Skip to main content

بکارگیری دستورات زوم در نرم افزار اتوکد الکتریکال

Using Zoom commands

در آموزه ویدئویی حاضر دانش پژوهان با انواع مختلف دستورات زوم در اینترفیس قدرتمند و انعطاف پذیر اتوکد الکتریکال برای رسیدن به بزرگنمایی در محدوده مورد نظر از ترسیمات خود آشنا می شوند.

لینک کمکی ( official link ) – بررسی انواع دستورات Zoom برای بزرگنمایی و کوچکنمایی در اتوکد الکتریکال – درس 16

استفاده از ابزار Zoom برای جابجایی در ترسیمات

به سرفصل آموزشی دیگری از آموزش جامع اتوکد الکتریکال رسیدیم. در این بخش قصد داریم نگاهی به نحوه ناوبری و پیمایش در داخلِ ترسیم‌هایِ اتوکد الکتریکال داشته باشیم. اولین کاری که برایِ جابجایی در ترسیم‌ها می‌خواهیم در این فصل و در این ویدئویِ آموزشی انجام بدهیم، استفاده از ابزارِ زوم است. اگر دقت کنید در قسمت سمت چپ صفحه می‌بینید که ترسیم demo 02 را باز کرده‌ایم، البته از تبی که روی آن برچسب demo 02 خورده هم این موضوع قابل درک است، البته از نوار بالایی نرم‌افزار کنار نوار ابزار QAT هم مشخص است که در ترسیم demo 02 هستیم. اگر به Project Manager توجه کنید می‌بینید که ترسیم باز شده از پروژه WDdemo استانداردی انتخاب شده که اگر خاطر شما باشد همراه با نصب اتوکد الکتریکال سفارشی شد. فایل‌هایی که در این بخش با آنها کار خواهیم کرد را هم می‌توانید از سایت طهاکو دانلود کنید.
می‌توانید از هر ترسیم بخصوص و مد نظری چه از خود شما باشد، چه از دموهای دیفالت نصب شده با نرم‌افزار و چه از فایل‌های تمرینی ارائه شده توسط طهاکو، برای تمرین کردن با ویدئوهایِ آموزشیِ این قسمت استفاده کنید.
توجه کنید در این بخش نمی‌خواهیم هیچ تغییری در ترسیم‌های خود، که ترسیم‌هایی مرتبط با حرفه الکترونیک هستند، ایجاد کنیم، فقط می‌خواهیم نحوه ناوبری و پیمایش در ترسیم‌ها را ببینیم؛ در اصطلاح بررسی عملکردِ navigating در اتوکد الکتریکال مد نظر ما است.
پس شما حتی می‌توانید از ترسیم‌هایی که در پوشه فایل‌هایِ تمرینی فصلِ قبلی بودند و آنها را از سایتِ طهاکو دانلود کردید هم استفاده کنید. اگر دقت کنید دارم همینطور اصرار می‌کنم که حتماً نرم افزار را نصب کنید و به هر طریقی که شده شروع به تمرین کردن با ترسیم‌ها کنید و آموزه‌های خود را به چالش بکشید، چون می‌دانیم اینطوری است که اینترفیس نرم‌افزار تخصصی اتوکد الکتریکال برای شما ساده‌تر بنظر می‌رسد، خیلی از دانشجوهای من وجود داشته‌اند که هرگز نرم‌افزار را نصب نمی‌کردند و خیلی با دقت سر کلاس‌های من حاضر می‌شدند و نهایتاً یک مدرک می‌گرفتند و بنظر خودشان کار خوبی انجام دادند، ولی مدرک آنها از نظر من ارزشی ندارد، دلیل این موضوع را هم خودتان باید بدانید!
بهرحال، همانطور که می‌بینید من demo02.dwg را از قبل باز کرده‌ام و برای شروع این سرفصل آموزشی قصد دارم نگاهی به دستورات زوم کردن بیندازم. می‌خواهم در واقع با بکارگیری دستورات زوم، چرخی در محیطِ ترسیم بزنم.

زوم با غلطک ماوس در اتوکد الکتریکال

دستورات زومِ اتوکد الکتریکال، مشابه دستورات زوم کردن در اتوکدهای معمول هستند. پس اگر دوره جامع آموزش اتوکد معمولی طهاکو را دیده باشید، صرفاً مفاهیمی که به شما گفته می‌شود کمی جنبه مرور را برای شما خواهند داشت.
می‌توانید با بردن کرسر بشکلِ خط کشِ ماوس خود به روی هر جایی از صفحه باز شده و سپس با شروع کردن به چرخاندن غلطک وسط ماوس به جلو، نحوه اجرا دستور زوم را خود شما ببینید. با هر بار چرخاندن غلطک ماوس یک سطح از زوم برای ما انجام می‌شود و به بزرگنمایی بیشتر و بیشتری می‌رسیم.
و همینطور با چرخاندن غلطک ماوس به عقب، درست شبیه کاری که من دارم انجام می‌دهم، در صفحه ترسیم، کوچکنمایی صورت می‌گیرد. پس به این شکل از چرخاندن غلطک وسط ماوس برای بزرگنمایی یا zoom in و کوچکنمایی یا zoom out در صفحه ترسیم استفاده می‌کنیم.

