Skip to main content

فراخوانی، مدیریت و ویرایش تنظیمات پنجره options

Editing and managing options

در این آموزه ویدئویی دانش پژوهان علاوه بر آشنایی با مرکز مدیریت تنظیمات نرم افزار اتوکد الکتریکال، نحوه فراخوانی و دسترسی با روش‌های متنوع به کادر محاوره‌ای options را فرا گرفته و در ادامه با نحوه سفارشی‌سازی و تنظیم یکی از تنظیمات این پنجره آشنا خواهند شد.

لینک کمکی ( official link ) – ویرایش و مدیریت نرم‌افزار اتوکد از پنجره Options بعنوان مرکز اصلی کنترل تنظیمات – درس 14

پنجره تنظیمات Options

همانطور که شما در تمامی محصولات شرکت اتودسک از قبیل: اتوکد معمولی، اتوکد مکانیکال و غیره با کادر محاوره‌ای معروفی که اسم آن options هست کار می‌کنید؛ دقیقاً به همان روش هم می‌توانید کادر محاوره‌ای optionsای را هم در محصول بی نظیر شرکت اتودسک یعنی در نرم افزار اتوکد الکتریکال پیدا کنید و آپشن‌های موجود در آن را آنطور که نیاز دارید ویرایش و مدیریت کنید. اگر تا حالا پنجره options را نده‌اید، تا چند لحظه دیگر نشان‌تان خواهم داد پس عجله نکنید. پنجره‌ای که اسم آن options هست در واقع مرکز کنترل نرم‌افزارهای اتودسک بحساب می‌آید و در آن می‌توانیم آپشن‌های مورد نیاز در کار با نرم افزارمان را تنظیم، شخصی‌سازی و سفارشی کنیم. حالا این سؤال پیش می‌آید که چه طور می‌توانیم به صفحه‌ای که گفتیم اسم آن options هست و این‌همه امکانات در آن وجود دارد؛ البته برای ویرایش آپشن‌هایی که ممکن هست در اتوکد الکتریکال مورد استفاده‌مان قرار بگیرد دسترسی پیدا کنیم؟ راحت‌‌ترین و سریع‌ترین راه این هست که بر روی آیکونی که با یک A بزرگ قرمز رنگ نشان داده می‌شود ودر سمت چپ و بالا صفحه قرار دارد برویم و روی منو شناور آن کلیک کنیم. این A بزرگ برگرفته از کلمه Application هست و اگه دقت کنید یک حرف E بصورت کوچکتر هم زیر این آیکون هست که معرف این موضوع می‌باشد که الان در نرم افزار اتوکد الکتریکال هستیم؛ و در واقع این E برگرفته از کلمه Electrical هست. بهرحال می‌بینید که یک منوی کاربردی که همان منو اصلی نرم‌افزار اتوکد الکتریکال محسوب می‌شود؛ برای ما باز می‌شود و کافی هست که گزینه options در پایین منو یا بعبارتی کادر محاوره‌ای باز شده را انتخاب کنیم. بد نیست باز هم تکرار کنم که اتودسک به این منو، منو application می‌گوید.

بنابراین اگر من روی گزینه options کلیک کنم، یک پنجره جدید به اسم options باز می‌شود، و این پنجره همان پنجره options معروف‌مان که در طول این دوره و دوره‌های مهندسی پیرامون محصولات اتودسک که در طهاکو در ختمت‌تان هستم بارها به آن رفرنس می‌دهیم.

