Skip to main content

معرفی و آشنایی با نسخه های اصلی SQL Server

SQL Server principal editions

در این ویدئو دانش پژوهان با انواع نسخه های اس کیو ال سرور ارائه شده توسط مایکروسافت آشنا می شوند و سپس ویژگی ها و محدودیت های هر نسخه بررسی می شود و در نهایت با بررسی آستانه قیمت هر محصول، بازخوردی درذهن کاربر ایجاد می کند که بتواند بهترین نسخه را بسته به نیازسنجی و منابع موجود انتخاب نماید.

لینک کمکی ( official link ) – معرفی ویژگی ها، محدودیت ها ومعایب نسخه های اینترپرایز، بیزینس و استاندارد sql (آموزش جامع sql) درس 5

رایج ترین نسخه های SQL Server

مایکروسافت SQL سرور، در نسخه های متفاوتی ارائه شده. سه نسخه اصلی و رایج برای نرم افزار sql server وجود داره، و این نسخه ها اونایی هستن که اکثر مردم دارن ازشون استفاده میکنن.   اصلی ترین نسخه ها عبارتند از :
Enterprise
وBusiness Intelligence یا BI
و نسخه سوم با نام نسخه استاندارد یا Standard Edition ارائه شده است.

رایج ترین نسخه های اس کیو ال سرور
رایج ترین نسخه های اس کیو ال سرور

ویژگی های مشترک در همه نسخه های اصلی اس کیو ال سرور

هر 3 نسخه اصلی که أزشون یاد کردیم دارای ویژگی هایی هستند که در خیلی از این ویژگی ها با هم مشترک هستند.
همه نسخه ها بر پایه یک موتور پایگاه داده عمل می کنند و با وجود اینکه نام یکی از این نسخه ها Business Intelligence هست، اما همشون، حداقل، برخی از قابلیت های این ورژن رو دارند.
بنابراین هر سه نسخه اصلی شامل سرویس تجزیه و تحلیل یا Analysis Services،
سرویس گزارش یا Reporting Services
و سرویس یکپارچه سازی یا Integration Services هستند.
یک ویژگی مهمی که درهر پایگاه داده باید به اون توجه کنیم، حداکثر اندازه ی پایگاه داده هست که در SQL Server توی تمامی نسخه ­ها 524 پتابایت هست، که برابر با 524 میلیون گیگابایت می باشد که عدد بزرگی بنظر می رسه! تعجب کردین؟ آره میلیون گیگابایت درست فهمیدید ولی بازهم، این یک محدودیت و عیب بزرگی محسوب میشه، چون همه ی ما، می دونیم که این روزها پایگاه داده های بزرگتر هم وجود داره و بعید هم هست که نیاز به ایجاد پایگاه داده ای بزرگتر از500 پتابایت نداشته باشیم. پیش ­بینی اینکه اندازه پایگاه دادمون از الان تا 10 یا 15 سال آینده چه اندازه میشه واقعا کار سختی هست چون مسلماً یک پایگاه داده می تونه اندازه ای، خیلی بزرگتر از 524 پتابایت هم داشته باشه، اما در حال حاضر 524 پتابایت هم عدد کوچیکی نیست که بخاد ما رو نگران کنه و برای کسی که میخاد یک پایگاه داده به این بزرگی داشته باشه، عدد خیلی بزرگی هست.

