Skip to main content

نحوه تغییر چیدمان اسلایدها با اسلاید مستر

Changing the slide layout

وقتی بسته به نیاز یک ارائه در پاورپوینت ایجاد کردیم، میتوانیم چیدمان و طراحی اسلایدها را با استفاده از ابزارهای موجود تنظیم و یا شخصی سازی کنیم. در این درس علاوه بر آموزش فرامین مورد نیاز در جهت تغییر حال و هوای اسلاید، همچنین نحوه کار با ابزار Slide Master مورد بحث و بررسی نیز قرار داده‌ایم.

لینک کمکی (official link) – طراحی اسلاید با اسلاید مستر (Slide Master)

تغییر چیدمان و طرح ارائه پاورپوینت

واقعاً ارائه ما الان دیگر، شروع به شکل گرفتن کرده است.

ما الان دیگر تعدادی تصویرداریم، تعدادی از طرحها را تغییر دادیم، و من تعدادی اسلاید اضافه کردم. من هنوزهیچ کاری با تمهای متنوع موجود در این نرم افزار انجام نداده‌ام، فقط تعدادی متن اضافه کردم. شما ممکن است، پس از بررسی و مرور این اسلایدها، به این نتیجه برسید که بعضی از تمها وطرحها را دوست نداشته باشید.

در این مواقع شما مجبورنیستید که محتوا آنها را حذف کنید و از نو بخواهید محتوا جدید ایجاد کنید، شما میتوانید طرح این اسلایدی که الان سمت راست صفحه نمایش میبینید را خیلی راحت تغییر بدهید. در اسلایدی که عنوان آن Arrival Info یا به اصطلاح اطلاعات ورود است، میبینیم که در این اسلاید نکات برجسته‌ای پیرامون زمان ورود که با استفاده از ابزار bullet موجود در بخش paragraph تب home طرح ریزی شده وجود دارد، اما ما میتوانیم طرح آنرا تغییر بدهیم.

تغییر طرح اسلاید با گزینه Layout

اسلاید مورد نظر را انتخاب میکنیم، ودر سربرگ Home درنوار ریبون، روی گزینه Layout کلیک میکنیم.

در این منو همه طرحها برای این موضوع که میخواهیم یک طرح متفاوت از اسلایدمان را داشته باشیم وجود دارد، حالا ما از اینجا میتوانیم چیدمان یا طرح خود را تغییر بدهیم. برای مثال: من میتوانم چیدمان را با انتخاب گزینه two content به طرح دو تا فضانگهدار محتوا تغییر بدهم.

یک فضانگهدار روی متنی که ازقبل اینجا داشتیم قرارمیگیرد و یکی هم اینجا، با اینحال، این گزینه به سادگی یک فضانگهدارجدید برای اضافه کردن چیزهایی مانند: یک نمودار، یک جدول، یا یک تصویر در دسترس ما قرار میدهد.

من حتی الان بصورت خارق العاده و انعطاف پذیری باز هم توانایی این را دارم که کمی با جزئیات بیشتری پیش بروم و طرح دیگری انتخاب کنم، مانند یک تصویر همراه با یک عنوان یا برچسب، برای اینکار باید گزینه picture with a caption را از Layout انتخاب کنیم.

همانطورکه مشاهده میکنید اینجا هنوز متن ما وجود دارد، هرچند که خواندن آن کمی سخت به نظرمیرسد.

من همچنین میتوانم از Layout، گزینه Content with Caption را انتخاب کنم، یعنی محتوا وعنوان یا برچسب.

این یکی از طرحهایی است که خیلی خوب تنظیم و مرتب شده، که بعد از انتخاب میتوانیم به سادگی همه جزئیات را درسمت چپ اسلاید قابل خواندن داشته باشیم؛ در حین اینکه، علاوه بر آن من میتوانم یک فضانگهدار هم در سمت راست اسلاید داشته باشم.

ریست طرح اسلاید ارائه پاورپوینت

من الان میخواهم چیزی به شما نشان بدهم، و آن چیزی است که در نرم‌افزار قوی مایکروسافت پاورپوینت خیلی رایج است.

