Skip to main content

طریقه لایه بندی اشیاء در اسلاید با ویژگی object layering

Understanding object layering

در جهت توزیع یکنواخت آبجکت های موجود در ارائه های پاورپوینت و همچنین ایجاد عمق در اسلایدها میتوان بکمک قابلیت object layering اقدام به سفارشی سازی و اعمال تنظیمات مورد نظر نمود.

لینک کمکی (official link) – ایجاد عمق در اسلایدهای ارائه پاورپوینت به کمک لایه بندی اشیاء

شخصی سازی اسلایدهای ارائه پاورپوینت

سفارشی سازی هر تصویر بر روی تصاویر دیگر در اسلایدتان برای طراحی ارائه پاورپوینت شما، میتواند کاری خیلی حساس و حیاتی محسوب شود. اینکار میتواند یک دید متفاوت از تصویر شما را به سرعت به کاربر نمایش بدهد و تفاوتهای موجود روی هرشکل را که بنظرمیرسد را؛ به طور سریع نشان دهد و یا  حتی میتواند وقت زیادی را که ممکن است ایجاد یک ارائه پاورپوینت زیبا نیاز داشته باشد را برای شما به یک زمان کمتر تبدیل کند و زمان شما را برایتان ذخیره کند. شما میتوانید اشیاء وعکسهایی را، درست زیر یکدیگر قرار دهید و دقیق آنها را تنظیم و سفارشی کنید و یا میتوانید کاری کنید که آنها بصورت منظم روی همدیگر قرار بگیرند. این امر وقتی  که شما میخواهید جعبه‌های متن یا همان text boxes و یا تصاویر و محتوای دیگر را بصورت اشتراکی در یک اسلاید روی همدیگر قرار دهید، مهمتر بنظر میرسد. اگر برای اسلاید خود یک عنصر جدید را سفارشی کنید؛ بدون شک آن عنصر جدید بر روی دیگر عناصر موجود روی اسلاید قرار میگیرد.

Object Layering در PowerPoint

برای مثال، اگر ما در این اسلاید فرض کنیم این عکس را جدیداً اضافه کرده باشم و حالا با کلیک بر روی آن بخواهم آنرا پایین بکشم، میبینید که آن روی این یکی تصویر قرار میگیرد و در واقع تصویر پایینی به زیر این عنصر جدیدی که اضافه و درآگ کردیم میرود؛ و اگر آنرا بصورت عرضی در تصویر جابجا کنم.

میبینید که عنصر جدید من به زیر تصویر سمت راست آن میرود.

این درس در محتوا فایلهای تمرینی شما با نام Object Layering وجود دارد و اگر آنرا باز کنید، اسلاید هشتمی شما این تصاویر را به همین صورتی که الان در این ویدئو آموزشی میبینید کنار همدیگر قرار داده.

برای شروع به یادگیری در مورد اینکه چطور اشیاء لایه‌بندی میشوند و در اصل با قابلیت Object Layering آشنا شوید،

تغییر اندازه ابعاد تصاویر موجود در Slide

من میخواهم این عکسها را، مقدار کمی تغییراندازه دهم و آنها را کمی به اطراف این اسلاید حرکتشان بدهم.

من از آنها میخواهم که فضا زیادی را نسبت به آن چیزی که از اول بودند؛ روی اسلاید بگیرند. حالا که اندازه همه آنها را تغییر دادم، ما میتوانیم متوجه چیزهای زیادی درمورد این عکسها شویم. مهمترین جنبه این است که هرعکس الان به خوبی دیده نمیشود.

برای مثال، این عکس که بنظر از یک اتاق کنفرانس گرفته شده را ببینید.

این عکس برای آن کاربری که قرار است ارائه پاور پوینت ما را چک کند، مهم بنظر میرسد؛ چرا که دوست دارد شخصی که در سمت راست قرار گرفته را ببیند.

با این حال، همانطور که میبینید این عکس توسط عکس دیگر سمت راستی مسدود شده است.

