Skip to main content

طریقه اضافه کردن ابزارهای خط فرمان یا command line tools به path

Add command line tools to the path

در این آموزه توسعه دهندگان با استفاده از کامند پرامپت محیط ویندوزی یا با استفاده از پنجره ترمینال محیط سیستم عامل مک، اقدام به اجرا ابزارهای SDK موجود در path می‌نمایند و در نهایت در هر دو محیط دستور adb را اجرا خواهند کرد.

لینک کمکی ( official link ) – افزودن ابزارهای خط فرمان به path و شناسایی دستگاه اندرویدی متصل با adb – درس 13

فراخوانی و اجرا ابزارهایِ Android sdk بوسیله command prompt ویندوز

در طول این دوره آموزشی، بکرات از ابزارهایِ Android sdk در اندروید استودیو استفاده می‌کنم، به علاوه باید بدانید که ابزار sdk می‌تواند از خط فرمان هم فراخوانی شود. اینکه بدانید آنها کجا قرار دارند و چطور استفاده می‌شوند مهم است و زمان این فرا رسیده است که شما با آنها آشنا شوید. من یک command prompt روی ویندوز باز کردم و می‌خواهم به فولدر sdk خودم رفته و شما را آماده کنم که ببینید چطور با ابزار command prompt می‌شود به یکسری اطلاعات بی‌نظیر پیرامون ساختار فایل‌ها و برنامه‌ها و توابع نصب شده دست پیدا کرد. فولدر sdk من در فولدر Android و بعد در فولدر home قرار داره؛ پس باید تایپ کنم cd و بعد یک فاصله و درنهایت هم android/sdk.
می‌بینید که پرامپت کامند محتویاتِ این مسیر را به من نشان می‌دهد. اگر من تایپ کنم .dir یک لیستی از همه فایل‌ها و فولدرها را می‌بینم که داخل پوشه sdk من قرار دارد. در مک، برای این مورد یعنی نمایش فایل‌ها باید عبارت LS را تایپ کنید.
حالا در همین محیطِ ویندوزی تایپ می‌کنم، dir *tools و می‌بینم که سه دایرکتوری که کلمه tools را دارند وجود دارد. با نام های build-tools، platform-tools و simply tools. بعضی از دستورات خیلی مهمی که همیشه به آنها نیاز دارید در platform-tools و tools folder هستند.
من به فولدر platform-tools می‌روم تا ببینم محتویات آن چی چیزهایی هستند.
خب می‌بینیم که یک فایل اجرایی به نام adb.exe در دسترس است. می‌بینید که من همه کارهای اخیر را با دستور dir و cd براحتی انجام می‌دهم. فایل یاد شده پلی، برای دیباگ کردن اندروید محسوب می‌شود. یک قسمت مهم نرم‌افزاری که به شما امکان برقراری ارتباط با یک دستگاه مجازی یا واقعی را؛ وقتی که برنامه‌ای را اجرا و تست می‌کنید؛ می‌دهد؛ و خواهید دید من در طول آموزش برای اتصال به دستگاه‌هایِ تست، بطور نامحسوسی از ابزار یاد شده استفاده می‌کنم. به علاوه یک ابزار مهم دیگر به نام fastboot.exe وجود دارد که در مواقع تنظیم دستگاه اندرویدی بکار می‌رود.
حالا برمی‌گردم به همان tools folder و برنامه‌های اجرایی لیست می‌شوند، و می‌بینم که یک برنامه با نام emulator.exe هم وجود دارد. اگر با مک کار می‌کنید، همان دستورات را می‌بینید با این تفاوت که پسوند .exe ندارند. درواقع دستورات رؤیت شده خیلی مهم هستند، از این بابت که بتوانیم در هر دایرکتوری از آنها استفاده کنیم.