الان بجای کلیک کردن در فضانگهدار برای اضافه کردن متن، شما ممکن است که به طورتصادفی خود فضانگهدار را حرکت بدهید. شما ممکن است که فقط کمی، یا، مقدار زیادی آن را حرکت بدهید.

بهتر است که این اتفاق بیافتد که آنرا reset کنید.

از سربرگ Home در نوار ریبون، در دسته بندی slides درست زیر Layout، بر رویِ گزینه reset کلیک کنید.

این دستور، طرح یا چیدمانی را به اندازه، شکل و محتوا اصلی خود برمیگرداند.

بنابراین، هر موقع که این اتفاق بیافتد، اگر شما حتی کمی آن فضانگهدار را حرکت دادید، شما میتوانید دکمه reset را انتخاب کنید و میبینید که نرم افزار شما را برمیگرداند به عقبتر؛ درست مثل چیدمان زمانی که این طرح را برای اولین بار انتخاب کردید.

سفارشی سازی طرح اسلاید با گزینه slide master

حالا، من میخواهم طرح اسلاید را به فضانگهدار عنوان و محتوا یا title and content تغییر بدهم.

اگر شما تشخیص بدهید که دراغلب اوقات خود شما یک طرح تکراری خاصی را ایجاد میکنید یا تغییری را مکرراً اعمال میکنید، در این مواقع معمولاً شما به یک طرح سفارشی نیاز پیدا میکنید تا خیلی راحت بدون هیچ دغدغه‌ای سریع با انتخاب طرح سفارشی خود به آنچه که از طرحبندی یک اسلاید خاص مد نظر شما است برسید؛ شما می‌توانید این کار را از قسمت Master view انجام بدهید.

از نوار ریبون روی View کلیک میکنم، و سپس گزینه slide master را انتخاب میکنم، و اینجا جایی است که ما میتوانیم طرح سفارشی خودمان را ایجاد کنیم.

حالا من در محیط Master view هستم.

طرح بندی محتوا اسلاید با اسلاید مستر

حالا از دسته بندی Edit master گزینه insert layout را کلیک میکنم.

قرار است در اینجا یک طرح بندی سفارشی بسازم که از این به بعد هر موقع به آن نیاز داشتم، سریع از آن استفاده کنم.

این طرح ما است که ما میتوانیم هرچیزی که بخواهیم را روی آن اعمال و تنظیم کنیم. من میخواهم یک فضانگهدار برای قرار دادن در اسلاید انتخاب کنم.

از نوار ریبون سربرگSlide Master ، روی گزینه Insert Placeholder به معنی وارد کردن یک فضا نگهدار را کلیک میکنم.

با انتخاب گزینه Insert Placeholder یک منو برای من باز میشود که حالا باید تصمیم بگیرم که چه نوع فضا نگهداری میخواهم.

برای مثال، یک تصویر، نمودار، جدول، یا بالت متن.

در این مورد من میخواهم یک فضانگهدار محتوا انتخاب کنم، که بتوانم برای همه چیز بعداً هر موقع که به آن نیاز داشتم، از آن استفاده کنم، پس گزینه Content را انتخاب میکنم.

در اسلاید جایی که خالی است میتوانم فضا نگه دار خود را بکشم.

من میخواهم کلیک کنم و ماوس خود را درگ کنم، تا خط مرزی من برای موقعیت قرار گیری فضانگهدار من مشخص شود.

وقتی که ماوس را رها میکنم، این فضا نگهدار باید برای شما آشنا باشد.

با اینحال، چون این فضانگهدار سفارشی شده من است، من میتوانم هر کاری که بخواهم در آن انجام بدهم، درحقیقت، من میخواهم همه نقاط بالت که با ابزار بالت تب home ایجاد میشوند را با کلیک کردن و درگ انتخاب کنم، و با فشاردادن کلید delete از روی کیبورد آنها را حذف کنم. شاید این طرحبندی آن چیزی نباشد که مد نظر من است.

