Skip to main content

ایجاد درخت‌های دلخواه و سفارشی‌سازی شده در فتوشاپ

Creating custom trees

در این آموزه ویدئویی طراحان با نحوه سفارشی سازی یک درخت در فتوشاپ آشنا میشوند. این عملکرد از فیلتر Tree قابل انجام است و در ادامه دانش پژوهان با نحوه سفارشی سازی انواع آپشنها و تنظیمات قابل اعمال برای شخصی سازی درختان آشنا خواهند شد.

لینک کمکی (official link) – طراحی درخت در فتوشاپ

امکانات موجود برای طراحی درخت در فتوشاپ

وقتی میخواهیم به عنوان یک طراح درخت بسازیم، تعداد نامحدودی از امکانات در فتوشاپ در دسترس ما هستند که میتوانیم از آنها استفاده کنیم و اقدام به تکمیل طراح خود کنیم. بیایید یک نگاهی به این فایل بیندازیم، این فایل انواع مختلف دسته بندیهای درختان که بعنوان یک طراح در فتوشاپ میتوانیم ایجاد کنیم را نشان میدهد، با یک نگاه میشود متوجه این موضوع شد که چه امکانات متنوعی در دسترس ما است و وجود دارد.
نه تنها میتوانیم نوع درختها را تغییر بدهیم، همچنین این امکان برای ما میسر است که ارتفاع شاخه‌‎های درختها را هم تغییر بدهیم.
همچنین میتوانیم یک رنگ سفارشی برای درختها در نظر بگیریم.
از اینطرفتر مشخص است که میتوانیم تعداد برگها و همچنین اندازه برگها را تغییر بدهیم، و حتی این امکان را هم داریم که بشود انواع مختلف برگها را تعریف کرد و هر موقع که نیاز بود نوع آنها را عوض کرد.
وقتی میخواهیم در امر تصویرسازی درخت کمی واضحتر بنظر برسد، میتوانیم به درخت سایه تیزتری بدهیم، و حتی میتوانیم بطور رندم هر درختی که ایجاد کردیم را با اشکال متنوعی نشان بدهیم.

ایجاد Tree در photoshop

خب؛ پس بیایید با ایجاد یک سند جدید کار را شروع کنیم و ببینیم چطور میشود بعنوان یک طراح شروع به تعریف یک درخت در فتوشاپ کرد.
خب؛ روی گزینه create new کلیک میکنم و بعد پیش میروم و روی دسته photo کلیک میکنم و بعد landscape 4 x 6 را انتخاب میکنم، اما میخواهم اینبار بسته به ایده طراحی با بکگراند سیاه آنرا باز کنم.
پس background contents را به black تغیر میدهم و نهایتاً هم گزینه create را انتخاب میکنم.
حالا برای ایجاد یک درخت در لایه خودش، در زیر پنل لایه‌ها، روی آیکن new layer کلیک میکنم و بعد از منو filter، پیش میروم و روی render هاور میکنم، و از اینجا tree را انتخاب میکنم، درست همان گزینه‌ای که میخواستیم.
یک پنجره به اسم tree باز میشود که در آن یک تب basic و یک تب advanced وجود دارد.

تنظیم نور، انبوه و اندازه برگ، ارتفاع و ضخامت شاخه در فتوشاپ

خب؛ در زیر تب basic، ما انواع مختلف درخت را داریم که میتوانیم از بین آنها هر کدام را که نیاز داریم انتخاب کنیم.
من میخواهم Sakura Cherry blossom را انتخاب کنم.
میتوانیم از این فیلد مقدار light direction یا جهت نوردهی را تغییر بدهیم.
همچنین میتوانیم از فیلد leaves amount تعداد برگها را تغییر بدهیم، افزایش مقدار فیلد leaves amount یک دید کاملتری از تصویر درخت به ما عرضه میکند و یا با کاهش آن شاید اینطور شود گفت که دید پراکنده‌تری به ما ارائه میشود.
میتوانیم با leaves size اندازه برگها را تغییر بدهیم؛ میتوانیم با branch height ارتفاع شاخه‌ها را تغییر بدهیم، و حتی با branch thickness ضخامت شاخه‎‌ها را عوض کنیم.
میخواهم ادامه بدهم و leaves amount را کمی تا حدود اینجا زیاد کنم.
اگر تیک چک باکس default leaves را بردارم، میتوانم از بین این گزینه‌های مختلف برای برگها یکی را به دلخواه انتخاب کنم.
ولی خب فعلاً میگذارم default leaves بصورت فعال بماند، و اگر بخواهم برای شکل درخت بطور تصادفی نمونه گیری کنم و بطور رندم آنرا نمایش بدهم، میتوانم اسلایدر arrangement را به این شکل حرکت بدهم، و میبینید که هر بار من می‌آیم و اسلایدر را حرکت میدهم، یک شکل متفاوت از درخت بدست می‌‎آورم.

