Skip to main content

کار با چندین سند بطور همزمان

Working with multiple documents in photoshop

بعنوان یک متخصص و طراح گرافیکی، بطور معمول می بایست چندین سند و تصویر را در اختیار داشته باشیم و با استفاده از داده های پیکسلی هر کدام از تصاویر بصورت مجزا، اقدام به پیاده سازی سناریوهای ذهنی خود نماییم. در همین راستا در درس حاضر دانش پژوهان نحوه باز کردن و شناور کردن تصاویر در رابط کاربری فتوشاپ را فرا می گیرند و متوجه می شوند چگونه می توانند با اعمال تنظیمات مورد نیاز، همزمان روی چندین سند کار کنند.

لینک کمکی ( official link ) – فیلم آموزش نحوه مشاهده چندین تصویر بطور همزمان در فتوشاپ (فتوشاپ، مبانی Photoshop Basics) درس 9

باز کردن چند سند از Bridge در فتوشاپ

بیایید کارمون رو در Bridge شروع کرده و دو سند اولی مون را سلکت کنیم تا اونها رو در فتوشاپ باز کنیم.
من روی یکی از اون دو تا تصویر کلیک می کنم، کلید Command رو در مک یا کنترل رو در محیط ویندوز نگه میدارم و روی تصویر دوم کلیک می کنم.
سپس می تونم از کلیدهای میانبر Command+O در مک یا کنترل و O در ویندوز استفاده کنم، یا به منوی file برم و بعد Open رو انتخاب کنم. به این ترتیب تصاویر انتخابی در قالب تب هایی مجزا در فتوشاپ باز خواهند شد.

انتقال فایل از بریدج به فتوشاپ
باز کردن چند سند از Bridge در فتوشاپ

کار با تب های فتوشاپ جهت سوییچ بین تصاویر

اگر بخواهیم تصویر متفاوتی رو ببینم، به راحتی می تونم روی تب مربوط به اون تصویر کلیک کنم.
اگر بخواهم ترتیب تب ها رو تغییر بدم، می تونم روی تصویر مد نظر کلیک کرده و درگش کنم.

جابجایی بین تصاویر با تب های فتوشاپ
کار با تب های فتوشاپ جهت سوییچ بین تصاویر

نمایش همزمان چند تصویر در فتوشاپ

اگر بخواهم به صورت همزمان چند تصویر رو ببینم، به منوی Window و بعد Arrange رو انتخاب می کنم و گزینه هایTile all Vertically ، Tile all Horizontally یا هر یک از سایر گزینه های موجود در فهرست باز شده رو انتخاب کنم.
اگر تعداد فایل های باز بیشتری داشته باشیم، می تونم گزینه های 3-up افقی، 3-up عمودی یا 4-up یا 6-up رو انتخاب کنم ولی الان که این همه تصویر ندارم برام غیر قابل انتخاب هستن.
من پیش میرم و گزینه Tile All Verticall رو انتخاب می کنم تا هر دو تصویر رو ببینیم. اگر بخام به حالت نمایش یک تصویر برگردم، دوباره منوی Window و بعد گزینه Arrange و بعد هم Consolidate All to Tabs رو انتخاب می کنم.

نمایش یکجای چند عکس
نمایش همزمان چند تصویر در فتوشاپ

شناور کردن چند تصویر در اینترفیس فتوشاپ

اگر بخام یک پنجره رو شناور کنم، برای مثال شاید به خاطر اینکه بخام تصویر جدید رو روی مانتیور دوم قرار بدم، در یک همچین تظاهراتی، می تونم روی تب مورد نظر تصویری که بخام از فتوشاپ جداش کنم کلیک کنم و اون رو به بیرون از ناحیه تب بندی شده درآگ کنم.
به این ترتیب حالا می بینید که می تونم تب شناور رو برای مثال روی یک مانیتور دیگه یا هرجایی از ناحیه ای که ویو تصویر فتوشاپ اونجا نمایش داده میشه یعنی هر جایی از image area قرار بدم، تنها مشکل مربوط به پنجره های شناور این هست که اگر روی تب تصویر BarrenTree کلیک کنم،
پنجره شناور روی تصویر این تب نشسته و مزاحم کارم هست حالا اگه بخام فایل زیری را ببینم، باید به منوی Window بریم و پایین منو تصویر رو از فهرست انتخاب کنم.
یا اینکه با روشی دیگه دوباره به گزینه Arrange برم و Consolidate All to Tabs رو مجدد انتخاب کنم.

