Skip to main content

استفاده از نوار ریبون در کار با اتوکد مکانیکال

Using the ribbon

مدرس در این ویدئوی آموزشی، بطور کامل نوار ریبون نرم افزار اتوکد مکانیکال را مورد بحث و بررسی قرار داده و علاوه بر ارائه جزئیات تک تک آیتم ها و ابزارهای ارائه شده در نوار ریبون، به ارائه آموزش های مورد نیاز در نحوه سفارشی سازی و بکارگیری و استفاده از آنها نیز پرداخته است.

لینک کمکی ( official link ) – آموزش سفارشی سازی و تنظیم نوار ریبون (Ribbon) (آموزش جامع اتوکد مکانیکال AutoCAD Mechanical) درس 6

کاربرد ریبون (Ribbon) در کار با اتوکد مکانیکال

ما هنوز هم در فایل ROBOT001.dwg از دوره­ آموزشی­ اتوکد مکانیکال هستیم. الان، میخایم از این فایل استفاده کنیم و خوشبختانه شما هم بهش دسترسی دارید تا در سیستم خودتون بازش کنید. این فایل همونطور که ذکر شد در پوشه exercise files پکیج آموزشی یا بخش فایل های پرژههمین دوره طهاکو دات آی آر موجود هست و پیشنهاد همیشگی مون اینه که این فایل و بقیه فایل های تمرینی رو در سیستم تون نگهداری کنید و ذخیره داشته باشین، اینطوری هر زمانی که خواستین می تونین برگردین و أزشون بعنوان یکسری مرجع تمرینی، همراه با این ویدئو استفاده کنین. حالا؛ در این ویدئو چیزی رو که میخایم به دقت و با جزئیات بیشتر بهش نگاه کنیم، استفاده از نواری هست که در بالای محیط کاربری­ یا اینترفیس نرم افزار اتوکد مکانیکال با نام ribbon وجود داره.

پس ریبون در بالای رابط کاربری نرم افزار قرار داره. پس اگر بیام و روی هر تب کلیک کنم، همونطور که می بینین دسته ای از پانل های متفاوت رو برای هر تب در اختیارمون میذاره؛ با دستورهای مختلف در هر تب جلو میرم.

دستورات موجود در تب های اتوکد مکانیکال
دستورات موجود در تب های اتوکد مکانیکال

معرفی تب های نرم افزار اتوکد مکانیکال

برای شروع از تب Home شروع می کنیم. ایده کلی این تبها این هست که: به من در هر تب قابلیت ­ها و عملکردهای مختلف بده و همچنین در هر پانل­ دستورهای مختلفی در اختیارمون قرار میده؛ و به من این اجازه رو میده که مراحل کار رو بصورت تفکیک شده در دسته بندی هاش، طبقه بندی کنم. پس ممکن هست از تب Home برای کارهای نقشه کشی و drafting استفاده کنم.

و ممکن هست  تب annotate رو هم برای حاشیه نویسی یه طرحم بکار ببرم.

تب annotate
تب annotate

یا ممکن هست از تب Content استفاده کنم، تا مقادیر و محتوای AutoCAD Mechanical رو در طراحی­ هام وارد کنم.

همچنین تبی مثل تب Output رو دارید که به شما این اجازه رو میده که عوامل print ، plot و batch plot همه طراحی های AutoCAD Mechanical تون رو طرح ریزی کنید.

 تب Output اتوکد مکانیکال
تب Output اتوکد مکانیکال

بیاین فقط به تب Home ای که جزئی از ribbon محسوب میشه برگردیم.

زیرمنوها در اتوکد مکانیکال

خب، می بینین که همه پانل­ ها یا بیشترشون فلش هایی که در تصویر زیر مشخص شدن رو دارن. این فلش های شناور کوچیک منوی میانبر محسوب میشن.

