Skip to main content

بررسی رابط کاربری و معرفی محیط ویژوالی نرم افزار پاورپوینت

Touring the PowerPoint interface

در این درس دانش پژوهان با رابط کاربری (User Interface) نرم افزار پاورپوینت آشنا می شوند. در همین راستا quick access toolbar یا نوار ابزار دسترسی سریع، ریبون و ابزارهای موجود در نوار فوقانی، نوار وضعیت یا استاتوس بار و پنل اسلایدها مورد بحث و بررسی قرار گرفته اند و در هر قسمت ابزارهایی که برای کار تخصصی تر بصورت جزیی تر در اختیار طراحان ارائه قرار گرفته نیز بطور عملی مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا در نهایت دانش پژوهان با داشتن یک پیش زمینه از ابزارهای این نرم افزار بتوانند کار با آن را در دروس آتی آغاز نمایند.

لینک کمکی ( official link ) – بررسی تخصصی رابط کاربری پاورپوینت (آموزش جامع پاورپوینت PowerPoint) درس 3

رابط کاربری (User Interface) نرم افزار پاورپوینت

قبل از اینکه حتی شروع به صحبت در مورد اسلایدها و محتوا کنم، اجازه بدید بریم سر وقت رابط کاربری یا user interface و با یک توضیح مختصر از واسط کاربری مایکروسافت پاورپوینت شما رو با اصطلاحات و دانستنی هایی که برای رفتن و یافتن ابزارهایی که در کار با این نرم افزار احتیاج دارید، آشناتون کنم.

درست در بالای صفحه نمایش نوار ابزار دسترسی سریع یا همون quick access toolbar رو می بینیم. من بهش QAT هم میگم. این ابزارهای موجود در QAT شامل، ذخیره یا Save و برگرداندن اطلاعات یا Undo و Redo هستن، که شما در هر نرم افزاری به کرات أزشون استفاده می‌کنید.
همچنین می‌تونید به این ها، ابزارها یی هم اضافه کنید. می بینید که با کلیک کردن روی فلش به سمت پایین، منویی براتون باز میشه که می تونید با افزودن هر ویژگی که در این زمینه نیاز دارید و در لیست باز شده می بینید، اون ویژگی رو در نوار ابزار QAT برای خودتون سفارشی کنید و با تیک دار کردنش در نوار ابزارQAT أزش استفاده ‌کنید.

شما می‌تونید از قسمت بالا و وسط رابط کاربری، نام پرونده ای که درحال استفاده از اون هستید رو ببینید.
همچنین می تونید با کلیک کردن برروی گزینه close که درسمت راست بالای صفحه با علامت ضربدر وجود داره فایل فعلی رو ببندید.
درست در زیر این نوار ابزار دسترسی سریع نوارribbon وجود داره.

User Interface
بررسی ابزارهای رابط کاربری پاورپوینت

backstage view مایکروسافت پاورپوینت

روی ribbon منوی file وجود داره، جایی که شما می‌تونید با کلیک برروی اون برای رفتن به قسمتی که مایکروسافت بهش backstage view میگه و به معنی پشت صحنه هست از امکاناتش استفاده کنید.

جایی که انواع تنظیمات اسنادی که در حال کار باهاشون هستیم و وظایف و Task های اسناد دیگه رو می تونیم تغییر بدیم.

جایی که می تونیم همه ویژگی های اسناد مورد نظر رو ببینیم و سایر وظایف مربوط به سند رو سفارشی کنیم.
با کلیک بر روی پیکان در بالای سمت چپ صفحهbackstage view برای برگشت به عقب استفاده می کنیم.

