Skip to main content

طریقه استفاده از ابزارهای ناوبری (Navigation) در اکسل

Using the Microsoft excel navigation tools

در این ویدئوی آموزشی دانش پژوهان با مفاهیم بنیادی ناوبری و پیمایش در بین ورک شیت های اکسل آشنا خواند شد و در همین خلال تغییر حالاتی که در حین پیمایش در صفحات گسترده ورک بوک اکسل رخ می دهد را همگام با آموزه های عملی مدرس، بررسی می نمایند.

لینک کمکی ( official link ) – مفاهیم بنیادی ناوبری در شیت های اکسل (آموزش جامع اکسل Excel) درس 9

تغییر حالات کرسر در رابط کاربری اکسل

خب اگه شما از ماوس استفاده می کنید یا از پد لمسی، ماوستون رو اگه حرکت بدید یا انگشتتون رو روی پد حرکت بدید در واقع مکان نما روی صفحه گسترده اکسل حرکت می کنه، همواره من می تونم خیلی راحت با استفاده از اشاره گره ماوسم یک حرکت دایره ای روی صفحه انجام بدم. الان دقت کنید اشاره گر ما شبیه یک علامته + یک بعدی هست، شکل اون تو مواقع مختلف تغییر می کنه، اگه به سمت چپ برم و اون رو ما بین ستونها قرار بدم می بینم که شکل اون به صورت یک فلش دو طرفه بالا و پایین درمیاد.

تغییر شکل کرسر به صورت فلش دو جهته
حالات مختلف کرسر در موقعیت های مختلف از رابط کاربری

یا اگه بطریق مشابه بیام بالای صفحه گسترده، مثلاً بین ستونهای b وc قرار بگیرم فلشهای اون به سمت چپ و راست مایل میشه.

یا اگه مثلاً سلول B3 رو انتخاب کنم و بعد بیام گوشه اون قرار بگیرم،

اشاره گر ماوسم به یک + یک بعدی تبدیل میشه. بنابراین اشاره گر ما تغییر می کنه.

تغییر شکل ماوس در اکسل
تغییر شکل کرسر به پلاس با هاور در گوشه سلول انتخابی

یا اگه به قسمت بالا یعنی محدوده منوها بریم به شکل فلش در میاد. بنابراین در زمانهای مختلف یا در واقع توی جاهای مختلف صفحه؛ شکل ظاهری اشاره گر ماوس تغییر میکنه.

وجود ورک شیت های مختلف در یک ورک بوک اکسل

خیلی عادی هست این که وقتی شما دارید با اکسل کار می کنید، workbook شما بیشتر از یک worksheet داشته باشه، و همیشه شما دوست دارید با workbookهایی آشنا بشید که worksheetهای مختلفی دارن و دوست دارید بدونید چطور بین worksheet ها حرکت کنید. حتی اگه شما چیزی در مورد وارد کردن داده داخل اکسل نمی دونید و یا اینکه نمی دونید چطور داده هاتون رو دستکاری کنید، شما حداقل باید این رو بدونید که اگه یک workbook بیشتر از یک شیت داشته باشه، شما به راحتی می تونید شیت دیگه ای رو انتخاب کنید. یعنی کافی هست برید روی اسم شیت مورد نظرتون و با ماوس روی اون کلیک کنید،مثلا من این کارو برای شیت Customers انجام میدم. این مهم رو میخام براتون بگم که جابجایی در میان شیت های مختلف یک فایل چقدر راحت هست.

انتخاب ورک شیت های اکسل
یک ورک بوک اکسل می توان چندین ورک شیت داشته باشد

جابجایی بین شیت های اکسل با کلیدهای میانبر

شما می تونید روی دکمه های ctrl + page down هم کلیک کنید، یعنی دکمه ctrl رو پایین نگه دارید و روی page down بزنید، خب می بینید که با این کار می تونید به شیت بعدی برید.
خب الان شما این اعتماد به نفس رو دارید که بگید توی هر workbookای می تونید به این شیت یا اون شیتش برید. پس شما تب های شیت رو در پایین رابط کاربری می بینید. حالا اگه بخواید شیت های سمت چپ رو انتخاب کنید، این دفعه از صفحه کلید می تونید دکمه های ctrl + page upرو بزنید. من فکر می کنم خیلی از افرادی که با اکسل کار می کنند کار کردن با ماوس براشون عادی باشه، به هر حال خوبه راههای دیگه هم یاد بگیریم و علاوه بر این، دیگه می دونیم که خیلی راحت و سریع می تونیم بین شیتهای یک فایل جا به جا بشیم.

جابجایی بین شیت های اکسل از ریبون

اگه شما فایل دیگه ای رو باز کرده دارید، می تونید به منوی View از ribbon یا همون نوار منو برید ، سمت راست اون یک گزینه ای به اسم Switch Windows هست. اگه روی اون کلیک کنید می تونید فایل های دیگه ای که باز هستند رو ببینید. بنابراین من میرم روی فایل دیگه ای که باز هست یعنی Getting Started، همینطوردوباره از همین مسیر می تونم برم روی اون یکی، که یک فایله خالی هست،
اصلاً شاید از خودتون بپرسید چرا من این همه فایل رو باز بزارم؟ خب ممکنه من بخوام از یک فایل یک سری اطلاعات کپی بگیرم و داخل یک فایل دیگه بزارم یا اینکه بخوام برای یک کار دیگم یک فایل جدید ایجاد کنم ولی نخوام فایلهای دیگه رو ببندم. پس شما دیگه مطمئن شدید که چند فایل رو همزمان می تونید باز بزارید.

این کاملا توصیه نمیشه که همزمان چند تا فایل رو باز بزارید اما حس خوبی هست که می تونید بین فایل های باز جا به جا بشید نه تنها به خاطر کپی کردن بین اونا برید و برگردید، بلکه شما ممکنه توی یک زمان روی دو تا پروژه کار کنید پس احتیاج دارید و راحت تر هستید که هر دوتا همزمان باز باشن. پس ما همیشه می تونیم به منوی View بریم و بین پنجره های فایل ها جا به جا بشیم،و فایلهای مختلفی که باز هستند رو ببینیم،
بیشتر شما با فایلهای مختلفی کار می کنید،و از این به بعد این حس در شما بوجود میاد که اگه بخواید به طور همزمان با چند فایل کار کنید یه چیز خیلی عادیه.

جابجایی بین شیت ها از ریبون
سوییچ بین شیت های اکسل از منوی View ریبون

شیتهای مختلفی در یک workbook هست. تو خاطرتون بمونه که با دکمه های ctrl + page ها می تونیم به شیتهای سمت راست یا چپ بریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0