Skip to main content

بحث و بررسی پیرامون روش‌های مختلف باز کردن یک ترسیم الکتریکالی

Opening an electrical drawing

در آموزه ویدئویی حاضر دانش پژوهان با روش های متفاوت نحوه باز و فراخوانی کردن یک ترسیم الکتریکالی در نرم افزار اتوکد الکتریکال آشنا خواهند شد.

لینک کمکی (official link) – باز کردن ترسیم در اتوکد الکتریکال

طریقه افزودن Sub Folder به پروژه اتوکد الکتریکال

همانطور که در ویدئوهای قبلی این فصل از دوره آموزشی با موضوع “نحوه استفاده از فایلهای پروژه” هم اشاره کردم؛ شما برای باز کردن ترسیمهای اتوکد الکتریکال حتماً باید از پل پراجکت منیجر در اتوکد الکتریکال استفاده کنید و دلیل اینکار هم این است که مطمئن شویم که تمامی فایلهایی که به پایگاه داده لینک شدند، به درستی کار میکنند و جریان اطلاعاتی بین پایگاه داده و نقشه برقرار است.

الان اگر به پراجکت منیجر داخل صفحه نگاه کنید، متوجه میشوید که من  wddemo را به عنوان پروژه فعلی خودم در اتوکد الکتریکال انتخاب کردم و به همین دلیل هم میبینید که در پراجکت منیجر پروژه wddemo بصورت بولد درآمده. اگر هم دقت کنید، میبینید در زیر آن ما دو زیرپوشه داریم.

خب؛ میخواهم راهکاری برای ایجاد زیرپوشه جدید در پروژه‌های اتوکد الکتریکال به شما آموزش بدهم.

پیش میروم و روی اسم پروژه مدنظرمان در قسمت پراجکت منیجر راست کلیک میکنیم و میبینیم که یک منو میانبر برای ما باز میشود که شما گزینه add sub folder را درست در اینجا میبینید و این همان گزینه‌ای است که میشود با کمک آن یک سابفولدر برای پروژه حاضر ایجاد کرد، که با کلیک کردن روی آن میتوانید اینکار را انجام بدهید. خب؛ حالا من نیازی ندارم که یک زیرپوشه جدید را ایجاد کنم و تنها اینرا برای نشان دادن اینکه چطوری میتوانیم زیرپوشه‌های جدید را به پروژه‌مان اضافه کنیم مطرح کردم.

پس با فشردن دکمه escape روی کیبورد از این منو خارج میشویم.

پیدا کردن ترسیمات از پانل project manager

حالا میخواهم به شما نشان بدهم که چطوری میتوانیم با گسترش دادن و مینیمایز کردن و در واقع با چرخیدن میان هر یک از sub-folders های پانل project manager، ترسیمهای مورد نظر خودمان را از زیرپوشه‌های مربوطه‌مان یا هر جای دیگری از فولدرهای موجود در پراجکت منیجر که ممکن است ترسیم ما آنجا قرار گرفته باشد، پیدا کرد.

من با کلیک بر روی علامت به علاوه کنار زیرپوشه شماتیک پروژه wddemo آنرا گسترش میدهم و شما میتوانید ترسیمها را ببینید.

به تب بالا صفحه، درست بالا محیط درآوینگ اِریا یا صفحه ترسیم توجه کنید! خب دارد به ما ترسیم demo01 را نشان میدهد.

اما ترسیم demo01 در پراجکت منیجر ما بولد و برجسته نشده، پس تب ترسیمی که درحال مشاهده آن هستیم ترسیمی نیست که اینجا در پراجکت منیجر با نام demo01 از پروژه wddemo دیده میشود؛ پس حالا این سؤال پیش میاد که این تب ترسیم از کجا آمده؟ بیایید ادامه بدهیم و ببینیم چه اتفاقی افتاده است.

فعلاً من زیرپوشه شماتیک و همچنین wddemo را در پراجکت منیجر مینیمایز میکنم.

هر موقع نیازتان شود که مقادیر پایینی پانل project manager را ببینید، فقط کافی است کمی بسمت پایین اسکرول کنید ولی من فعلاً نیازی به این کار ندارم.

از ویدئو قبلی خاطرتان است محل قرارگیری فایلهای پروژه nfpademo را دیدیم!

