Skip to main content

بررسی دیگر نسخه های SQL Server یا نسخه های additional

SQL Server additional editions

در آموزش (معرفی و آشنایی با نسخه های اصلی SQL Server) نسخه های اینترپرایز، بیزینس و استاندارد اس کیو ال سرور بررسی شد. در این مقاله و ویدئوی آموزشی، دیگر نسخه ها با نام های Developer، Web و Express معرفی می شوند و محدودیت ها و قابلیت های سخت افزاری و ویژگی ها و هزینه های هر کدام مورد بررسی قرار گرفته است.

لینک کمکی ( official link ) – معرفی نسخه های دولوپر، وب و اکسپرس SQL Server (آموزش جامع اس کیو ال سرور sql server) درس 6

معرفی نسخه developer، نسخه وب و نسخه express اس کیو ال سرور

علاوه بر نسخه هایی که در آموزش

معرفی و آشنایی با نسخه های اصلی SQL Server

معرفی شد، برای نسخه های اصلی از SQL SERVER، سه نسخه دیگه هم منتشر شده:
نسخه developer، نسخه وب و نسخه express.
اجازه بدین در این مقاله در مورد هر کدوم صحبت ­کنیم.

نسخه های additional اس کیو ال سرور
نسخه های additional اس کیو ال سرور

معرفی نسخه DEVELOPER اس کیو ال سرور

نسخه developer یا همون SQL Server: یک نسخه رایگان هست، که شامل تمامی ویژگی ها یا featureهایی هست، که در نسخه enterprise وجود داشت.
می تونیم بگیم نسخه developer یک مدل license ومجوز متفاوت از نسخه enterprise هست. license اون به طور خاص میگه که، این نسخه برای توسعه و تست هست. در واقع نسخه developer برای توسعه و تست نسخه enterprise بوجود اومده. در نسخه ی DEVELOPER، هیچوقت نمی تونین چیزی شبیه یک پایگاه داده رو، برای تولید و استفاده بذارین. این خیلی خوب هست که مایکروسافت یک نسخه رایگان برای توسعه و تست ایجاد کرده و در اختیار توسعه دهندگان قرار داده؛ چون دیگه وقتی بخوایم نسخه enterprise رو توسعه بدیم، نیاز نیست هزینه ای برای خرید لایسنس اختصاص بدیم در هنگام استفاده، توصیه می­ کنم از قاعده و قانون ها یا همان roleها پیروی کنین. در واقع license یا همون مجوزهایی که برای نسخه خودتون تعریف شده رو بخونین و ازrole هاش پیروی کنین، در واقع مایکروسافت دارای افراد کاردانی هست که اطلاعات بیشتری از شما دارن و با آگاهی، این مجوزها رو تعریف کردن.

نسخه DEVELOPER اس کیو ال سرور
نسخه DEVELOPER اس کیو ال سرور

معرفی نسخه وب (Web) اس کیو ال سرور

نسخه وب: هم برای برنامه های وب طراحی شده، اغلب، برای برنامه هایی که در وب مورده استفاده قرار می گیرن، استفاده شده. ویژگی ها یا همون feature های موتور پایگاه داده موجود در اون هم دقیقا شبیه به آنچه هست که در نسخه استاندارد وجود داشت. تفاوت در این جا هم در license ها و قیمت اونهاست.
بر خلاف نسخه استاندارد که برای هر کاربر علاوه بر نرخ ثابتی که وجود داره، یک هزینه هم پرداخت میشه، در نسخه وب این هزینه مازاد وجود نداره، در واقع این که برای هر کاربر هزینه جداگانه پرداخت بشه عملی نیست. چون اصلاً امکان شمارش کاربر ها در یک زمان در کار با نسخه های در قالب وب امکان پذیر نیست و برخی از وب سایت ها نمی تونن از ورود یک کاربر جدید آگاهی پیدا کنند. در نتیجه نسخه وب فقط دارای یک نرخ ثابت هست.
در مورد feature های این نسخه هم باید گفت که یا اصلاً feature مشترک با نسخه BI نداره، یا اگه هم داره خیلی کم هست. در حقیقت روی موتور پایگاه داده تمرکز شده.

نسخه وب (Web) اس کیو ال سرور
نسخه وب (Web) اس کیو ال سرور

معرفی نسخه express اس کیو ال سرور

نسخه sql server express هم، پایگاه داده ای رایگان و سطح پایین هست؛ که برای آموزش و ساخت نرم افزار های کاربردی مبتنی بر داده­ های کوچک روی سرور یا کامپیوتر شخصی استفاده میشه.
سرور express می تونه برای تولیداتی مفید باشه که هیچ کدوم از ویژگی های BI رو نداره.

نسخه sql server express
نسخه sql server express

یک موضوع جدی برای سرور express وجود داره، اینطور بگم که محدودیت سخت افزاری داره و از محدودیت های سخت افزاریش هم می ­تونیم به این موضوع اشاره داشته باشیم که دارای حداقل نیازهای سخت افزاری هست. از جمله این محدودیت ها عبارتند از: CPU 4 هسته ای، حافظه 1 گیکابایتی و تعیین حداکثر اندازه 10 گیگابایتی برای دیتابیس تون.
این مطالبی که از محدودیت های سخت افزاری گفته شد، مشکلات جدی ای هستند چون ممکن هست که اندازه پایگاه داده شما بزرگتر از 10 گیگا بایت باشه. اما نگران این موضوع نباشین، چرا که یک خبر خوب هم در مورد این نسخه وجود داره؛ چون می تونین در ابتدا با SQL SERVER EXPRESS شروع کنین و اگر همه چیز اجرا شد که مشکلی نیست؛ اما اگر مشکلی پیش اومد به راحتی با خرید license جدید از سرور نسخه استاندارد، می تونین نسخه express رو به استاندارد ارتقا بدین. بعد از ارتقا؛ همه چیز دیگه به نسخه استاندارد ارتقا پیدا می کنه و نیاز به نصب دوباره نرم افزار نیست.

محدودیت ها و قابلیت های سخت افزاری نسخه اکسپرس اس کیو ال سرور
محدودیت ها و قابلیت های سخت افزاری نسخه اکسپرس اس کیو ال سرور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0