Skip to main content

تغییر دادن فضاهای کاری یا workspace ها

Changing workspaces

در این ویدئوی آموزشی به بحث و بررسی دقیق پیرامون انواع فضاهای کاری یا workspace ها پرداخته شده است و در ادامه دانش پژوهان با نحوه انتخاب فضای کار مورد نظر و سفارشی شده مورد نیاز خود آشنا خواهند شد. فرهیختگان فرا می گیرند که در حین کار چگونه بهترین فضای کار را برای پیشروی در امر طراحی انتخاب و شخصی سازی نمایند.

لینک کمکی ( official link ) – آموزش نحوه شخصی سازی فضای کار (Workspaces) (آموزش جامع اتوکد مکانیکال AutoCAD Mechanical) درس 7

تغییر در محیط کاری نرم افزار با تنظیم workspace

در ویدئوی آموزشی قبل، ما در مورد نوار ribbon و سفارشی سازی ظاهر نوار ribbon بشکلی که دوست داریم و مایل هستیم دم دستمون باشه، صحبت کردیم.

استفاده از نوار ریبون در کار با اتوکد مکانیکال

حالا بعضی وقت ها بنا به دلایلی که در ویدئوی قبل هم ذکر شد، ممکن هست شما نتونید اینکار رو انجام بدین. چه امکان تغییر workspace تون رو داشته باشین یا نه، همیشه امکان دیگه ای هست که می تونین باهاش بخوبی تغییرات تون رو اعمال کنین، تا بدون ایجاد اختلال در فضای کار اورجینال اتوکد مکانیکال اونطور که میخاین فضای کار خودتون رو سفارشی کنین، پس در این ویدئو به نحوه تغییر دادن فضای کار یا workspaces در اتوکد مکانیکال بطور شخصی و سفارشی خواهیم پرداخت. بد نیست بدونید، درواقع از دو جا می تونید به workspace های موجود و سفارشی شده دسترسی داشته باشید و باهاشون کار کنید. بریم سراغ اولین مسیر:

بالای اینترفیس نرم افزار، شما متوجه میشین که نوار ابزار quick access toolbar موجود هست و اگر اون چیزه کوچیکی که شبیه به نماد و سمبل eject هست، رو مشابه کاری که درتصویر زیر کرده ایم بزنم، درواقع با این کارم می تونم نوار ابزار quick access toolbar رو سفارشی سازی کنم البته اگه بخام.

سفارشی سازی نوار ابزار quick access toolbar
سفارشی سازی نوار ابزار quick access toolbar

همینطور که در تصویر بالا متوجه شدین و می بینید؛ تیک گزینه workspace یا فضای کار اعمال نشده، پس برای فعال کردن این گزینه، روش کلیک می کنم.

و اگر روی فلش کوچیکی که در تصویر زیر مشخص شده و می تونه باز بشه، کلیک کنم

انتخاب فضای کار در اتوکد مکانیکال
انتخاب فضای کار در اتوکد مکانیکال

انواع فضای کاری در اتوکد مکانیکال

بهم میگه که من در فضای کاری هستم که اسمش Mechanical یا فضای کار اورجینال اتوکد مکانیکال هست. از طریق همین منویی که باز شده، می تونم وارد فضای کار Structure یا فضای کار سه بعدی ساده 3D Basics و فضای کار مدلسازی یه 3 بعدی Modeling بشم.

بیاین با کلیک روی گزینه Structure وارد فضای کار Structure بشیم.

فضای کار Structure اتوکد مکانیکال
فضای کار Structure اتوکد مکانیکال

و اتفاقی که میافته این هست که با توجه به تصویر فوق، می بینین خیلی چیزها تغییر می کنه و الان ابزارهای مختلف بسیاری هستند که در صفحه ظاهر شدند.

خب از تصویر اخیر مشخص هست که، در فضای کار جدید حالا structure catalog و mechanical browser رو هم دارم؛ که mechanical browser همه قسمت های مختلف اون مونتاژ خاص رو بهم نشون میده.

می بینیم که انگار یکی اومده و محیط کار ما رو خیلی تخصصی تغییر داده، بشکلی که راحت تر بشه در مسیر طراحی سازه ها باهاش کار کرد.

خب؛ اگر حالا برگردم به workspaceهایی که در این منوی بالا اینترفیس نرم افزار هست، و روی پیکانی که جهتش به سمت پایین هست کلیک کنم،

انتخاب فضای کار Mechanical در اتوکد مکانیکال
انتخاب فضای کار Mechanical در اتوکد مکانیکال

و Mechanical رو دوباره انتخاب کنم، می بینید که همه چیز به حالت اصلی فضای کار مکانیکی برمی گرده.

فضای کار مکانیکی AutoCAD Mechanical
فضای کار مکانیکی AutoCAD Mechanical

نحوه تنظیم فضای کار دلخواه در اتوکد مکانیکال

این رو بدونید که! می تونم هر نوع فضای کاری رو که بخام، تنظیم کنم و مطمئن بشم که فضای کاری انتخابی، خاص خودم هست. می بینید که تونستم فضای کار مکانیکی رو دوباره فراخونی کنم و اون اصلاً تغییری نکرده و مطمئن شدم؛ همیشه باز هم با تغییر فضای کار، Mechanical workspace وجود داره. خب فعلاً ظاهری که میخام بوجود بیارم، این هست که بیام و صرفاً یک فضای کار شخصی با قابلیت حرکت دادن پانل ها یعنی sticky panel ای که در ویدئوی قبلی بهتون نشونش دادم رو ایجاد کنم.

