Skip to main content

کنترل شمایِ اسلایدهای ارائه با slide master ها

Controlling the look of your presentation with slide masters

اسلاید مستر در پاورپوینت به ما کمک می‌کند بدون نیاز به سویچ کردن در بین تمپلیتها، اقدام به سفارشی سازی ویو تم خود به آنچه که مدنظر ما است بنماییم. در این درس نحوه بکارگیری slide master توضیح داده شده است.

لینک کمکی (official link) – تنظیم تمپلیت و نما اسلایدهای ارائه با Slide Master پاورپوینت – درس 9

اعمال تغییرات روی تم ارائه پاورپوینت

این تمهای از پیش آماده شده می‌توانند امتیاز بزرگی برای شروع باشند، شما حتی می‌توانید آنها را بیشتر و دقیقتر هم تنظیم کنید. شما می‌توانید چندیدن لایه رنگ را تغییر بدهید، همچنین می‌توانید تغییرات کمی رویِ تم لوگوی شرکتها انجام بدهید. حتی شما می‌توانید نوع قلم آنرا هم تغییر بدهید. این تغییرات می‌تواند روی همه اسلایدهای شما انجام شوند. هر تم باید یک طراحی اساسی برای اسلاید اصلی یا اولیه داشته باشد که مایکروسافت به آن ویژگیِ Slide Master می‌گوید و هر تم باید یک اسلاید اصلی و پایه‌ای یا همان یک Slide Master مجزا داشته باشد که روی ارائه شما اجرا شود.
در این مورد، دو تم مختلف وجود دارد.
پس وقتی ما اسلاید اصلی یا Master Slide را به نمایش می‌گذاریم، دو نمونه مختلف Slide Master برای این دو نوع تم خواهیم داشت.
همچنین Slide Master یا اسلاید اصلی شامل چیدمانی برای هر تم است.

نحوه عملکرد Slide Master

اجازه دهید نگاهی به نحوه نمایش Slide Master کنیم.
ما می‌توانیم با کلیک کردن روی سربرگ View از نوار ریبون و انتخاب گزینه Slide Master، نمایی از ویژگی Slide Master نرم افزار پاورپوینت را ببینیم. همانطور که می‌بینید این اولین چیزی است که سمتِ چپ نوار اسلایدها با عنوان اولین تم اصلی داریم و معمولاً به آن main master theme می‌گویند و اگر نوار اسکرول را در پنل اسلایدها، به پایین حرکت بدهم، می‌توانم اسلاید اصلی برای تم دوم یا همان second master theme را هم ببینم.
همانطور که در پنل اسلاید می‌بینید هر محتوا کوچک یا thumbnailِ زیر شاخه تم اصلی، شامل تنظیماتِ طرحهای مختلف اسلاید اصلی است؛ یعنی من به ازای هر نمونه اسلایدی که برایِ این نوع تم اصلی در نرم افزار پاورپوینت دارم، یک تنظیم طرح بندی مجزا را هم دارم و این ویژگی همانطور که دیدیم در Slide Master و منو View برای ما فراخوانی شد و همچنین تعدادِ مختلفِ این زیر شاخه‌ها دارد به من می‌گوید که چند اسلاید برای یک طرح و تم خاص وجود دارد.
بنابراین اگر بنظر آید که هر اسلایدی که ممکن است الان از آن استفاده می‌کنم، نیاز به یک تغییر داشته باشد؛ میدانم که چطور آن اسلایدِ مدِ نظر را تغییر بدهم. اگر اسلایدی در این ارائه پاورپوینتِ من استفاده نشود، من آنرا تغییر نمی‌دهم چون نیازی به اینکار ندارم.
این اسلاید عنوان یا اسلایدِ title است. اگر شناور ماوس خود را روی اسلاید title یا عنوان نگه دارم، یک کادر توضیحات مربوط به آن اسلاید بصورتِ پاپ آپ برای من باز می‌شود، که توضیحات این کادر به من می‌گوید که از این نوع چیدمان فقط دریک اسلایدِ ارائه پاورپوینت ما استفاده شده است.
می‌خواهم روی اسلایدی که عنوان و محتوا دارد؛ یعنی اسلایدِ دومی کلیک کنم.