کادر محاوره ای آپشن اتوکد
پنجره تنظیمات Options

تنظیمات موجود در تب‌های کادر محاوره‌ای Options

خب در قسمت یاد شده من می‌توانم به تمامی تنظیمات مورد نیاز خود، از قبیل تنظیماتِ display برای تنظیم نحوه نمایش ترسیم‌ها و رابط کاربری، و یا تنظیماتِ open and save بمنظور تنظیم روش‌های ذخیره‌سازی و تنظیم مسیرهای باز شده برای فراخوانی پروژه‌ها و ترسیم‌ها، تنظیماتِ plot and publish برای تنظیم پرینترها و دستگاه‌های چاپ و آپشن‌های انتشار، تنظیماتِ system و ما بقی تنظیمات به راحتی دسترسی داشته باشم. ایده آموزشی ما به دانشجوهایمان و کاربران طهاکو، اینطوری هست که در طول دوره هر بار که فکر کنم نیاز هست تا یکسری تنظیمات دستکاری بشود، به پنجره options بیاییم و بطور دقیق‌تر به تک تک آپشن‌های موجود در پنجره یاد شده بپردازیم. پس میدانیم که فعلاً وقت آن نیست که به بررسی تک تک گزینه‌های موجود در قسمت یاد شده بپردازیم، و شما هم نباید عجول باشید که همین حالا کارآیی‌های هر کدام از آپشن‌های یاد شده را فرا بگیرید. فقط کافی هست با ما همراه بشوید و در طول دوره بطور عملی در قالب یکسری مثال و فایل تمرینی با آپشن‎ها آشنا بشوید. فعلاً بد نیست بدانید من در پنجره options این امکان را دارم که همه آپشن ها و تنظیمات مختلف اتوکد الکتریکال را تغییر بدهم. و من این را صادقانه به شما می‌گویم که در حین کارم به ندرت می‌آیم و آپشن‌های مختلف موجود در پنجره options را در محصولات با ورژن‌های متفاوت اتوکد چک و دستکاری می‌کنم. به این دلیل که مایلم تنظیمات به صورت پیشفرض باقی بمانند چرا که میدانم آن دسته از افراد که در اتودسک اقدام به تهیه محصول اتوکد الکتریکال کرده‌اند بهتر از هر شخص دیگری، می‌دانند بهترین تنظیمات پیشفرض چه مواردی هستند و من هم در تمام این سال‌هایی که با نرم‌افزارهای اتوکد کار کرده‌ام به این نتیجه رسیده‌ام که بله تنظمیات پیشفرض در بیشتر اوقات می تواند بهترین تنظیمات برای کار کردن باشند.

AutoCAD options tab
تنظیمات موجود در تب‌های کادر محاوره‌ای Options

دسترسی به پنجره Options از منو کلیک راست

فعلاً تنها چیزی که می‌خواهم تنظیمات آن را برای مثال تغییر بدهم رنگ صفحه است. پس بعنوان یک مثال برای آشنایی با نحوه عملکرد پنجره options می‌خواهم به شما نشان بدهم که چگونه می‌شود با دستکاری تنظیمات مرتبط با رنگ صفحه در پنجره options قادر شویم رنگ صفحه را تغییر بدهیم.
فعلاً قبل از اینکار اجازه بدهید که من با کلیک بر گزینه کنسل پنجره حاضر را ببندم چون می‌خواهم یک راه دیگر برای دسترسی به پنجره options را به شما نشان بدهم.
بدون اینکه چیزی را در دراوینگ اِریا انتخاب کرده باشید، بیایید و روی صفحه راست کلیک کنید تا برای شما منو خطی حساس به محتوا باز بشود. اگر از ویدئویی که در آن به موارد مختلف راست کلیک پرداختیم بخاطر داشته باشید، این منو، منوی راست کلیک استاندارد و معمول شما هست نه منوی markingای که قبلاً راجع به آن صحبت کرده بودیم. پس وقتی که منو استاندارد راست کلیک روی صفحه را باز کردید، آنوقت اگر دقت کنید گزینه options را در انتها این منو میانبر می‌بینید و این گزینه دقیقاً همان صفحه‌ای را به ما می‌دهد که چند لحظه پیش از طریق آیکون A بزرگ قرمز رنگ آنرا برای شما فراخونی کردم.
مسیری که با آن آشنا شدید یک راه برای رفتن به پنجره options هست.

