Skip to main content

کار با تب های ترسیم ها در نرم افزار اتوکد الکتریکال

using the drawing tab

رابط کاربری جدید نرم افزارهای شرکت اتودسک بصورت تب بندی شده ارائه گردیده است و در هر تب می توانیم با یک ترسیم بخصوص شروع بکار کنیم. در این آموزه ویدئویی با نحوه بکارگیری و استفاده صحیح و منطقی از تب های ترسیم ها آشنا خواهیم شد.

لینک کمکی ( official link ) – کار با Tab های ترسیمات نرم افزار اتوکدالکتریکال درحین کار همزمان باچندین نقشه (اتوکدالکتریکال) درس 7

کار با تب های اتوکد الکتریکال در حین طراحی

وقتی که داریم با اتوکد الکتریکال کار می کنیم، معمولاً بیش از یک ترسیم رو به صورت بازداریم، این موضوع رو می دونستید؟

این یعنی اغلب داریم روی بیش از یک ترسی باز کار می کنیم.

اگر موافق باشین توی این ویدیوی آموزشی نگاهی به تب های ترسیم هامون بندازیم. اصطلاحاً به تب ترسیم ها در اتوکد Drawing tabs میگن، این تب ها رو بالای محدوده ترسیم یا همون drawing area، از صفحه می تونیم ببینیم.

تب های ترسیمات در اتوکد الکتریکال
تب های ترسیمات در اتوکد الکتریکال

معرفی تب استارت اتوکد الکتریکال

همیشه یک تب به اسم Start داریم، که وقتی من در اتوکد الکتریکال روش کلیک کنم، دو بخشِ Getting Start و Recent documents رو درش می بینیم. خب اگر با اتوکد کار کرده باشین، حتماً با این بخش های آشنایی دارین. همچنین می تونیم از قسمت سمت راستش، به اکانت کاربری یه اتودسک مون ورود کنیم که با ورودمون امکان ارائه بازخورد، نظرات و پیشنهادات رو به اتودسک یعنی همون شرکت سازنده ی اتوکد الکتریکال پیدا خواهیم کرد؛ البته از قسمتی که برچسب send feedback خورده؛ امکان ارسال بازخورد یا فیدبک به سادگی هر چه بیشتر میسر هست.

تب Start در اتوکد الکتزیکال
تب Start در اتوکد الکتزیکال

جابجایی بین ترسیمات اتوکد الکتریکال

برای بازگشت به ترسیم مورد نظر می تونیم روی تبی با نام DEMO 02 که در تصویر فوق هم قابل تشخیص هست کلیک کنیم.

بنظر شما استفاده از تبهای ترسیم، زمانی که چند ترسیم مختلف رو همزمان بصورت باز در اتوکد الکتریکال داشته باشم، چه کارایی ای خواهد داشت؟ و اونوقت جابجایی بین تب ها به چه صورت انجام خواهد گرفت؟ بعنوانِ یک ابزارِ سودمند، همیشه من برای باز کردن یک ترسیم جدید در اتوکد الکتریکال،

می تونم به پانل project manager ای که در سمت راست محیط طراحی واقع شده بیام،

 بعنوان مثال برای باز کردن ترسیم DEMO 03  کافی هست که در قسمت project manager

روی ترسیم یاد شده دبل کلیک کنم تا اون ترسیمِ الکتریکی روی صفحه برای من نمایش داده بشه.

باز کردن ترسیم الکتریکالی جدید با استفاده از پانل پراجکت منیجر
باز کردن ترسیم الکتریکالی جدید با استفاده از پانل پراجکت منیجر

همونطور که می بینید تا به اینجای کار، ترسیم هایی رو که قبلاً ایجاد کرده بودیم آماده ی استفاده هستند.

حالا اگر بخوام به ترسیم DEMO02 برگردم، می تونم از بالای اینترفیس نرم افزار، روی تب DEMO02 کلیک کنم.

و اینطوری با کمک تب ها، در بالاترین سرعت ممکن می تونم مستقیماً بین چند تا از ترسیم هایِ باز شده براحتی سوئیچ کنم. با این تفاسیر می تونم بطور همزمن چندین ترسیم باز داشته باشم، هرچقدر که بخوام. البته منطقی باشید، مثلاً به  250  تا ترسیم باز که نیاز نداریم.  

در طول کار با اتوکد الکتریکال متوجه میشین که معمولاً به سه، چهار یا پنج ترسیم باز نیاز پیدا خواهیم کرد،

پس شاید من ترسیم demo 04 روهم برای پیشروی در کارم با دابل کلیک به طریق مشابه باز می کنم، که هر کدومشون بخودیِ خود قابلِ استفاده هستند.

باز کردن ترسیم جدید از project manager آتوکد الکتریکال
باز کردن ترسیم جدید از project manager آتوکد الکتریکال

بنابراین می تونیم با کلیک بر رویِ تبِ DEMO03 به تبِ DEMO03 بریم، شبیه کاری که در تصویر زیر انجامش دادم،

سویچ بین ترسیم ها با استفاده از تب ها در اتوکد الکتریکال
سویچ بین ترسیم ها با استفاده از تب ها در اتوکد الکتریکال

سریع ترین روش برای تعریف یک ترسیم جدید

و همینطور هم می تونیم به DEMO02 بریم؛ و می بینید که اینطوری براحتی و با سرعت می تونم به محیطِ drawing area هر کدوم از ترسیم هام برم و برای مشاهده هر یک از ترسیم های موجود می تونیم بطریق یاد شده، روی تب مربوط کلیک کنیم.