این یکی تصویر را ببینید، یک عنصر مهم از این عکس این دسته گل است.

من باید دنبال راهی باشم تا هر دو عنصر مهم از این عکسها به خوبی برجسته و دیده شود.

اولین کاری که میخواهم انجام دهم این است که این عکس را زیر آن یکی بگذارم تا در تصویر مشخص شود که چه کسی سمت راست این اتاق کنفرانس قرار دارد.

من این عکس را انتخاب میکنم و روی آن راست کلیک میکنم و گزینه Send to Back را انتخاب میکنم و سپس از منویی که برای من باز میشود، دوباره گزینه Send to Back را انتخاب میکنم.

من قصد دارم که لبه‌های این عکسها روی هم بیافتند.

بنابراین کمی بعد از درآگ این تصویر به سمت چپ اسلاید من میبینید، که لبه‌های این عکس روی لبه عکس سمت چپ افتاد، الان درست همانی که میخواستم شد و حالا میتوانیم این جنبه مهم تصویر سمت چپی که میخواستیم ببینیم در این سالن کنفرانس چه کسی سمت راست این تصویر است؛ را خیلی واضح ببینیم.

چطور است این عکس درست زیر آن یکی قرار بگیرد؟

این یک تصویر رنگی زیبا است، بنابراین این تصویر میتواند پویایی و نما خیلی خوبی به اسلاید ما ببخشد.

بااینحال، من فکر میکنم که دیدن افراد مهمتر از دیدن تصویرغذاها، است.

بنابراین این تصویر باید عقب و پشت این تصویر بالاتر از خودش برود.

من میخواهم روی این راست کلیک کنم، ازمنو باز شده گزینه Send to Back را انتخاب میکنم و دوباره گزینه Send to Back را انتخاب میکنم.

حالا، تصویرافراد روی تصویرغذاها است و با این تغییر هم ما میتوانیم این دسته گل را واضحتر ببینیم، اما من فکر میکنم که این عکس که الان در مرکز است، خیلی بیشتر از نیاز ما که میخواستیم یعنی اینکه فقط میخواستیم این دسته گل زیبا نمایان شود؛ اسلاید ما را پر کرده است.

بنابراین اجازه دهید این تصویر سمت چپ را به جلوتر بیاورم.

روی عکس راست کلیک میکنم.

حالا گزینه Bring to Front، و مجدداً گزینه Bring to Front را باز هم انتخاب میکنم.

حالا لبه‌های این عکس روی آن یکی تصویر سمت راستی افتاد.

الان هم دسته گل زیبا ما خیلی خوب به چشم میخورد و هم افراد دور این میز به وضوح قابل مشاهده هستند.

در نهایت، من میخواهم فقط این مهمانی عروسی خیلی زیبا را کمی بزرگتر کنم، پس می‌آیم روی آن کلیک میکنم و خیلی راحت گوشه‌های آنرا با استفاه از این نقطه‌ها به بیرون میکشم و در نهایت هم می‌آیم و کمی آنرا درآگ میکنم تا در موقعیتی که دوست دارم قرار بگیرد.

جمع بندی

خب؛ حالا دیگر شما یاد گرفتید که چطوری میشود با استفاده از قابلیت object layering قسمتهای مهم تصاویر خود را به راحتی برای نمایش به مخاطبان ارائه پاورپوینت خود برجسته‌تر کنید. پیشنهاد میدهم از همین حالا از فایل پاورپوینت ارائه خود یک کپی بگیرید و شروع به دستکاری آبجکتهای موجود در آن بکنید. اشیاء موجود در اسلایدهای خود را جابجا کنید و روی همدیگر قرار دهید یا اینکه آنها را به زیر آبجکتهای دیگر اسلاید خود ببرید و نحوه لایه‌بندی آبجکتها و تصاویرتان یا همان قابلیت object layering نرم افزار پاورپوینت را بکار ببرید و با آن آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0