Skip to main content

نحوه استفاده از Status bar در نرم افزار اکسل

Using the Status bar

نوار وضعیت (Status Bar) موجود در پایین ورک شیت های اکسل ابزاری است که ویژگی ها و امکانات متنوعی را در اختیار ما قرار می دهد که در این ویدئو دانش پژوهان علاوه بر آشنایی با نحوه بکارگیری این امکانات، با نحوه سفارشی سازی و افزودن و کاستن برخی ویژگی ها نیز آشنا می شوند.

لینک کمکی ( official link ) – مروری بر بکارگیری، تنظیم وسفارشی سازی نوار وضعیت یا استاتوس بار در نرم افزار اکسل (آموزش اکسل) درس 8

بکارگیری نوار وضعیت در اکسل

ردر پایین اینترفیس صفحه ورک شیت اکسل، یعنی ناحیه زیر تب های مربوط به شیت هامون، یک نوار ابزار داریم که به آن نوار وضعیت یا status bar اطلاق می دهیم. خیلی وقت ها شما گوشه پایین سمت چپ کلمه Ready رو روی نوار وضعیت می بینید.
همین طور که دارید با اکسل کار می کنید، بعضی مواقع شما یک کاری انجام می دهید که ممکن هست اشتباه باشد. شاید من اشتباهی دستم روی دکمه Caps Lock کیبورد خورد، و متوجه این موضوع نشده باشم؛ می بینم که گوشه نوار وضعیت، Caps Lock نوشته میشه و این به من می گوید که Caps Lock روشن هست؛ پس من با این آگاهی می توانم در صورت لزوم خاموشش کنم. پس در نواروضعیت یک نمایشگر کوچک و خوب وجود داریم.

نمایشگر نواروضعیت جهت آگاهی از روشن بودن برخی قابلیت ها
نمایشگر نواروضعیت جهت آگاهی از روشن بودن برخی قابلیت ها

همچنین من یک دکمه به اسم Num Lock در صفحه کیبوردم دارم و گاهی اوقات من از اون استفاده می کنم، گاهی اوقات هم به دردم نمی خورد. بهرحال اگر من روی دکمه Num Lock فشار بدم، علامت نمایشش رو در نوار وضعیت می توانم ببینم

روشن بودن کلید Num Lock در نوار وضعیت نرم افزار اکسل
روشن بودن کلید Num Lock در نوار وضعیت نرم افزار اکسل

دسترسی به برخی از توابع کاربردی از طریق نوار وضعیت

اما این نوار ابزار استفاده های دیگه ای هم داره، که به طور کامل بهشون خواهیم پرداخت. توی worksheet اخیر، که البته اولین شیت فایلمون هم هست و اسمش 2015 HOME products revenue هست؛ اگر شما بخواید بدونید کل درآمد یا revenue در محاسبات این ورک شیت چقدر شده، کافی هست روی عنوان ستونش یعنی حرف I کلیک کنید. حالا به پایین صفحه روی نوار وضعیت دقت کنید، یکسری معیارها و اطلاعات آماری در اختیار ما قرار می گیره، این اطلاعات به ما می گویند که متوسط در آمد بر اساس این آیتم چقدر بوده، تعداد این آیتمها؛ و در ادامه کل درآمد چقدر بوده. این اطلاعات برای ما خیلی با ارزشند. حتی شما می تونید اینجا اطلاعات بیشتری هم ببینید.

مشاهده میانگین، مجموع و تعداد از نوار وضعیت نرم افزار اکسل
مشاهده میانگین، مجموع و تعداد از نوار وضعیت نرم افزار اکسل

ابزارهای قابل تنظیم در نوار وضعیت

اگر شما روی نوار وضعیت کلیک راست کنید، یک لیست بزرگی رو می توانید ببینید که دسترسی های زیادی رو در اختیار شما قرار می دهد. ممکن هست شما بخواهید بعضی از مواردی که در حال حاضر روی نوار وضعیت وجود دارند را پنهان کنید یا اینکه چیزهای دیگه ای آشکار کنید. مثلاً دوست نداشته باشید برای دکمه Caps Lock به شما خبر بده، پس می توانید از همین لیست قابل رؤیت در منوی موجود در تصویر زیر، تیک Caps Lock روبردارید، یا در واقع با اینکار اون رو خاموش کنید. پس شما می تونید هر کدوم از ویژگی ها رو می خواهید روشن، و هر کدوم رو نمی خواهید خاموش کنید، چون بعضی از این ویژگی ها ممکن هست براتون بی معنی باشند. شما می توانید خیلی راحت سلول های مورد نظرتون رو انتخاب کنید و خیلی سریع میانگین دیتای هایلایت شده را با انتخاب گزینه Average از منو باز شده ببینید، و یا اینکه بخواهید ماکزیمم یا مینیمم اونها رو ببینید که کافی هست گزینه های Maximum یا Minimum را انتخاب کنید؛ در ضمن حواستون باشه شما بدون اینکه فرمولی نوشته باشید این اطلاعات رو بدست آوردید.

