Skip to main content

طریقه استفاده از Formula bar در نرم افزار اکسل

Using the Formula bar

در این آموزش دانش پژوهان با نوار فرمول (Formula Bar) در ورک شیت های اکسل آشنا می شوند و فرا می گیرند چگونه می توانند با فعال کردن مقادیر قابل رؤیت در سلول ها، به ذات و فرمول و مقادیر واقعی حاکم بر سلول انتخابی دسترسی پیدا کنند و با این تفاسیر در پیش روی کار خود از این ابزار به بهترین شکل ممکن استفاده نمایند.

لینک کمکی ( official link ) – دسترسی به ذات واقعی و مقادیر اصلی سلول هر ورک شیت از نوار فرمول اکسل (آموزش جامع اکسل Excel) درس 7

شروع کار با نوار فرمول در اکسل

در اینترفیس صفحه اکسل، یک ناحیه ای درست زیر ribbon هست، که نوار فرمول نامیده می شود. نوار فرمول در تصویر زیر قابل رؤیت هست و به شرطی داخل اون اطلاعاتی دیده می شود، که سلول فعالی که انتخاب کرده ایم، شامل اطلاعات باشد.

نوار فرمول در اکسل
طریقه استفاده از Formula bar در نرم افزار اکسل

به طور مثال اگر من بیام روی سلول B3 کلیک کنم، می بینیم که توی نوار فرمول ژانویه دیده میشه،

مقادیر ظاهر شده در نوار فرمول اکسل
مقادیر ظاهر شده در نوار فرمول اکسل

جابجایی بین سلول ها در اکسل

اگه من بیام کلید جهت نمای پایین رو فشار بدم و به یک سلول پایین تر برم، مثلاً به سلول B5 برم، می بینیم که مقدار 100 داخل نوار فرمول قرار می گیره.

جابجایی بین سلول های اکسل با کلیدهای جهتی
جابجایی بین سلول های اکسل با کلیدهای جهتی

الان با توجه به تصویر فوق، اگرمن فقط یک نگاهی از همین موقعیت به سلول پایین تری بکنم و هنوز به سلول پایینی نرفته باشم، میگم سلول زیری مقدار و دیتای 20 رو داخلش داره؛ اما همینطور که دارید در تصویر زیر می بینید، اگر بیام پایین تر و سلول B6 رو انتخاب کنم، می بینیم که در نوار فرمول به جای 20 یک فرمول داریم. در واقع به همین دلیل هست که به این نوار، نوار فرمول گفته می شود. با وجود اینکه شما با اکسل کار می کنید، ممکن هست هنوز با این نوار کار نکرده باشید، نظر من این هست که نوار فرمول رو یک بررسی بکنید.

دیدن فرمول حاکم بر سلول اکسل با نوار فرمول
دیدن فرمول حاکم بر سلول اکسل با نوار فرمول

شما برای انجام این بررسی می توانید در محدوده اطراف سلول فعال، با فشار دادن دکمه های جهت نمای کیبوردتون، یا با اشاره گر ماوس تون هر جایی می خواهید کلیک کنید و شما با نگاه به نوار فرمول به راحتی متوجه می شوید که محتوای سلول تون مقدار، متن و یا یک فرمول هست. و این تقریباً ماهیت دوم کار با اکسل هست که ما در حین کار اغلب با نگاه کردن به نوار فرمول؛ محتویات سلول مون رو می توانیم ببینیم.

دیدن محتوای سلول اکسل با نگاه به نوار فرمول
دیدن محتوای سلول اکسل با نگاه به نوار فرمول

اینکار رو من با یک مثال براتون بیشتر توضیح میدم و این چک کردن دقیقاً مثل وقتی هست که شما دارید رانندگی می کنید و به آینه نگاه می کنید تا به عقب خودتون دید داشته باشید. نوار فرمول هم خیلی مفید هست، برای اینکه به شما اجازه می دهد بدونید توی یک سلول از ورک شیت اکسل چه خبر هست.
شما می توانید فایل های مختلف رو باز کنید و به worksheet های مختلفی که قبل از این هرگز اونها رو ندیده بودید برید و اینبار با این هدف فایل ها رو بررسی کنید؛ که روی یک سلول و هر سلول دیگری کلیک کنید تا چیزی که توی نوار فرمول اونها هست رو ببینید و ماهیت اصلی هر سلول رو بفهمید. در حال حاضر تعدادی کلید میانبر و ابزارهای دیگه برای پیدا کردن فرمول ها وجود داره، اما همیشه چشم تون به نوار فرمول موجود در بالای اینترفیس نرم افزار اکسل باشد. نوار فرمول یک حس خوبی به شما می دهد و این رو می فهمیم که worksheet می تواند چه حجم اطلاعاتی زیادی رو به راحتی در خودش نگه دارد.

نظرات (7)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره ها
درس ها
طهاکو من
0