منوهای شناور میانبر ریبون در اتوکد مکانیکال
منوهای شناور میانبر ریبون در اتوکد مکانیکال

اگر روی یکیشون مثله موردی که در تصویر زیر ارائه شده، کلیک کنم،

باز کردن منوی شناور میانبرهای ریبون
باز کردن منوی شناور میانبرهای ریبون

پانلش گسترش پیدا میکنه و بزرگتر میشه و از ریبون خارج میشه تا با این سناریو به من نشون بده که دستورهای بیشتری در اون پانل وجود داره.

اگر روی سنجاقی که در کنار منوی شناور ظاهر شده، کلیک کنم سنجاق باز میشه و می تونم از اون دستورها استفاده کنم. و وقتی که کارم تموم شد پانل در حالت باز میخ میشه به محیط کاربری و اینطوری اگه به نوار برگردم دوباره به ریبون برنمی گرده؛ و با این تفاسیر من می تونم براحتی به دستوراتش دسترسی داشته باشم.

 بعدشم هم هر زمانی که دیگه نخاستم أزش استفاده کنم بر می گردم و با کلیک مجدد روی سنجاق unpin ش میکنم. تا بشه مثله اولش. الان دیگه وقتی اشاره گرم رو از روی پانل رد می کنم قسمتی که از ریبون بیرون زده بود به داخل میره.

 شما می بینین که خیلی از پانل ها مثله موردی که در تصویر زیر مشخص شده فشرده شده و نزدیک به هم شدن و محتویاتشون معلوم نیست. این جورمواقع وقتی روی فلششون برم مثلاً رویه پانل Block اگر برم، محتویات پانل بلاک ها رو مثل قبل برامون باز می کنه

پانل Block در اتوکد مکانیکال
پانل Block در اتوکد مکانیکال

این فشردگی پانل ها صرفاً بخاطر وضوح تصویری هستش که موقع ساخت این ویدئوها من أزش استفاده می کنم و باید با ابعاد کوچکتری از رزولوشن نسبت به حالت معمول کار ضبط رو انجام بدم. اگر شما در حال کار با ابعاد صفحه نمایش بزرگتری نسبت به من هستید پس در حالت عادی می تونید همه دستورات موجود در پانل بلاک ها رو در جای مشخصش از نوار ریبون ببینید. چون احتمالاً وضوح تصویر صفحه نمایش شما در زمان استفاده تون از نرم افزار بیشتر از من باشه. و این انعطاف پذیری منحصر بفرد این نرم افزار هست که اینترفیس نرم افزار رو برای صفحه نمایش های مختلف براحتی سفارشی میکنه.

خب در این حالت فشرده بودن پانل ها در حالی که پانل رو باز دارم؛ همینطور که از صفحه دور میشم پانل باز شده برمی گرده به نوار ریبون؛ و متأسفانه باید این مسأله یعنی فشردگی پانل هام رو در طول این دوره تحمل کنید چون من مجبورم برای ارائه یک ویدئوی آموزشی استاندارد از ابعاد صفحه نمایش کوچک تری استفاده کنم. کاری نمی تونم در این مورد انجام بدم بخاطر اینکه وضوح تصویری که دارم الان کار می کنم همینقدر هست.

تغییر ظاهر ریبون برای حفظ انعطاف پذیری حین طراحی با اتوکد مکانیکال

خب بریم سراغ یک موضوع جدیدتر و اینکه: ظاهر نوارتون می تونه از بالا با دکمه سفید رنگ کوچیک تغییر کنه.

اگر روی دکمه شناور منویی که در تصویر زیر قابل رؤیت است  کلیک کنم،

دکمه Minimize to panel buttons
دکمه Minimize to panel buttons

متوجه میشید که با آپشن های ظاهر شده این امکان رو دارم که با Minimize to Tabs تب ها رو به حداقل برسونم، با Minimize to Panel Titles پانل ها و با Minimize to Panel Buttons دکمه های پانل ها رو به حداقل برسونم. حالا، شما هم می تونید از این امکان ها برای به حداقل رسوندن یکی از این گزینه ها استفاده کنید؛ یا همینطور می تونید با انتخاب گزینه Cycle through All امکان تغییره هر سه رو بصورت چرخشی ببینید. بذارید بهتون نشون بدم Cycle through All چطوری کار میکنه.