زوم در نقشه با اسکرول کردن ماوس
زوم با غلطک ماوس در اتوکد الکتریکال

زوم Extents

البته برای زوم کردن می‌توانیم از نوار جهتیابی یا همان navigation bar هم استفاده کنیم. ولی قبل از آن اجازه دهید زوم Extents کنیم.
برای اینکار اگر با غلطک وسطی ماوس دبل کلیک کنید، صفحه ترسیم بطور کامل به ما نمایش داده می‌شود و می‌شود شبیه آن وقتی که در ابتدا این ویدئوی آموزشی در اتوکد الکتریکال شروع بکار با این نقشه کردیم، پس به این حالتی که تمام محدوده ترسیم فیت دراوینگ إریا می‌شود زوم Extents می‌گویند.

زوم اکستند در ترسیمات اتوکد
زوم Extents

زوم کردن با navigation bar

حالا می‌خواهم پیش رفته و به سراغ navigation bar برویم درست در جایی که همه ابزارهای ناوبری معمولی در اختیار ما گذاشته شده‌اند، ویدئوی آموزشی مرتبط با navigation bar را بخاطر دارید؟
حالا وقتی من اینجا روی فِلِش ابزارک زوم کلیک کنم، با اینکار لیستی باز می‌شود که در آن گزینه‌های زومی مثل zoom extents ، Zoom Window ، zoom Previous و غیره را می‌بینید.
تمام این گزینه‌ها درواقع همان گزینه‌های معمول و متعارف موجود برای زوم در همه محصولات اعضا خانواده نرم‌افزارهای اتوکد هستند و می‌شود گفت ابزارِ زومِ اتوکد الکتریکال هیچ فرقی با نگارش‌های محصولات دیگر اتوکد ندارد.

زوم با ابزار Zoom Window

برای مثال اگر Zoom Window را از لیست انتخاب کنم و بخواهم قسمت خاصی از ترسیم را بزرگ کنم باید اول روی این گوشه کلیک کنم، و بعد در حالی که کلیکِ چپِ ماوس را رها نکرده‌ام به درگ کردن ادامه بدهم و بروم گوشه مقابل و آنجا دوباره کلیک کنم. با اینکار بزرگنمایی صفحه ترسیم صرفاً در محدوده مدِ نظرِ انتخابی، صورت می‌گیرد. در واقع یک زوم extents صرفاً در محدوده انتخابی به ما ارائه می‌شود.

زوم کردن با navigation bar
زوم با ابزار Zoom Window

زوم با ابزار zoom all و zoom extents

همانطور که می‌بینید در نوار جهتیابی ابزارهای زیادی برای زوم کردن وجود دارند.
با استفاده از گزینه zoom all به حالتی از زوم برمی‌گردیم که تمام صفحه ترسیم قابل مشاهده است.
اگر zoom all و zoom extents را امتحان کنید شاید فکر کنید که عملکردِ یکسانی دارند ولی دقت کنید که حالت zoom all با حالت zoom extents کاملاً متفاوت است.
با استفاده از zoom all صفحه ترسیم به اندازه‌ای زوم می‌شود که محدوده ترسیمی برای آن تعریف شده، شاید شما محدوده دورتری نسبت به المان‌های طراحی خود را بعنوان محدوده ترسیم تعریف کرده باشید، اینطور اگر zoom all را بزنید آن محدوده دوردست را هم مشاهده می‌کنید، ولی zoom extents صفحه ترسیم را به اندازه‌ای کوچک می‌کند که صرفاً فقط آبجکت‌ها و عناصرِ ترسیمی بطور کامل در پنجره نمایش داده شوند. پس با این دید اگر آنها را مجدد امتحان کنید متوجه می‌شوید که این دو کاملاً متفاوت هستند.

زوم با ابزار zoom object

یکی دیگر از ابزارها zoom object هست که همانطور که از اسم آن مشخص است برایِ زوم بر رویِ یک آبجکت می‌توانید از آن استفاده کنید.
خب؛ اجازه بدهید من این ابزار را از لیست انتخاب کنم تا آنرا فعال کنم، حالا اجازه بدهید قسمت انتهایی یکی از موتورها را با آن امتحان کنیم.
ابتدا ابزار zoom object را برمی‌داریم و بعد المانِ مورد نظر را با نزدیک کردنِ اشاره گرِ ماوس به آن بحالتِ انتخاب درمی‌آورم تا اینطوری موتور برای ما هایلایت شود. حالا که با تغییرِ رنگ بصورتِ هایلایت درآمد رویِ آن کلیک می‌کنیم و سپس راست کلیک.
می‌بینید که بزرگنمایی مورد نظر انجام شد. و روی موتور Conveyor مورد نظر زوم انجام شد.
پس المانِ مورد نظر را انتخاب می‌کنیم، روی آن راست کلیک می‌کنیم و بزرگنمایی انجام می‌شود.
حالا دوباره می‌توانم با دابل کلیک کردنِ غلطک وسطی ماوس به حالت zoom extents برگردم.
اینها فقط قسمتی از دستورات بزرگنمایی اتوکد الکتریکال بودند که وقتی شما می‌خواهید در ترسیم خود بچرخید و در واقع پیمایش کنید، می‌توانید از آنها به سادگی و به سرعت استفاده کنید.

ابزار zoom object در اتوکد الکتریکال
زوم با ابزار zoom object

نظرات (2)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0