Skip to main content

بحث و بررسی پیرامون روش های قالب بندی و نحوه افزودن افکت ها به تصاویر

Formatting and adding effects to pictures

در این آموزش دانش پژوهان با نحوه افزودن یک تصویر به اسلایدهای ارائه پاورپوینت آشنا میشوند. در ادامه فرا میگیرند چگونه افکت ها و جلوه های ویژه ای برای جذاب تر و با نشاط تر شدن اسلایدها با استفاده از ابزارهای موجود در پاورپوینت به تصویر اعمال کنند.

لینک کمکی (official link) – تنظیمات عکس در پاورپوینت

ایجاد پویایی و نشاط با افکت ها در ارائه پاورپوینت

حالا که تصاویری در این اسلایدها اضافه شدند و در موقعیتهای جدید سفارشی شدند، اجازه دهید کمی روی آنها پسزمینه، سایه و effects های دیگری را بگذاریم تا کمی پویایی و نشاط را به اسلایدها و نهایتاً به ارائه پاورپوینت بدهیم.

با انتخاب کردن تصویر یا به اصطلاح highlight کردن تصویر، سربرگ را از Picture Tools به Format تغییر میدهم که وقتی شما روی تصویر کلیک میکنید این اتفاق میافتد و این سربرگ ظاهر میشود.

اولین چیزی که ما میتوانیم انجام دهیم ایجاد اصلاحات یا corrections روی تصویر است.

با کلیک کردن روی آیکون corrections منویی برای ما باز میشود که ما میتوانیم با انتخاب گزینه اول یعنی soften اثر تیرگی عکس را ملایمتر کنیم، با انتخاب گزینه دوم آنرا کمی بیشتر ملایم کنیم و شما میتوانید آنرا با استفاده از گزینه سوم و چهارم یعنی sharpen پررنگتر یا تیزتر و یا کمی موج دار کنید، (که البته میزان این ملایم و تیزتربودن بستگی به درصد آن هم دارد).

شما همچنین میتوانید درخشندگی آنرا با گزینه brightness تغییر دهید.

اگر شما شناور ماوس را، روی هر کدام ازاین تنظیمات حرکت دهید، با یک نگاه متوجه شدید که شما یک پیش نمایش زنده از تغییرات روی تصویر را در سمت راست صفحه نمایشتان میبینید.

شما میتوانید از گزینه artistic effects ،effect های هنری را به تصویرتان اضافه کنید، درست شبیه اینکه بخواهید تصویر را رنگ آمیزی کنید، مانند: تبدیل کردن تصویر به یک نقاشی آبرنگی.

و شما همچنین میتوانید مجدداً آنرا رنگی کنید.

برای اینکار، شما میتوانید از طریق گزینه color در تمهای نرم افزار قوی مایکروسافت پاورپوینت به طور کامل تصویر را از رنگ خاکستری اشباع کنید و یا اینکه میتوانید از بخش recolor در همین منو گزینه color، بسته به رنگ تم ارائه پاورپوینت یک رنگ مناسب برای تصویر انتخاب کنید و مجدداً بیایید و تصویر خود را رنگی کنید.

کاهش حجم تصاویر اسلاید با compress picture

وقتی که همه تصاویر وعکسها به ارائه شما اضافه شد، شما میتوانید از گزینه compress picture برای کاهش حجم فایل تصاویر استفاده کنید و با استفاده از آن تصاویر خود را فشرده کنید.

اگر یادتان باشد در ویدئوهای آموزشی اخیر ما نحوه جابجایی و تغییر اندازه تصاویر را یاد گرفتیم.

بازگردانی اطلاعات اولیه تصویر با reset Picture

اما بعنوان یادآوری اگر شما تغییراتی ایجاد کردید واین تغییرات را دوست نداشتید، شما میتوانید با استفاده از گزینه reset تصویر را برگردانید یا reset کنید.

گزینه reset Picture تصویر را به همان حالت اولیه برمیگرداند یعنی وقتی که تصویر را در اسلاید گذاشتید.

افزودن سبک و افکت به تصویر اسلاید

شما همچنین میتوانید سبکها و طرحها، یا به اصطلاح Styleهایی را به تصویر اضافه کنید. برای اینکار باید ازدسته بندی Picture Styles روی پیکان رو به پایین کلیک کنید.

میبینید که منویی برای شما باز میشود که شامل سبکهای از پیش تعیین شده زیادی بسته به نیاز شما برای انتخاب است.

من میخواهم شناور ماوس را روی آنها حرکت دهم. یکی ازاین سبکها را که بنظر مناسبتر است را انتخاب میکنم و حالا من میتوانم تعدادی effects، هم به تصویر اضافه کنم.

اگر روی آیکون Picture Effects کلیک کنم، من میتوانم effect های از پیش تنظیم شده زیادی را از قسمت preset برای انتخاب داشته باشم.

ازجمله: منحنیهای سه بعدی، حالتهای کج یا مورب وگزینه‌های دیگر.

من میتوانم از همین آیکون Picture Effects، effect های دیگری را از قسمت shadows برای اضافه کردن افکتهایی مثل سایه، از قسمت reflections برای درخشندگی، از قسمت glows برای دادن افکت گرمی، به تصویر را اضافه کنم.

من حتی میتوانم از قسمت soften edges لبه‌های عکس را نرمتر کنم.

اجازه دهید من یک سایه عمیق سه بعدی روی این تصویر اضافه کنم. برای اینکار از گزینه shadow، سپس از زیرمنو باز شده، گزینه perspective را انتخاب میکنم.

من میخواهم با ماوس روی تصویر کلیک کنم و تصویر را روی اسلاید درآگ کنم تا کمی جابه‌جا شود، بنابراین فکر کنم الان تصویر درجای مناسبی روی اسلاید قرار گرفت.

