دستکاری رنگ عکس های بی روح برای رسیدن به عکس های فرسوده و رنگی با استفاده از adjustment layers های hue/saturation و photo

دوره ویدیویی متناسب با این آموزش: آموزش جامع فتوشاپ، عکاسی Photoshop Photography
سطح آموزش این درس: تخصصی
کد درس: PSP 01.02
زمان فیلم آموزشی درس: 04 دقیقه و 43 ثانیه

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

درس اول از سرفصل آموزشی اولآموزش جامع فتوشاپ، عکاسی از 45 فیلم دوره

این درس: (خلاصه)

در آموزه ویدئویی حاضر عکاسان با پروسه بکارگیری adjustment layers های hue/saturation و photo برای تبدیل یک تصویر سیاه و سفید و بی جان به یک عکس جذاب رنگی و البته با رعایت اصل فرسودگی آشنا خواهند شد. در همین راستا تاثیر تنظیمات یاد شده را در دو تصویر مجزا سفارشی سازی می کنند و ترفندها و تکنیک های این پیش روی در کار عکاسی را فرا می گیرند.

جهت دریافت آخرین آپدیت از این آموزش ویدئویی و دسترسی به امکان دانلود فایل های پروژه و مشاهده سایر فیلم های این دوره، پیشنهاد می شود در طهاکو ثبت نام نمایید و شبکه های اجتماعی طهاکو را پیگیری نمایید.

اضافه کردن یک مقدار رنگ به یک عکس می تواند فضایِ آن عکس را تغییر بدهد، در قدیم معمولاً برای انجام اینکار عکاسان می آمدند و به دوربین های عکاسی شان یک فیلتر اضافه می کردند و نحوه ضبطِ عکس را با این ابزار تغییر میدادند. اما این روزها روال کارتغییر کرده است، چرا که همه یه تغییرات ذکر شده را می شود در فتوشاپ با استفاده از فیلتر photo یا hue and saturation اعمال کرد.

برای شروع کار میخاهیم یک لایه adjustment layer از نوع hue and saturation را به عکس اضافه کنیم.

PSP 01 02 Tinting images using adjustment layers 1

در حاله حاضر تصویر سمتِ چپ انتخاب شده است، پس adjustment layer ای که قرار هست تعریف کنیم تاثیرش را روی تصویره سمتِ چپی می گذارد.

چیزی که باید خدمت شما عرض کنیم این هست که در این سندمان دو تا تصویر قدیمی و بی روح درست شبیه به هم را داریم که بنا به شخصیت به یاد موندنی ای که در تصویر برای برخی نوادگان این خانم بوجود آمده است، میخاهیم بعنوان یک عکاس گرافیست روی تصویر چپی یکسری تنظیمات با adjustment layer از نوع hue and saturation اعمال کنیم و روی تصویر سمت راست هم یکسری تنظیمات مجزا را با adjustment layer از نوع photo اعمال کنیم.

پس پیش می رویم و آیکنِ adjustment layer را از موقعیت موجود در تصویر زیر میزنم و گزینه hue/saturation را انتخاب می کنیم.

PSP 01 02 Tinting images using adjustment layers 2

برای رنگی کردن تصویر، درست به نحوی که گویی عکس روی کاغذ رنگی بمرور زمان فرسوده شده باشد، می تونیم تیک چک باکسِ colorize را از موقعیت تصویر زیر بزنیم و بعد اسلایدره hue را بکار ببریم و لغزنده آن را به سمتِ رنگِ زرد جابجا کنیم.

 PSP 01 02 Tinting images using adjustment layers 3

این کارهایی که صورت دادیم، برای رسیدن به یک تصویر تقریباً رنگی کفایت می کند، ولی به هر حال ما به دنبال چیزی بیشتر از این هستیم.

می خواهیم ظاهر حاصل، شبیه به عکس های چاپ شده با سبکِ قدیمی باشد که کاغذشان با گذشت زمان زرد شده باشد.