backstage view
محیط backstage view پاورپوینت

تنظیم و کار با ریبون (Ribbon) در مایکروسافت پاورپوینت

نواری که مثل یک رابط جدول بندی شده هست، همون ribbon مون هست که همه ابزارهایی که در کار با پاورپوینت بهشون نیاز پیدا می کنید رو دسته بندی کرده.
سربرگ Home ابزارهایی رو در اختیارتون قرار میده که شما اغلب موارد در کارتون بهشون نیاز پیدا می کنید.
مانند افزودن اسلاید جدید وکاربا اشیاء ای که در کارتون بهشون نیاز پیدا خواهید کرد.
اسم سربرگ های ribbon این ایده رو به شما میدن که بدونید ابزار و مورد خاصی رو که بهش نیاز دارید دقیقاً در چه قسمتی باید دنبالش باشین و همچنین دانستن این که کجا به دنبال برخی Itemهای خاص باشید.
یک ابزار دیگه هم وجود داره که اگه دوست داشته باشید فضای بیشتری از صفحه نمایش و محیط کار خودتون رو بدست بیارین می‌تونید ازش استفاده کنید.
کافی هست با کلیک کردن روی فلش سمت راست صفحه نمایش، ریبون رو minimize کنید تا این نوار تیره رنگ محو بشه
در این حالت در هر زمانی، شما می‌توانید روی زبانه‌های مختلف کلیک کنید تا بتونید اونا رو باز کنید.
دقت کنید اگه در قسمت پایین از ریبون و در محیط رابط کاربری کلیک کنید، دوباره نوار ریبون ناپدید میشه.
شما می توانید برای بازگرداندن به طور دائم ریبون روی سنجاق یا آیکن pushpin کلیک کنید که با اینکار می بینید که سنجاق به پیکان تبدیل میشه و کاری که میکنه این هست که ریبونمون رو به صورت ثابت در صفحه نمایش مون بنمایش درمیاره.

سفارشی سازی ریبون
تنظیم و کار با ریبون مایکروسافت پاورپوینت

tell me what you want to do… در مایکروسافت پاورپوینت

ویژگی جدید پاورپوینت، سربرگtell me what you want to do… هست که مایکروسافت به اون tell me هم میگه. کارش اینه که شما می‌تونید از پاور پوینت هر سؤالی رو بپرسید و مایکروسافت پاورپوین به اون پاسخ بده.
برای مثال می‌تونید درباره نحوه قرار دادن عکس یاتغییردادن پشت صحنه اسلاید سؤال بپرسید. شما می‌تونید شروع به تایپ متنی ساده کنید و پاورپوینت به شما کمک میکنه تا بزاری روکه نیاز دارید؛ به صورت خیلی ساده بهتون نشونش بده. حتماً فراموش نکنید از معادل واژگان انگلیسی برای استفاده از این راهنمای کاربردی استفاده کنید.

اکانت کاربری مایکروسافت پاورپوینت

همونطور که الان این بالا مشاهد می کنید من با نام کاربریم، یعنی thaco وارد سایت مایکروسافت شده ام و حالا می توانم ارائه های افراد مختلف رو با استفاده از آفیس 365 مشاهده و یا ارائه خودم رو باهاشون به اشتراک بذارم. می دونید که هدف ازآفیس 365 ارتباط ورد، اکسل، پاورپوینت از رایانه ها به داخل ابرهای محاسباتی هستش، و بد نیست بدونید آفیس 365 مبتنی بر یک همکاری ساده آنلاین کار میکنه و خیلی ها همزمان می تونن روی یک فایل کار کنن.

سربرگ Share پاورپوینت

سربرگ بعدی که مشاهده می کنید share هستش که میبینید با کلیک بر روی این دکمه پنلی باز می شه که اگر مثل من عضو مایکروسافت باشید و با یوزر پسورد خودتون وارد شده باشین می تونین از سرویس کلود و فضای ابری تا حجم 1 ترابایت استفاده کنین و اونجا به راحتی می تونید اسناد مختلف رو به اشتراک بذارید. این قابلیت جدید به طور پیش فرض امکان به اشتراک گذاری اطلاعات با تمامی کاربران دنیا رو هم فراهم میکنه.
ما، در ویدئوهای درس های بعدی چگونگی انجام این کار رو بهتون نشون میدیم.