سوییچ بین تصاویر از منوی Window
شناور کردن چند تصویر در اینترفیس فتوشاپ

کلیدهای میانبر جابجایی بین تصاویر باز شده در فتوشاپ

یکی دیگه از راه های گردش بین سند های باز، استفاده از کلیدهای میانبر Ctrl+Tab از کیبورد هست.

شناور کردن همه تصاویر بصورت پنجره هایی مجزا در رابط کاربری فتوشاپ

اگه بخواهیم تمامی پنجره ها رو شناور کنیم، باید به منوی Window برگردیم و از Arrange گزینه Float All in Windows رو انتخاب می کنم.
حالا می تونم پنجره ها رو حرکت بدم و اگر بخام ترتیب اونها رو تغییر بدم و اونها رو مرتب کنم، می تونم به منوی window برم و با انتخاب Arrange به گزینه Cascade برم.

گروه بندی تصاویر در پنجره ای مجزا

اگر بخام دو پنجره شناور رو در یک گروه قرار بدم، می تونم نوار عنوان یکی از اونها رو انتخاب کنم و اون رو به نزدیکی نوار عنوان پنجره دوم ببرم، تا زمانی که ی خط آبی رو اطراف تصویر ببینیم.
حالا نشانگر ماوس رو رها می کنم، تا این دو تصویر رو در یک گروه قرار بدم. یک گروه بندی از دو تصویر که این گروه بندی شامل دو تا تب هست و بصورت شناور در اختیارمون قرار میگیره.

گروه بندی عکس فتوشاپ
گروه بندی تصاویر در پنجره ای مجزا

اعمال تنظیمات در پنجره Preferences برای کار با چند تصویر 

حالا اگر بخام دوباره این پنجره شناور رو به عنوان یک تب قرار بدم، نوار عنوان رو با کلیک و نگه داشتن کلیک چپ ماوس می گیرم و نوار عنوان گروه انتخاب از تصاویر رو در نزدیکی انتهای نوار options می برم و وقتی خطوط آبی رنگ مشاهده شدن، ماوس رو رها می کنم و کار تمام هست.
اگر به اسناد تب بندی شده علاقه ندارید و می خواهید تصاویر شما همیشه شناور باشن، می تونید از منویEdit به Preferences برید و از اونجا Workspace رو انتخاب کنید که در مک باید به منوی application فتوشاپ برید و از مسیر Preferences گزینه Workspace رو انتخاب کنید.
و حالا در پنجره Preferences گزینه Open Documents as Tabs رو غیر فعال کنید.
اگر می خواهید تصاویر شما قابلیت شناور شدن داشته باشند اما نمی خواهید گروه بندی بشن، می تونید گزینه Enable Floating Documents Window Docking رو غیر فعال کنید.
من می خواهم هر دو این گزینه ها رو فعال نگه دارم به این ترتیب دوباره اونا رو تیک دار می کنم
و روی اوکی کلیک می کنم.

پنجره Preferences فتوشاپ
اعمال تنظیمات در پنجره Preferences برای کار با چند تصویر

بستن اسناد در فتوشاپ

زمانی که آماده بستن اسنادم هستم، می تونیم روی علامت ضربدر در تب هر تصویری کلیک کرده یا به منو file بریم و Close رو انتخاب کنیم، یا از میانبر کیبورد کنترل و W در ویندوز یا  Command+W در سیستم عامل مک استفاده کنم.

یا اگر بخام چندین تصویر رو با هم ببندم، می توانیم گزینه Close All روانتخاب کنم.

 با توجه به اینکه این تصاویر رو تغییری ندادیم و روشون ویرایشاتی اعمال نکردیم، فتوشاپ بدون اینکه از من بپرسه می خواهم تغییرات رو ذخیره کنم  یا نه، همشون رو می بنده. می دونم که برخی از شما تمایل دارید با پنجره های شناور کار کنید، اما من پانل های تب بندی شده رو ترجیح می دم چرا که می توانم هر زمان که خواستم اسناد باز شده را صرفاً با کلیک روی تبشون ببینمشون و خیلی سریع از بین تب های منحصر بفرد هر تصویر هر کدوم شون رو که میخام انتخاب کنم.

نظرات (2)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0