Skip to main content

تکنیکهای انتخاب متن با ماوس و کیبورد در ورد

Selecting text with the mouse or keyboard

برای انتخاب محدوده‌ای از متون داکیومنتها و اسناد ورد روشهای کمی وجود دارد ولی برخی از آنها هرگز به ذهن کسانی که سالها از نرم‌افزار مایکروسافت ورد استفاده میکنند نرسیده است. در این درس دانشجویان با این ترفندها آشنایی کامل پیدا میکنند تا بتوانند به راحتی با میانبرهای موجود در کار با سند ورد بکمک ماوس و کیبورد کارهای خود را پیش ببرند.

لینک کمکی (official link) – تکنیکهای انتخاب متن در ورد با استفاده از ماوس و کیبورد

انتخاب متن در Word

وقتی متنی در سندی دارید ممکن است بعد از مدتی این تصور را پیدا کنید که یک جایگزین بهتری میتوانید به جای آن در نظر بگیرید؛ به دنبال این هستید که راهی برای اینکار پیدا کنید.
برای مثال بخواهید ظاهر و شمایل آن متن را با استفاده از ایجاد تغییرات در قالب بندی متون زیباتر کنید. یا ممکن است بخواهید متن را با کمک cut- copy و paste حرکت بدهید و داخل سند آنرا جابجا کنید و با جابجایی متن یکسری تغییرات اعمال کنید و یا ممکن است خیلی ساده فقط بخواهید متن را پاک کنید و از شر آن خلاص شوید.
فارغ از اینکه قصد دارید چه کاری با متن انجام بدهید، اول باید ببینیم که چطور اون متن را انتخاب کنیم. راههای مختلفی برای انتخاب متن وجود دارد، و این را بگویم میانبرهایی هم وجود دارد که در این ویدئو آموزشی آنها را شناسایی و بعد با همدیگر بررسی خواهیم کرد.
همینطور که دارید میبینید، در حال استفاده از سند landon hotel press release هستیم که الان میخواهیم با آن شروع به کار کنم و پیشنهاد میدهم وقتی این ویدئو به آخر رسید حتماً در نرم افزار ورد خود آنرا باز کنید و کمی با آن کلنجار بروید، اگر ویدئوهای آموزشی قبلی ما را ندیدید یا میخواهید خودتان را به ما برسانید، فقط کافی است فایل lh_press_release0202 را در فولدر chapter2 از فایلهای تمرینی باز کنید.

انتخاب متن سند ورد با ماوس

در حال حاضر یک راه انتخاب متنی که میشناسیم این است که در یک طرف متن کلیک کنیم و درگ کنیم روی متن تا انتخاب شود. فکر کنم با این روش همه آشنا باشید و این یک راه خیلی سریع برای انتخاب محدوده مورد نظر ما بحساب می‌آید.
مثلاً ممکن است بخواهیم متن for immediate release را به صورت متفاوتی فرمت و قالب بندی کنیم.
اول باید آنرا انتخاب کنیم، میتوانیم اینجا کلیک کنیم و از چپ به راست آنرا بکشیم تا انتخاب شود.
یا، اینکه میتوانیم هر جای دیگری کلیک کنیم تا از حالت انتخاب خارج شود و از سمت راست به چپ درگ و انتخاب را انجام بدهیم. البته این را بگویم اگر متن شما فارسی بود بالطبع همین کار را هم برای آن میتوانید انجام دهید.
اینکه از راست دراگ کنیم یا چپ؛ بستگی به این دارد که با توجه به چیزهای اطراف متن، کدام یک از آنها راحتتر است.
خب؛ پس این که گفتم حتماً در خاطر شما باقی میماند و الان میتوانید هر جای دیگری کلیک کنید تا از انتخاب خارج شود.