پس حالا کاری که اینجا می کنم، این هست که به تب Home در نوار میرم، تا بعدش بیام و پانل Draw رو هایلایت کنیم؛ و روش کلیک کنم و با قابلیت درآگ دوباره پانل Draw رو بکشمش بیرون، دقیقاً همونطور انجامش می دیم که در ویدئوی قبلی در خلال توضیحات نوار ریبون نحوه انجامش رو دیدیم.

درگ و درآپ پانل ها در اتوکد مکانیکال
درگ و درآپ پانل ها در اتوکد مکانیکال

بعدش میرم این بالا در قسمته نوار ابزاره quick access toolbar روی فلشی که در تصویر زیر رو به پایین هست و مربوط به workspace ها میشه، کلیک می کنم و میخام فضای سفارشی شده حال حاضرم رو برای بهره برداری های آتی؛ با کمک آپشن Save Current As برای خودم ذخیرش کنم.

آپشن Save Current As برای ذخیره فضاهای کاری
آپشن Save Current As برای ذخیره فضاهای کاری

میخام به دلخواه به فضای کاری که میخام سفارشی کنم یک اسم بدم. خیلی سریع و ساده، می نویسم thaco که شما می تونید اولین حرف اسم و نام خانوادگی تون رو بنویسید، و خطه تیره؛ و بعدش می نویسم mechanical. شاید خیلی چیز هیجان انگیزی نباشه که چه اسمی انتخاب کنیم، اما خیلی مهم نیست. خیلی مبتکرانه نبود ولی یک اسم خوب برای workspace بحساب میاد! نه؟ این می تونه نشانگره workspace اختصاصی من در حین کار باشه.

نامگذاری ورک اسیپیس ها در اتوکد مکانیکال
نامگذاری ورک اسیپیس ها در اتوکد مکانیکال

مسیرهای مختلف دسترسی به فضاهای کاری در اتوکد مکانیکال

و اون رو با زدن روی Save ذخیره می کنم؛ و حالا می بینیم که ذخیره شد.

اتوکد حال و هوای سفارشی شده در این workspace من رو یادش می مونه. خب حالا یکی از مزیت های فضای کاری که بوجودش آوردم؛ این هست که سیستمم اون فضای کار رو یادش می مونه و اگر استاندارد شرکتی که درش کار می کنیم، نمی ذاره من فضای کار اتوکد مکانیکال خودم رو تغییر بدم. الان دیگه اتفاقی که افتاد این هست که تونستم بدون نیاز به دستکاری فضای کار اورجینال مکانیکی؛ یک فضای کار جدید با نام thaco-Mechanical هم بسازم و أزش بدون دردسر استفاده کنم. حالا راهی دیگه برای دسترسی به فضاهای کار workspaces وجود داره. همونطور که گفتم دو مکان هست که میشه باهاشون به workspace ها دسترسی پیدا کرد.

خب، پایین در نوار وضعیت یا status bar یک چرخدنده می بینید؛ که اگر روی منوی فرعیش کلیک کنم،

تنظیم فضای کار workspaces از نوار وضعیت
تنظیم فضای کار workspaces از نوار وضعیت

که از منوی یاد شده می تونین فضاهای کاری Mechanical ، Structure ، 3D Basics و موارد دیگر رو ببینید.

اسم فضای کار اختصاصی شده من یعنی thaco-Mechanical هم می بینید که در منوی یاد شده هست.

خب، حالا اگر برگردم به فضای کار اورجینال Mechanical،

همه چیز به شکل قبلیش دوباره تنظیم میشه و درواقع فضای کار اورجینال Mechanical برام بازنشانی میشه.

بیاین برگردیم به فضای کاره سفارشی شدم یعنی thaco-Mechanical.

اگه برای انجام این کار برگردم به منوی موجود در نوار ابزار دسترسی سریع، و روی منوی فرعی کلیک کنم؛ و فضای کار thaco-Mechanical ای رو که ذخیره کرده بودم؛ رو انتخاب کنم، می بینیم که سیستم و نرم افزار اتوکد مکانیکال به یاد میاره که اون sticky panel ای که دوست داشتم در ریبون نباشه و در drawing area آوردمش، موقعیتش هنوز برای کجا سفارشی شده.

فضای کار شخصی سازی شده در اتوکد مکانیکال
فضای کار شخصی سازی شده در اتوکد مکانیکال

پس همونطور که دیدید در فضاهای کاری ای که میایم و سفارشی می کنیم، می تونیم فضای کار رو اونطوری که دوست داریم سفارشی سازی کنیم. من در workspace سفارشی شده ام، می تونم همه sticky panel هایی که میخام در فضای کاری خودم قرار داشته باشن و در موقعیت مناسبش تنظیم بشه رو اونطور که دوست دارم بکار بگیرم، و بعدش فضای کارم رو با اسمی منحصر بفرد ذخیره کنم و نهایتاً هر موقع که خاستم أزشون استفاده کنم. اینطوری ایجاد workflow سفارشی سازی شده خودم، نهایتاً سبب بالا رفتن بهره وری من میشه.

وقتی که با چیدمان و رابطه کاربری یه صفحه نمایشتون راحت باشین همیشه بهره وری بالایی خواهین داشت. پس اینطوری شما با فضاهای کاری یا workspace ها در اتوکد مکانیکال کار می کنید تا رابطه کاربری ای که شما دوسش دارین و در کار روزمره بهش نیاز دارین رو طبق اصول خودتون ایجاد کنین.

نظرات (2)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0