Skip to main content

ایجاد یک ارائه پاورپوینت از ابتدای کار

Creating a presentation from scratch

در این آموزش دانش‌پژوهان با نحوه ساخت یک ارائه خام و جدید آشنا می‌شوند. اقدام به سفارشی‌سازی محتوا ساده و اولیه در آن می‌کنند و سپس مبادرت به ویرایش محتوا با استفاده از placeholderها می‌نمایند. آشنایی با نحوه ایجاد یک اسلاید جدید مرتبط با تمپلیت فراخوانی شده و ذخیره و فراخوانی اسلاید موضاعات دیگری هستند که در این آموزه مورد بحث و بررسی قرار گرفته‌اند.

لینک کمکی ( official link ) – ایجاد‌ سند پاورپوینت، تعریف محتوا، تنظیم اسلاید جدید و ذخیره و فراخوانی ارائه – درس 6

ایجاد ارائه Blank

قبل از شروع کار با انواع ارائه‌های موجود در فایل‌های تمرینی، من اول از هر چیزی می‌خواهم مطمئن بشوم که شما چگونگی استارت و شروع بکار با نرم‌افزار پاورپوینت را می‌دانید. برای شروع کار باید یک ارائه خالی یا خام را ایجاد کنید، چیزهایی را به آن اضافه کنید، و آنرا ذخیره کنید، تا نهایتاً بتوانید یک ارائه اولیه داشته باشید و بتوانید بعداً روی آن کار کنید.
برای شروع من می‌خواهم روی آیکون نرم‌افزارمایکروسافت پاورپوینت از روی desktop دابل کلیک کنم تا با اینکار وارد صفحه اصلی یا main screen بشوم. وقتی شما هیچ فایل واقعی پاورپوینت باز ندارید، صفحه اصلی به شکل دیفالتی که در ویدئو این درس قابل رؤیت است در اختیارتان می‌باشد. از صفحه یاد شده به صفحه ای هدایت می‌شویم که از قبل براساس دسته‌بندی‌های مشخصی در آن قالب‌ها وموضوعات مختلفی تعریف شده، و ما می‌توانیم بسته به نیاز خود یکی از آنها را انتخاب کنیم. من بعداً این مورد را به شما نشان می‌دهم که چگونه می‌توانید از قالب‌ها و تمپلیت‌های از پیش تعریف شده استفاده کنید. فعلاً می‌خواهم یک ارائه خالی یا خام یا blank ایجاد کنم.
بنابراین با دابل کلیک کردن روی آیکون blank presentation یا ارائه خام که اولین گزینه هست وارد ارائه خالی که گفتم می‌شوم، و خیلی سریع وارد اسلایدِ اولِ محیط PowerPoint می‌شوم.

ساختن ارائه پاورپوینت خالی
ایجاد ارائه Blank

ویرایش محتوا فضانگه‌دار (placeholder)

اولین چیزی که می‌بینید این است که یک اسلاید با تعدادی فضانگه‌دار یا placeholder متن در اختیار داریم.
دقت کنید که مربع‌های خاکستری رنگ اطراف متن، فضا نگه‌دار یا placeholder هستند.
این فضا نگه‌دارها اساس سریع وآسان نرم‌افزار قوی مایکروسافت پاورپوینت است، که بتوانیم با استفاده از آنها محتوا را به اسلایدهای خود اضافه کنیم. ابتدا بیاید با ویرایش متن به طورمسستقیم کار را شروع کنیم. من می‌خواهم با کلیک ماوس درفضانگه‌داراول که به آن فضانگه‌دار عنوان یا title هم می‌گویند، یک عنوان اضافه کنم.
با کلیک کردن در فضانگه‌دار، عنوان متن پیشفرض لاتین پاک می‌شود و cursor ماوس شروع به چشمک زدن می‌کند. الان من می‌توانم خیلی ساده شروع به تایپ کردن کنم. از آنجایی که در اسلاید، ایده من این است که باید موضوع ارائه خود را جایگذاری، شروع به تایپ کردن موضوع ارائه خود می‌کنم.
اگر من از دستگاه‌های ویندوزی استفاده می‌کنم با زدن دکمه اینتر یک خط جدید خواهم داشت و اگر با دستگاه‌های شرکت اپل در حال استفاده از پاورپوینت هستم در این حالت با دکمه return یک خط جدید برای من به وجود می‌آید. پس اگر برایِ نوشتن عنوانی نیاز به دو خط داشته باشم، با دکمه کلیدی یاد شده صفحه کلید خود، باید به یک خط جدید بروم.
خط جدید ایجاد شده با اینتر، چیزی نیست که به آن نیاز داشته باشم، بنابراین می‌خواهم خط جدید را با استفاده از کلیدِ delete صفحه کلید حذف کنم.
برای وارد شدن به فضانگه‌دار دیگر، فقط با کلیک کردن ماوس خود در آن فضانگه‌دار، خیلی راحت می‌توانید وارد آن بشوید.
با کلیک در فضانگه‌دار جدید، اگر خواسته باشم می‌توانم یک زیر عنوان یا یک عنوان فرعی اضافه کنم.
وقتی همه تایپ را انجام دادم، می‌توانم با ماوس روی هرفضا خالیِ سفیدی، از اسلاید خود کلیک کنم و یک نمایی از اسلاید خود را که قرا هست ارائه در واقعیت به آنصورت به نظربرسد را ببینم. توجه کنید که با عملکرد اخیر مرزهای اطراف فضانگه‌دارهای متن بعد از اعمال عنوان و زیرعنوان برداشته شده و می‌توانم یک دید خوبی از اسلاید خود را داشته باشم.
هرموقع هم که بخواهم می‌توانم با ماوس خود درون فضانگه‌دار مورد نظر کلیک کنم و به کار خود برای ویرایش اسلاید مرتبط با آن ادامه بدهم. من قصد دارم متنی که برایِ زیرعنوان نوشته بودم را حذف کنم.
سپس پیش رفته و در فضای سفید کلیک می‌کنم.
شما متوجه خواهید شد یک فضانگه‌دار پیشفرض مجدداً ایجاد شد. من نیازی به قرار دادن متن یا محتوایی دراین placeholders ندارم. آنها فقط مرجع‌هایی برای من هستند. موارد خالی در نمایش نهایی یعنی در زمان ارائه، نشان داده نمی‌شوند. درحقیقت، من می‌توانم با نگاه کردن در پنل اسلاید درسمت چپ یک نما کوچکی یا باصطلاح یک نمایِ thumbnail از اسلاید خود داشته باشم وبا این تفاسیر با نگاه کردن به آن خواهید دید که اسلاید در زمان ارائه چه شکلی است.
در اسلاید نهایی متنی مثلِ موردی که در placeholders خالی نوشته click to add subtitle، وجود ندارد.
اجازه دهید من قسمت مورد نظر را خالی نگذارم و یک متن در آن تایپ کنم، هر چیزی که مایل هستید را تایپ کنید.