ایندفعه عکسِ سمتِ راست را از پانلِ layers انتخاب می کنیم، ولی قبل از اضافه کردنه فیلتره photo، کلید آلت یا در مک کلیده آپشن را پایین نگه میداریم و از قسمت پایین تر که در عکس مشخص شده است می آییم و از منوی adjustment layer گزینه photo filter را در واقع انتخاب می کنیم.

PSP 01 02 Tinting images using adjustment layers 4

 به طریق اخیر، یعنی با پیش روی با استفاده از کلید آلت و کلیک روی آیکن اخیر؛ اتفاقی که قبلاً در دوره های مبانی و طراحی بررسی کرده بودیم، پنجره new layer باز می شود.

PSP 01 02 Tinting images using adjustment layers 5

این پنجره را با این عملکردمان آوردیم تا گزینه use previous layer to create clipping mask را فعال کنیم.

بدین منوال فیلتر فقط روی لایه ای که تصویرش در سمت راست هست تاثیر میگذارد و روی لایه های زیری تر تاثیری نشان نمی دهد که این مورد مطلوب کار ما می باشد.

این فیلتره photo یکسری presets آماده دارد که به تقلید و بر مبنای فیلترهای رنگی سنتی تنظیم شده اند که قدیم ها برای دوربین ها موجود بوده، و ساخته شده بودند. یکسری فیلتر گرم با برچسب warming filters هم داریم، یکسری فیلتر سرد هم با برچسب cooling filters داریم.

و در کل اگه منو تصویر زیر را بررسی کنیم نمونه های مختلفی کلاً در آنجا از فیلترهای مذکور می بینیم.

PSP 01 02 Tinting images using adjustment layers 6

اگر بخواهیم رنگ presets انتخابی را تغییر بدهیم، کافی هست که روی color swatch یا نمونه رنگِ موجود در زیر منوی تصویر فوق بزنیم و با اینکار کادر محاوره ای color picker باز می شود، و بعد با استفاده از color picker ه موجود، رنگی که میخواهیم را انتخاب می کنیم، درست شبیه تصویر زیر.

PSP 01 02 Tinting images using adjustment layers

ما رنگ زرد را انتخاب کردیم و نهایتاً هم روی اوکی کلیک می کنیم. و بعد با استفاده از کشیدن لغزنده اسلایدر density شدت رنگ را به هر اندازه که خواستم زیاد یا کم می کنیم.

PSP 01 02 Tinting images using adjustment layers 7

برای اینکه بنظر برسد عکس روی کاغذ فرسوده ای واقع شده، می توانیم پیش برویم و گزینه preserve luminosity را از که در تصویر فوق قابل رؤیت هست غیرفعال کنیم.

می بینید که دیگر در محدوده هایلایت های تصویر مثل گونه شخصِ موجود در تصویر، رنگِ سفید را نداریم و بجایش با رنگی که انتخاب کردیم جایگزین شده است. اگر باز هم از فیلده density شدت رنگ را افزایش بدهیم، با نیم نگاهی به تصویر بهتر منظورمان را متوجه می شوید. برای تصویر این آموزش طهاکو مقدار شدتش باید کمتر باشد، و باید به اندازه مد نظر آنرا زیاد کنیم.

PSP 01 02 Tinting images using adjustment layers 8

پس این هم از ابزارهایی که دیدید چقدر می توانند بعنوان یک عکاس بکارمان بیاند. می بینید که بسادگی و خیلی سریع توانستیم فضایِ عکسمان را با دو تا از adjustment layer های سفارشی سازی رنگ ها تغییر بدهیم و به چیزی که مد نظرمان بود برسیم. خب برای ادامه کار می رویم سراغه ویدئوی بعد با طهاکو همراه باشید.

فتوشاپ, photoshop, Photoshop Photography, فتوشاپ عکاسی

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید ) عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت

اشتراک در خبرنامه

Please enable the javascript to submit this form

 طهاکو در یوتیوب

طهاکو در لینکدینایمیل به طهاکو

Cron Job Starts