status bar یا نوار وضعیت در پاورپوینت

در انتهای صفحه نمایشمون status bar یانوار وضعیت وجود داره.
سمت چپ نوار وضعیت به شما میگه که چند اسلاید دارید و الان کدوم اسلاید رو انتخاب کردین.
درقسمتnotes و comments اگر سخنران یادداشت ها یا نظراتی درمورد ارائه شما قرار داده بهتون نشون داده میشه.
شما همچنین می‌تونید نحوه نمایش صفحه یا نمای اصلی روتغییربدید، مثلاًNormal Slide ، چیزی است که ما الان می بینیم،
آیکن بعدی، نحوه نمایش Slide Sorter هستش که همه اسلایدها رو به صورت مرتب کنار هم و در یک صفحه نمایش میده.
شما همچنین می تونید به اندازه ای که اسلایدها تون رو واضحتر و یا کوچکتر ببینید، از ابزار زوم استفاده کنید.
شما می‌تونید با کلیک کردن روی گزینه fit slide current window که به شکل پیکان چهارجهت اصلی درقسمت پایین سمت راست نواروضعیت وجود داره؛ اندازه اسلاید رو به حالت استاندارد یا همون حالت اولیه تغییر بدید.
شما می‌تونید نوار وضعیت یا status bar رو برای خودتون به صورت سفارشی دربیارید به این صورت که با کلیک راست کردن در جای خالی از نوار وضعیت و باز شدن این منو با قراردادن check box یا تیک کنار هر گزینه ابزار مورد نظرتون رو به نوار وضعیت اضافه کنید، یا یا با برداشتن این تیک حذفش کنید.

status bar PowerPoint
status bar یا نوار وضعیت در پاورپوینت

پانل اسلایدها در پاورپوینت

در سمت چپ رابط کاربری نرم افزار مایکروسافت پاورپوینت پنل اسلایدها رو داریم.
در اونجا می تونید بین اسلایدهای خودتون حرکت کنید و با کلیک کردن روی هر اسلاید اون رو در سمت راست مشاهده کنید
ودرصورت تمایل ویرایش کنید.
گاهی اوقات وقتی کاری رو انجام می دهید یک تب نوار ابزار جدید در منوی ریبون تون ظاهر میشه.
شما می‌تونید بر روی اون زبانه کلیک کنید و تنظیمات پیشرفته تری برای اون کار اعمال کنید.
پس میشه فهمید تب های دیگه ای هم بجز اینهایی که داریم می بینیم وجود دارن که بعضی مواقع که در حیطه کاریشون بخایم کار کنیم، برامون سفارشی و قابل نمایش میشن.
برای مثال در تب تصویر زیر، اگر من روی مثلث کوچک روی نوار ابزار ریبون کلیک کنم، یک پنل جدید در طرف راست می بینم. شما می‌تونید با استفاده از کنترل هایی که در اون پنل وجود داره تنظمات با جزئیات بیشتر رو روی اون شیء انجام بدید و زمانی که شما آماده هستین تا از اون بیرون بیایید، می‌تونید در پنل بر روی گزینه (close) که با علامت ضربدر وجود داره، کلیک کرده و پنل رو ببندید و برگردید به محیط ویرایش اسلایدهاتون.
برای حرکت به جلو و عقب بین اسلاید، شما می‌تونید در پنل متحرک اسلایدها روی اسلاید مد نظرتون کلیک کنید، با کلیک برروی اونها، اسلایدهای شما با جزئیات کامل شون در سمت راست ظاهر خواهند شد و می‌تونید جزئیات اسلاید از جمله متن رو ویرایش کنید.

پنل اسلایدها
انتخاب اسلاید مورد نظر از پانل اسلایدها

درمورد چگونگی ویرایش متن در ویدئوهای بعد صحبت میکنیم، در حال حاضر تا همین جای کار هم، شمااطلاعات زیادی درمورد مایکروسافت پاورپوینت میدونید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0