ویرایش محتوا اسلاید در محیط Slide Master

حالا که من یک نقطه بالت اصلی دارم و با استفاده از آن میدانیم که میشود یک عنوان خیلی برجسته را مشخص کرد، من میتوانم این را هم با این حال تغییر بدهم و کاری کنم که مناسبتر بنظر برسد.

من میدانم با انتخاب کردن متن، یک منو ویرایش متن باز میشود، که میتوانم با استفاده از ابزار این منو متن را بزرگتر، یا به حالت برجسته و bold در بیارم، من حتی میتوانم رنگ متن را اگر خواسته باشم تغییر بدهم، یا حتی قلم و font را تغییر بدهم.

من میتوانم همچنین هر نوع قلمی را که بخواهم خیلی دقیقتر هم تغییر بدهم، پس برای اینکار الان من میخواهم با کلیک کردن روی سربرگ Home از نوار ریبون و انتخاب هر ویژگی خاصی از قسمت font خیلی راحت آن ویژگی را به طرح سفارشی خود اعمال و تنظیم کنم.

برای مثال، حتی من میتوانم ترازبندی متن را روی middle هم، قرار بدهم. یعنی متن مورد نظرِ اسلاید در وسط فضانگهدار قرار بگیرد. برای اینکار باید گزینه align text، را از دسته بندی paragraph انتخاب کنم. من همچنین میتوانم متن را وسط چین کنم.

برای اینکار گزینه center را، از دسته بندی paragraph انتخاب میکنم.

تغییر نام و ذخیره لایوت طراحی شده در Slide Master

آخرین چیزی که من برای سفارشی کردن طرح نیاز دارم انجام بدهم، انتخاب یک نام برای طرح است.

من میخواهم با راست کلیک کردن روی اسلاید در پنل اسلایدها، گزینه Rename Layout را انتخاب کنم.

یک کادر تغییر نام برای من باز میشود، به جای نام پیشفرضی که نرم افزار قوی مایکروسافت پاورپوینت با عنوان Custom Layout برای من قرار داده، من میخواهم خودم Slogan را تایپ کنم، چون که من یک اسلاید Slogan به معنی شعار را دارم. اینطور بگویم من پیش خودم فکر کردم که همیشه در ارائه‌ها نیاز به ایجاد یک شعار برای ارائه‌ها دارم و آمدم از اینجا خیلی راحت یک اسلاید سفارشی را طرح بندی کردم و الان هم اسم آن را میگذارم اسلاید Slogan، و حالا وقتی که من اقدام به ایجاد هر اسلاید Slogan کنم، من همیشه این طرح را دارم. من اسم طرح را تغییر دادم و حالا روی دکمه Rename کلیک میکنم، و حالا طرح سفارشی من ایجاد شده.

من نیاز به ذخیره کردن طرح سفارشی خود ندارم، این برای دفعه بعد هم که میخواهم در ارائه از آن استفاده کنم ذخیره شده. اجازه بدهید ازاین حالت نمایش خارج شوم، و بد نیست بدانید برای خارج شدن، روی نوار ریبون سربرگ Slide Master را انتخاب میکنم و گزینه Close Master View را که با علامت ضربدر مشخص شده کلیک میکنم.

استفاده مجدد از چیدمان و طراحی شخصی سازی شده در پاورپوینت

من میروم روی نوار اسکرول و میبینم که یک اسلاید با عنوان Slogan دارم.

همینطور که میبینید اینجا یک فضانگهدار و یک طرح بندی عنوان قدیمی را میبینیم. در حالی که این را هم میدانیم ما توانستیم چند لحظه پیش یک طرح بندی سفارشی ایجاد کنیم.

پس، اگر الان من روی layout کلیک کنم، برای تغییر دادن طرح اسلاید، شما متوجه خواهید شد که هر طرحی را که بخواهم میتوانم برای ایجاد تغییر در طرح بندی اسلاید از اینجا انتخاب کنم، حالا من یک طرح جدید به اسم Slogan دارم.

من میخواهم طرح را به حالت Slogan تغییر بدهم و فوراً هر تغییری که برایِ طرح بندیِ مد نظرمان برایِ این نوع اسلایدها ایجاد کرده بودیم را مشاهده میکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0