ویژگی های نسخه های sql server
ویژگی های نسخه های sql server

معرفی نسخه Enterprise اس کیو ال سرور

نسخه Enterprise از SQL Server، شامل همه ­ی ویژگی های موجود هست. در واقع به این صورت هست که ویژگی هایی که در نسخه های دیگه وجود داره در این نسخه هم گنجونده شده است.
قدرت پردازش در SQL، همگی بستگی به سیستم عامل داره، در واقع قدرت این نوع پایگاه داده محدود به سیستم عامل هست. بنابراین SQL SERVER تعیین کننده، این هست که چطور پردازنده ها باید استفاده شوند و چه مقدار پردازنده ما نیاز داریم، نیست؛ و هیچ نقشی دراین امور نداره و همه­ ی اینها از وظایف سیستم عامل هست که باید محدوده ی قدرت سیستم رو بدست بگیره. به این صورت هست که اگر سیستم عامل چهار پردازنده داشته باشه شما می­ تونین چهارپردازنده رو به کار ببرین؛ اگه 128 پردازنده رو به سیستم عاملتون به رسمیت بشناسونین، می تونین همه اونا رو به کار ببرین و در رفع نیاز پایگاه داده تون بسته به اینکه از چه اندازه ای از پایگاه داده استفاده می کنین از اونها بهره ببرین و همین کار برای حافظه هم صدق میکنه.
نسخه SQL Server Enterprise همچنین به هیچ وجه استفاده از حافظه رو محدود نمیکنه.

ویژگی های نسخه SQL Server Enterprise
ویژگی های نسخه SQL Server Enterprise

نسخه Business Intelligence اس کیو ال سرور

نسخه Business Intelligence دارای همه ویژگی های BI یا پایگاه های داده تجاری هست، که در نسخه های دیگه ای از SQL Server هم وجود داره،
در عین حال Business Intelligence برخی از محدودیت ها رو در موتور پایگاه داده داره. بنابراین میشه گفت analysis services ، reporting service ، و integration services به صورت کامل و برجسته توی این نسخه وجود داره. در عین حال برخی از محدودیت­ ها رو توی موتور پایگاه داده خواهد داشت.
به این صورت که بعضی از ویژگی­ ها مثل پارتیشن­ بندی، فشرده ­سازی، جدول بندی حافظه، در نسخه BI حذف شده.

ویژگی نسخه Business Intelligence اس کیو ال سرور
ویژگی نسخه Business Intelligence اس کیو ال سرور

در این دوره ما کمی در مورد جداول در حافظه صحبت می کنیم، اما در عمل خیلی از این ویژگی ها رو استفاده نخواهیم کرد. با این حال، در یک، شرکت بزرگ، بعضی از این ویژگی ها ممکن هست  استفاده بشه.
در نسخه BI برخی از محدودیت های سخت افزاری هم برای موتور پایگاه داده وجود دارد.
این محدودیت ها عبارتند از: 16 هسته ای بودن CPU و 128گیگابایت بودن حافظه. بنابراین حتی اگه سرور هم دارای 32 هسته CPU و 256 گیگابایت حافظه باشه، دستگاه به راحتی از برخی از این سخت افزارها، چشم پوشی میکنه. با توجه به این موضوع، زمانی که شما برنامه رو اجرا می کنین موتور پایگاه داده فقط 16 پردازنده و 128 گیگابایت حافظه رو تشخیص میده و مابقی سخت افزارتون بلااستفاده می مونه. این رو هم بگم این اتفاق فقط زمانی رخ میده که موتور پایگاه داده درحال اجراست و هنگامی که analysis services ، integration service و یا reporting services اجرا می شه، از تمامی سخت افزارهای موجود، استفاده میکنه،
بنابراین هیچ محدودیتی روی سخت افزار، برای ویژگی­های BI، وجود نداره. محدودیت های نسخه استاندارد خیلی شبیه محدودیت های موتور پایگاه داده هست که فقط در سرورBI دیدیم.

محدودیت های نسخه Business Intelligence اس کیو ال سرور
محدودیت های نسخه Business Intelligence اس کیو ال سرور