شخصی سازی اسلایدهای ارائه با Slide Master

برای ایجاد یک تغییر روی متن این اسلاید، من می‌توانم داخلِ placeholder از ابتدا یا از انتها متن خود کلیک کنم و ماوس خود را drag یا به اصلاح بکشم روی متن؛ تا انتخاب یا highlight شود.
همانطور که می‌بینید یک منو ویرایش متن باز می‌شود.
از این منو می‌توانم چیزهایی مثل بزرگتر، کوچکتر کردن، حالت برجسته یا bold و همچنین رنگ متن را تغییر بدهم.
علاوه بر اینکه می‌توانم ویژگی‌های قلم را تغییر بدهم، همچنین می‌توانم طرح و چیدمان آنرا هم تغییر بدهم.
من می‌توانم روی این بلوک‌های فضانگه‌دار متن کلیک کنم، تا بلوکها هایلایت و انتخاب شوند. این یک پاورقی یا زیرنویس است و ما می‌خواهیم این پاورقی‌ها را بعداً هم داشته باشیم، اما من می‌توانم جای این پاورقی‌ها را در اسلاید خود تغییر بدهم. با انتخاب کردن کادر پاورقی می‌توانم آن را جابه‌جا کنم.
می‌توانم از کلیدهای پیکان چپ و راست روی کیبورد خود فقط برای حرکتهای کوچک این placeholder پاورقی استفاده کنم.
من همچنین می‌توانم این کار را با placeholder یا فضانگه‌دار سمت راست هم انجام بدهم.
من می‌خواهم روی جعبه خاکستری رنگ سمت راست کلیک کنم تا انتخاب شود و حالا می‌خواهم باکلید پیکان سمت راست روی کیبورد؛ آنرا به سمت راست حرکت بدهم. اینطوری فقط کمی حرکت می‌کند.
خب؛ اجازه دهید قبل از اینکه برگردیم به ارائه اصلی تا تأثیر تغییراتی که روی ساختار اصلی اسلایدها با ابزار Slide Master ایجاد کردیم را ببینید؛ می‌خواهم به شما یک نوع تغییرات بیشتری را رویِ یکی دیگر از اسلایدها نشان بدهم.
اگر یادتان باشد؛ این طرحِ متفاوتی بود که ما برای اسلاید این تمِ اختصاصی استفاده کردیم و همانطور که می‌بینید این اسلاید نسبت به بقیه اسلایدها یک تم متفاوتی دارد.
من می‌توانم رنگ آنرا تغییر بدهم و این طرح با رنگ بندیِ جدید را روی هر اسلایدی که از این دارد استفاده می‌کند، اعمال کنم.
من قصد دارم روی این فضا نگه‌دار عنوان اسلاید مستر کلیک کنم تا انتخاب شود؛ وقتی انتخاب شد، روی آن راست کلیک می‌کنم منوی تنظیم رنگ باز می‌شود.
منو تنظیم رنگ باز شده شامل سه گزینه است. style، Fill، Outline. من گزینه Fill را انتخاب می‌کنم، می‌بینم که رنگ مشکی انتخاب پیشفرضِِ نرم افزار است. می‌خواهم آنرا به رنگی که کمی نزدیکتر به رنگِ تم دیگری که انتخاب کردم، تغییر بدهم، رنگی که کمی ملایمتر و سازگارتر با رنگ کلی تم باشد.
اگر روی این پالت رنگها شناور ماوس را حرکت بدهم، همانطور که می‌بینید رنگ فضانگه‌دار عنوان تغییر خواهد کرد. این کار خیلی آسانتر از انتخاب هر بار یک رنگِ جدید است.
من می‌خواهم رنگِ خاکستریِ ملایمی را انتخاب کنم.
وقتی که این رنگ را انتخاب کردم، این تغییر رنگ روی همه اسلایدهایی که از این طرح استفاده می‌کنند اعمال می‌شود. در حالی که ما این تغییرات را ایجادکردیم، شما هم همچنین می‌توانید روی سربرگ ِHome در نوار ابزار ریبون کلیک کنید و ویژگی‌های قلم را تغییر بدهید.
کافی است وقتی واردِ منوی ِHome شدید یکبار روی placeholder یا فضانگه‌داری که قصد ویرایشِ قلم آنرادارید کلیک کنید تا ابزارهای ویرایش قلم برای شما فعال شوند.

خروج از حالت Slide Master و مشاهده نتایج

برای بستن و خارج شدن از حالت نمایش Master View، و برگشت به نما ویرایش واقعی محتویات ارائه، ابتدا باید روی سربرگ Slide Master در نوار ابزار ریبون کلیک کنید تا به حالت نمایش slide Master برگردید و حالا گزینه close که به شکل یک علامت ضربدر است را کلیک کنید تا از این نما خارج شوید.
حالا شما به محیط ویرایش ارائه خود آمدید.
شما متوجه خواهید شد که تغییرات ما بر روی اسلاید اعمال شده و رنگ خاکستری فضانگه‌دار عنوان هم خیلی روشنتر شده است و اگر روی گزینه New Slide کلیک کنم، در منو باز شده می‌بینم که طرح خاصی را که ایجاد کردیم، اینجا هم تغییر کرده است.
پس دیدیم که تغییر دادن ظاهر و باطن همه اسلایدها با استفاده از تغییر اسلاید آن در اسلایدمستر چقدر آسان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0