Skip to main content

داده‌های مکانیکی ساختاربندی‌شده در نقشه‌ها

Structuring your mechanical data in drawings

در این ویدئو طریقه ساختار بندی داده های نقشه های مکانیکی در فضای کار structure اتوکد مکانیکال بررسی شده است و کاربران می توانند در نهایت با نحوه دسته بندی و ساختاربندی اتوکد مکانیکال آشنا شوند.

لینک کمکی (official link) – مدیریت سلسله مراتب طراحی با Mechanical Browser در اتوکد مکانیکال

سلسله مراتب در اتوکد مکانیکال

ما کماکان در فایل ROBOT003.dwg هستیم و میخواهیم نحوه قرار دادن ساختار یا structure یا همان سلسله مراتب و شاخه‌بندی، اطلاعات مکانیکی شما را در طراحی اتوکد مکانیکال بررسی کنیم. خب؛ میبینیم که ما هنوز هم در فضا کار Structure ماندیم.
اگر خاطرتان باشد از این پایین در نوار وضعیت قابل تعریف است و شما هم بیایید اینجا و مطمئن شوید که Structure را انتخاب کرده باشید تا بتوانید صفحه Structure Catalog را ببینید و با این انتخاب Mechanical Browser را هم در سمت چپ تصویر ببینید.
در فضا کار مکانیکال نروید که اینها در آنجا در دسترس شما نیستند.
پس ایده کلی فضا کار Structure این است که به شما این اجازه را میدهد که ساختار اطلاعات مکانیکی را در طراحی اتوکد مکانیکال قرار بدهید.
خب؛ الان به فهرست Structure Catalog نیاز نداریم، پس نوار عنوان آنرا میگیرم و آنرا پرت میکنم به لبه سمت راست تصویر؛ تا به صورت چسبیده با سمت راست محیط طراحی من در بیاد، و بعد هم میروم و از نوار عنوان روی این فلش auto hide کلیک میکنم تا در محیط طراحی نمونه و مزاحم من نشود.

مزیت Mechanical Browser

خب؛ ما قرار است از Mechanical Browser استفاده کنیم. مزیت استفاده از Mechanical Browser این است که وقتی دارید ساختار طراحی اتوکد مکانیکال خود را میسازید، میتوانید نماها را مشخص کنید.
همانطور که میبینید یک نمای اصلی با نام Robot داریم، که نمای بالا و نمای روبرو آن با کلمات top و front قابل رؤیت است.
و اگر از اینجا به نمای ROBOT بروم، متوجه میشوید که اینکار من باعث شده کل ربات هایلایت شود.
اگر به نمای Basement بروم ـن قسمتهای زیرین ربات را برای من هایلایت میکند.
و اگر به این نما، یعنی نمای COMP بروم، متوجه میشوید که هیچ چیز را هایلایت نمیکند. چون که من چیزی را در آن نما برای نمایش دادن مشخص نکردم.

مدیریت نماها در AutoCAD Mechanical

خب کاری که میخواهم کنم این است که روی COMP کلیک راست کنم و آن نما را با انتخاب گزینه Delete از browser حذف کنم.
و در پنجره‌ای که باز میشود میگوید که: the last instance of that definition has been deleted and is no longer used in the drawing به این معنی که آخرین مورد مشخص شده حذف میشود و با تأیید شما دیگر در طراحی وجود نخواهد داشت.
بعد هم نوشته Would I like to remove the definition یعنی آیا میخواهید که مورد مشخص شده در باکس زیر حذف شود؟
Yes را انتخاب میکنم و کار تمام است و میبینیم که نمای COMP از بین رفته است.
و حالا اگر AXIS را بخواهم، متوجه میشویم که AXIS اینجا است.
پس متوجه شدید هر نمایی که استفاده نمیشود را به سادگی و به سرعت میتوانم حذف کنم.
خب ایده کلی این structure و ساختار درختی این است که به شما اجازه بدهد با کامپوننتهای بخصوص طراحی در اتوکد مکانیکال کار کنید و همچنین به شما اجازه میدهد که آنچه در طراحی اتوکد مکانیکال است را هایلایت کنید.
پس اگر به نمای ROBOT در اینجا بروم و بخواهم که به نمای بالایی آن نگاهی بیندازم میبینیم که نمای Top آن یعنی نمای بالایی این است و Front یا روبرویی هم اینجا است.
خب؛ اگر روی نمای Front کلیک راست کنم، میتوانم با گزینه activate آنرا فعال کنم و میتوانم با select in Modelspace ، فضای مدل را انتخاب کنم، با zoom to روی آن زوم کنم و یا با delete، آنرا حذف کنم و خیلی گزینه‌های دیگر که در اینجا در اختیار ما است.

انتخاب و جابجایی اجزا در اتوکد مکانیکال

خب، میخواهم select in Modelspace را انتخاب کنم.
وقتی با کرسر وارد طراحی میشوم میبینیم که نما انتخاب شده.
کاری که الان بعد از این انتخاب میتوانم کنم، این است که شاید کلیک راست کنم و از منوی shortcut که باز میشود Move را انتخاب کنم. خب بعد از انتخاب Move باز هم Move معمولی را از لیستی که جدید باز شد انتخاب میکنم.
یک نقطه را انتخاب میکنم و با جابجایی ماوس همانطور که میبینید همه نما دارد به یکباره جابجا میشود.
کل نمای انتخابی جابجا شد.
خب میبینید که این یکی تغییری نکرده چرا که در ساختار تعریف شده اینها به هم متصل نیستند. اینها هر کدام حاوی اجزا و نماهای مختلفی از طراحی اتوکد مکانیکال شما هستند که از قبل تنظیم کرده بودید تا بسته به سناریو فکری طراحی در ساختار درختی Mechanical Browser شما قرار بگیرند.
خب؛ اگر با کلیدهای میانبر کنترل و Z نمای Front که جابجا کرده بودم را undo کنم، میبینیم که برمیگردد به جایی که بود.

جمع بندی

مزیت Mechanical Browser این است که به شما اجازه میدهد هر چیزی که میخواهید را در طراحی اتوکد مکانیکال بکشید و بالطبع هر جزء ساختار مکانیکی شما میتواند به عنوان نمایی در Mechanical Browser تنظیم شود. خب پس Mechanical Browser و این مراحل کار ساخت نقشه با آن، به طریقی شبیه به ابزار بسته بندی عمل میکند. به شما این اجازه را میدهند که اجزاء مورد نظر مختلف را در کنار هم، در طراحی خود پکیج کنید، در حالی که به شما این امکان را هم میدهد که روی آنها بطور جداگانه در یک ساختار منطقی کار کنید. پس اینطوری طراحی‌های مکانیکال را میسازید و با این قابلیت میتوانید اطلاعات مکانیکی خود را در اتوکد مکانیکال دسته بندی و سازماندهی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0