معرفی نسخه Standard اس کیو ال سرور

در نسخه استاندارد هم، مثل نسخه BI و اجرای موتور پایگاه داده، باز هم با نسخه ای بدون پارتیشن بندی، بدون فشرده سازی، و بدون جدول بندی در حافظه روبرو هستیم.
و بعد از اون برخی از محدودیت ها رو هم روی همه ویژگی های BI خواهیم دید. چیزی که، این جا مهم هست شامل این هست که Standard Edition نمی تونه بجای مرکز BI در شیر پوینت به کار برده بشه. بد نیست بدونید یکی از محصولات شرکت مایکروسافت شیرپوینت هستش، که به عنوان یک درگاه اطلاعاتی سازمانی تحت وب، خیلی کامل و جامع با قابلیت مدیریت اسناد، مدیریت و سفارشی‌سازی داده‌ها و قابلیت تعریف و مدیریت سایت‌های نامحدود ایجاد شده‌. برای این کار، شما به استفاده از هر نسخه ی BI یا هر نسخه از Enterprise نیاز دارین. نسخه استاندارد همچنین محدودیت هایی، روی اینکه چطور می تونه با سرویس داده ای Excel Master کار کنه، داره.

ویژگی های نسخه Standard Edition اس کیو ال سرور
ویژگی های نسخه Standard Edition اس کیو ال سرور

نسخه استاندارد مشابه با موتورپایگاه داده BI، با برخی از محدودیت های سخت افزاری شروع میشه؛ در نسخه استاندارد برای موتور پایگاه داده، ما به 16 CPU و128 گیگابایت حافظه محدود شده ایم.
و دوباره برای ویژگیهای نسخه BI به 16 CPU و128 گیگابایت حافظه محدود شده ایم. یعنی برای استفاده از برخی ویژگی ها هم این محدودیت وجود داره.

محدودیت های نسخه Standard Edition اس کیو ال سرور
محدودیت های نسخه Standard Edition اس کیو ال سرور

با این تفاسیر و با توجه به موضوعات ذکر شده، اگر نسخه های اصلی SQL SERVER رو بخواهیم از لحاظ هزینه بررسی کنیم، نسخه استاندارد کم هزینه ترین خواهد بود. که برای برخی از مشاغل کوچک و متوسط مناسب هستش. این نسخه برخی از قابلیت های موتور پایگاه داده، reporting service ، analysis services و integration services رو فراهم کرده؛ اما نه به صورت کامل وهمچنین دارای محدودیت های سخت افزاری هم هستش. برای استفاده از سخت افزارهم یک حداکثر تعیین کرده که این خودش یک محدودیت هست.
اگه بخایم نسخه BI رو بررسی کنیم می بینیم که خیلی از محدودیت ها رو از ویژگی های Business Intelligence حذف کرده؛ اما هنوز دارای محدودیت هایی روی ویژگی های موتور پایگاه داده هست. اگر شما میخواین این محدودیت موتور پایگاه داده رو نداشته باشین، باید سراغ نسخه Enterprise برید که بالاترین قیمت رو بین نسخه ها داره و هیچ محدودیت سخت افزاری جز محدودیت 500 پتابایت برای اندازه پایگاه داده نداره برای ویژگی ها هم همین طور. اون قابلیت انجام هرچیزی رو که SQL SERVER  می تونه انجام بده، داره.

مقایسه نسخه های مختلف Microsoft SQL Server از لحاظ قیمت
مقایسه نسخه های مختلف Microsoft SQL Server از لحاظ قیمت

اگر شما در این مورد اطلاعات بیشتری رو می­ خواهید، مایکروسافت، لیستی دقیق از هر ویژگی و اینکه آیا در اون نسخه وجود داره یا نه رو تهیه کرده و با مراجعه به به سایت مایکروسافت می تونین این اطلاعات رو بدست بیارین.
نام مقاله در وب سایت مایکروسافت ویژگی های پشتیبان شده توسط نسخه SQL SERVER هست که می تونین اون را با سرچ درسایت مایکروسافت و یا در موتور جستجوی دلخواه تون دریافت کنین.
مطمئناً اگر شما به دنبال ویژگی های خاص هستید باید قبل از اینکه خرید کنید، خواسته های خود را با مستندات ذکر شده در این مقاله تطبیق بدید.

اطلاعات بیشتر پیرامون نسخه های مختلف اس کیو ال سرور
اطلاعات بیشتر پیرامون نسخه های مختلف اس کیو ال سرور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0