Skip to main content

استفاده از نوار وضعیت یا status bar در اتوکد مکانیکال

Using the status bar

در این ویدئوی آموزشی که در ادامه مباحث مرتبط با رابط کاربری اتوکد مکانیکال تهیه شده است، به بررسی دقیق ابزارها و آپشن های موجود در نوار وضعیت status bar پرداخته ایم که در نهایت دانش پژوهان با نحوه بکارگیری و استفاده از ابزارهای این نوار ابزار مهم آشنا خواهند شد.

لینک کمکی ( official link ) – مروری بر بکارگیری و تنظیم نوار وضعیت یا استاتوس بار (آموزش اتوکد مکانیکال AutoCAD Mechanical) درس 8

شروع کار با نوار وضعیت (status bar)

آموزش این درس رو هم با فایل ROBOT001.dwg پیش می بریم و در حالت استاندارد فضای کار mechanical هستیم، و مشخصاً دیگه هیچ sticky panel ای بطور شناور در محدوده ی طراحی وجود ندارد. پس قبل از شروع بکار کردن همراه با این ویدئو مطمئن شوید که به فضای کار استاندارد mechanical اتوکد مکانیکال برگشته اید. حالا کاری که می خواهیم انجام بدیم این هست که نگاهی به نوار وضعیت یا status bar ای که در پایین صفحه اتوکد مکانیکال هست بندازیم.

منظورم این نواری هست که در تصویر زیر مشخص شده و آیکن های خاکستری تیره و آبی دارد.

استاتوس بار در اتوکد مکانیکال
استاتوس بار در اتوکد مکانیکال

حالا اولین چیزی که میخام بهتون نشون بدم این هست که چطوری آیکن های دیگه رو روشن و آیکن های موجود روشن رو از این ابزار خاموش کنیم.

اینکار خیلی ساده و سریع انجام می شود.

بررسی منوی customization اتوکد مکانیکال

به سراغ 3 تا خط کوچیک موجود در انتها میریم و اگر روش برای مدتی بایستیم کلمه customization یا سفارشی سازی نمایان می شود.

customization در اتوکد مکانیکال
customization در اتوکد مکانیکال

اگر روش کلیک کنم منویی بلند بالا و عالی که شامل تنظیمات مختلف و پایه ای نقشه کشی هست باز می شود و هر وقت بخام می توانم آپشن ها و گزینه هاش رو از منوی باز شده، خاموش یا روشن کنم.

منوی customization در اتوکد مکانیکال
منوی customization در اتوکد مکانیکال

گزینه dynamic input اتوکد مکانیکال

یکی از چیزهایی که درباره کار کردن با اتوکد میکانیکال دوست دارم، استفاده از dynamic input هست. اگر وضوح تصویر صفحه نمایش شما کمتر از من هست می تونید با اسکرول در منو باز شده گزینه یاد شده رو پیدا کنید. خب در بالای لیست، گزینه dynamic input رو بزنید و با اینکار می بینید که نوار وضعیت در پایین صفحه چه تغییری می کند.

گزینه dynamic input در اتوکد مکانیکال
گزینه dynamic input در اتوکد مکانیکال

کار با ابزارهای موجود در نوار وضعیت اتوکد مکانیکال

اگر به تصویر فوق دقت کنید متوجه خواهید شد که شما الان آیکن جدیدی در سمته راست دکمه model دارید.

حالا چیز دیگری که مایل هستم با کمک این منو روشن کنم احتمالاً گزینه coordinates یا مختصات هست. پیشنهاد می کنم در اتوکد مکانیکال قبل از شروع به کار طراحی حتماً مطمئن شوید مختصات ها در دسترس تون هستند.

اگر به بالای منوی اخیر برم گزینه coordinates دوباره در بالای لیست بطور خاموش قرار دارد.

اما اگر روی گزینه coordinates کلیک کنم روشن خواهد شد. خب همونطور که متوجه شدید ابزارهای مختلفی برای شما در این منوی سفارشی سازی موجود در نوار استاتوس یا وضعیت در دسترس تون هستند. همه رو با هم روشن نکنید. چرا که احتمالاً اینکار باعث سردرگمی شما در حین کار می شود.

پس مطمئن شوید که فقط اونهایی که نیاز دارید رو استفاده می کنید؛ و وقتی کارتون تموم شد؛ بیاین به پایین منوی باز شده اخیر و روی سه تا خط موجود در نوار وضعیت مجدد کلیک کنید.