منو کلیک راست اتوکد
دسترسی به پنجره Options از منو کلیک راست

تغییر رنگ drawing area از پنجره Options اتوکد الکتریکال

برویم سراغ کاری که در پنجره options می‌خاستیم انجام بدهیم.
برای نمونه من به تبdisplay می‌روم و می‌خواهم که گزینه colors را انتخاب کنم.
مورد یاد شده گزینه‌ای هست که امکان تغییر رنگ صفحه اتوکد را به ما می‌دهد.
با کلیک بر روی گزینه یاد شده یک صفحه جدید به نام drawing widows colors باز می‌شود و چون میدانم که در حال کار در فضای 2 بعدی اتوکد الکتریکال هستم، بنابراین در قسمت context گزینه 2D model space را انتخاب می‌کنم و همچنین در قسمت interface element آمده و المان‌های رابطِ کاربریِ اتوکد الکتریکال‌مان روا با انتخاب‌شان دستکاری می کنم. گزینه uniform background را انتخاب می‌کنیم تا بتوانم از سمت راست‌تر پنجره یاد شده آمده و تنظیمات آن را تغییر بدهم. پس برای اینکه صفحه uniform background به رنگ سفید درآید از قسمتِ Color روی گزینه white کلیک می‌کنیم.
همان‌طور که می‌بینید در پیشنمایش موجود پنجره drawing widows color هم می‌بینیم که بکگراند ما سفید رنگ شده است.
پس حالا روی گزینه apply & close و سپس از پنجره options رویِ ok کلیک می‌کنم.
و می توانید ببینید بکگراند ما در “دراوینگ اریا” رنگش تغییر می‌کند و سفید می‌شود. پس تا حدودی متوجه شدید که پنجره options در واقع مرکز کنترل رابط کاربری و تنظیمات اصلی نرم افزار اتوکد الکتریکال است.
و حالا اگر بخواهیم که بک گراند ما به همان رنگ پیش فرض برگردد همه مراحل قبل را تکرار می‌کنیم.
یعنی اول راست کلیک می‌کنیم و بعد گزینه options را انتخاب می‌کنیم و بعد در تب display آمده و گزینه color را کلیک می‌کنیم و سپس 2D model space و همچنین uniform background را در حالت انتخاب می‌گذارم.
دیگر نیازی نیست که از فیلد color رنگ مناسب یا رنگ اولی را پیدا و انتخاب کنیم.
اکنون اگر فقط روی گزینه restore current element کلیک کنیم، صفحه به رنگ پیشفرض خود برمی‌گردد.
در نهایت apply & Close وبعد ok را از پنجره Options انتخاب می‌کنیم.
و رنگ خاکستری خاصِ قبلی را می‌بینیم یعنی همان رنگ تیره پیشفرض را.

تغییر دادن رنگ drawing area اتوکد
تغییر رنگ drawing area از پنجره Options اتوکد الکتریکال

رفع مشکل کار با پنجره Options اتوکد

حالا اگر دقت کنید متوجه می‌شوید که نمای کرسر قبلی را نداریم و ما اغلب زمانی که تغییراتی را در پنجره options نرم‌افزارهای اتوکد ایجاد می‌کنیم با این موضوع روبه‌رو می‌شویم و اتوکد الکتریکال هم از این قضیه مستثنی نیست. آیا می‌بینید که کرسر فعلی ما مشکی رنگ شده است؟
و همچنین می‌بینید که در قسمت view control؛ متن ما هم مشکی شده در حالی که قبلاً سفید رنگ بود.
ما می‌خواهیم که این تغییرات را از بین ببریم و با restore کردن به حالت قبل برگردیم اما چطوری این کار را انجام بدهیم؟

ریستور کردن تنظیمات اتوکد
رفع مشکل کار با پنجره Options اتوکد

خب دوباره راست کلیک می‌کنیم و مجدد به گزینه Options می‌رویم و بعد به تب display و سپس گزینه color را انتخاب می‌کنیم.
و این بار در قسمت interface element گزینه crosshairs را انتخاب می‌کنیم و بعد هم روی restore current element کلیک می‌کنیم و با اینکار تنظیماتِ پیشفرض را restore و سفارشی می‌کنیم.
و بعد هم برای اینکه تمامی تغییرات قسمتِ view control ما هم به حالت قبل برگردد viewport control را انتخاب و برای المان بعدی هم روی restore current element کلیک می‌کنیم.
و به صورت پیش فرض وقتی ما بکگراند را مشکی می‌کنیم، رنگ کرسر و view control همچون دو المان موجود در محیطِ بکگراند هستند، آپدیت می‌شوند و به رنگ مشکی درمی‌آیند. و نمی‌شود گفت این یک مشکل در نرم‌افزار هست بلکه یک Feature محسوب می‌شود.
و همانطور که در پیشنمایش پنجره می‌بینیم رنگ کرسر و view control سفید شده است، و در واقع خیلی سریع می‌شود متوجه شد همه چیز به آن شکلی درآمد که می‌خواهیم.
بنابر این روی apply & close و سپس در پنجره Options روی ok کلیک می‌کنیم.
و حالا کرسر و view control ما مجدداً به رنگ سفید در آمده‌اند.
بنابراین زمانی که در اتوکد الکتریکال از طریق تنظیمات پنجره Options رنگ بکگراند را تغییر می‌دهید حواستان به موضوع تغییر رنگ کرسر و view control باشد.

restore color from AutoCAD option setting
بازگرداندن تنظیمات پیشفرض رنگ از پنجره Options

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0