Skip to main content

استفاده از اشکال هندسی روی لایه‌ها

Using geometry on layers

دانش پژوهان بعد از مشاهده ویدئوی آموزشی حاضر با نحوه بکارگیری لایه‌ها در حین کار با اشکال هندسی آشنا خواهند شد.

لینک کمکی (official link) – ترفندهای استفاده از لایه در کار با اشکال هندسی در اتوکد مکانیکال

علم هندسه در لایه‌های اتوکد مکانیکال

ما همچنان در فایل PROPERTYMGT.dwg مانده‌ایم و میخواهیم مزایای استفاده از علم هندسه در لایه‌های اتوکد مکانیکال را بررسی کنیم.
خب؛ شما میبینیند که ما اینجا دو مستطیل رسم شده از گروه بندی لایه‌های hidden را داریم و دوست دارم که هر دو آنها را فعلاً پاک کنم.
این مستطیل را انتخاب میکنم و بدون نیاز به نگه داشتن کلید کنترل صفحه کلید، فقط پیش میروم و روی آن یکی هم، یک کلیک میکنم و با زدن آیکن erase اینجا، به این شکل، از شر هر دو آنها خلاص میشوم.
خب؛ این erase به من اجازه میدهد که آبجکتهای خاصی که دوست ندارم وجود داشته باشند، را حذف کنم.
خب؛ میبینید که ما هنوز پیچ اتصال را داریم.

ویرایش بلاک dynamic اتوکد

خب؛ این یک بلاک dynamic اتوکد است، در نرم افزارها وقتی صحبت از dynamic است یعنی اینکه میتوانیم از قابلیت پویایی استفاده کنیم و در اینجا معنی این است که میتوانیم سریعاً بدون هیچ پیشنیازی اقدام به تغییر اندازه و نوع پیچ کنیم. در ویدئوی آموزشی قبل نحوه ظهور این پیچ پویا را از مسیر منوی Content در نوار ریبون دیدیم. آنجا آبجکتهای پویای زیادی وجود داشت که میشد آنها را به نقشه وارد کرد.
پس همیشه یادتان باشد که مزایای این بلاکهای پویا در منوی Content این است که ویرایش شکل هندسی و همه تنظیمات لایه‌های آنها در تنظیمات geometry بسیار راحت و سریع انجام میشود.
خب؛ کاری که میتوانم کنم این است که اینجا کلیک کنم و میتوانم با استفاده از درآگ این دستگیره کوچک، پیچ را بلندتر کنم. مثلاً به 38.1.
همچنین میتوانم قطر ثابت یا fixings پیچ که همان اندازه فیس پیچ محسوب میشود را تغییر بدهم.
برای تغییر قطر میتوانم اینجا کلیک کنم و بعد هم با کلیک روی diameter، از منوی انتخاباتی که برای ما باز میشود، میتوانم آنرا به پیچی خیلی نازکتر تغییر بدهم. مثلاً به این یکی.
الان فقط تنها کاری که مانده این است که escape را بزنم تا پیچ را deselect کنم. مزیت این قابلیتهای dynamic این است که همه کار را اتوماتیک خودش برای شما تمام میکند.

construction line اتوکد مکانیکال

با این حال، مواقعی است که نیاز دارید چیزهایی مثل construction line را بکار بگیرید.
خب؛ بدانید که construction line در تب Home در نوار ribbon است و در پانل construction اینجا قرار دارد.
اگر روی منوی فرعی آن کلیک کنم، انواع مختلف construction line را بدست می‌آورم.
خب؛ حالت استاندارد فرمان Construction Lines را از اینجا انتخاب میکنم و در prompt ای که باز میشود از شما پرسیده میشود که چه نوع construction line ای میخواهید بسازید؟ خب؛ مزیت اتوکد مکانیکال این است که آپشنهای مختلفی برای construction line داریم. بر خلاف اتوکد مکانیکال در اتوکد معمولی تنوع زیادی از این construction line ها در اختیار شما نیست.
خب؛ اولی را که افقی است و بطور دیفالت در حالت سلکت شده است را با کلیک انتخاب میکنم و در این گوشه فیس fixing پیچ آنرا قرار میدهم. بهتر است قبل از آن مطمئن شوید که object snaps روشن است و بعد کلیک کنید.
و با این کلیک construction line قرمز و بلند که در امتداد بی نهایت افقی است را به این شکل بدست می‌آورید.
با طرف دیگر خط مرکزی پیچ هم همین کار را کنید. با کمک راهنمایی snap، endpoints اتوکد مکانیکال، بروید این گوشه فیس fixing مقابل آن و به این شکل کلیک کنید و بعد هم چند بار دکمه escape را بزنید.
حالا اگر با چرخش غلطک ماوس از زوم خارج شویم، میبینید که construction lines تا انتها ادامه دارد.