کپی قالب تصویر با Format Painter

ما تغییرات زیادی روی این عکس انجام دادیم و شما ممکن است بعداً متوجه این شوید که در پنل اسلاید سمت چپ دو تا یا حتی بیشتر اسلاید مشابه دارید و میخواهید همین تغییرات را هم روی آنها اعمال کنید.

قبل از اینکه بخواهید به یاد بیاورید که به ترتیب چه تغییراتی را روی این اسلاید ایجاد کردید و بالطبع همین تغییرات را به اسلایدهای دیگر هم بخواهید به همان ترتیب اعمال کنید، ما میتوانیم از یک ابزار قوی مایکروسافت پاورپوینت برای کپی و paste کردن قالب بندی واقعی یا format واقعی اعمال شده در هر اسلاید هم استفاده کنیم. این ابزار که قالب تصاویر را کپی میکند Format Painter نامیده میشود.

هنوز تصویر من بصورت انتخاب شده است، من میخواهم بروم به سربرگ Home از نوار ریبون و آیکون Format Painter، را ازدسته بندی clipboard درست اینجا از سمت چپ کلیک کنم.

حالا میخواهم به اسلاید بعدی بروم.

روی اسلاید بعدی کلیک میکنم تا درسمت راست صفحه نمایش من ظاهر شود، وقتی با شناور ماوس روی تصویر اسلاید حرکت میکنم میبینید که شکل ماوس من تغییر کرده، شما یک قلم مو نقاشی کنار اشاره گر ماوس میبینید.

من روی تصویر کلیک میکنم و فوراً، این تصویر همان قالب بندیهای تصویر اسلاید قبلی را میگیرد.

بیایید یکبار دیگر اینکار را انجام دهیم.

پس زمانی که تصویر من در حالت انتخاب است، باید بیایم و روی آیکون Format Painter کلیک کنم تا با اینکار قالب موجود روی این تصویر را کپی کنم، و بعد هم میروم پایین روی اسلایدهای باقی مانده، روی تصویر کلیک میکنم و بلافاصله همه قالب بندیها روی تصویر من اعمال میشود.

حالا من سه اسلاید با یک قالب بندی فوق العاده جذاب و شبیه به هم دارم.

افزودن و سفارشی سازی تصویر برای جذاب کردن اسلاید با ابزار Crop

اجازه دهید بیاییم در پنل اسلایدها؛ و اسلاید با عنوان Slogan را انتخاب کنم.

این اسلاید کمی خلوت به نظرمیرسد.

این بخش از اسلایدهای من زیادی با متن همراه شدند. به طریقی زمان ارائه، برای کاربرها، ممکن است خسته کننده باشد.

من میخواهم یک عکس رنگارنگ را به این اسلاید اضافه کنم، تا لااقل کمی جذابیت در این بخش از اسلایدها ایجاد کنم.

سربرگ Insert را انتخاب میکنم، سپس ازدسته بندی image، روی گزینه Pictures کلیک میکنم.

من میخواهم در پوشه Assets یک عکس خوب روشن را جستجو کنم.

عکس کیوسک تلفنهای رنگی لندن را درست در اینجا میبینید، آنرا انتخاب میکنم و روی دکمه Insert کلیک میکنم.

این عکس من است.

میخواهم کمی این را بزرگترکنم و سپس روی آن کمی کار کنم تا زیباتر بنظر برسد.

این تصویر خوبی است، اما کمی بزرگ است.

من واقعاً مجذوب این کیوسک تلفنها شدم.

برای تصاویر موجود در سربرگ Format ابزارهای زیادی است. از جمله ابزار Crop.

از Crop برای حذف قسمتی از تصویر استفاده میشود، روی Crop کلیک میکنم و میبینید که یکی از گزینه‌های آن Crop است. اگر من Crop را انتخاب کنم، خطهای مشکی دور تا دورعکس من ظاهرمیشود.

من میتوانم روی این خطهای مشکی کلیک کنم و درآگ کنم. این خطها ابزاری هستند که من با آنها میتوانم تصویر را Crop کنم. من میخواهم تصویر فقط  شامل چیزهایی باشد که میخواهم.

من تعدادی ازاین خانه‌ها را میخواهم.

خب؛ میبینید که تصویر ما به این شکل درآمد. یک چیز دیگر هم در این حالت است و میتوانم وقتی که ابزار Crop را دستکاری میکنم از آن ویژگی استفاده کنم.

علاوه بر crop عکس، من همچنین میتوانم روی عکس کلیک کنم و برای گرفتن اندازه ومکان واقعی‌ای ازعکسی که میخواهم، آنرا درگ کنم.

وقتی  که قسمتی ازتصویر را که میخواستم جدا شد و آن قسمت در موقعیت مد نظر من قرار گرفت، مجدداً روی دکمه Crop کلیک میکنم، و حالا دیدید که من توانستم اندازه تصویر را تغییر دهم.

اینطوری بعد استفاده؛ از ابزار Crop تصویر من خیلی قشنگتر است.

من میخواهم فضانگه دار محتوا را کمی بالاتر ببرم.

پس بنابراین ما میتوانیم کمی بیشتر با جاسازی بهتر عکس کلنجار برویم.

میخواهم فقط تعداد کمی effects روی عکس اضافه کنم.

من  سربرگ را به Format از نوار ریبون تغییر میدهم.

و حالا از دسته بندی Picture styles این فیلتر را برای اینکه یک تصویر زیبا، نرم و تیره را داشته باشم، انتخاب میکنم.

حالا اسلاید ما کمی رنگیتر و جذابتر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0