Skip to main content

سفارشی کردن نوار ابزار

Customizing the toolbar

نوار ابزار یا به اصطلاح تولبار فتوشاپ در سمت چپ رابط کاربری این نرم افزار واقع شده است و شامل ابزارهای پرکاربرد آن می‌باشد. در این درس با کلیدهای میانبر، نحوه دسترسی به ابزارهای داخلی، اعمال تنظیمات و سفارشی سازی این نوار ابزار مهم و کاربردی آشنا می‌شویم.

لینک کمکی ( official link ) – آموزش سفارشی سازی نوار ابزار (Toolbar) در نرم افزار فتوشاپ – درس 14

کلیدهای میانبر ابزارها در فتوشاپ

علاوه بر استفاده از پانل‌های متفاوت، شما زمان زیادی را در فتوشاپ برای تعویض ابزارها صرف می‌کنید. تقریباً تمامی ابزارها دارای کلید میانبر هستند، برای مثال کلید V مربوط به ابزار Move و کلید M کلید میانبر ابزار Marquee هست.
فعلاً عجله نکنید ما به همه این ابزارها خواهیم پرداخت و اگر الان صحبت از ابزاری می‌شود که شاید به گوش شما نخورده باشد نگران نشوید، چرا که در دوره جامعی قرار گرفتید. به این ترتیب اگر کلید V را فشار بدهم، فتوشاپ به صورت خودکار ابزار Move را انتخاب می‌کند و اگر کلید M را فشار بدهم، به صورت خودکار ابزار Marquee را انتخاب و سلکت می‌کند.
اگر کلید میانبر یک ابزار را نمی‌دانستید، کافی است نشانگر ماوس خود را روی آن ابزارک قرار بدهید تا میانبر آنرا در قالب یک پاپ آپ کوچک نمایش داده شود. به این پاپ آپ‌ها tool tip هم می‌گویند.

فعال و غیرفعال کردن tooltips در فتوشاپ

اگر نمی‌خواهید tooltip های ابزارها نمایش داده شوند، می‌توانید در ویندوز به منو Edit و بعد از این پایین به Preferences بروید و گزینه Tools را انتخاب کنید، اگر هم در حال کار در مک هستید از منو اپلیکیشن Photoshop به Preferences بروید و گزینه Tools را انتخاب کنید؛ و بعد در این پنجره از این بالا Show Tool Tips را غیرفعال کنید.

اکتیو کردن ابزارهای داخلی تولبار فتوشاپ

همچنین توجه داشته باشید که تمامی ابزارهای مختلف دارای یک مثلث کوچک در گوشه پایینی سمت راست آنها هستند، که این نشانه دارد فریاد می‌زند که ابزارهای دیگری هم بصورت جزئی از یک گروه همراه با این آیکن‌ها تعریف شده و اینجا قرار دارند و قابل دسترس هستند.
اگر کلیک کرده ولی بصورتی که کلیک ماوس را چند لحظه‌ای روی ابزارک Lasso نگه داریم، می‌بینیم که علاوه بر ابزار Lasso ابزار Polygonal Lasso و ابزار Magnetic Lasso نیز در اینجا قرار گرفته‌اند.
خب ما اینجا سه ابزار مختلف داریم که کلید میانبر هر سه آنها یکسان هست. خب اگر در حال کار با ابزار دیگری بیایم و یکبار کلید L را فشار بدهیم، ابزاری که در حال حاضر آنرا انتخاب کردم، انتخاب می‌شود، که در این مثال ابزار Lasso خواهد بود.
به همین ترتیب برای مثال اگر من کلید V را برای دسترسی به ابزار Move فشار بدهم، و بعد L را فشار بدهم، همیشه آخرین ابزاری که از قبل انتخاب شده بود و در این مورد ابزار Lasso بود، انتخاب خواهد شد و این انتخاب بر اساس اولین آیتم یا آنکه در لیست ابزارک‌های داخل این ابزارک بالای بقیه قرار داشت، صورت می‌گیرد.
اگر بخواهم سایر ابزارک‌های داخل این ابزار را انتخاب کنم، باید کلید Shift را نگه دارم و برای انتخاب هر کدام از آنها به نوبت، کلید L را یکبار فشار بدهم.
با این کار فتوشاپ بصورت چرخه‌ای هر بار بصورت اتوماتیک یکی از ابزارک‌های داخل آن لیست را انتخاب می‌کند.
بعد هم اگر بخواهیم این ابزارک‌ها را تغییر بدهیم؛ بدون اینکه نیاز باشه کلید Shift را فشار بدهیم، باید از مسیر یاد شده به Preferences و بعد هم به Tools بروم و گزینه Use Shift Key for Tool Switch را غیرفعال کنم.