بهرحال پیش میروم و پوشه nfpademo را به این شکل گسترش میدهم. همانطور که میبینید زیرپوشه شماتیک در این قسمت هایلایت شده و این به این معنی است که یکی از ترسیمهای این زیرپوشه الان در حالت انتخاب است و ترسیم فعال ما داخل این فولدر است و شما اینجا ترسیم demo01را به عنوان ترسیم انتخاب شده و فعال میتوانید ببینید.

پس تب demo01 بالا صفحه مربوط به این ترسیم است؛ نه ترسیمی که در فولدر شماتیک پروژه wdDemo بود.

حالا قبل از هرکاری به صورت مستقیم می‌آیم و این ترسیم را میبندم، چون فعلاً به این فایل مشخص از پروژه nfpademo احتیاجی ندارم.

بنابراین روی ضربدر تب کلیک میکنم و اتوکد الکتریکال از من میپرسد که: میخواهید تغییرات اعمال شده رو ذخیره کنید یا نه؟ و من هم روی گزینه yes کلیک میکنم. پس با این حساب همه تغییرات را ذخیره کردم و ترسیم را میبندم.

نحوه باز کردن ترسیم اتوکد الکتریکال

یکبار دیگر صفحه استارت برای من نمایان میشود، چرا که حالا دیگر من هیچ ترسیم بازی را ندارم.

پس دوباره به پراجکت منیجر برمیگردم و زیرپوشه schematic از پروژه wddemo را باز میکنم.

و sub-folders شماتیک را با زدن روی این علامت بعلاوه باز میکنم و همینطور روی فایل demo01 موجود در اینجا دابل کلیک میکنم.

میبینید که با دابل کلیک کردن روی آن، همان ترسیم و فایل قبلی برای من باز میشود؟

اما اینبار میبینید که پروژه wddemo و بالطبع زیرپوشه Schematic آن بولد و هایلایت شدند.

و همین اتفاق هم برای فایل با فرمت wdg ترسیم demo01 فتاده.

همانطور که دیدید،  توجه به ریزه‌کاری‌های ویژوالی و بصری، بعنوان یک طراح دراتوکد الکتریکال میتوانید متوجه شوید که کدام یکی از ترسیمات شما دقیقاً الان باز است.

ابزارهای در دسترس برای ویرایش ترسیمات برقی

پس برای باز کردن یک ترسیم در اتوکد الکتریکال به پراجکت منیجر میرویم، به این شکل.

و کار دیگری که میشود انجام داد این است که روی ترسیم دلخواه خود راست کلیک کنم و اینطوری میتوانم با کلیک بر گزینه open ترسیم را باز و فعال کنم.

همچنین میشود کارهای دیگری از قبیل کپی کردن آن در یک پوشه را با گزینه copy to انجام داد و یا با گزینه remove میتوانم یک ترسیم از پروژه و سابفولدر حال حاضر خود را حذف کنم.

خب؛ گزینه replace را دارم که برای جایگزین کردن کاربرد دارد و rename هم که برای تغییرنام ترسیم را هم داریم.

همینطور گزینه properties برای تنظیم مشخصات ترسیم را هم میتوانیم ببینیم.

و در این قسمت هم گزینه Drawing Properties را داریم، گزینه apply project defaults را دارم که میتوانم با استفاده از آن پیشفرضهای پروژه مورد نظر را در ترسیم خودم به کار ببرم.

copy را داریم و setting compare برای تطبیق تنظیمات ترسیمها را هم میبینیم، و این همه آپشن در این منو کوچک در اختیار ما قرار داده شدند؛ جالب است نه؟ اطلاعات زیادی را ما اینجا داریم که من اکثر آنها را مفصلتر طی این دوره آموزشی مرور میکنم.

اما برای باز کردن این ترسیم کافی است روی گزینه open در منو میانبر کلیک کنم و میبینید که ترسیم مدنظر برای ما باز میشود.

میبینید که دو ترسیم را به صورت باز دارم و به همین خاطر هم هست که در بالا صفحه تبهای demo01 و demo02 برای من باز هستند. پس در این ویدئو آموزشی ما نحوه باز کردن ترسیمها در اتوکد الکتریکال را با هم بررسی کردیم. باز هم تکرار میکنم که برای باز کردن ترسیمها حتماً از پراجکت منیجر استفاده کنید تا مطمئن شوید که تمام اتصالات و لینکهای پایگاه داده در پروژه‌های اتوکد الکتریکالی که در حال بررسی آنها هستیم، بخوبی کار میکنند و همینطور ترسیمات بخوبی توسط پایگاه داده ما نگهداری و ساپورت میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0