تنظیمات پیشرفته حین طراحی درخت در فتوشاپ

با رفتن به تب advanced از این بالا، خب میتوانیم camera tilt را تغییر بدهیم، اگر همه آنها را به سمت راست بکشم و در بیشترین مقدار آن قرار بدهم، خب الان بنظر میرسد که گویی داریم از پایین به درخت نگاه میکنیم.
من در کمترین مقدار آن یعنی سمت چپ رهایش میکنم.
میتوانیم رنگ برگها را با گزینه Use Custom Color for Leaves و همچنین رنگ شاخه‎ها را با گزینه Use Custom Color for Branches تغییر بدهیم، اگر بخواهم با استفاده از این دو تا گزینه رنگ برگها یا شاخه‌ها را تغییر بدهم، همه کاری که باید کنم این است که روی نمونه رنگ کلیک کنم، و بعد از پنجره انتخاب رنگcolor picker متفاوتی که اینجا به ما عرضه شده، رنگ مد نظر را انتخاب میکنم.
خب؛ با زدن روی دکمه ضربدر پنجره را میبندم.
میگذارم رنگ پیشفرض بدون دستکاری باقی بماند.
فعلاً، من دو تکه گزینه‌های Use Custom Color for Leaves و Use Custom Color for Branches را برمیدارم تا غیرفعال بمانند.
من رنگ صورتی را برای درخت شکوفه گیلاس ترجیح میدهم دقیقاً همان چیزی که هر کسی از فیلمهای کره‌‎ای در خاطرش مانده، یک معبد قدیمی پر از درختان شکوفه گیلاس صورتی رنگ.
ما گزینه‌‎هایی برای سایه‌‎های یکدست داریم، نه تنها برای برگها بلکه برای شاخه‌‎ها هم داریم.
و گزینه‌های آنها flat shading – leaves و flat shading – branches هستند.
وقتی من flat shading – leaves و flat shading – branches را تیک میزنم.
درخت من می‎تواند یک تصویر بسیار برجسته‎تر و تصویرسازی شده‎تر بنظر برسد، اینجاست که متوجه میشویم همه پرتره‌‎های چینی که در آنها تصویری از درختان گیلاس صورتی رنگ است از این مسیر سفارشی شدند.
در ادامه وقتی می‎‌آیم و تیک گزینه‌‎های اخیر را برمیدارم و آنها را غیرفعال میکنم، خب میتوانم پیش بروم و enhance contrast -leaves را انتخاب کنم، که با بهبود کنتراست، معنای بیشتری به درخت من میدهد.
اگر بخواهم همه برگها در یک مسیر و جهت باشند، میتوانم چرخش برگها را با زدن تیکه چک باکس Leaves Rotation Lock قفل کنم.

مشاهده نتایج و جمع بندی

فعلاً تیک این گزینه را برمیدارم و وقتی اوکی را کلیک میکنم، فتوشاپ شروع به رندر کردن میکند و این درخت را برای من بارگذاری میکند و آنرا در لایه خودش قرار میدهد و به ما عرضه میکند.
همانطور که دیدید، اینکه یک درخت کامل را در فتوشاپ سفارشی و ایجاد کنیم، خیلی ساده و آسان بود؛ نه! حتی میشود شعله‌های آتش را هم در فتوشاپ سفارشی کرد و فکر کردم بحث و بررسی این مورد میتواند خارج از حوصله دوره حاضر باشد پس اگر علاقه مند بودید که یاد بگیرید چطور شعله‌های آتش ایجاد کنید، در طهاکو پیگیر ما باشید چون در دوره‎ای مجزا قصد دارم به نحوه سفارشی سازی شعله‎‌های آتش برای اضافه کردن آنها به یک تصویر بپردازم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0