شخصی سازی نوار ابزار toolbar فتوشاپ

حالا اگر ترتیب پیش فرض ابزارها را دوست ندارید، یا اینکه می‌خواهید برخی از ابزارهایی که به ندرت از آنها استفاده می‌کنید را مخفی کنید، می‌توانید نوار ابزار toolbar را شخصی سازی کنید، تا ابزارهایی که بیشتر از آنها استفاده می‌کنید به انتخاب شما نمایش داده بشوند یا پنهان شوند.
برای این کار یا می‌توانیم به منو Edit و بعد Toolbar برویم یا اینکه از پانل Tool یا همین نوار ابزار ابزارک‌ها؛ از اینجا روی گزینه Edit Toolbar کلیک کنیم.
خب با انتخاب Edit Toolbar در این قسمت می‌توانیم ابزارهایی که به ندرت از آنها استفاده می‌کنیم را مخفی کرده یا ترتیب قرارگیری ابزارک‌ها را تغییر بدهیم، حتی می‌توانیم ابزارک‌ها را در داخل گروه مورد نظر خود بصورت تفکیک شده‌ای دربیاوریم.
ببینید اگر یادتان باشد وقتی با ماوس روی ابزارک دلخواهی کلیک می‌کردیم و کلیک را با اندک زمان بیشتری رها می‌کردیم یک لیست از آیکن‌ها باز میشد که می‌گفتیم همه آن ابزارک‌ها در دِل آن ابزارکی هستند که روی آن کلیک انجام شده.
اینجا همه اون گروه بندی‌ها در لیست toolbar مشخص است. یعنی ابزارک‌های همراه lasso را می‌بینیم که اینجا هستند و آنها در یک گروه در لیست اینجا به ما ارائه شده‌اند.
الان به منظور مخفی کردن ابزارک‌ها کارهایی هم می‌شود انجام داد، برای مثال شاید من هیچ وقت از ابزارهای Single Row Marquee یا Single Column Marquee استفاده نکنم، پس آنها را می‌توانم بطور موقت به ناحیه Extra Tools درگ ‌کنم.
البته حتی پس از اینکه در این پنجره روی Done کلیک کنیم هم می‌توانیم به این ابزارک‌ها دسترسی داشته باشیم، زیرا ما آمدیم و در این پنجره Customize Toolbar، آیکن آن ابزارک را با درگ به بخش Extra Tools؛ بعنوان زیرمجموعه‌ای از همین آیکن Edit Toolbar اینجا قرار دادیم و هر ابزاری که الان در لیست Extra Tools هست با همان آیکونی که قبلاً در پانل Tool بنمایش درمی‌آمد باز هم قابل دسترس هستند و ما صرفاً آمدیم و برای شخصی سازی نوار ابزار یا پانل Tool، از این سناریو و تظاهرات استفاده کردیم.
اما همانطور که گفتم بعد از زدن روی Don دیگر آن ابزارک‌هایی که در گذشته در پانل Tool می‌دیدیم، در نوار ابزار نمایش داده نمی‌شوند.
اگر بخواهیم ابزارک‌های Rectangular Marquee و Elliptical Marquee را تفکیک کنم، به گونه‌ای که هر دو آنها دارای جایگاه اختصاصی در نوار ابزار باشند و یکی از آنها در دِل دیگری نباشد، می‌توانم برای شروع درگ یکی از این ابزارک‌های لیست toolbar کلیک کنیم و کلیک ماوس را رها نکنیم و تا زمانی که این خط آبی رنگ را ببینم، به درگ کردن ادامه بدهیم، حالا با رها کردن ماوس و اتمام عملیات درآپ، می‌‌بینیم که هر دو این ابزارک‌ها در مکان‌هایی جداگانه، در نوار ابزار نمایش داده می‌شوند. همچنین می‌توانم ابزارک‌های متفاوتی را با همین پروسه در همدیگر ترکیب کنم.
به این ترتیب برای مثال می‌خواهم ابزار Elliptical Marquee را با ابزار Lasso ترکیب کنم، پس می‌توانم ابزار Lasso را روی Elliptical Marquee درگ کنم و می‌بینم که این دو ابزار در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.
حالا می‌توانم این ابزارهای باقی مانده از گروه اینجا را به سمت راست در بخش Extra Tools منتقل کنم چون می‌دانم در حین کار به آنها نیازی ندارم.
خب؛ می‌بینید که می‌توانم، تیک چک باکس disabled shortcuts for hidden toolbar extras را اعمال کنم؛ به این معنی که کلیدهای میانبر این ابزارک‌هایی که به بخش Extra Tools برای مخفی شدن از پانل Tools برده شدند؛ غیرفعال می‌شوند.
به این معنی که صرف نظر از تعداد دفعاتی که کلید L را فشار می‌دهم، تنها ابزار Lasso انتخاب می‌شود.
زیرا من دو ابزارک دیگری که با کلید l فراخوانی می‌شدند را در حالی که این چک باکس اینجا روشن بوده به بخش Extra Tools منتقل کردم.