اگر دکمه Escape از صفحه کلیدم رو در حالتی که منو یاد شده باز هست بزنم تا منو بسته بشه؛ و بعدش دکمه سفید کوچیک کنار فلش منوی بازشو اخیر رو بزنم، بطور چرخه ای ظاهره نوار به یکی از 3 موردی که ذکر شده تغییر پیدا می کنه.

تغییر ظاهر نوار ریبون در اتوکد مکانیکال
تغییر ظاهر نوار ریبون در اتوکد مکانیکال

پس همینطور که دیدید دکمه های پنل ما به شکلی جدید ظاهر میشن و اگر روی دکمه View برم اتوماتیک پانل View رو باز میکنه. به شکلی که در تصویر زیر قابل رؤیت است.

ظاهر تب ها در حالت جدید نمایش ریبون اتوکد مکانیکال
ظاهر تب ها در حالت جدید نمایش ریبون اتوکد مکانیکال

و اگر دوباره دکمه سفید کوچیکی که اخیراً روش کلیک شد رو مجدداً بزنم، این عملکردمون باعث میشه به حالت به حداقل رسیده panel titles بریم.

مینیمایز کردن ظاهر نمایش ریبون اتوکد مکانیکال
مینیمایز کردن ظاهر نمایش ریبون اتوکد مکانیکال

اگر به بخشی مثل Clipboard یا Utilities برم، می بینین که پانله titles من اونجا هست.

تب ها در ظاهر جدید ریبون
تب ها در ظاهر جدید ریبون

همچنین، شما می بینین که هنوز هم  تب هایی مثل Home ، Insert و Annotate رو دارم.

 پس من تب ها رو دارم و با کلیک روشون به پانل های اون تب ها دسترسی پیدا می کنم.

 آخرین حالت از این چرخه تموم نشدنی و برگشت پذیر وقتی اتفاق میافته که مجدداً روی دکمه اخیرکلیک کنم،

 در این حالت اونها کاملاً ناپدید میشن و باید روی هر تب چند لحظه هاور کنم و کلیک کنم روشون تا دوباره ظاهر بشن.

سفارشی سازی ظاهر جدید ریبون اتوکد مکانیکال
سفارشی سازی ظاهر جدید ریبون اتوکد مکانیکال

وقتی با کرسر از تب ها دور میشم درواقع ناپدید میشن که این حالت برای کسی مثل من که داره در وضوح تصویر پایین کار میکنه خیلی خوب هست، چون میزان فضای بیشتری واسه کار کردن در اختیارم میذاره.

اگر یکبار دیگه روی آیکن سفید اخیر، کلیک کنم من رو به تنظیمات اصلی ریبون AutoCAD Mechanical میبره.

حالا کاری که میخام بکنم اینه که میخام برگردم به تب Home و میخام بهترین ترفند کار با نوار موجود در محصولات اتوکد رو بهتون نشون بدم و اینم بگم که این آپشنی هستش که من با دیدنش در تمام محصولات شرکت اتوکد خوشحال میشم و خیلی کار باهاش رو دوست دارم.

می تونین پانل طراحی یعنی Draw رو ببینین که در تصویر زیر روش هاور کردیم؟

پانل Draw تب home اتوکد مکانیکال
پانل Draw تب home اتوکد مکانیکال

وقتی روش چند لحظه هاور کنم و ماوس رو نگه دارم روش، نوار پایین پانل رو بصوره هایلایت پر رنگ خاکستری تیره نشونم میده؛ پس وقتی روش رفتم و هایلایت شد؛

با دکمه چپ ماوس کلیک کنین، و با عمل دراگ بکشینش و با توجه به تصویر زیر می­ بینین که پانل رو به این روش میشه وارد منطقه طراحی یا drawing بکنیم.