منوی حاصل از راست کلیک روی نوار وضعیت اکسل
منوی حاصل از راست کلیک روی نوار وضعیت اکسل

حتی یک شمارش عددی یا numerical count توی لیست اخیر وجود داره که به ما می گوید الان چند سلول فعال رو من انتخاب کردم که داخل اونها فقط از دیتای عددی استفاده شده است. بنابراین شما می توانید اینها رو تو زمان های مختلف تغییر بدید.
حالا اگر خارج از این لیست یک کلیک کنم می بینید که هنوز ستون I به حالت انتخاب مانده است، من میدونم بالاترین درآمد (Revenue) برای هر آیتم چقدر هست، به راحتی می تونم بیام این پایین و یکسری ویژگی های مربوط به ستون انتخابی رو ببینم، مثلاً بالاترین درآمد 649000 هست و یا اگر کمی به سمت چپ بیام کمترین درآمد و یا خیلی چیزای دیگه ای که چند لحظه پیش سفارشی کردیم رو می بینم.

بدست آوردن مقدار ماکزیمم از نوار وضعیت نرم افزار اکسل
بدست آوردن مقدار ماکزیمم از نوار وضعیت نرم افزار اکسل

اینا اطلاعات مفیدی هستند و اگر به worksheet دیگه ای برم، مثلاً به شیت Profits، ممکن هست بعضی ها این سؤال براشون پیش بیاد که، فروش در سه ماهه سوم سال چقدر بوده؟ خب شاید بتونم با محاسبات ریاضی این کار رو انجام بدم ولی خیلی راحت می تونم بیام سلول های حاوی ارقام این 3 ماه رو انتخاب کنم و از روی نوار وضعیت مجموع اون که 1040 شده رو ببینم. که به صورت واقعی 1.040.000 هست.

فهمیدن مجموع دیتای هایلایت شده در اکسل
فهمیدن مجموع دیتای هایلایت شده در اکسل

حالا اگه بخواهیم هزینه های سه ماه دوم را حساب کنیم، از ورک شیت دیتای مربوط به این سه ماه رو انتخاب می کنیم، و بازم در نوار وضعیت مقدارش رو می بینیم که 830.000 شده و خیلی از ویژگی های دیگه هم دیده می شود. بنابراین نوار وضعیت اطلاعاتی که همش عددی هست رو برای محدوده ای که ما انتخاب می کنیم بمون نشان می دهد.

نمایش مجموع داده ها از استاتوس بار اکسل
نمایش مجموع داده ها از استاتوس بار اکسل

زمانی که بخواهیم دو سلول یا بیشتر از اون رو انتخاب کنیم، باید دکمه سمت چپ ماوس رو پایین نگه داریم و به سمت چپ یا راست دراگ کنیم، و اصطلاحاً به این کار می گیم هایلایت کردن سلول ها.

هایلایت داده ها در ورک شیت نرم افزار Excel
هایلایت داده ها در ورک شیت نرم افزار Excel

حالات نمایش رابط کاربری اکسل

پایین صفحه نمایش اطلاعات جالب و ارزشمندی دیگری هم به ما می دهد؛ دقت کنید سمت راست همین اطلاعات سه تا دکمه دیگر هم وجود دارد. موردی که دقیقاً سمت راستشون قرار دارد اسمش Normal هست، که حالت نمایش معمولی اکسل هست،

حالت نرمال نمایش ورک شیت در اکسل
حالت نرمال نمایش ورک شیت در اکسل

دکمه بعدیش Page Layout هست و این مورد مربوط به وقتی هست که با داده های مختلفی شروع به کار کردیم و اون موقع هست که کاربرد خودش رو نشون می دهد.

حالت نمایش Page Layout در اکسل
حالت نمایش Page Layout در اکسل

دیتا اینتری اکسل

گاهی اوقات می خواهیم موقع چاپ، یک عنوان برای جدول مون بگذاریم، پس اگر در سلول تصویر زیر کلیک کنیم، می توانیم این کار را انجام بدهیم، البته این موضوع در بخش مربوط به چاپ این دوره پوشش داده شده است.