تغییر کلید میانبر ابزارهای فتوشاپ

همچنین می‌توانید تمامی میانبرهای کیبورد را هم اگر خواستم تغییر بدهم.
به این ترتیب برای مثال می‌توانم میانبر ابزار Elliptical Marquee را تغییر بدهم و میانبر کلید O را برای این انتخاب کنم، برای اینکار روی حرف M از اینجا کلیک می‌کنم تا انتخاب شود و بعد کلید O را از صفحه کلید فشار می‌دهم.
وقتی که کارم تمام شد می‌توانم برای ذخیره کردن این پریست‌ها روی دکمه Save presets کلیک کنم، با اینکار به این پنجره و این مسیر می‌آیم.
اینکار را میکنم: چرا که شاید بخواهم چندین پریست مختلف از نحوه قرارگیری و نمایش ابزارک‌ها بسته به نوع کاری که می‌خواهم با کمک ابزارک‌ها انجام بدهم، همیشه در دسترس داشته باشم تا هر وقت خواستم آنرا انتخاب کنم و کارهای خود را سریع تر انجام بدهم.
در حال حاضر، من ادامه داده و اسم این presets از نحوه قرار گیری و نمایش ابزارک‌ها را ABD می‌نامم؛ و فتوشاپ به صورت خودکار آن را بعنوان یک فرمت tbr یا یک Custom Toolbars ذخیره می‌کند و نهایتاً هم این را با کلیک روی Save ذخیره می‌کنم.
یکی دیگر از مزیت‌های این ذخیره کردن، این است که اگر یک زمانی برگردم و تنظیمات پیشفرض را با کلیک روی دکمه restore default، ریستور کنم، باز هم می‌توانم خیلی سریع Load Preset را از اینجا انتخاب کنم و این تنظمیاتی را که با اسم ABD ذخیره کردم را به این شکل انتخاب کنم، حالا وقتی که روی load کلیک کنم، خواهید دید که همه چیز به حالتی که آنرا ذخیره کرده بودم، برمی‌گردد. کافی است don را بزنم و با نوار ابزار سفارشی شده‌ام کار کنم. در حال حاضر نمی‌خواهم نوار ابزار را شخصی سازی کنم، و از آنجایی که می‌خواهم همه ما در طول دوره ابزارهای مشابهی را داشته باشیم و با ویوی یکسانی به آنها نگاه کنیم، پس روی Cancel کلیک می‌کنم.

گسترش (دو ستون) و به حالت شناور درآوردن نوار ابزار فتوشاپ

قبل از خاتمه این بخش می‌خواهم شما را با دو میانبر دیگر آشنا کنم.
حتماً متوجه شده‌اید که نوار ابزار در یک ستون تکی ارائه شده، اما اگر روی این دو فلش کوچک در اینجا کلیک کنم، می‌توانیم نوار ابزار را به صورت دو ستون مشاهده کنیم.
یکبار دیگر کلیک کردن روی این دو فلش، نوار ابزار را به حالت اولیه‌اش یعنی تک ستون برمی‌گرداند.
در حالت دو ستون، آن دست از افرادی که از مانیتورهای کوچکی دارند استفاده می‌کنند، قادر خواهند بود که ابزارک‌های بیشتری را در نوار ابزار ببینند. همچنین شما می‌توانید نوار ابزار خود را هرجا که خواستید شناور کنید، خب، اگر روی این دستگیره کوچک کلیک کنم و بدون رها کردن ماوس شروع به درگ کردن نوار ابزار کنم، می‌توانم این را از سمت چپ خارج کرده و اگر خواستم مثلاً می‌توانم این را به یک مانتیور ثانویه منتقل کنم، یا اینکه آنرا در سمت راست کنار پانل‌ها، جای بدهم.
در حال حاضر من این کار را نمی‌کنم و مجدد نوار ابزار را با گرفتن این دستگیره به سمت چپ منتقل می‌کنم.
به این ترتیب همانطور که دیدید تنظیمات ابزارک‌ها در فتوشاپ بسیار انعطاف پذیر و ساده است. نگران یادگیری کلیدهای میانبر تمامی ابزارک‌ها نباشید، چرا که به مرور زمان و خیلی زود میانبرهایی که به آنها نیاز دارید را یاد خواهید گرفت و استفاده از میانبرهای کیبورد برای شما کاملاً عادی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0