تعریف محتوا ارائه با فضا نگه دارها
ویرایش محتوا فضانگه‌دار (placeholder)

افزودن اسلاید جدید (New Slide)

خب اجازه بدهید یک اسلایدِ دیگر اضافه کنم.
من یک اسلاید با کلیک کردن روی گزینه new slide، در دسته slides، ازسربرگ Home در نوار ریبون‌مان ایجاد می‌کنم.
کافی است یکی از طرح‌ها را از منوی باز شده انتخاب کنم. من بعداً مفصل در مورد انواع طرح‌هایی که در مورد چیدمان اسلایدها وجود دارد و در منو حاضر می‌بینید، صحبت خواهم کرد. فعلاً قصد دارم طرح و گزینه Title and content به معنی عنوان و محتوا را انتخاب کنم.
در واقع این دستور یک اسلاید جدید با فضانگه‌داری جهت ایجادِ یک عنوان و یک فضانگه‌دار برای اضافه کردن محتوا بصورت سفارشی در دسترس ما قرار می‌دهد.
همانطور که می‌بینید بعد از کلیک بر روی مورد یاد شده، آبجکت‌های اسلاید جدید به سرعت در ارائه قرارمی‌گیرند.
من می‌خواهم با کلیک روی placeholders عنوان، یک عنوان اضافه کنم.
در ادامه می‌خواهم با ماوس کلیک کنم در فضانگه‌دار محتوا، که این کلیک می‌گوید باید یک متن اضافه کنم.
نقاطِ بالِت یا توپ شکل فعال هستند، بنابراین وقتی که من با کیبورد تایپ می‌کنم بالت اتوماتیک روشن می‌شود. در ادامه من می‌خواهم یک نقطه بالت جدید داشته باشم، پس کافی است رویِ دکمه return یا اینتر از صفحه کلید فشار بدهم.
از خط جدید، می‌توانم بعد از شروع به تایپ نقاط بالت را پر رنگ در اختیار بگیرم. مهم است که به یاد داشته باشید سخنی که می‌خواهید در نقاط بالت قرار بدهید باید کوتاه وشیرین باشد.
هرموقع، شما cursor یا مکان‌نما خود را در جایی از کادر محتوا قرار بدهید و اینتر یا return ِ صفحه کلید را فشار بدهید، می‌بینید که یک نقطه بالتِ جدید، برای وارد کردن محتوا اسلاید شما ایجاد می‌شود. همچنین شما می‌توانید با حذف کردن متن خود نقطه بالت را هم حذف کنید.
حالا ما دو اسلاید داریم، شما می‌توانید با کلیک کردن در پنل اسلایدهای موجود درسمت چپ صفحه، در بین اسلایدهای موجود، به جلو وعقب حرکت کنید.
شما می‌توانید با کلیک کردن روی هر اسلاید، آنرا در سمت راست صفحه نمایش خود ببینید و روی هر placeholder دلخواه کلیک کنید، و شروع به تغییر دادن محتوا هر placeholder کنید.