وارد کردن دیتا در سلول اکسل
وارد کردن دیتا در سلول اکسل

آشنایی با پرینت در اکسل

دکمه سمت راست تر موجود در نوار وضعیت، Page Break Preview هست که مربوط به زمانی هست که شما آماده اید تا یک worksheet رو چاپ کنید و البته ممکن هست صفحه شما موقع چاپ به دو صفحه بشکند و با این ویژگی می توانید اون رو متوجه بشوید، مثلاً یک خط اینجا افتاده است و باید بدونید که دیتای بعد از خط موجود در تصویر زیر؛ در صفحه دیگه ای چاپ می شود و با حرکت دادن اون خط می توانید اون رو تنظیم کنید و همه ورک شیت رو که حاوی جدول ها هست رو در یک صفحه پرینت کنید.

انتخاب حالت نمایش پرینت Page Break Preview در اکسل
انتخاب حالت نمایش پرینت Page Break Preview در اکسل

پس خیلی از شما ممکن هست بعداً به سراغ این حالت ها بروید و أزشون استفاده کنید، ولی الان می توانید بیاید از نوار وضعیت روی دکمه Normal که سمت چپ تر سه مورد اخیر قرار داره کلیک کنید و به حالت نرمال برگردید.
توی گوشه سمت راست پایین می توانیم نوار لغزنده زوم یا همان بزرگنمایی رو ببینیم. وقتی شما دارید با اکسل کار می کنید ممکن هست بخواهید داده ها رو بزرگتر ببینید، پس می توانید لغزنده یاد شده را به سمت راست درگ کنید یا اینکه بیاید روی + کلیک کنید تا بزرگنمایی انجام شود و روی خط تیره یا منها کلیک کنید تا دیتاها کوچیک بشن. همینطور برای کوچیک کردن هم می توانید لغزنده یاد شده را به سمت چپ درگ کنید. دکمه های + یا – به اندازه 10 درصد بزرگنمایی یا کوچک نمایی رو تغییر می دهند.

بزرگنمایی و کوچک کردن ورک شیت اکسل با لغزنده نوار وضعیت
بزرگنمایی و کوچک کردن ورک شیت اکسل با لغزنده نوار وضعیت

من میدانم در حال حاضر، خیلی وقت ها کوچکنمایی برای شما اهمیتی ندارد. شما فقط سعی می کنید تا داده ها رو بزرگتر ببینید.
من به شیت سمت چپم یعنی HOME products revenue جا به جا میشم.
یک جدول سمت راست این ورک شیت قرار داره، اجازه بدهید زوم را کم کنم تا محدوده بیشتری رو ببینم، الان نوشته های داخل سلول هام خونده نمیشه، پس میام یه کم زوم رو زیاد می کنم، حواستون باشد اگر زوم خیلی زیاد بشود باز خوندن نوشته ها برامون سخت می شود، اما در هر صورت هر وقت دوست داشتید می توانید به راحتی از اون استفاده کنید. این هیچ تاثیری روی داده ها نداره ولی خوب دیدن worksheet رو برای شما آسون می کند.

کم و زیاد کردن زوم در ورک شیت اکسل برای بهتر دیدن داده ها
کم و زیاد کردن زوم در ورک شیت اکسل برای بهتر دیدن داده ها

پس اگر کسی بخواد داده ها را بهتر ببیند، احتمالاً مثل من می یاد زوم می کنه، ممکن هست با زوم زیادی داده ها خیلی بزرگ شده باشند، پس کلاً این ابزار زوم در نوار وضعیت به آسونی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.
پس خیلی از ویژگی ها در نوار وضعیت پایین صفحه قرار دارند. و یکبار دیگه میگم که یادتون باشد که وقتی یکسری سلول عددی رو انتخاب می کنید، برای مثال،من دوست دارم سلول های تصویر زیر رو انتخاب کنم. حالا من می خواهم بدونم کل فروش چقدر بوده، که مشخص هست 314000.

مجموع داده های یک ستون از گزینه Sum در نوار وضعیت
مجموع داده های یک ستون از گزینه Sum در نوار وضعیت

اگر شما ویژگی ای رو می خواهید که در نوار وضعیت نیست،به راحتی می تونید کلیک راست کنید و تیک کنار اون ویژگی رو از منوی باز شده فعال کنید.

سفارشی سازی وِیژگی های نوار وضعیت از منوی کلیک راست
سفارشی سازی وِیژگی های نوار وضعیت از منوی کلیک راست

در مواقع مختلف شما ممکن هست بخواهید برگردید به منوی اخیر و بررسی کنید که چه چیزی نشون داده بشود و چه چیزی نشون داده نشود. در هر صورت نوار وضعیت در پایین صفحه نمایش خیلی به درد بخور و مفید هست.

نظرات (12)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0