Skip to main content

روندهای کاری ساخت نقشه

Drawing creation workflows

با پروسه‌های متفاوتی می‌توان اقدام به طراحی و خلق نقشه‌های اتوکد مکانیکال نمود. ولی آشنایی با تمامی ابزارها و قسمت های مختلف این نرم‌افزار می‌تواند کمک بسزایی در بهبود روند ساخت نقشه‌ها بکند. در ویدئوی آموزشی حاضر دانش‌پژوهان با روندهای کاری ساخت نقشه آشنا می‌شوند.

لینک کمکی (official link) – نکات لازم در بررسی لایه‌ها و ساختار استراکچر نقشه اتوکد مکانیکال قبل از شروع کار با آن

سازماندهی اطلاعات طراحی در اتوکد مکانیکال

با دیدن این ویدئو، ما و شما داریم بخش جدیدی را در دوره آموزش جامع اتوکد مکانیکال شروع میکنیم. ما میخواهیم بررسی نحوه سازماندهی اطلاعات طراحی شما در اتوکد مکانیکال را شروع کنیم.
خب؛ برای انجام اینکار ما نقشه قبلی که طراحی یک ربات بود را نیاز داریم، درست نقشه متفاوتی نسبت به آن چیزی که بطور دیفالت بعد از نصب اتوکد مکانیکال در اختیار شما قرار میگیرد و شما میتوانید این نقشه متفاوت را در پوشه exercise files ای که در سایت طهاکو دات آی آر یا پکیج آفلاین آموزش حاضر در اختیار شما قرار دارد و اسم آن ROBOT003.dwg است را بکار بگیرید. خب؛ پس مطمئن باشید که فایل ROBOT003 را که در آن پوشه است را بطور محلی روی سیستم خود ذخیره کنید و همراه با ویدئوهای این بخش از دوره آموزشی، آنرا بکار بگیرید.
همانطور که گفتم میخواهم سازماندهی طراحی شما را بررسی کنم و در ابتدا میخواهیم مراحل ساخت طراحی را که تا حالا با هم یاد گرفتیم را بررسی کنیم تا بعد بگویم چه ابزار مهمی از دست ما افتاده. خب؛ این یک بررسی کلی، از مراحل کارهای مختلف، که میتوانید از آن برای گسترش تواناییهای خود در طراحیهای اتوکد مکانیکال استفاده کنید. برای شروع بهتر است مراحل کاری که بطور معمول در کار با این نرم افزار دنبال میکردیم را یکسری مرور کنیم.

مراحل طراحی در AutoCAD Mechanical

اول، بطور معمول طراحی هر چیزی در اتوکد میرویم و لایه‌های مختلفی را از اینجا تنظیم میکنیم.
و در نهایت به mechanical layer manager میروید و بر این اساس از اینجا لایه‌ها را با توجه به کار خود تنظیم میکنید،
آنها را خاموش یا روشن میکنید و رنگ آنها را انتخاب میکنید، line typeهای آنها را تنظیم میکنید و خیلی کارهای دیگر.
خب؛ در اتوکد مکانیکال هیچ چیز نمیتواند مانع انجام دادن این قبیل کارها شود. اما میتواند سرعت شما را بگیرد، چرا که ابزارهای زیادی در اتوکد مکانیکال وجود دارند که به شما اجازه میدهند کارهای متنوع خود را سفارشی سازی کنید مثل لایه‌های اتوکد مکانیکالی که آنها را دیدیم؛ یعنی ابزاری که مراحل کار بعدی ساخت را که همان انتخاب گروه‌بندی لایه‌ها است را در اختیار ما میگذارد، که layer groupsها را هم میتوانید الان اینجا ببینید چقدر زیاد هستند.
حالا بگذارید mechanical layer manager را با کلیک روی ضربدر آن خاموش کنم.
اینطوری بگویم در حین کار، شما اینجا به لایه‌ها میروید و از این ابزارهایی که در اختیار شما هستند استفاده میکنید، مثلاً شما از این یکی برای گروه بندی لایه‌ها استفاده کنید و ممکن است بخواهید با ابزارهای اینجا لایه بندی خود را مشخص کنید.
ممکن است text را بخواهید یا dimensions را بخواهید و شاید جزئیات hidden را بخواهید و این انتخاب من باعث میشود بصورت خودکار لایه جدیدی در اتوکد مکانیکال شما بالا بیاد که طبقه استانداردهایی که شما در options تنظیم کرده بودید همراه میشوند که با این تفاسیر شما انواع رنگها و انواع line type ها با ضخامتهای تعریف شده استانداردی برای خطوط و غیره را بصورت خودکار با آن لایه جدید در نرم افزار اعمال میکنید.
حالا escape را میزنم و همه اینها میروند.

کاربرد محیط Structure در حین طراحی

تا اینجا دیدید که یکسری توضیحات پیرامون نحوه شروع به طراحی در کار با اتوکد مکانیکال به شما دادم ولی یک جریان کاری دیگر هم است که میتواند خیلی از سردرگمیهای شما را برطرف کند و آنهم این است که شما میتوانید از مراحل کار Structure اتوکد مکانیکال استفاده کنید. این قابلیت در کار شما میتواند خیلی مفید واقع شود. تنها کاری که باید کنید این است که work-space؛ structure را فعال کنید. و همانطور که قبلاً هم به شما گفته بودم میتوانید از پایین در نوار وضعیت آنرا روشن کنید.
خب؛ برای اینکار روی آن فلش کوچک کلیک میکنیم.
میتوانید ببینید که ما الان در فضای کار مکانیکال هستیم؟
روی فضای کار structure کلیک کنید و بطور چشمگیری میبینید که به سرعت تغییرات زیادی ایجاد میشود.
حالا میخواهم صفحه به structure catalog را یک ذره جابجا کنم.
اگر به قسمت external drawings بروم میتوانم طراحیهایی را داشته باشم که ممکن است از طریقه اتصالات سیستم رایانه من به من لینک باشند.
میتوانم طراحی مورد علاقه خود را از بخش favorite انتخاب کنم.
طراحی فعلی هم اینجا در بخش current drawing است.
و متوجه شدید که یک طراحی اضافه هم در این بخش current drawing وجود دارد. همانطور که میبینید یک طراحی مرجع است.
که اسم آن GRIPPER ASSEMBLY NEW است.
و همانطور که میبینید در حالت loaded قرار گرفته است.
خب؛ این هم از این. در کل مزیتی که اینجا در فضای کار structure داریم این است که mechanical browser را دارم.
نکته جالب این است که اگر به اینجا بروم و روی این اجزاء هاور کنم، میبینید؟
که ممکن است بخواهم در آن کلمه main را انتخاب کنم.
خب؛ اگر بعد از آن parts list را هایلایت کنم، آیا در طراحی متوجه میشوید که جدول parts list هایلایت میشود؟
با کلیک روی top نمای بالا ربات برای من بنمایش در می‌آید، نمای front یا روبروی ربات هم اینجا است.
نماهای basement را هم دارم که اینجا هستند را، میبینید؟
من در مراحل ساخت میتوانم اجزایی را که در هر نما میخواهم بکار بگیرم را سفارشی کنم.

جمع بندی

خب؛ نمیخام شما را با اینکه مراحله کار چطور است خسته کنم. در ادامه این بخش کاری که میخواهم کنم این است که بگویم چطور میتوانیم از این اطلاعات ساختاری مکانیکی، در طراحی اتوکد مکانیکال خود استفاده لازم را ببریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0