Skip to main content

بررسی افکت ها و سبک های مختلف فونت و آشنایی با سفارشی سازی دقیق فونت ها

Exploring font styles and effects

دانش پژوهان با مشاهده ویدیو زیر با نحوه اعمال استایل و ظاهر بصری بهتر بر روی داده های موجود در ورک شیت اکسل بوسیله ابزارهای ارائه شده در دسته بندی Font نرم افزار اکسل آشنایی کامل پیدا میکنند.

لینک کمکی (official link) – تنظیم فونت و استایل داده ها در اکسل

دسته بندی Font در اکسل

ما الان داریم به ورک شیت Fonts از ورک بوک 04-Formatting نگاه میکنیم. اگر شما روی یک سلول کلیک کنید، از منو Home میتوانید ببینید الان دارد از چه فونتی استفاده میکند. فونت استاندارد موجود در اکسل، فونتی به نامه کالیبری است. برای چند تا نسخه قبلی اکسل هم همین فونت، فونت استاندارد بوده، سایز استاندارد هم یازده است. در زمانهای مختلفی، شما ممکن است بخواهید اینها را تغییر بدهید. اگر من بخواهم این اعدادی که اینجا هستند کمی بزرگتر نشان بدهم، احتمالاً میتوانیم از این قسمت سایز بیشتری برای آن انتخاب کنیم، من فکر میکنم 12 خوب باشد. یا بجای آن کنترل Z را فشار میدهم تا به مرحله قبل برگردم، یا اینکه میتوانم بیایم بعضی گزینه‌های دیگر از دسته Font داخل تب Home را امتحان کنم.
میتوانم آنها را Bold، Italic، Underline یا همان زیر خط دار کنم. میتوانم همزمان دو تا از آنها را انتخاب کنم، یا فقط یکی از آنها، یا بیایم و از ترکیب این سه ابزار استفاده کنم. همه اینها چیزهایی هستند که ما به آنها toggle buttons یا دکمه‌های تبدیلی می گوییم. یعنی اگر یکبار روی آنها کلیک کنیم، آن ویژگی اعمال میشود و اگر دوباره روی آن کلیک کنیم، آن ویژگی برای سلول انتخابی حذف یا در واقع غیر فعال میشود. بارها ممکن است شما فونت Arial را انتخاب کرده باشید.

تنظیم فونت داده های اکسل

گاهی اوقات شما میخواهید نوع فونت را تغییر بدهید. در نسخه‌های قدیمی اکسل، فونت استاندارد Arial و سایز استاندارد 10 بود. در سمت راست این شیتی که من دارم با آن کار میکنم، هر چند اینها خیلی مهم نیستند که بگم، ولی شما میتوانید مقایسه این دو تا را ببینید.
کالیبری 11، استاندارد فعلی. با Arial 10، تقریباً بیشتر اینها چیزهایی هستند که شما در زمانهای مختلفی آنها را خواهید دید، مثلاً تفاوت بین اعداد، هفت. آنها اینجا نشان داده شدند. علامت دلار تفاوت خیلی کمی دارد. گاهی اوقات وقتی شما به یک ورک شیت نگاه میکنید، ممکن است آن برای شما خیلی عجیب و غریب یا حتی خنده دار باشد. ممکن است آن Arial با سایز 10 به جای کالیبری یازده، یا برعکس باشد. این چیزی است که ممکن است شما بارها از آن استفاده کرده باشید. همچنین گاهی اوقات هم، شما میخواهید فونت واقعی خود را تغییر بدهید، برای مثال، عنوان را میخواهیم تغییر بدهیم. بنابراین من در این سلول که عنوانی برای این شیت ما است و حاصل ترکیبی از چند سلول با ابزار merge است و اینجا دیده میشود، کلیک میکنم.
داخل سربرگ Home بعد از Candara یک فلش کوچک وجود دارد. روی آن کلیک میکنم، الان میتوانم بروم روی این اسلاید و همچنین بعضی انتخابهای دیگر را اینجا ببینم. اگر شما آدم دودلی هستید، خب شما میتوانید یکی یکی روی اینها قرار بگیرید و بعد هم تصمیم بگیرید که بهتر است کدام یکی را انتخاب کنید و به راحتی به این یقین برسید که کدام یکی از این فونتها مناسب کارتان است. توجه کنید که سایز هر کدام از این فونتها با بقیه فرق دارد. بعضی از آنها فونت بزرگتر و بعضی از آنها فونت کوچکتری به عنوان سایز واقعی دارند. بنابراین اینجا تعداد زیادی انتخاب وجود دارد

تنظیمات دقیق Font در پنجره Format Cells

و در یک زمان دیگری، شما ممکن است بخواهید بعضی از امکانات دیگر را ببینید که اینجا در دسته Font وجود ندارد.
پس شما میتوانید روی این فلش کوچک سمت راست کلیک کنید. به این فلش dialogue box launcher یا پرش به جعبه محاوره‌ای گفته میشود. روی آن کلیک کنید. در ضمن شما میتوانید از طریق کلیدهای میانبر کنترل 1هم این پنجره را باز کنید، هر چند که این میانبر همیشه شما را مستقیماً به سربرگ Font از این پنجره نمیبرد. اما شما اینجا از سربرگ Font میتوانید بعضی گزینه‌های دیگر قابل دسترس برای فونت را ببینید مثلاً Strikethrough که یک خطی روی نوشته ایجاد میکند. دقت کنید هر کدام از این ویژگیها را که انتخاب کنید، پیش نمایش آن را در قسمت preview از همین پنجره میتوانید ببینید، خب ممکن است شما نیاز داشته باشید Superscript یا Subscript را استفاده کنید، آنها را اینجا میتوانید ببینید و احتمالاً شما میتوانید بیایید اینجا و همزمان یکسری ویژگیهای دیگر را در یک زمان فعال کنید. بنابراین شما میتوانید Bold را فعال کنید، نوع فونت آنرا تنظیم کنید، سایز و اگر هم خواستید یک تعداد ویژگی دیگر را تغییر بدهید و با اوکی کردن بدانید که همزمان همه تغییرات انتخابی به قسمت فعال ورکشیت شما اعمال میشود. فعلاً من این پنجره را کنسل میکنم.

تغییر رنگ اطلاعات Excel

اگر شما بخواهید؛ به راحتی میتوانید رنگ فونت را تغییر بدهید، کافی است سلولهایی که میخواهید رنگ نوشته آنها تغییر کند انتخاب کنید، مثلاً من اینجا را انتخاب میکنم، خب اگر شما خواستید اینجا رنگهای متفاوتی وجود دارد. من خیلی دوست دارم متنهای اینجا را قرمز کنم. اگر بیایم فلش کوچک اینجا را کلیک کنم رنگها را میتوانیم ببینیم، بعضی موقعها رنگ قرمز استفاده میشود، فکر میکنم خیلی از افرادی که با اعداد کار میکنند، از این رنگ بیشتر برای مشخص کردن اعداد منفی استفاده کنند. پس از گذاشتن رنگ قرمز منصرف میشوم، هر چند از این رنگ خیلی خوشم می‌آمد. خب؛ ممکن است آبی تیره برای کار کردن خوب باشد، اینجا، ممکن است این پر رنگ باشد، هر چند واجب هم نیست ولی آنرا انتخاب میکنم.

جمع بندی

بنابراین اینجا امکانات زیادی برای کار کردن با گزینه‌های مختلف فونت وجود دارد. پس در درجه اول از طریقه منو، گاهی هم از طریقه جعبه محاوره‌ای که این گوشه وجود دارد میتوانیم گزینه‌های مختلف فونت را ببینیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0