انتخاب نوع اسلاید جدید
افزودن اسلاید جدید (New Slide)

ذخیره و فراخوانی سند ارائه

حالا ما چند اسلاید داریم، اجازه بدهید اسلایدها را ذخیره یا save کنیم تا بعداً بتوانیم به کار خود برایِ تکمیل ارائه ادامه بدهیم. برای ذخیره یا save کردن ارائه، کافی است با کلیک کردن روی گزینه File درنوار ابزار ریبون، و سپس انتخاب گزینه save AS از سمت چپ، عملیاتِ ذخیره‌سازی را انجام بدهید.
شما می‌توانید ارائه خود را روی حساب OneDrive شخصی ذخیره کنید، البته اگر عضو سایت وان‌درایو شده باشید. یا ارائه‌ای که ایجاد کرده‌اید را از طریق ابزار شیرپوینت (SharePoint) در سایت خود قرار بدهید.
شما همچنین می‌توانید ارائه را روی کامپیوتر شخصی یا PC خود که من قصد دارم برایِ ذخیره همین‌کار را بکنم ذخیره کنید. برای این کار روی گزینه this pc کلیک کنید.
شما دو انتخاب دارید. می‌توانید ارائه را روی Desktop یا به اصطلاح صفحه رومیزی، یا درپوشه documents یا به اصطلاح اسناد خودتان، یا هر مکان دیگری که به تازگی ذخیره‌سازی رو در اون موقعیت‌ه انجام داده‌اید، save کنید.
در این مورد من می‌خواهم با کلیک کردن روی گزینه browse، با استفاده از کادرمحاوره‌ای یا dialogue boxای که برای من باز می‌شود؛ سند را در محلی که دوست دارم ذخیره کنم. در این کادرمحاوره‌ای شما می‌توانید فایل خودتان را ذخیره کنید. در این کادرمحاوره‌ای شما می‌توانید هرفایل یا هر مکانی را روی PC خود جستجو کنید. در این مورد من می‌خواهم صفحه رومیزی یا desktop را انتخاب کنم، چرا که مکان مناسبی است.
من می‌توانم یک نام به فایل یا پرونده خود اختصاص بدهم. با تایپ کردن نام مورد نظر خود در کادر File name وانتخاب دکمه save در سمت راست و پایین کادرمحاوره‌ای، ارائه من ذخیره خواهد شد.
برای خارج شدن از محیط نرم‌افزار قوی مایکروسافت پاورپوینت باید روی گزینه close از سمت راست و بالای صفحه نمایش که به شکل یک ضربدر هست؛ کلیک کنم.
اگر بخواهم برگردم و روی ارائه ذخیره شده کار کنم، چون فایل خود را روی desktop ذخیره کردم، می‌توانم روی فایل مستقیماً از دسکتاپ دابل کلیک کنم.
خب اجازه بدهید الان با دابل کلیک، آیکن نرم‌افزار قوی مایکروسافت پاورپوینت موجود در صفحه دسکتاپ را بزنیم و وارد نرم افزار بشویم. با این وجود که من می‌توانستم روی همان فایل ذخیره شده خود دابل کلیک کنم آمدم و روی آیکن نرم‌افزار پاورپوینت کلیک کردم و الان از محیط حاضر می‌توانم به فایل پاورپوینت اخیر دسترسی داشته باشم و همچنین به لیست فایل‌های ذخیره شده اخیر خود هم در صورت وجود از موقعیت حاضر دسترسی دارم.
من می‌توانم با کلیک کردن روی نام فایل ذخیره شده قبلی در پنل سمت چپ فایلِ مدِ نظرم را باز کنم، یا اینکه با کلیک کردن روی گزینه open other presentations ارائه‌های دیگر را در صفحه‌ای که باز می‌شود جستجو و انتخاب و نهایتاً آنها را بازکنم.
روی open other presentations کلیک می‌کنم همانطور که مشاهده می‌کنید در سمت راست صفحه نمایش، کادری باعنوان open ظاهر می‌شود. در قسمت recent list آخرین فایل‌هایی که با آنها کار کرده‌ام را می‌بینم. پس در این مسیر هم لیست اخیر فایل‌های خود را می‌بینم. هر چند هم می‌توانم فایل‌ها را از لیست باز کنم، با اینحال مسیر دیگری هم برای باز کردن اسناد در اختیار دارم. من می‌توانم همچنین روی گزینه browse هم کلیک کنم و کادر محاوره‌ای Open باز می‌شود.
از آنجا می‌توانم روی گزینه دسکتاپ کلیک کنم و فایل خود را که قبلاً آنجا ذخیره کرده بودم را انتخاب کنم و روی دکمه Open کلیک کنم، فایل باز می‌شود و الان دیگر می‌توانم روی ارائه خود شروع بکار کنم.

save presentation with PowerPoint
ذخیره و فراخوانی سند ارائه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0