در انتهای تب ها، یک علامت بعلاوه (+) می بینیم، که برای اضافه کردن ترسیم جدید استفاده میشه.

آیکن پلاس برای ایجاد یک ترسیم جدید خام در اتوکد
آیکن پلاس برای ایجاد یک ترسیم جدید خام در اتوکد

با کلیک روی آیکن یاد شده، یک صفحه خالی مشبک ایجاد میشه. پیشنهاد میدم اگه نمی دونستین، یکبار برای همیشه بخاطر بسپارید که به ترسیم موجود در تصویر زیر، یک ترسیم خالی یا blank drawing میگن. آیا می تونید شبکه بندی یا همون گرید بندیِ قالبِ خالی مون رو ببینید؟

ترسیم خالی یا blank drawing در اتوکد الکتریکال
ترسیم خالی یا blank drawing در اتوکد الکتریکال

ما الان در قالبِ پیشفرضی قرار داریم که اون رو می تونیم خودمون هم در اتوکد الکتریکال سفارشی کنیم، هر چند اینی که الان داریم سفارشی سازی های پیشنهادی اتودسک برای پیش روی با یک blank drawing هستش. وقتی صحبت از “قالب شخصی سازی شده” میشه، معنیش این هست که ما از قبل اومدیم و یکاها و مقیاس و کلی از تنظیمات مون رو براش سفارشی کردیم.

البته چون بطور معمول من در کارم از واحد هایِ uk و استانداردِ معمولِ انگلستان استفاده می کنم و همچنین در تنظیماتِ اولیه نصبِ اتوکد الکتریکالم با انتخابِ انگلستان از یکایِ uk بهره برده ام، به همین دلیل صفحه ترسیم جدید blank drawing باز شده، برایِ من  با واحد متریک ایجاد شده. حالا اگر شما از ورژن آمریکایی اتوکد الکتریکال استفاده می کنین، یعنی در زمانِ نصب کشور آمریکا رو انتخاب کردین، صفحه blank drawing یا همین قالب دیفالت خالی ترسیمتون، با الگو و واحدِ امپریال برایِ استفاده تون سفارشی میشه. بد نیست بدونید، زدن رویِ علامتِ به اضافه اخیر، تنها یکی از راه هایی هستش که در صورتی که قصده ایجادِ یک ترسیم خالی یا blank drawing کردید می تونید باهاش شروع کنید و أزش بهره ببرید.

بهرحال؛ اگر بخوایم یک ترسیم رو ببندیم،

فقط کافی هست روی علامت ضربدر در قسمتِ کنار یکی از تبها کلیک کنیم.

بستن ترسیمات اتوکد با بکارگیری علامت ضربدر تب ها
بستن ترسیمات اتوکد با بکارگیری علامت ضربدر تب ها

به طریق مشابه demo 04، و demo 03  رو هم میبندم.

اگر دقت کرده باشین ترسیم ها بدون مشاهده پرامپت­، “Would You Like To Save The Drawing” بمعنیِ “آیا می خواهید ترسیم رو ذخیره کنید؟” بسته شدند؛ و دلیل این امر یعنی اینکه پیغام یاد شده رو ندیدیم، این هست که هیچ تغییری روی ترسیم ها ایجاد نکرده بودیم.

اما اگر به تب DEMO 02 دقت کنید، روی این تب یک ستاره کوچیک می بینید.

ستاره موجود روی تب های ترسیمات اتوکد
ستاره موجود روی تب های ترسیمات اتوکد

مفهوم علامت ستاره بر روی تب های ترسیمات الکتریکالی

این ستاره به این معنی هست که من  تغییری روی این ترسیم ایجاد  کرده ام و باید ذخیره بشه. پس دقیقا شبیه زمانی که در هنگامِ رانندگی از آینه اتومبیل تون گاه و بیگاه استفاده می کنید؛ در کار با اتوکد الکتریکال هم؛ همیشه به تب ترسیم تون دقت کنید. هرتبی که علامت ستاره داشته باشه، معنیش این هست که تغییری در آن ترسیم اعمال شده و برای اینکه اون تغییرات رو نگه داریم، باید حتماً ذخیرش کنیم. چون اگربدون اینکه ذخیرش کنین و ترسیم تون رو ببندین، تمام کارهایی که کردین از بین میره. حالا فرضاً اگه برق بره چی میشه، تمامه طراحی تون هم از بین میره، پس هر موقع کار درستی روی ترسیم تون انجام دادین و این ستاره نمایان شد، معقول ترین کاری که میشه کرد این هست که یکبار روی دکمه SAVE کلیک کنید.

پس به این نتیجه می رسیم که تبهای ترسیم واقعاً کاربردی و مفید هستند و در واقع یک عنصر و اصل بصری در محدوده ترسیم تون هستند، که  بهتون اجازه میدن بدونین کدوم ترسیم ها رو در هر بار شروع بکارتون در اتوکد الکتریکال باز کردید.

نظرات (5)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0