دستور adb در windows

من می‌خواهم که بتوانم به یک صفحه command prompt رفته و adb را تایپ کنم و به دستورات adb بروم تا شما را با این دستور کاربردی آشنا کنم. سپس می‌خوام فولدرها یا دایرکتوری‌ها را به مسیر کامپیوتر خود اضافه کنم.
در ویندوز می‌شود اینکار را، با رفتن به کنترل پنل و سپس تایپ کلمه environment در text box سرچ و بعد کلیک روی Edit environment variables for your account انجام داد.
من قبلاً اینکار را انجام داده‌ام. و این دایرکتوری‌ها را به مسیرم یا path اضافه کردم.
البته توجه داشته باشید که من اینکار را در حساب کاربری یا یوزر اکانت خودم انجام دادم، چون مسیر کپی sdk من با نسخه کپی افراد دیگر روی این کامپیوتر فرق می‌کند.
من هر دو دایرکتوری platform-tools و tools را به مسیر یا path اضافه کرده بودم و در نهایت اگر این مسیر را در command prompt فراخوانی کنم و سپس هم مثلاً adb را تایپ کنم؛ لیستی از کارهایی که می‌شود با دستور adb کرد را می‌بینم. من در واقع آمدم و با زدن یک فرمان کلی فایل و پوشه را براحتی بررسی کردم.
و یا می‌توانم یکی از زیر دستورات مهم، یعنی adb devices را تایپ کنم و یک لیست از دستگاه‌هایی که به کامپیوتر من متصل هستند را ببینم. چیزی که دیده می‌شود دستگاه اندرویدیِ من است که من برای تست با USB debugging آنرا تنظیم کردم.

cd Android\sdk
dir
dir *tools
cd platform-tools
dir
adb
adb devices
دستور adb در windows
فراخوانی و اجرا ابزارهایِ Android sdk بوسیله command prompt ویندوز

فراخوانی و اجرا ابزارهایِ Android sdk بوسیله terminal مک

برای اضافه کردن فولدرهای ابزار sdk به مسیر یا path در سیستم عامل مک، می‌توانید یک فایل با نام docbash_profile در دایرکتوری اصلی یا home ایجاد کنید.
من قبلاً این فایل را روی سیستم شخصی ساخته‌ام، ولی از اول به شما نشان می‌دهم که آنرا چطور ایجاد کنید.
در این صفحه، تایپ کنید sudo nano .bash_profile.
اگر این فایل از قبل وجود نداشته باشد، آنرا می‌سازد و این ادیتور آنرا به عنوان یک فایل خالی باز می‌کند. در ادامه چیزی که می‌بینید را در پنجره ترمینال تایپ کنید. فرض کنید که قبلاً sdk را در محل پیشفرض مک نصب کردید، یعنی در Library/Android در دایرکتوری اصلی، این دستور در همه حال برای همه یک خروجی یکسان دارد. کاراکتر مد، نشان‌دهنده دایرکتوری home در مک هست.
بعد از انجام اینکار، کلید‌های ctrl x را فشار بدهید و همه پنجره‌ها را دنبال کنید تا فایل ذخیره شود.

دستور adb در mac

بعد برای اجرای فایل آن هم برای اولین بار، source را تایپ کنید و بعد از یک فاصله .bash_profile که باعث می‌شود اسکریپت اجرا شود و بعد شما می‌توانید adb را تایپ کنید و باید در خروجی، صفحه help را ببینید. برای دیدن لیست دستگاه‌هایی که در حال حاضر به سیستم متصل هستند، adb devices تایپ کنید دقیقا مثل همان چیزی که در ویندوز داشتیم، و اگر قبلاً دستگاه واقعی‌ای برای تست با USB debugging متصل شده باشد، باید شماره سریال آنرا در لیست ببینید. بنابراین اضافه کردن فولدرهای کامند یا فرمان به مسیر path سیستم شما، کار کردن با خط فرمان را، وقتی که بخواهید دقیقاً ببینید چه اتفاقاتی در پشت پرده می‌افتد؛ برای شما خیلی آسانتر می‌کند. پس فهمیدیم برای اضافه کردن ابزارِ sdk به System Patch سیستم عامل، باید بصورتی که گفتیم، عمل نمود.

ls .bash*
sudo nano .bash_profile
source .bash_profile
adb
adb devices
دستور adb در mac
فراخوانی و اجرا ابزارهایِ Android sdk بوسیله terminal مک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0