سلکت متن با دابل و تریپل کلیک

حالا برای انتخاب یک کلمه چی؟ یعنی اگر بخواهیم از متن فقط یک لغت را انتخاب کنیم! چه کار باید انجام بدهیم؟
مثلاً در عبارت newly remodeled شاید بخواهیم این عبارت را تغییر بدهیم به remodeled، پس باید لغت newly را انتخاب کنیم.
برای این کار روی کلمه newly دابل کلیک میکنیم.
پس فهمیدید برای انتخاب یک کلمه کافی است که روی آن دو بار کلیک کنیم.
حالا ببینید، اگر هر جای دیگری کلیک کنیم تا این لغت از حالت انتخاب خارج شود و بعد به جای دابل کلیک، سه بار پشت سر هم کلیک کنیم، یعنی اینبار با کلیک چپ ماوس triple-click کنم، چی میشود، میبینیم که کل پاراگراف انتخاب میشود.
خب؛ من فکر میکنم بهتر است لغت newly را پاک کنیم.
یکبار کلیک میکنم تا پاراگراف از حالت انتخاب خارج شود و بعد روی newly دابل کلیک میکنم.
حالا فقط با زدن کلید backspace یا دکمه دلیت صفحه کلید، لغت انتخاب شده پاک میشود.
حالا من میخواهم حرف r را در لغت remodeled پاک کنم و به جای آن حرف R بزرگ را تایپ کنم.
کافی است دکمه دلیت را یکبار دیگر فشار بدهم و بعد در حالی که دکمه کپس‌لاک کیبورد روشن است، روی دکمه r فشار بدهم، به این صورت!

میانبرهای ماوس برای انتخاب سطر یا پاراگراف در ورد

اوکی، ما روش دیگری با استفاده از میانبرهای ماوس برای انتخاب سطر بطور کامل یا پاراگراف به طور کامل معرفی میکنیم.
همینطور که اشاره‌گر ماوس را به سمت چپ متن اینجا که نوشته modern event میبریم، یک فضای خالی را میبینیم که در آنجا شکل اشاره‌گر ما به صورت i است، و حالا اگر باز هم به این حرکت ماوس ادامه بدهم عاقبت به حاشیه سمت چپ میرسم و الان میبینید که اشاره‌گر ما به شکل یک فلش کوچک تغییر شکل میدهد.
که این یعنی الان میتوانید با یکبار کلیک، کل سطر را انتخاب کنید.
و اگر هم خواستید میتوانید کلیک کرده و نگه دارید و به سمت پایین درگ کنید تا بتوانید چند سطر را انتخاب کنید.
یا کلیک کنید تا از حالت انتخاب خارج شود و بعد به حاشیه سمت چپ بروید و دابل کلیک کنید تا کل آن پاراگراف انتخاب شود.
این را میدانید ولی بد نیست برای یادآوری بگویم که آخرین لغت پاراگراف جایی است که هنگام تایپ بعد از آن لغت، اینتر زده باشیم.
یک جایی که دوست دارید کلیک کنید تا از حالت انتخاب خارج شود.

انتخاب متن به کمک کیبورد در ورد

بعضی افراد ترجیح میدهند که با صفحه کلید کار کنند و حتی متن را با صفحه کلید انتخاب کنند. اگر شما هم جزء این افراد هستید، کلید shift صفحه کلید را بگیرید و همزمان کلیدهای جهتی چپ و راست را بزنید.
خب، اگر جلوی حرف m در عبارت modern events کلیک کنیم و در حالی که کلید shift را پایین نگه داشتید، ، شروع کنید به زدن روی کلید جهتی چپ؛ میبینید که خیلی راحت دارید با استفاده از صفحه کلید عملیات انتخاب کلمه و متن را انجام میدهید.
همچنین میتوانید از کلید جهتی پایین استفاده کنید تا کل سطر انتخاب شود. اینکار خیلی به شما سرعت میدهد. همینطور که به سمت پایین میرویم میبینید که کل سطر انتخاب شده است.
و البته میتوانید در هرجایی از صفحه کلیک کنید تا قسمت انتخاب شده از حالت انتخاب خارج شود.

جمع بندی

پس روشهای محدودی برای انتخاب متن وجود دارد. پس الان یاد گرفتیم که چطور میشود یک قسمت از متن را انتخاب کرد و با اینکار این دست شما می‌آید وقتی شروع به فرمت و قالب بندی متن میکنید یا بخواهید متن را طبق فیلم آموزشی بعدی cut ، copy و paste کنید، دیگر سردرگم نباشید و خیلی راحت کارتان را با استفاده از آموزه‌های این آموزش انجام بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0