و با توجه به تصویر زیر می بینید که از منو خارج شده اید و حالا می بینین که dynamic input در موقعیتی که روی آن با کرسر هاور شده قرار گرفته است.

محل گزینه dynamic input در نرم افزار اتوکد مکانیکال
محل گزینه dynamic input در نرم افزار اتوکد مکانیکال

اگر روی آن کلیک کنم وقتی که خاموش هست خاکستری می شود، دوباره اگر روی همین گزینه کلیک کنیند می بینید که dynamic input روشن می شود. بدونید که قابلت dynamic input واقعاً مفید هست.

پس اگر الان، line رو تایپ کنم می بینید که دستوره line در کنار اشارگر میاد و منوی پیشنهادات هم همراهش میاد.

تایپ دستور Line در اتوکد
تایپ دستور Line در اتوکد

اگر دکمه escape رو از صفحه کلید بزنم پیشنهادات dynamic input پنهان می شود.

اگر نشانگر ماوس رو ببرمم در بالای صفحه، و مجدد line رو تایپ کنم منوی پیشنهادات دوباره میاد.

تایپ دستور line در اتوکد مکانیکال
تایپ دستور line در اتوکد مکانیکال

پس همیشه در کنار نشانگر ماوس هست و کار رو برام کمی راحت تر می کند. به این قابلیت علاقه دارم چون همیشه همراه مون هست و مثل این نیستش که انگار داریم یک فیلمه خارجی رو می بینین و همش دارین به زیرنویسش نگاه می کنین و با این اتفاق خود فیلم رو از دست بدید. پس ایده موقعیت ظهورش این هست که وقتی طراحی می کنیم همیشه در کنارتون هست.

پس الان فقط دکمه escape رو میزنم تا منوی پیشنهادات از بین برود.

یادتون هست که من مختصات ها رو هم روشن کردم و می بینید که در تصویر زیر قابل رؤیت هستند.

موقعیت مختصات یا coordinate در اتوکد
موقعیت مختصات یا coordinate در اتوکد

پس وقتی من نشانگر ماوس رو حرکت میدم به اطراف، نرم افزار بهم نشان می دهد که نشانگر ماوس در فضای مدل اتوکد مکانیکال دقیقاً در چه مختصاتی و کجا هست.

تقریباً نحوه استفاده از نوار وضعیت در اتوکد مکانیکال اینطوری هست. ولی یادتون باشه که نوار وضعیت همچنین آیتم های منوهاش، منوی فرعی هم داره.

مثلاً اگر برای object snaps روی فلش کنار آیکن آن در نوار وضعیت کلیک کنیم، می بینیم که همه object snaps های ما در منویی که ظاهر می شود وجود دارند. می توانم از منوی فرعی باز شده، با زدن دکمه object snap settings وارد تنظیمات object snaps شوم.

و با این تفاسیر از این مسیر میانبر می توانم به dialogue box باز شده در تصویر زیر برسم.

کادر محاوره ای Drafting Settings در اتوکد مکانیکال
کادر محاوره ای Drafting Settings در اتوکد مکانیکال

حواستان باشد که وجود منوهای فرعی برای تعدادی از تنظیمات نقشه کشی موجود در نوار وضعیت امکان پذیر هست.

برای مثال اگر روی منوی فرعی polar tracking کلیک کنم، می توانم افزایش درجات مختلفی رو برای polar tracking انتخاب کنم.

منوی polar tracking در اتوکد
منوی polar tracking در اتوکد

وقتی منو تصویر فوق ظاهر می شود، اگر دوباره روی فلش منوی فرعی کلیک کنید، مجدد منوی باز شده بسته می شود. پس دیدیم که تنظیم و استفاده از نوار وضعیت، کاری آسان و سریع هست. پس این نوار وضعیت یا اصطلاحاً status bar شما در اتوکد مکانیکال هست. اگر قبلاً از اتوکد استفاده کرده اید، حتماً به این ابزار عادت دارید. پس در اتوکد مکانیکال همه تنظیمات نقشه کشی مورد نیازتون دم دست شما هست. پس همه ابزارهایی که برای طراحی در اتوکد مکانیکال استفاده می کنید جاهایی مثل قسمت پایین اینترفیس نرم افزار، در نوار وضعیت تان موجود هستند و می توانیند قابلیت و عملکردهایی رو که می خواهید خاموش با روشن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0