درآپ و درآگ پانل های ریبون اتوکد مکانیکال
درآپ و درآگ پانل های ریبون اتوکد مکانیکال

و متوجه میشین که نوار برای تطبیق دادن با این شرایط بروز شده و بقیه پانل ها جای خالی پانل Draw رو پر کردن و با این تفاسیر می بینین که مشکل فشردگی پانل­ ها در قسمت سمت راست ریبون کمتر شده.

برزورسانی اتوماتیک نوار ریبون در اتوکد مکانیکال
برزورسانی اتوماتیک نوار ریبون در اتوکد مکانیکال

حالا پانل Draw بخوبی در منطقه طراحی که الان دیگه با عنوان Sticky panel می شناسیم شناور شده. پس اگر در لحظه ای از کار، من ابزارهای پانل Draw از تبه Home رو بخام و بعدش بخام به تبه Annotate برم ابزارهای طراحی موجود در پانله Draw از تب Home هنوز هم در دسترسن که این انعطاف پذیری و قابلیت کار طراحی رو خیلی برامون راحت تر می کنه، بخصوص اگه صفحه نمایش بزرگتری داشتم که متأسفانه ندارم. کاریش نمیشه کرد چرا که مجبورم برای تهیه آموزش ویدئویی با این ابعاد در کار پیش برم. ولی نهایتاً این سناریو معنیش این هست که همه ابزارهای طراحی پانل Draw همیشه در منطقه طراحی یا drawing در دسترس هستند.

حالا شاید فکر کنید چون در تب Annotate هستم،

 اگر پانل Draw رو به نوار ریبون برگردونم اون در تب Annotate میشینه و خطا پیش بیاد.

خب، نه، عملکرد هوشمندانه نرم افزارهای اتودسک اینطوری نیست. درواقع میدونه که کجا باید بره.

وقتی که روی پانل موجود در محیط طراحی چند لحظه نشانگر ماوس رو نگه دارم

می بینید که منوی کوچیکی برام ظاهر میشه، که این منو حاوی آیکن کوچیکی هست که می تونه پانل رو به ریبون برگردونه.

گزینه Return Panels to Ribbon
گزینه Return Panels to Ribbon

اگر روی آیکنی که در تصویر فوق قابل تشخیص هست کلیک کنم پانل به ریبون برمی گرده و خواهید دید که پانل در تب Annotate ریبون نمی­شینه و همینطورم هست چون در تصویر زیر که در زمان بعد از کلیک فوق گردآوری شده، پانلی الان در تب Annotate به نامه Draw نمی بینیم.

انعطاف پذیری ریبون اتوکد مکانیکال
انعطاف پذیری ریبون اتوکد مکانیکال

اما اگر به تب Home برگردم، می بینیم که پانل Draw من اونجا هست دقیقاً همون جایی که می بایست باشه.

موقعیت صحیح پانل Draw در تب Home
موقعیت صحیح پانل Draw در تب Home

پس از نوار ریبون به عنوان یک مزیت استفاده کنیم. پیشنهاد می کنم تنظیمات ریبون رو یک ذره تغییر بدین.

ظاهرش رو جوری که دوست دارین بنظر بیاد درست کنید. البته، من میدونم که بعضی از شما ممکن هست محیط کاریشون سخت گیرانه باشه؛ یعنی جایی در حال کار کردن باشید که CAD manager ظاهر نوار ریبون رو بنا به دلایل مختلف خودش کنترل میکنه. خب اشکالی نداره ظاهر اصلی نرم افزار در هر حالتی زیبایی خودش رو داره. شما در محل کار با یک دستورالعمل شرکتی یا یک استاندارد مواجه شدین که میخان مطمئن بشن همه دارن از یک چیز واحد و منسجم استفاده کنن. خب، این سخت گیری ها یک چیزه بدرد بخور هم هستش، چون بدیهی هست که هر کسی میتون با دستگاه دیگری هم کار کنه و با این تفاسیر می دونه که همه چیز نرم افزار در کجاست. به هر حال، همینطور که دیدین شما ابزارهای مورد نیاز برای تغییر نواره ریبون، ایجاد تغییرات در پانل ها و همینطور تغییر ظاهر نوار ریبون رو دارین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0