تخصیص لایه‌ها به ترسیمات اتوکد مکانیکال

حالا برای پیشروی در آموزش کاری که باید کنم این است که چند تا خط جزئیات از نوع hidden روی این construction lines ها در اینجا قرار بدهم تا این تقاطعهایی را که از تقاطع مستطیل با این دو تا construction lines بوجود می‌آیند را برای بهره برداریهای آتی مورد استفاده قرار بدهم.
خب با این کار نهایتاً یک مستطیل کوچکتر حاصل از تقاطع این construction lines با مستطیل بزرگ را خواهم داشت. الان چیزی که نیاز دارم این است که باید به لایه مناسب بروم.
پس به پانل Layer میروم.
خب؛ قرار است که یکسری جزئیات hidden برای رفع نیازها بوجود بیاورم.
پس برای همین از لایه hidden باید استفاده کنم و بعد هم اقدام به ادامه نقشه کشی کنم. پس تنها کاری که لازم است این است که پیش رفته و با کلیک کردن در اینجا گزینه hidden را انتخاب میکنم. مهم نیست که از شروع نقشه کشی تا به حال، این لایه در لیست لایه‌های موجود در لیست مکانیکال تعریف شده یا خیر، چرا که وقتی اینجا با کلیک روی آن، آنرا انتخاب میکنم، بصورت خودکار نرم افزار آن لایه را در طراحی قرار میدهد و به لیست لایه‌های موجود در لیست مکانیکال من آنرا اضافه میکند و همچنین به من اجازه میدهد که با این لایه شروع به طراحی کنم و آنرا لایه فعلی کنم.
پس اگر روی لایه Hidden کلیک کنم و بعد هم به فرمان line در اینجا بروم، تنها کاری که باید کنم این است که از آن تقاطعهای حاصل از برخورد مستطیل و خطوط construction lines استفاده کنم. پس یک خط آنجا ترسیم میکنم و بعد کلیک راست میکنم و enter را انتخاب میکنم.
نیاز نیست دوباره فرمان قبل را انتخاب کنم صرفاً کافی است دوباره کلیک راست کنم و repeat line را انتخاب کنم و خط دیگری را به این شکل در این یکی تقاطع ایجاد کنم و نهایتاً هم باز راست کلیک کنم و enter را بزنم.
پس من دو تا خط hidden برای اعمال جزئیات آتی خود کشیدم و دیدید که آنها را با استفاده از construction lines بکار گرفتم.
خب construction lines ها در کنار کارآیی‌ای که object snaps ها به ما میدهند مزیتهای مناسبی برای ما ایجاد میکنند.
اما اگر از حالت زوم خارج شوم میبینید که استفاده بیش از حد construction lines ها طراحی را نامرتب میکنند.

خاموش و روشن کردن construction lines

مزیت لایه‌های شما باز هم اینجا خود را نشان میدهند.
اگر اینجا بروم میتوانید construction lines ها را با کمک construction lines on / off مثل قطعاتی که یکی از آنها را در بخش content و در ویدئوی آموزشی قبل دیدیم، روشن یا خاموش کنیم.
خب اگر اینجا کلیک کنم، construction lines ناپدید میشود و من را در طرح با خطوط hidden ای که رسم کردم تنها میگذارد.
خب؛ این محورها شافتی برای این پیچ محسوب میشوند تا با کمک آنها پیچ بتواند وارد آن قطعه مکانیکی مستطیلی شود.
انجام چنین کاری همانطور که دیدید خیلی سریع و آسان میتواند انجام بگیرد. این یک مزیت است. خب، اگر آن construction lines ها را دوباره بخواهم، برمیگردم اینجا و اینجا روی این آیکن کلیک میکنم و میبینیم که آنها برگشتند. خب با این تفاسیر بجای اینکه برویم و به دنبال construction lines ها بگردیم و ببینیم که هر construction lines در کدام لایه است و بعد هم آن لایه خاص را freeze کنیم یا خاموش کنیم؛ دیدیم که construction lines های من روی لایه‌ای هستند که میتوانند به راحتی بصورت دسته‌ای یا انتخاب یک نوع خاص از آنها، خاموش و روشن شوند.
خب دیدیم که استفاده از اشکال هندسی در اتوکد مکانیکال کار خیلی آسان و سریعی  است.
خب دوباره میروم این بالا و خطوط construction lines را با کمک این ابزار عالی میخواهم خاموش کنم.
و حالا طراحی من خیلی حرفه‌ای‌تر بنظر میرسد و به خاطر وجود این همه مزیت هم از اتودسک تشکر میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0