این لایه میسازم.
برای استفاده از ابزارک Move، کلید V را فشار میدهم، مطمئن میشوم که حالت انتخاب لایه با AutoSelect غیرفعال باشد،
و کلیک میکنم و با درگ کردن آنرا کمی به پایین میکشم تا آنرا جابجا کنم. میخواهم کمی به آن فضا بدهم، چون قصد دارم یک کپی دیگر هم بسازم و شبیه به آن طرحی که در ابتدای همین آموزه ویدئویی دیدید بشکل وارانه در خلاف جهت فلشهای این دو مسیر حاضر آنرا قرار بدهم، پس دوباره از Command + J یا کنترل و J استفاده میکنم.
حالا لایه کپی را ترانسفورم میکنم، پس Command + T یا کنترل و T را میزنم تا بصورت Free Transform آنرا ادیت کنم، و بعد چون میخواهم تصویر کپی شده اخیر را بصورت افقی بچرخانم flip horizontally را انتخاب میکنم و بعد هم کمی تصویر چرخیده را جابجا میکنم و یکبار Return یا Enter را فشار میدهم تا با اینکار سرجای خود ثابت قرار بگیرد و از حالت ترانسفورم خارج شوم.
اگر لازم بود از کلیدهای جهتی استفاده میکنم تا اگر لازم شد کمی دیگر هم دقیقتر آنرا جابجا کنم.

افزودن افکت و رنگبندی اشکال هندسی در Photoshop

خب؛ حالا برای ایجاد یک افکت rainbow و بنظرم جالب نیست بگویم یک افکت رنگین کمانی، درست شبیه همان موردی که در ابتدای آموزه دیدیم، آن هم برای هر سه تای این لایه‌ها، پیش میروم و هر سه تا لایه را، در یک گروه قرار میدهم.
در پنل لایه‌ها، اولین لایه انتخاب شده بالایی است.
کلید شیفت را پایین نگه میدارم و روی سومین لایه کلیک میکنم تا هر سه تا لایه را انتخاب کنم، بعد به سمت پایین روی آیکن New Group آنرا میکشم.
الان هم آنها در یک گروه قرار گرفتند و حالا باید بروم و یک fill layer با رنگ گرادیانت اضافه کنم.
Layer، New Fill Layer ، و بعد Gradient را انتخاب میکنم.
فکر نمیکنم نیاز میبود بگویم برای ایجاد یکسری رنگ مختلف روی یک تصویر مثل رنگین کمان همیشه میبایست برویم و Gradient را انتخاب کنیم، ولی خب گفتم.
میخواهم این گرادیانت را به شکلهایی که اسم آنها را chevronگذاشتیم و الان در تصویر آنها را داریم، اعمال و clip کنم،
پس تیک Use Previous Layer to Create Clipping Mask را میزنم تا گرادیانت به لایه اخیر clip شود، اوکی را کلیک میکنم، بعد از مثلث را به پایین استفاده میکنم تا گرادیانت را با این یکی rainbow ای که بصورت پیشفرض در اینجا تعریف شده را انتخاب کنم و بعد زاویه فیلد angle را به سمت چپ میکشم بطوری که رنگهای بیشتری میبینیم.
برای اعمال گرادیانت اوکی را کلیک میکنم، بعد از این پایین به لایه بکگراند برمیگردم، من سریع Edit، Fill را انتخاب میکنم و اینبار برای محتوا فیلد contents از black استفاده میکنم و اوکی میکنم، تا با این اعمال رنگ، chevrons ها کمی از بکگراند جدا شوند.
اگر نیاز داشتم تا آنها را جابجا کنم، group را انتخاب میکنم و بعد کمی به بالا و سمت راست در وسط تصویر آنها را میکشم.

جمع بندی

پس شما بعنوان یک طراح یک روش عالی در فتوشاپ برای ایجاد pattern ها در طول یک مسیر برای تصویرسازیهای خود یاد گرفتید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0