Skip to main content

طراحی و ایجاد انواع border و بررسی نحوه سفارشی سازی border ها

designing borders in Excel

در این درس نحوه سفارشی سازی border که یکی از مهمترین ابزارها برای متمایز نشان دادن داده های اطلاعتی در ورک شیت اکسل می باشد، آموزش داده شده است.

لینک کمکی (official link) – حاشیه bhttps://youtu.be/FcLstt4Rr3Qorder در اکسل

ایجاد تمایز در نمایش اطلاعات در اکسل

ما میتوانیم در اکسل با روشهای مختلفی نشان دهیم که بعضی از سلولها برای ما اهمیت خاصی دارند. برای اینکار ما چند تا ابزار در دسته Font داریم، ابزارهای bold، italic، underline، cell backgrounds، font colors. همینطور اینجا هم یک ابزار یا ویژگی دیگری به اسم border وجود دارد. اجازه دهید تصور کنیم که میخواهیم این اعداد را متفاوتتر از بقیه نشان دهیم. اینها فرمول نیستند و فقط یکسری عدد هستند.

ایجاد border در Excel

ما میخواهیم یک border یا حاشیه‌ای دور اینها قرار دهیم تا کمی بیشتر به چشم بیایند. دکمه border اینجا است. من روی فلش به سمت پایین کنار آن کلیک میکنم. اینجا یک عالمه گزینه برای انتخاب وجود دارد،  Bottom Border، Top Border ،Left Border. چطور است گزینه Thick Outside Border را انتخاب کنم تا یک حاشیه ضخیم دور محدوده انتخابی ما ایجاد کند، مثل این مورد.

خیلی مواقع مثل الان، وقتی شما یک ویژگی border را به کار بردید نمیتوانید تأثیر آنرا ببینید، البته تا زمانی که بیایید جای دیگری خارج از محدوده انتخابی خود کلیک کنید. پس اجازه دهید اینجا کلیک کنم. بنابراین ما دیتاها را با یک روش خاصی، متفاوت نشان دادیم. اگر شما برای آن یک رنگ روشنتر را ترجیح میدهید، میتوانیم برگردیم اینجا و گزینه دیگری را انتخاب کنیم. همینطور که دارید میبینید گزینه  Outside Bordersمثل قبلی کلمه thick ندارد و یک border ساده دور محدوده انتخابی ما ایجاد میکند. خب؛ روی آن کلیک میکنم. الان شاید بگویید نازکتر به نظر میرسد. همچنین خیلی گزینه‌های دیگر اینجا قابل دسترس هستند.

تنظیمات حرفه ای حاشیه از قسمت More Borders

اجازه دهید دوباره همین داده‌ها را انتخاب و آنها را هایلایت کنم و بعضی از گزینه‌های دیگر را بررسی کنم. برمیگردم به این فلش رو به پایین اینجا، در قسمت پایین آن یک گزینه‌ای به اسم More Borders را میبینیم. روی این گزینه کلیک میکنم.

خب؛ ما را به پنجره محاوره‌ای Format Cells و سربرگ Border میبرد. الان، ما میتوانیم اینجا از قسمت Line Styles مدلهای خطی مختلفی را انتخاب کنیم. اینجا خط چین یا  dashed line، thin lineیا خط نازک، خط ضخیم یا  thick line و یکسری مدلهای دیگر وجود دارد. حتی ما میتوانیم همزمان با انتخاب مدل خط، یک رنگی هم برای آن انتخاب کنیم. نظر شما در مورد رنگ قرمز روشنی که اینجا میبینید چیست؟ الان ما میتوانیم پیشنمایش گزینه‌های انتخابی خود را در این قسمت که اسم آن preview است را ببینیم. ممکن است ما بخواهیم اینجا روی outline بزنیم تا یک قاب قرمز رنگ دور محدوده ایجاد کند، همچنین inside با خطهای قرمز ضخیم را برای خطهای داخلی انتخاب کنیم. شما فکر میکنید مدلهای خطی مختلف چطوری هستند؟ شاید اینها را امتحان کنیم.

اینجا گزینه‌های خیلی زیادی برای انتخاب وجود دارد. حتی میتوانیم قطر را انتخاب کنیم، احتمالاً خیلیها دوست ندارند این قطر اینجا باشد، هر چند در بعضی از حالتهای غیره معمول ممکن است باشد، اما الان برای مثال ما لازم نیست. بنابراین با فعال و غیر فعال کردن دکمه‌های اینجا و انتخابهای دیگر از این پنجره میتوانید هر کاری را که انجام میدهید، در قسمت preview ببینید. من میخواهم برگردم اینجا و به کمک دکمه‌های Outline و Inside یک border قرمز ضخیم دور همه سلولهایی که انتخاب کرده بودم ایجاد کنم. ok میکنم. خب، نتیجه را میتوانید ببینید.

حذف border در ورک شیت

ممکن است این به درد ما نخورد. پس ما همچنین میتوانیم اینبار این سلولها را انتخاب و هایلایت کنیم. حتی یک زمان دیگری، ممکن است نظر شما تغییر کند و به سادگی تمام، بخواهید از آن خلاص شوید.

پس دوباره می‌آیم سلولهای قبلی را انتخاب میکنم، برمیگردم اینجا و گزینه No Border را انتخاب میکنم. حتی این امکان هم وجود دارد که خود شما borderها را رسم کنید. دوباره روی فلش به سمت پایین کلیک میکنم، در ضمن برای این کار لازم نیست سلولهای خاصی انتخاب و هایلایت شده باشند. اما اینجا هم Draw Border و هم Draw Border Grid وجود دارد. چطور است من Draw Border را انتخاب کنم؟ اجازه دهید یک border دور این سلولها ایجاد کنم. بعضی از افراد دوست دارند از این استفاده کنند، چون این ابزار ویژوالی‌تر است. این ابزار فعال میماند و شما میتوانید با آن به کار خود ادامه دهید تا وقتی که روی دکمه escape صفحه کلید بزنید.

نحوه کار با ابزار border grid در اکسل

حالا ممکن است بخواهیم border grid ایجاد کنیم، روی فلش رو به پایین کلیک میکنم و اینبار ابزار Draw Border Grid را انتخاب میکنم.

برای این سلولها از آن استفاده میکنم. یکبار دیگر دکمه escape را میزنم تا علامت رسم border  از اشاره گر ماوس ما حذف شود. بنابراین برای جلوه‌های خاصی، ما می‌آییمborder  را فعال میکنیم. در زمانهای مختلفی از اینها استفاده میکنیم و با روشهای خاصی میتوانیم سلولها را متفاوت نشان دهیم. این ابزارها در منو Home و دسته Font قابل دسترس هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0